Uit de Pers. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 21 Maart 1911. Hoogste barometerstand 773.9 m.M. te Riga, laagBte 751.3 te StMathieu. Verwachting tot den avond van 22 Muart 1911. Zwakke tot matige Zuidoostelijke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOOPT. 761 m.M. Vorige stand te 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 54 Laagste hedennachtF. 28 Hedenmiddag 12 uurF. 53 bepalen waarop de indiening van het verslag geschieden moest. Het Kabinet kwam op voor de commissie en ontried derhalve de aanneming der motie. De stemming viel in het voordeel vau com missie on regeering uit, en wel met een meerderheid van 265 stemmen tegen 70. Dat was dus voor het Kabinet allerminst een reden om heen te gaan. Edoch, aangezien onder die 70 tegen stemmers zich de meeste radicalen bevon den, meenden do twee radicale leden van het Kabinet niet langer te kunnen aanblij ven on zjj dienden hun ontslag in. En na langdurige beraadslaging hebben de andere ministers besloten eveneens af te treden. Waarschijnlijk waren zjj van mcening dat hes Kabinet niet sterk genoeg was om een aderlating als deze verdragen. Militaire vliegers. Door den Minister van Oorlog is een rondvraag tot de korpsen van het leger gericht, ten einde na te gaan, of er mili tairen zijn, geschikt en genegen om als oppasser- mecanicien dienst te doen bij de officieren, die zich in het vliegen oefenen. De bedoeling van dezen maatregel is: eenerzijds om de bedoelde officieren eenigs- zins tegemoet te komen bij hun prijzens waardige pogingen en anderzijds om, wanneer eventueel tot de aanschaffing van vliegtuigen voor ons leger mocht worden overgegaan, rcedB over eenig personeel te kunuen beschikken, dat met den omgang mot deze toestellen vertrouwd is. Naar wij vernemen, heeft zich een vrij groot aantal militairen voor deze functie opgegeven. SrOORWEGPERSONEEL Zoudag is te Utrecht, in verband met de groote ontevredenheid over de nieuwe dienstvooi waarden, een gecombineerde ver gadering gehouden van de besturen per categorische ambtenaarsvereenigingen der Staatsspoorwegen, waarin bleek, dat men overtuigd was van de noodzakelijkheid tot samenwerking. Om hiertoe te geraken werd staande te vergadering een commissie benoemd, welke op 30 April a.s. wederom te Utrecht zal bjjeenkomen teneinde de wijzo der samen werking nader te regelen. Evangelische Maatschappij. Te Amsterdam werd gisteravond een openbare bjjeenkomst gehouden van de Evangelische Maatschappij waarin ds. C. Jlille Ris Lambers sprak over de betee- kenis der Evangelische Maatschappy voor onzen tijd. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer W. J. de Groot aan Groeu's woord: „In ons isolement ligt onze kracht", een woord, volgons spr. gegevcu als devies bij den strijd voor hot veroveren der staatsmacht, niettegenstaande de opper macht, waarnaar ook Groen zich wilde richten, had gezogd: „Mijn Koninkrijk is niet van deze wereld". Ook hot „isolement is verlaten, een weerzinwekkend verbond is gesloten, maar nog steeds niet is tegen over dat verbond op krachtige wijze gesteld de oude Reformatiegeest, het aloude protestantisme. Dat protestantsch bewustzijn te verlevendigen is nu de taak der Evangelische Maatschappij. Ds Hille Ris Lambers, vervolgens zijn inleiding houdend, zette uiteen niet welke bedoelingen in 1853 de Evangelische Maat schappij werd opgericht. Evengoed als in 1859, toen de Paus Utrecht tot een aartsbisdom verhief en nog 5 andere in de Noordelijke Neder landen oprichtte, trachtte Rome