WEERBERICHT. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 unr. De Bilt, 22 Maart 1911. Hoogste barometerstand 770.9 m.M. te Riga, laagste 754.1 te Scilly. "Verwachting tot den avond van 23 M. art 1911. Zwakke wind uit Oostelijke richtingen. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk mogelijk omweersverschijnsolen. Temperatuur: Warmer. Barometerstand te AMERSFOORT 763 m.M. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 60 Laagste hedennachtF. 34 Hedenmiddag 12 uurF. 60 kaansche Senaat tot dusverre heeft betoond om een arbitrage-traotaat goed to keurep en wol uit vrees, dat aan zgn consiitutio neel prerogatief in zake verdragen getornd zou worden. De Senaat heeft nl. tot dusverre als voorwaarde voor zgn goedkeuring van scheidsrechterlijke verdragen steeds den eisch gesteld, dat deze bepalingen moesten bevatten voor speciale verdragen omtrent iedere quaestio, waarover de Senaat zou moeten beslissen wauneer zich een geschil voordeed, daar de wet den Senaat niet toelaat zijne constitutioneele bevoegdheid in deze over te dragen aan het Uitvoerend Bewind. De president hoopt echter den Senaat te kunnen overtuigon, dat de verdragen zoo opgemaakt zouden kunnen worden, dat genoemd regeering6lichaam er geen bezwaar tegen behoeft te hebben. Rusland, Stolypin, de minister-president, gaat heen. De eigenlgKe oorzaak van zijn aftreden kennen wij Diet en zullen wij wel nooit kennen ook, aangezien deze ongetwijfeld samenhangt met Stolypin's positie aan het hof, die reeds lang zoo ongunstig is geweest, dat men keer op keer het aftreden van den minister-president en dieDs vervanging door Kokoftsef heeft voorspeld. De directe aanleiding tot Stolypin's val schijn', evenwel de volgende te wezen: Stolypin heeft in den rgksraad verdedigd, dat in de westelijke Zemstwo's Dationale (dat wil zeggen Poolsche) gemeentebesturen moeten worden ingevoerd, en bij voegde daarbij, dat de Tsaar zelfs zulks wenschte. Een der leden van den rijksraad moet daarop een audiëntie bij den Tsaar aan gevraagd en verkregen hebben, en daarop van den Tsaar hebben vernomen, dat deze geenszins verlangde dat de Poolsche ge meentebesturen zouden worden ingevoerd; de beeren konden uerhalve vóór of tegen het ontwerp van Stolypin stemmen zooals zg verlangden. Zij stemden er tegen, althans de meerderheid van den rijksraad deed dat, en 't is geen wonder, dat de premier, dio aldus in den steek gelaten is door zijn souverein, niet langer aanblgft. Stolypin's opvolger is Kokoftsef, minister van financiën. Hij blijft die portefeuille behouden, maar wordt daarnaast president van don ministerraad In Stolypin's plaats zal waarschijnlijk Makarof, indertjjd onder staatssecretaris aan binnenlandsche zakon, dit departement overnemen. Men beschouwt de wijzigingen in het Kabinet als een be langrijke zwenking naar rechts. Tweede kamer. Gisteren werden voortgezet de beraad slagingen over de Arbeidswet. Dn veenderij is al geheel onder de wet gebracht in gevolge 's ministers belofte het daartoe strekkend socialistisch amende ment over te nemen. Nu is het eigenaar dige, dat de afgevaardigden uit de veen- streek, de heeren Roessingh en Pollema, met den heer Lieftinck, die overname te verregaand achtten, zulks ofschoon de eerste der drie wel een amendement had inge diend om voor kinderen beneden 13 jaar het werk in een veenderij te verbieden. Hij wilde du6 vrouwen en jeugdige perso nen vrij laten. Maar de Kamer apprecieerde de argumenten niet en het zware veende- rijwerk is nu tot arbeid in den zin dei- wet verklaard: een voorstel-Lieftinck om het andcis in te richten, werd met 39 tegen 19 stemmen verworpen. Daarna kwam aaD de orde een voorstel Schaper om de beschermingsbcpalingen, die do Regeering tot personen van 17 jaar wil