DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. msSM No. 69. WOENSDAG 22 MAART 1911 8e JAARGANG. HET ONTWERP - ZIEKTEWET. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur B. RIJ KI! K N. Bureau: KLEINI! Telet. Iuterc. IStt. Abonnementsprijs Prijs iler Ailverteiitiën Per jaarf 4.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederon regel meer f 0.08. post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kantoc Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlimdsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Evenmin alB de arbeiders, hebben de dokters reden om met het ontwerp-ziekte- wet ingenomen te zijn. Een belangrijk deel toch van de inkom sten der dokters vloeit voort uit de fonds- practjjk en vooral in de steden ziju tal van busdok ters, die het grootste belang hebben bij de wijze, waarop de wetgever de Ziekteverzekering regelt. Temeer is een deugdelijke, wetteljjke regeling noodzakelijk, omdat de belangen van het londs en van den geneesheer, al loopen ze in vele opzichten samen, niet dezelfde z|jn. De geneesheer wenscht, wat natuurlijk is, een behoorlijk honorarium voor z|jn arbeid, het fonds heeft belang b|j niet te hooge bezoldiging. De toestand van vele londsen ia trouwens van dien aard dat voor doktersbulp maar een gering bedrag kau worden uitgetrokken. In Duitschland zijn doktersstakingen door dergelijke conflicten reeds meermalen voorgekomen en ook in Amsterdam zijn botsingen niet uitgebleven. Een wettelijke regeling vau de verhouding tusschen ge neesheer en fondsbestuur kan dus bij de Ziektewet niet uitblijven. De geueesheer diende de zekerheid te krijgen, dat hij niet aan willekeurige handelingen der fondsbesturen blootstond, de fondsen moeB- ten erlangen, dat zij tegen billijke bezol diging van geneeskundige hulp waren verzekerd. Minister Talma stond hier voor een moeilijke taak. Immers een regeling, die aller belangen in het oog hield, was zeer moeilijk. De minister heeft er zich afge maakt. De geneeakundige hulp blijft in zijn ontwerp nagenoeg ongeregeld. Wat er nog wordt bepaald, wordt in de ge neeskundige kringen nagenoeg eenstemmig afgekeurd. Het eenige, wat het ontwerp-Talma doet, is bepraten, dat een arbeider die ziek wordt, eerst dan uitkeering van de ziekenbus krjjgt, als hij zich onder ge neeskundige behandeling heeft gesteld. Dat is zoowat alles. Hoezeer de belangen van den geneesheer betrokken zijn bij dat wetsontwerp, bewijzen de besprekingen io de Maatschappij van Geneeskunde en het geen dr. Koek en anderen over de zaak hebben geschreven. Wij ontleenen daaraan de volgende bezwaren. De ziekenfondsen moeten ieder toelaten, die verzekerd is bg een ziekenbus. De Baden, die zullen ingesteld worden, moeten voor die verzekerden den zoogenaamden weistandsgrens (tusschen f 2, 3 en 5 per dag) bepalen: .De toelating tot de zieken fondsen is dus van hen afhankelijk. Den geneesheer wordt alle medezeggidgsschap ontzegd, welke personen zij voor vermin derd tarief zullen behandelen. In art, 97 van de Ziektewet wordt bepaald, dat de bijdragen van alle verzekerden gelijk moeten zijn. Een evenredige heffing, waar door een werkman met f 30 inkomen meer betaald dan één met een minimumloon, wordt verboden en de bydrago zal zich dus, om de minimuminkomsten niet al te zeer te drukken, moeten richten naar de draagkracht dier minstvermogenden. Voor een zeer kleine premie worden dus in do fondsen personeu opgenomen, die tot nu toe als particuliere patiënten werden be handeld en wier opname op velo plaatsen den finantieclen toestand dor geueesheeren zeer zal schaden. Ten plattelaude wordt het oprichten van erkende ziekenfondsen b|jna een onmogelijkheid, de grooto on kosten, verbonden aan do behandeling van