in 1853 bij de herstelling der bisschoppelijke hierarchic ziju macht ook in Nederland to verzekeren en te versterken. Uitvoerig zette spr. uiteen wat aan het herstel dor bisschoppelijke hiërarchie voorafging en welke uitwerking dat had. Zoo Btond spr. uitvoerig «til bij de April beweging, die de verwachte uitwerking heeft gemist, niettegenstande do algemeen heid der protestbeweging. Na het niet doeltreffen dier beweging werd beproefd zuivere evangelische zending onder de katholieken te doen plaats heb ben door de oprichting der Evangelische Maatschappij Na eeuige jaren kwam reeds do ervaring, dat deze zeoding alleen onvol doende was. Het Ultramontanisme wies met kracht, en daarom ging de Evange lische Maatschappij niet alleen do zending onder Roomschen betrachten, doch ook den strijd aanbinden tegen het ultramon tanisme, dat meer en meer de Roomschen in ons land ging doordringen. Langzamerhand is de bevordering van de kennis dos evangelies onder Roomsch- Katholicken vau de eerste plaats gedron gen, daar de afsluiting der Roomschen dit deel der werkzaamheid vrjj onvruchtbaar maakte. Zulks wel in tegenstelling met wat het buitenland te zion geeft, waar de Los- van Rome-beweging bloeit. De Evangelische Maatschappij tracht naar binnen in te werken door het aan- kweeken en ontwikkelen van don vrijen protestantschcn geest en het protestantsch bewustzijn van alle schakeering. Dat is zeer noodig, waar heel wat Roomsche zuur- deiem in het bizonder de Calvinisten doordringt. Maar de belangrijkste taak der Evange lische Maatschappy is de bestrijding van het Ultramontanisme als den vijand van onze godsdienstige en staatkundige vryheid. Ten slotte wekte spr. op tot versterking der Evangelische Maatschappy. Spoorwegpersoneel, Het bondsbestuur van den Prolest- Christel. Bond van Spoor- en Tramweg personeel heeft aan de leden medegedeeld, dat het pogingen in het werk heeft gesteld om te geraken tot eene actie ter ver betering van het Reglement Dienstvoor- waarden 1911. Het laatste nummer van het orgaan van dezen bond bovat thans opnieuw verschil lende artikelen, blijk gevende van de bittere stemming van ontevredenheid, welke ook in die kringen heerscht. Er wordt o. a. op gewezen, dat de gemoente Utrecht aan eiken arbeider bv. een man van de reiniging op 23-jarigen leeftijd voor zes werkdagen een minimum-loon van f 10 geeft, terwijl de Staatsspoorweg Maatschappij voor zeveu werkdagen haar wegwerkers en enkele undere categorieën van arbeiders te Utrecht beloont met ten hoogste f 8.75. Het bondsbestuur heeft besloten, niot over te gaan tot aansluiting van den boud bij het Christelijk Nationaal-Yakverbond. Middenstandscongres. De heer J. Das Dzn., voorzitter van den Alg. Ned. Molenaarsbond, heeft een prae- advies uitgebracht over: het uut van het houden van tentoonstellingen vooi den Middenstand een der punten van be handeling voor het aanstaand Middenstands congres. De conclusies van het praeadvies zijn saamgevat in deze motie: Do Nederlandsche Bond van Yereenigin- gen van tleu handeldrijvenden en industri- eelen Middenstand, op Juli te Roermond in algemeeno vergadering bijeen zijnde, gehoord hebbende de besprekingen omtrent de al of niet wenscbelijkheid van tentoon stellingen, is van oordeel, dat het houden van internationale ten toonstellingen uit economisch oogpunt zeer aanbevelenswaardig is; dat het houden van nationale tentoon stellingen meerdere aanbeveling verdient; dat het hebben van een zoo volledig mogelijk bedrijfsmuseum met een daaraan verbonden