DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 70. DONDERDAG 23 MAART 1911. 8e JAARGANG. Waarschuwing aan Landverhuizers. BUITENLAND. DE EEMLANDER. II o o I <1 r e <1 rt t e 11 r K. O. B ÏJf KK UI N. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco por post id. f 5.60. Per 3 maanden id. i 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. «ureau: KLEINE O. Telef. Intere. 133. Prijs der Advertentiön: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnemont belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad ia .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bnitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7'i- 78 Amsterdam In ons nummer van gisteren hebben wij mot een enkel woord gewaarschuwd tegen het licht geloof slaan aan de verlokkeude voorspiegelingeu van hen, die er belang bij hebben, dat zooveel mogelijk meuschen naar de nieuwe wereld verhuizon. Heden viuden we in het N. v. h. N. een artikel, dat hetzelfde beoogt en dat verdient gelezen te worden door allen, die er over denken hun positie te verbeteren door landverhuizing. De moeilijkheden, die onze regeering in de laatste weken ondervindt bg den doorvoer vun Russische repatrieerende landverhuizers over de Duitsche grens moeilijkheden, die naar het schijnt haar eindo naderen hebben duidelijk weer eens een kwaad aan het licht gebracht, waaraan onze moderne maatschappij lijdt. Immers die arme menschen, die reeds vroeger, door mooie beloften uit hun land golokt, naar de nieuwe wereld zijn vertrokken, komen terug als bedrogen menschen, die in Amerika niet vonden, wat zij zochten: een bestaan; en nu maar liever naar huu oude vaderland terugkcoren, ook al hebben zij de droeve zekerheid, daar armoe to moeten ljjdeu. Hoe kwamen dto meuschen er toe om de groote reis naar het onbekende land op goed geluk te aanvaarden? Een samen loop van omstandigheden natuurlijk. Ar moede thuis, een drukkende regcering voor de meeslen waut er zijn veel Joden ouder en natuurlijk ook enkele berichten, legendarisch vergroot, van verwanten, vrienden of kennissen, die het in Amerika goed hebben. Maar de grootste factor is in dezen waarschijnlijk de stoombootmaat schappij, die hen als passagier heeft weten mede te krijgen. Die maatschappij zond hare agenten onder hen en liet hen „be werken", de mooiste voorspiegelingen wor den gedaan van welvaart, hooge loonen, goedkoop land, vrije staatsinstellingen, geringe belastingen enz en de arme menschen behoefden maar eeu tiende er van te gelooven om graag te worden. Het gevolg was emigratie en masse. Zoo iets wordt niet alleen in Rusland gezien. Ook in Hongarije en Bohemen. in Italië, in Duitschland, Frankryk, Ierland en Engeland, ook in ons land doet zich een dergelijk verschijnsel voor. En al is niet overal de toestand dezelfde, toch zijn overal de stoouivaurtlynen door haar agenten druk in de weer om de emigratie te bevorderen, zooveel zij kunnen. Met deze feiten voor oogen, loont hot de moeite om eens even stil to staan bij een publicatie, die vanwege onzen minister van buitenlandsche zaken van tjjd tot tijd in de Staatscourant verschijnt en die wij ook reeds meer dan eens onder de oogen onzer lezers hebben gebracht. Zij luidt als volgt: Het is in den laatsten tijd gebleken, dat hier te lande personen er hun werk er van maken, om op te wekken tot landverhuizing naar overzeesche gewes ten, en dat deze personen van eiken aangebrachteu landverhuizer van derden eene belooning ontvangen. Aanbevolen wordt de mededeelingen die dergelijke personen omtrent vooruitzichten voor landverhuizers doen, niet zonder nader onderzoek als juist aan te nemen. Inlichtingen omtront do vooruitzichten van landverhuizers in vreemde landen worden voor zooveel beschikbaar, ver strekt door het departement van buiten landsche zaken te 's-Gravenbage. In deze publicatie wordt met ronde woor den gezegd, dat er personen rondgaan om landverhuizers aan te werven. Zij krijgen daarvoor een premie, van wie wordt er niet bij gezegd, maar bedoeld zal wol zyn van de maatschappy, die hen vervoert of van de regeering van het land, dat ze krijgt, beide hebben er belang bij. De stoomvaartmaatschappij, omdat zij vracht moet hebben en de regeering van het land van bestemming, omdat het van grooter bevolking meerdere welvaart ver wacht De minister is voorzichtig. Z. Exc. raadt emigreeren niet af, maar adviseert alleen om onderzoek in te stellen naar de waar heid van de beweringen der agenten. De vraag zou gewettigd zijn, of de minister niet verstandiger zou doen en meer dool zou treffen, wanneer hij zijn waarschuwing niet alleen in de Staatscourant plaatste, maar haar als advertentie liet opnemen in die bladen waHiin by v. ook nog al reclame voor transatlantische lijnen gemaakt wordt. Dan hing do minister niet af van het bon plaisir der redacties of ze zyn waarschuwing willen plaatsen. Maar dit daargelaten, het teekent, dat officieel gewaarschuwd wordt tegen het eigenbelang van die ageut. n. Daarin ligt opgesloten, dat zij moeten worden gewan trouwd omtrent hun motieven. Tot op zekere hoogte gaan we met den minister mee. Iemand, die er zelf belang by heeft om mij als passagier te vervoeren, is niet mijn beste raadgever, maar daartegen over staat, dat voor hem, die