DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 68 HET ONTWERP-ZIEKTEWET. BUITENLAND. fif o o f <1 r e <1c t «j n r R-. CL ft ME N Biirena: KLEINE H.&AU Telef. Iuitere. 19». Abonnementsprijs: Prijs der Ailverlentiën: Per jaarf4.Franco per j Van 1 tot 5 regels f 0.40. Yoor iedoren regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post "ëÈöT Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad in „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 78- 78 Amsterdam In het ontwerp-ziektewet van minister Talma wordt de uitvoering der wet grooten- deel8 opgedragen aan in te stellen Raden. Elk gebied van 25000 inwoners krijgt zijn eigen Raad, terwijl de groote steden elk één Raden-gebied op zichzelf zullen vormen. Er zullen dus in 't geheel een tachtig grootere en kleinere Raden worden ingevoerd. Elke Raad zal bestaao uit minstens acht leden, waarvan de voorzitter een salaris zal genieten. De secretaris moet meester in de rechten zjjn en de Raden zullen verschillende ambtenaren krijgen. "Wat een administratieve rompslomp en papierwinkel het gevolg zal zijn van zoo'n stelsel, kan ieder op zjjn vingers narekenen. Elke gulden uitkeering van de Onge vallenwet kost 92 cent aan administratie kosten; elke gulden uitkeering van de Ziektewet zal vermoedelijk een nog hooger cijfer aan administratiekosten meebrengen. Terwyl ieder de tegenwoordige regeling afkeurt, waarbij alles aan één centraal lichaam ie opgedragen, vervalt minister Talma in een andere fout en decentraliseert zoover, dat er door do Radenwet vermoe delijk nog grooter warboel zal ontstaan dan door de Ongevallenwet. v Alvorens de Ziektewet in werking kan treden, zegt minister Talma, zal er een wijziging in de Ongevallenwet moeten plaats hebben. Het doel van deze wijziging in de On gevallenwet isde kleinere ongevallen over te brengen naar die Ziekteverzekering. De heele wijziging die de minister voor stelt, ia dat aan de Ziektewet een nieuw artikel wordt toegevoegd, waarbij alle uitkeeringen volgens ziekte of een ongeval, gedurende de eerste drie maanden ge dragen zullen worden door de ziektekas. Dat door deze bepaling de eenmaal verkregen rechten, die den arbeiders bij de Ongevallonwet waren verzekerd, wor den vernietigd, daarover schijnt de minister niet te hebben gedacht. De Ongevallenwet geeft den verzekerde, wien een ongoval treft, het recht op uit keering van den dag na het ongeval af. De tijdelijke uitkeering gedurende de eerste zes weken bedraagt 70°/, van het loon. Deze verzekering kost den arbeiders niets, de patroon betaalt de premie. "Wat doet nu de minister door die kleine ongevallen onder de Ziektewet te brengen? Hij geeft den arbeider in plaats van de 70°/o der Ongevallenwet 50°/'o die do Ziektewet als regel stelt. Dat is een ver mindering van 20°/» van de uitkeoting! In de tweede plaats treedt de uitkeering eerst den vijfden dag, nadat de verzekerde ongeschikt is geworden tot werken, in. En in de derde plaats mag de arbeider voortaan voor deze verzekering, die hem I vroeger niets kostte, de helft van de ver- eischte premie betalen. Het eenige voordeel is, dat een arbeider, die thans alleen uitkeering krijgt wegens een ongeval, dien steun ook zal ontvangen bij ziekte, niet door het bedrijf veroorzaakt. Doch dit voordeol weegt in de vetste verte niet op tegen do groote uadeelen, die het stelsel van den minister voor hen zal meébrengen. Voor de thans bij de Ongevallenwet verzekerde arbeiders beteekent de voorge stelde wijziging, dat zij van het overgroote deel dor ongevallen de promie te betalen krijgen. Immers uit de statistieken blijkt, dat ongeveer van dit totaal der ongevallen binnen drie maanden was afgeloopen. De gratisverzekering voor tie hondetden. uitkeeringen dier kleinoie ongevallen