goeden voorlichtiugsdionst, op verschillende contra des lands, de voorkeur verdient. Alweer een geschil. Wij hebben in langen tijd niet zooveel regecringsgeschillen gehad als tegenwoor dig: volgens de N. Ct. is de oorzaak van de ontslagaanvraag van den algemeeneu Rijksarchivaris jhr. mr. van Riemsdijk „een geschil met het departement, van Binnenlandsche Zaken". Ruzie over de Tabaksbelasting. Het R. K. Huisgezin schrijft „Het christelijk historische Kamerlid Snoeck-Henckemans heeft gisterenavond in een redevoering te Amsterdam een zonder ling woord gebezigd. Over do tabaksbelasting sprekend zei hij dat minister Kolkman in zijn leven wel beteie diogen gedaan heeft (wat ieder veilig kan beamen) en dat hij hoopte dat het voorstel niet zou worden aangenomen (welke hoop men met den heer Hencko- mans kan doelen). Maar wat dit Kamerlid niet had mogen zeggen en toch zei is, dat hij het ontwerp beschouwde als een noodschot, als een schot met los kruit. Wie dit zegt spreekt daarmee twijfel uit aan den ernst van den minister, geeft te verstaan dat de minister maar op goed geluk, onder de leusGod zegene don greep, voorstellen indient. Een minister zoo iets toedichten gaat de grenzen te buiten, afgezien nog vau het dis- crediet, waarin men zoodoende den minis ter brengen moet". De vereen, tot Bev. van het Yreem- delingenverkeer to Amersfoort houdt een algemeene vergadering op Donderdag 23 Maart 1911, des avonds 8 uur in het hotel „De Vergulde Zwaan". Punten van behandeling: 1. Jaarverslag over het afgeloopen jaar. 2. Rekening en verantwoording van den penningmeester. 3. Benoeming eeuer com missie tot het nazien der rekening. 4. Verkiezing van vijf bestuursleden wegens vertrek van de heeren J. v. d. Horst Bruyn en M. L. Celosse en bedanken van den heer J. v. d. Wal Kzn benovens periodieke aftreding van de heeren B. van Ruyven en H. Meursing. 5. Mededeeliugen. Tot onderwijzer in 't smeden aan de Ambachtsschool alhier is benoemd de heer D. Ru» te Oud-Beycrland. Bij Kon. Besl. van 15 dezer is, met ingang van 16 dezer, aan C. J- H. van Eek, te Tilburg, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als technisch ambtenaar bij den centralen gezondheidsraad. Op Zaterdag 8 April hoopt in een openbare vergadering (met dobat) van de plaatselijke afdecling der vereenigiug Volks onderwijs als spreker op te treden de Heer KI. de Vries Sr., lid van het hoofd bestuur dier vereenigiug en lid van den Amsterdamschen gemeenteraad. OnderwerpDe openbareschool d e school voor onze kinderen. Onderlinge Hulp. Gisterenavond hield de werkliedenver- eeniging „Onderlinge Hulp" haar 17de jaarvergadering in dn Keizerskroon, onder voorzitterschap van den heer D. Gerritsen. De voorzitter opende de vergadering met een hartelijk welkom en wees er op, dat het afgeloopen jaar een van de beste jaren is geweest voor de vereeniging. Het aantal leden, ongeveer 300, is nog geen jaar zoo groot geweest, terwijl ook de l'iuancieele toestand zeer gunstig te noe men is. Verder wees de voorzitter op het voor de werklieden verblijdend feit, dat het ontwerp Ziektewet is ingedieud. Hjj hoopt, dat die wet voor de arbeiders een gunstige zal zijn. Om nu te beoordeelsn in hoe verre de wet goed zal zijn voor de arbei ders, heeft het bestuur besloten over 14 dagen in Amicitia een lezing te doen houden daarover. De heer G. H. v. d. Berg, agent van de Rijksverzekeringsbank zal dan het ontwerp nader toelichten. De arbeiders moeten zich niet voorstellen, dat de Ziektewet dit jaar nog in behande ling zal komen, inaar