verafwooneude patiënten, maakt een gelijke premiebetaling ondoenlijk. Het gevolg van deze bepalingen zal dus zijn, dat de inkomsten van de ziekenfondsen zoo klein mogelijk worden gohouden, on de salaris sen der geneeshceren dienovereenkomstig zeer gering zullen worden, terwijl zij boven dien gevaar loopen, dat een deel van hun particuliere praktijk door de ziekteraden verplaatst wordt naar de fondsen. En op de bepaling hunuer bezoldiging hebben de geneesheeren woinig of geen invloed. Wel zegt art. 95, dat de genees heer een yast jaarlijkseh bedrag ontvangt voor ieder persoon of ieder gezin, en dat dit bedrug niet mag dalen benoden een bij de statuten te bepalen som, maar de statuten worden gemaakt en gewijzigd door de Algemeene Vergadering van het fonds, welke is samengosteld uit de leden, de geneesheeren en apothekers, ten getale van minstens 25. In die algemeene ver gadering zijn de fondsledcn dus verre in do meerderheid en zij kunnen bovendien de bijdragen der verzekerden bepalen. De fondsledeu regelen dus de inkomsten van het fonds van geneesheeren en apo thekers. Toch zullen de dokters zich aan het fonds moeten onderwerpen, want weigeren zjjn hun diensten, en trachten zij de arbeiders te brengen in een fonds, dat den geneesheer gunstiger voorwaarden stelt, dan is het twijfelachtig of dit fonds wel |zal worden erkend, want de ziekte raden oefenen op die erkenning grootcn invloed uit". De geueesheeren meencn, dat door de bepalingen van het ontwerp- Talma geenszins waarborgen worden gegeven voor het evenwicht tusschen de belangen van patiënten en geneesheeren, dat integendeel de weg gebaand wordt voor een voortdurendon loonstrijd in de ziekenfondsen, wat zeker een ernstige i amp voor de ziekenverzorging is. Men kan ook niet zeggen, dat miuister Talma de moeilijkheden heeft weten op te lossen, hij is er eenvoudig voor uit den weg gegaan. In de ontwerpen der minis ter Kuyper en Veegens werd do genees kundige hulp 'wel degelijk goregeld Minister Talmn betwijfelt tot voor de wot- j telijke regeering van den geneeskundigen bijstand wel een.... rechtsgrond is aan te wijzen eo meent voorts, dat de Staat geon geneeskundige behandeling kan waarbor gen, omdat hij afhankelijk is van de medewerking van de geneeskundigen!!. De kracht vau het argument zoo schrijft dr. Koch ontgaat mij: men kan moei lijk inzien, dat er wél oen rechtsgrond bestaat tot verplichte verzekering voor uitkeering bij ziekte, en niet tot verzeke ring voor geneeskundige hulp. Het tweede argument vervalt, wanneer de Staat, den arbeiders deze verplichting opleggend, ook zijn eigen plicht begrijpt en de genees kundige behandeling zoo inricht, dat do geneeskundigen hun medewerking niet weigeren zullen. Dr. K. had er nog bij kunnen voegen, dat deze heele bewering van minister Talma niet anders is dan een ministcliëel uitvluchtje. Iinmors bij de Ongevallenwet is de medewerking der geneeskundigen wel degelijk geregeld en verkregen, zonder dat ooit van moeilijkheden sprake is ge weest. Frankrijk. De onlusten in het dopartement van de Aube worden steeds ernstiger. Er zijn Zondag betoogingen gehouden waarbij ronduit met opstand werd gedreigd, voor 't geval de regeering geen gehoor geeft aan de wenschen der wijnboeren uit het departement van do Aube. Voorts heeft de algemeene raad van het departement besloten, zijn taak neer te leggen totdat de boeren hun zin hebben gekregen. 