uitbreiden, tot 18 jaar te doen gelden. Het amendement was uiterst sym pathiek: waar een leeftijdsgrens altijd iets willekeurigs heeft is het gelijk ook door den heer Borgesius met klem van redenen in 't licht werd gesteld beter een leeftijd te bepalen die alhans waar borgen van vollen wasdom biedt. De Kamer heeft na slappe bestrijding des ministers, die vooral gematigdheid aanbeval, het voorstel verworpen met 42 tegen 30 stemmen; (rechts tegeu links behalve de vrij-liberalen); maar zij koos om de wet te vorbeteren een middenweg, door den heer Aalberse aan de hand gedaan: zonder stemming werd aanvaard, dat de minister bij algomeenen maatregel voorwaarden kan stellen voor den arbeid van personen tot 18 jaar. De bepaling dat een kind beneden dertien jaar geen arbeid dat is dan arbeid in don zin dor wet: voornamelijk in fabrieken, werkplaatsen en in de veen derij; uiag verrichten heeft een drietal amendementen in 't loven geroepen, waarover langdurig van gedachten werd gewisseld, zoowel in de dag- als in de avondzitting. Er was in de eerste plaats een amen dement van eeuige Unie-liberalen en vrij zinnig-democraten om ook kinderarbeid in den landbouw te verbioden. Het werd vooral met verwijzing naar de misbruiken in het landbouwbedrijf voorkomend, door den heer Teenstra verdedigd, die kinder arbeid ook in 't geheel niet noodzakelijk achtte. Daartegen kwamen op de heeren Tydeman en De Wijckerslooth, die vooral zich beriepen op de praktijk van het landleven, waar arbeid vaak met spel gelijk staat eD overigens betoogden, dat hot amendement verre de perken dezer wets- voordracht overschreed en tal van nood wendige voorzieningen verwaarloosde. Maar de minister bracht de krachtigste argumenten er tegen in 't debat, door met nadruk te verzekeren, dat men aan zijn Departement reeds bezig i3 met het ver zamelen van materiaal voor een arbeidswet, speciaal op den landbouw toepasselijk, waarin wel degelijk de kinderarbeid, die in de Kamer door niemand in bescherming is genomen, zal worden geregeld. De indiening daarvan kan binnen ecnige maan den te gemoet gezien worden. Het tweede amendement was van de socialisten afkomstig. Zij wilden het verbod van kinderarbeid opvoeren tot het veer tiende jaar; vooral onr daarmee een basis te leggen voor de uitbreiding van den leerplicht tot dien leeftijd. iDtusschen, hoe uitDeinend het denkbeeld dat hen beheersch- te ook is en hoezeer de minister zelf erkende, diep onder den indruk te zijn gekomen van de uitstekende resultaten, welke hij in Zwitserland van den school- gang tot 14 jarigen leeftijd had waargeno menzoolang de uitgebreide leerplicht er niet is, zou een voorschrift gelijk de heer Ter Laan verdedigde, tot ongeriofen ernstige moeilijkheden in de practijk leiden, bet zou bovendien tal van kinderen voors hands op straat sturen en daar dan leeg- loopen. Ofschoon er zelfs ter rechterzijde eigen lijk geen woord werd gezegd tegen uit breiding van den leerplicht, integendeel de vroegere tegenkanting, wel scheen te hebben plaats gemaakt vooringenomenheid, werd er van dien kant toch op gewezen, dat een opvoering van den leerplichtigen leeftijd tot 14 jaren liet Rijk 31/,, de gemeenten l'/a en bet bijzonder onderwijs millioen zou kosten, De minister vulde die mededeeling nog aan door té Verkla ren, dat ons onderwijsstelsel noch practisch noch theoretisch reeds is ingericht op zulk een maatregel. Ook ditmaal had de heer Aalberse gepoogd een tusschen voorstel te vinden: Hg wilde kinderen van dertien tot veer tien jaren wel laten arbeiden, doch niet langer dan 6 uren per dag en ze aldus stempelen tot hetgeen meD in Engeland noemt de half timers. Maar juist in Enge land de minister herinnerde er aan, bestaat een algemeene afkeer van het half-time