de indiening van het ontwerp bewjjst ten minste, dat do zaak opschiet. Tot de bespreking van het ontwerp zullen alle zusterverenigingen worden uitgenoodigd. Debat zal er niet over gevoerd worden, 't is slechts te doen er zooveel mogelijk iulichtingen over te verschaffen. Het bestuur stelt zich dan voor, om over de punten, die verbetering behoeven, met de andore besturen gezamenlijk te requos- treeren. De financieele toestand is zeer gunstig. Er is een voordoelig saldo van f 913.20, hetgeen het grootste saldo is, dat de ver- eeuigiHg nog ooit gehad heeft. Met de obligaties maakt dat saldo te zamen een bezit voor „Onderlinge IIulp" van f 3376.45. Daarop mag de vereeniging met groote voldoening terugzien. En als eenmaal de Ziektewet tot stand zal zijn gekomen, zal het steeds een genoegen zijn terug te denken aan hetgeen „Onderlinge Hulp" voor de leden heeft gedaan, Ten slotte brengt de voorzitter een woord van lof aan den secretaris en den penningmeester, die op zulk een uitstekende wijze de zaken beheeren. Hierna brengt de penningmeester ver slag uit. Ontvangen is: aan contributie 1 1581.72, bijdragen van begunstigers f 82, rente f 97.81. Het batig saldo over 1909 bedroeg f 290.64, zoodat in totaal is ontvangen f 2052.17. De uitkeeringeu bedroegen f 943,82, terivyl aan bodeloon, drukwerk enz. werd betaald f 195.15, te zamen uitgegeven f 1138.97. De voorzitter deelt mede, dat de reke ning door de gecominiteerden is nagezien en accoord bevonden, waarom hy voorstelt den penniugmeester te dechargeeren onder dankbetuiging voor zyn nauwkeurig beheer. Aldus wordt besloten. Do aftredende bestuursleden de heeren J. vau WesBUin, Dr. H. W. Schreuder, J. Nefkens on C. W. Hol worden herkozen, evenals de gecominiteerden, de hoeren A. M. Tromp van Holst, A. v. d. Water en H. Groenestein. Hierna wordt de vergadering gesloten. Wij ontvingen een uitnoodiging tot het bijwonen van een lezing met licht beelden over Canada. Deze lezing gaat uit van een Stoomvaartmaatschappij, die er natuurlijk belang bij heeft zooveel mogelijk mcnschen over te breDgen naar aen ander land. Wjj zullen ons er wel voor wachten in ons redactionoele gedeelte reclame te maken voor een stoomvaartmaatschappij en daar door misschien menschen te verlokken om te gaan verhuizen. Liever vestigen wij nog eens de aandacht op de waarschuwing van den minister van Buitenlandscho Zaken in ons nummer van gisteren om toch, voor men besluit tot verhuizen, inlichtigen in te winnen aan het Departement van Buiten- landsche Zaken in den Haag. De Kamer van koophandel en fabrie ken houdt Donderdag a.s. een openbare vergadering ten Raadhuize. Do 21-jarige huzaar W. G., te Amersfoort, beklaagd van diefstal vau mousseline, enz. te Neueukirchen en hor- logers te Fresen, werd gistermorgen dooi de arr.-rechtbank te Utrecht veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar met aftrek van preventieve hechtenis. Concert Mevr. NoordewierRkddin- gius, Mevr. De Haan—Maniparges en Anton B. H. Verhbij. Niet alleen voor de uitvoerenden, doen ook voor de ondernemers was dit concert een groot en welverdiend succes. Bovengenoemd drietal, dat ons zeldzaam kunstgenot verschafte, een ensemble, alom in den lande bekend en beroemd, schijnt ook in ouze gemeente een groot aantal vereerders te bezitten, tenminste, de zaal was uitmuntend bezet, zoo zolfs, dat enkele laatkomers geen tekstboekje meer konden bemachtigen. Beide dames, begaafd met een schitte rende stem, toegerust met een uitnemende

De Eemlander | 1911 | | pagina 2