wordt opgeheven en de lasten worden op de arbeiders gelegd. De arbeiders, die korter dan vier dagen in een dienstbetrekking zijn, ontvangen thans een uitkeering bij een ongeval. Deze groep arbeiders wordt echter niet in de ziekteverzekering genomen. Yoor dezen beteekent de sociale hervor ming van den minister Talma dus, dat hun de vroeger bij de Ongevallenwet verkregen rechten weer worden ontnomen. Wel zegt de minister, dat die arbeiders zich vrijwillig zullen ikunnen verzekeren, maar dat doet niets af van het feit, dat hun verkregen rechten worden ontnomen. De werkgever moet maar zorgen, dat deze arbeiders zich verzekeren. Weet hij dat niet gedaan te krijgen, dan krijgt hij de kosten van uitkeering te dragen. De geheele Ongevallenverzekering wordt zoodoende, al wordt er ook dwang op den werkgever uitgeoefend, op losse schroeven gezet. De rede van minister Grey Hoewel niet officieel, toch heeft de President der Ver. Staten een antwoord gegeven op Grey's verklaring in het Brit6che Lagerhuis omtrent de wensche- lijkheid van een verdrag tusschen Engeland en de Vereenigde Staten, om onderling den oorlog onmogelijk te maken, welk deukbeeld, gelijk bekend, het eerst door President Taft is geopperd. In een telegram uit Augusta (Georgia), waar Taft op 't oogeublik vertoeft, wordt medegedeeld, dat de President met de meest intense belang stelling de besprekingen over het denk beeld in Engeland volgt en dat hij „ver rukt" is over de wijze waarop Groot- Britannië zijn woorden heeft opgenomen, gelijk het is gebleken uit de speeches van minister Grey en uit die van Balfour. Taft heeft alle hoop dat de beide landen het verdrag zulleu aaunemen, I hetgeen, naar hij meent, een belangrijke i stap iu de richting van de afschaffing van eiken oorlog zou beduiden. Audcre naties zouden immers het voorbeeld der Engelsen sprekende wereld volgen en zoo zou dc weg voor den eeuwigen vrede gebaand zijn. Overigens is Taft geenzins verrast geweest door de gunstige ontvangst van zijn denkbeeld in Engeland, want door tal van gesprekken met den Britschen gezant Bryce was hij reeds op dc hoogte van de gevoelens der Britten in deze zaak. Duitschland. In den Rijksdag diende dc Conservatief Hahn een motie in tegen de concurrentie onder vreemde vlag, die de Duitsche bin- nenschipperij wordt aangedaan. Do Duitsche binnenschippers moeten, wegens den leerplicht, hun kinderen aan den wal later, waardoor do concurrentie met buitenlandsche schippers voorname lijk Nederlanders, dio hun gezin aan boord hebben veel moeilijker wordt. De vertegenwoordiger der regecring ver klaarde aanneming vau de motie niet zon der bedenking. Want zelfs als de scheep vaart op de kanalen zou behooren tot do volgens de wet van 1SS1, uitsluitend aan de Duitsche schippers voorb» houden kust scheepvaart, dau zouden toch de Neder landers uitgezonderd zijn van die bepaliDg. krachtens keizerlijke verordening van 1886, op grond van art. 2 van genoemde wet uitgevaardigd Een spreker van vrijzinnige zijde ver klaarde zich tegen dc motie, die daarna verworpen werd. Ingevolge de opwekking daartoe van Duitsche zijde gedaan op het interna tionale socialistencongres te Kopenhagen, hebben Zondag te Berlijn en in verschil lende stedeu van het Duitsche Rijk, als mode in alle groote steden van de Donau- monarchie, Denemarken en Zwitserland groote vergaderingen plaats gehad ten gunste van het vrouwenkiesrecht. In Groot- Berlijn alleen werden 41 vergaderingen belegd, waarin nevens talrijke vrouwen ook Eduard Bernstein, de afgevaardigden voor den Landdag Strobel, Hoffmann en dr. Licbkuecht, alsook tal van sociaal-de mocratische gemeenteraadsleden redevoe ringen hielden. In alle vergaderingen w.erd bij eenparigheid van stemmen een gelijk luidende moiie