instituut. Anderzijds houdt men in Duitschland streng vast aan de sechs stunden der Gewerbeordnung; zoodat een beslissing in deze moeilijk te vellen valt. Hier, zeide hij, is alweer het onderwijs niet geoutilleerd op de deelueming van half-timers en dat zou toch in de eerste plaats dienen te geschieden. Het amendement der vrgz. democraten (kinderarbeidsverbod ook in den landbouw) werd ingetrokken, omdat de voorstellere wel begrepen, dat het geen kans had. Het amendement om het arbeidsverbod tot 14 jaren op te voeren, is verworpen met 32 legen 20 stemmen, rechts behalve do heeren De Geer en Van Lennep tegen links behalve do heeren Tydeman en Van Foree8t. Het voorstel-Aalberse, om de hali-timers hier in te voeren, werd na gemengde stemming verworpen 26 tegen 24 stemmen. Het artikel zelf is daarna zonder stem ming aanvaard. De heer B. H. Peteri, laaraar aan de H. B. S. alhier, komt voor op de voor dracht voor de benoeming tot leeraar in Ned. taal en letterkunde aan H. B. S. en Gymnasium te Sneek. Ons Belang. Vereeniging van onder officieren en militairen geëmployeerden in den rang van onderofficier, behoorende tot de Nederland8Che landmacht, zal op 28 en 29 April te Amersfoort haar negende algemeene vergadering houden. Als gedelegeerde van de afd. Amers foort van den Alg. Ned. Geh. Bond voor het Ainersf. Drankweercoinité is gekozon de heer H. J. v. d. Hengel. Industrie- en Huishoudschool. Gisterenavond hield de vereeniging Amersfoortsche Industrie- en Huishoud school" een algemeene ledenvergadering in het schoolgebouw, onder voorzitterschap van den heer J. W. Middelburg. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen van 31 October 1910, die werden goedgekeurd. De commissie tot nazien der rekening en verantwoording bracht hierna verslag uit bij monde van mevr. Rolandns Hage- doorn-Schutte, die adviseerde tot goedkeu ring der rekening en hulde bracht aan de Directrice der school en aan den Penning meester voor de groote accuratesse bij het gehoudeD beheer aan den dag gelegd. De rekening werd daarop vastgesteld tot een bedrag van f 17521.84 in ontvangst en uitgaaf, met een voordcelig saldo van f 44.39'. Hierna las de secretaris het jaarverslag over 1910, waaraan we het volgende ontleenen, Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 217, benevens 2 donateurs. Het aantal leerlingen voor de vaBte cursussen bleef nog stijgende, het meest in de afdceliDg industrie-onderwijs. Door de opheffing van enkele cursussen en dooi* minder bezoek van de avond- en verstellessen, bleef hot aantal bezoeksters beneden dat van bet voorafgaande jaar. De school werd in 1910 bezocht door 182 leerlingen, waaronder 20 van elders. Een derde deel van het aantal leerlingen betaalt minder dau het minimum bedrag of bezocht de school kosteloos. In 1910 werden door de school 5 vak getuigschriften uitgereikt, nl. 4 voor huis houdkundige en 1 voor hulp in de huis houding. Het internaat der school begon het nieuwe leerjaar in September 1910 met 5 leerlingen. Drie adspiranten konden niet aangenomen worden, omdat do opleidings klasse voor huishoudkundige, waarvoor zg toelating vroegen, het maximum aantal leerlingen bevatte. Van den goeden gang van het onderwijs in het algemeen kan met voldoening mel ding worden gemaakt. Bij een zuinig beheer mag gezegd wor den, dat de exploitatie der school nog steeds reden geeft tot tevredenheid; het Bestuur heeft aan alle financieele verplich tingen der vereeniging behoorlijk kunnen voldoen, al betreurt het de omstandigheid dat de zoo noodige salarisverhooging van het personeel nog niet haar beslag heeft kunnen verkrijgen. Het geschil met Burg. en Weth. is op voor de Vereeniging bevredigende wijze beëindigd. Bet bestuur eindigt zjjn verslag met de school, die onder