't Is voor de regeering een moeilijk ding. Geeft z(j niet toe aan de boeren van de Aube, dau komt daar opstand. Geeft zij wél toe: d. w. z. stemt zij er in toe, het departement vau de Aube mede te betrekken in het district, welks wijn als echte champagne verkocht mag worden, dan kau de regeering zeker zijn van een opstand in het district van de Maine. Im mers het nieuwe ontwerp, waarbij aan Aube verboden wordt om champagne te maken is juist vervaardigd wegens de on- lusteu in het Marne-departement. Zoo verkeert de regeering tusschen Scylla en Charibdi8. Hoe zal zij er tusschen uit komen? Beloik. In de Kamer stelde de socialist Van der Velde voor om aan de Italiaanschc Kamer een gelukwcnsch te zenden ter gelegenheid van bet Italiaanschc jubileum. De voorzitter merkte op dat de Kaïner hierover niet eenstemmig deukt en stelde daarom voor do gelukwenschen van een deel der Kamer over te brengen. De katholiek Verhaegen herinnerde dat de eenheid van Italië was gegrond op de ruïnen van den Pauselijken staat, waarop de radicaal Lorand opmerkte, dat de Pauselijke regeering een schande was voor de menscheiden in bloed en slijk is ten ondergegaan onder do toejuichingon van Europa. Ka een heftig protest van den katholiek Woeste word het voorstel Vandervoldo bij zitten en opstaan door liberalen en socialisten aangenomen. Do rechterzijde nam aan de stemming geen deel. Portugal. Met voel ophef was aangekondigd, dat Maandag j.l. een algomeene staking te Lissabon zou uitbreken; deze liep echter uit op niets anders dan eenige weing be- tnekenende opstootjes en botoogingon. Het meerendeel der stakende arbeiders deed aan de beweging niet mode en op straat zag men niet anders dan gepeupel, dat toch gewoonlijk niets uitvoert. Wel tracht ten eenige nietsdoeners het tramverkeor te bolemmereu, doordat ze dwars ovor de raile gingen liggen, zij weken echter on middellijk, toen de tram zich desniettegen staande in beweging zette. Den geheolen dag door patrouilleerden cavallerie en politie door de straten, ten einde de onrust8tokois dadclyk in te pik ken. Er werden 47 personen in hechtenis genonion, waaronder hot geheele bestuur der arbeidersbonden. Volgens ihet officieuse, te Lissabon verschijnende blad El Muudo heeft do Regeeriug een protest ontvangen van hot Vaticaan in zake de afzetting van den bisschop van Oporto. Kaar het heet, is het Vaticaan besloten steeds, wanneer het zijn belangen in de Republiek geschaad ziet, op krachtige wijze te intervenieeren. Ook de voorgestelde scheiding van Kerk eu Staat zal do H. Stoel zich niet zonder een krachtig protest to doen hooren, laten welgevallen. Daar anderzijds de Poi tugeesche Regee- ring er niet het minste plan op heeft, van haar in het geheele land verkondigde pro gram af te wijken, staat zeer waarschijn lijk een breuk met Rome voor de deur, 'te meer omdat do Regeering bovendien heeft verklaard, dat zij in geen geval een inmenging van de Curie in de biunenlaud- scho aangelegenheden des lands dulden zal. Amerika. President Taft is, zooals hij mededeelt aan een berichtgever van de Daily Mail, buitengewoon ingenomen met de ontvangst, die aan zijn vredesdenkbeelden in Enge land te beurt is gevallen. De quaestio van een arbitrage-verdrag tusschen Groot Bri- tannië en do Vereenigde Staten, zoo zeido de president, is nog niet zoover gevorderd, dat er reeds diplomatieko onderhandelingen worden gevoerd, hij had echter gegronde hoop, dat daarmede weldra een aanvang gemaakt zou kunnen worden. De regecring der Vereenigde Staten heeft een uitvoerige uiteenzottiug van hare denkbeelden omtrent het te sluiten vordrag aan de Britsche gezonden en deze heeit daarop medegedeeld, hoe zij over de quaestie deukt. Uit deze gedachtenwisse- ling is gebleken, dat tusschen beide regee ringen zoo goed als geen verschil van opvatting bestaat, zoodat het betrekkelijk geringe moeite zal kosten een ontwerp verdrag op te maken. De grootste moeilijkheid voor de tot standkoming van een arbitrage-tractaat ziet do president in den onwil, dien de Auiori-

De Eemlander | 1911 | | pagina 1