aangenomen, waarin onder meer wordt gezegd: „Dc ongeveer 10 millioen vrouwen, die iu het maatschappe lijk productie-proces werkzaam zijn, de millioenen vrouwen die als moeder haar gezondheid en leven op het spel zetten, maken met vollen nadruk aanspraak op sociale en politieke gelijkheid. Do vrouwen eischen het kiesrecht, ten einde deel te kunnen nemen aan de ver overing van de politieke macht met het doel te geraken tot opheffing van de klasseoverheerschiug en het instellen van socialistische maatschappij, die eerst aan de vrouw het volle menschzijn waarborgt. De vergaderden verklaren dat zij tot ver krijging vau het vrouwenkiesrecht zich in de rijen der sociaal-democratie stellen, om met alle kracht en geestdrift te strijden voor do verovering van het algemeene, gelijke, geheime en directe kiesrecht voor allo openbare lichameu van vertegenwoor diging, voor alle staatsburgers boven 20 jaar, zonder onderscheid van sekse. Groot Britan.vie. De Engelscho conservatieve pers betoogt, dat het der regeering onmogelijk zal zijn, de veto-wet vóór Paschen in het Lagerhuis erdoor te krijgen. Er zyn amendementen iugediend, die vijftig bladzijden druks beslaan en al neemt het Huis nu nog zulke krasse besluiten ten aanzien van de afbreking der debatten, toch zal het on mogelijk zijn, levcnsquacstics als die van het referendum en de vereenigde zitting van beido Huizon zoo maar zonder ampele bespreking af to doen. De regeering kau blij zija als ze de wet in het Lagerhuis vóór Pinksteren erdoor krijgt. Dat het geschil tus-.cheu beide Huizen afgedaau zou zijn vóór de kroning, is dus wel uit gesloten en er zal een herfstzitting noodig zijn. Deze zou dan tevens gebruikt worden oin een wet erdoor te jagen tot afschaffing van het recht van sommige personen om in meer dan één district to kiezen. De regeering denkt door dien maatregel bij de volgende verkil /.ingon 40 zetels te winnen. Het gerucht dat de Unionisten de Hooger- huis-hervorming in den steek hebben ge laten, wordt tegengesproken. Spanje. De Carlist Sagaberi interpelleerde in de Kamer de regeoring over de benoeming van den Koning van Italië tot kolonel van een Spaausch regiment, zoDder dat er rekening is gehouden met de gevoelens der Spaansche R. Katholieken. Minister president Ganalejas antwoordde, dat de benoeming een beleefdheid is jegens den vorst van een bevrienden Staat. De Italiaansche eenheid is tot stand ge komen en aanvaard door een kardinaal- staatssecrotaris. Het is een historisch feit, wanraan niets meer te veranderen is. De hulde, aan den koning van Italië bewezen, eert het SpaaDsche leger. De miuister-pre- sident erkent slechts één vorst over Italië, n.i. Victor Emmanuel. Langdurige toejuichingen bij de meer derheid volgden op deze woorden. Griekenland. Uit de Dardanellen wordt bericht, dat de boycot van Grieksche schepen weder belangrijk is toegenomen. Soortgelijke berichten komen uit Broes- sou. Het comité te Smyrna verbiedt Grieksche arbeiders schepen te laten lossen. Op een door Turksche bladen versprei den oproep bega! de Mohammedaanscho bevolking zich naar do moskeeën en de clubs, waar verschillende spiekers pleit ten voor eon stelsclmatigen en strengen boycot. Italië. Hot ministerie Luzzati heeft zijn ontslag aangeboden. Ziehier dc redenen: Het Kabinet had een ontwerp tot her vorming van het kiesstelsel iugediend, hetwelk aan een commissie uil de Kamer ter onderzoek is toevertrouwd. Die com missie heeft laatst besloteD, haar verslag niet aan te bieden vóór het einde dezer zitting. De socialisten en radicalen, die dit besluit beschouwen als een poging om de kiesrechthervorming op de lange baan te schuiven, hebben in de Kamer oen motie ingediend, strekkende om een datum te

De Eemlander | 1911 | | pagina 1