de nuttige instellingen voor Amersfoort en Omstreken zeker mag worden medegeteld, in de blgvende be langstelling der leden aan te bevelen Het jaarverslag wordt met een woord van dank aan den secretaris goedgekeurd. Met erkentelijkheid werd nog vermeld het werk der commissie van jongedames, die zich in den laatsten tijd verdienstelijk hebben gemaakt door het werven van nieuwe loden, in eu buiten de stad, wat nog steeds door haar wordt voortgezet. Onder dankbetuiging aan de Kascom- missie en aan den Secretaris en den Penningmeester voor het door hen ver richte werk, alsook aan de leden, die zich de moeite hadden getroost, naar de Huis houdschool op te komen, sloot de voor zitter, en rondvraag, de vergadering. Volks- en Schoolbaden. Gisteravond hield de Vereeniging voor Volks- en Schoolbadon een algemeene ledenvergadering in de Industrieschool, onder voorzitterschap van den heer H. J. Wolter. Na openiDg der vergadering deed do voorzitter eenige modedeelingen omtrent hetgeen door het Bestuur voor de veree niging gedaan is. Daarna werd bet huishoudelijk reglement vastgesteld, zooals het door het Bestuur was outworpen, terwijl de aftredende bestuursleden, do heeren H. J. Wolter on W. C. Oosterman bij acclamatie worden herkozen. De voorzitter wjjst er hierna op, dit iu het Bestuur er nog al over gesproken is, wat de vereeniging eigenljjk wil. In de eerste plaats komt het schoolbad. In andero plaatsen toch is gebleken, dat bjj volwassen personen de lust tot baden niet zoo bgster groot is. Dat maakt dan ook de risico voor oen volksbad nog al groot. En daarbg komt, dat een schoolbad met kleinere aanlegkosten kan volstaan en ook meer steun van de Gemeente zal kunnen krijgen. Ook zal bet doei beter bereikt wordon, door kinderen aan badon te wennen, waarom in de eerste plaats schoolbaden moeten worden bevorderd. Men kan dit doen door het maken van propaganda er voor, dus een soort moreele actie voeren, maar ook door een volksbad tot stand te brengen. Het Bestuur meent, dat men verder komt met het tweedo punt en daarom heeft het uitgezien naar de beste wgze om daartoe te komen. Twee leden zijn daarom bg Burgemeester en Wethouders geweest om te onderzoeken in hoeverre daarvan steun te verwachten is en zg hebben daar veel sympathie voor do zaak gevonden. Eenige gebouwen en terreiuen zgn bezichtigd maar aangezien die niet geschikt leken is er nog niet verder op ingegaan. Mogelijk is het, meer directen steun te verkrijgen in den vorm van subsidie. Om na te gaan wat noodig zal zgn, heeft de voorzitter een ontwerp gemaakt voor een schoolbad met 20 cellen. De vraag is nu, hoe aan het geld te komen. De pogingen daartoe zouden door het bestuur moeten worden gedaan, maar voor hot tot stand komen van het badhuis moet een vereeniging gevormd worden buiten de afdoeling, die de financiën regelt en het badhuis aan de Gemeente over draagt. De totale inrichting zal ongeveer f6500 kosten, die, geplaatst in aandeden van f 10, wellicht gevonden kunnen worden. Dat geld wordt feitelijk geschonken aan de Gomeente, die de exploitatie verder op zich moc-t nemen. De heer P. van Achterbergh verbaast zich over hot optimisme van den voorzitter, om dat geld bgeen te krijgen. De ondervinding leert dat dit niet zoo gemakkelijk zal gaan en z. i. zal dan ook de zaak, zoo opgezet, mislukken. Dr. Schreuder wgst er op, dat iu den boezem van de Gezondheidscommissie, de zaak al lang ernstig overwogen is. Om nu eens menschen te hooren, die meer op de hoogte zgn, heeft de gez.commissie den heer van Boven uit den Haag uitgonoodigd om een en ander eens uiteen te zetten. En naar diens meening zal een bad van 24 cellen 14 a 16000 gulden kosten, daar er vrij kostbaar materieel noodig is. Met het

De Eemlander | 1911 | | pagina 2