zelf wil onderzoeken allerlei wegen open zijn om de waarheid gewaar te worden. Wy zelf doen daaraan gaarne mee en do brieven uit Canada byvoorbeeld, die we plaatsten, doen zien dat we ook het minder aange name wel in het licht durven stellen even goed als we aan de voordeelen, die dit land ontegenzeggelijk biedt, plaats hebben gegeven en nog willen geven. Mits zij maar waar zijn en dus met bewijzen kun nen worden gestaafd. Trouwens onze natie laat zich niet zoo gemakkelyk in massa verplaatsen als Rus sen of Hongaren of Italianen. Dat zit ook mee daarin, dat uit genoemde landen meer do menschen komen, die alleen hun lichaamskracht kuunen aanbieden, zonder vakkennis, terwijl van bier uit meer de emigtanlen behooren tot de landbouwers, wien het er om te doen is om zoo gauw mogelijk op een eigen stuk grond te zitten. Toch is het ook voor ons land waar, dat do emigratie van den tegonwoordigen tijd veel lijkt op een soort van meuschen- handel, waarbij het niet er om gaat om hun kracht uit te buiten, maar vracht van hen te beuren. De maatschappijen kunnen we de recla me niet kwalijk nemen. We meenen ech ter, dat er van staatswege wel een weinig toezicht op mocht zyn. Een waarschuwing, als boven geplaatst, zegt zoo weinig. Waarom niet eens een regeeringsagent uitgezonden om een flink rapport samen te stellen betreffende de vooruitzichten voor Nederlandsche emigranten? Canada werft, Brazilië vraagt, Queensland doet moeite en de Vereeninde Staten en Argen tinië kunnen ook nog steeds menschen gebruiken, Op het departement zijn gegevens, zegt de minister. Maar waarom worden die dan niet in behoorlijken, bevattelyken vorm gepubliceerd, zoodat de mededeelingen van landverhuizingsagenton er aan kunuen worden getoetst? Deed men dat, dan zou de regeering velen aan zich verplichten. Duitschland. De opgewondenheid in het wijnbouwe- bied van de Palz is de laatste dagen nog toegenomen. De Regeering staat thans tusschen twee vuren: aan de eene zijde de vier gemeenten, die weigeren de wijn- bouwvoorschriften der Regcering te volgen en aan de andero zijde eenige gemeenten, waar deze maatregelen tegen ziekten in den wijnstok reeds zijn opgevolgd en waar de wijnbouwers nu uit vrees voor epidemieën protesteeren tegen de weiger achtige houding hunner collega's in St. Martin en Edeukoben. Zij hebben por telegrsm bij don miuister geprotesteerd tegen diens toegeeflijkheid in St. Martin en Edeokoben en zij wyzen alle verant woordelijkheid terug, wanneer do verbitte ring daarovor in de andere gemeenten tot wanordelijkheden aanleiding geven mocht. Do burgemeester van Maihammer, welke gemeente er eveneens voor is, dat de Regeering met geweld van wapenen de wijubouwers van St. Martin on Edenkoben tot het nakomen der veiligheidsmaatrege len dwingen zou, heeft ook een telegram aan do minister gezonden, waarin hij ver klaart, dat de toegeeflijkheid der Regeering direct gevaarlijk zijn zal voor het staats belang. Belgie. In België dreigt een vinnige strijd om het ontwcrpschoolwet van minister Schol- laert. De vereenigde linkerzijde in Kamer en Senaat hebben besloten, de wet met alle gooorluofde middelen en met inspan ning van alle krachten te bestrijden, daar zij een schending der grondwet oplevert. De wet zou naar de moening der linker zijde door het geheele land een woeden den schoolstrijd te voorschijn roepen. In de kamervergadering van gisteren heeft de liberale leider Hijmans voorgesteld, de afdeelingen die de wet moeteu onder zoeken eerst na Paschco to benoemen, om te voorkomen dat de wet er door gejaagd wordt. Do rechterzijde bestreed dat voor stel heftig, maar het werd ten slotte toch aangenomen, omdat vau de rechterzijde zoovele leden niet ter vergadering aanwe zig waren dat de linker do meerderheidhad. Groot Britan.vie. De mijnwerkers van Clydach, Zuid Wales, waar het geruimen tijd hangende geschil nog steeds niet bijgelegd is, zijn vandaag in opstand gekomen, en hebben de mijn- gebouwen verbrand cn de politie agenten door steenworpen gewond. Versterking der politiemacht is reedB aangekomen. Amerika. Sedert eenigen lijd waren de arbeiders van de mijn der Superior Coal Company te Gillespie in het Z.W. van Illinois in staking; daar echter do Amerikaansche arbeiders aan de mijn, die verreweg in de minderheid zijn, inzagen dat de stryd hopeloos was, besloten zij weder aan den arbeid te gaan. Dit zette kwaad bloed bij de andere mijnwerkers, voor het meeren- deel Slaven, die nu besloten hunne werk willige makkers met geweld te beletten het werk te hervatten. Ten getalo van ongeveer duizend man, gowapend met geweren en revolvers, begaven zij zich naar den ingang van de mijn, wuar eeu gevecht ontstond tusschen hen en do Amerikanen, die ten slotte het veld moes ten ruimen. De Slaven betrokken nu do wacht bij do mijn en beletten niet alleon de werkwilligen aan de arbeid te gaan, maar weigerden zelfs aan de ambtenareu van de inantschappij den toegang. De maatschaphij telegraphcerdo daarop aan den gouverneur en deze heeft nu vier compaguiën uaar do mijn gezonden met bevel do oproerlingen te outwapenen en aan de ongeregeldheden een een einde te maken. Noorwegen. In de gister gehouden vergadering van het „Storthing" hièld mejuffrouw Rogstad bij de behandeling van de oorlogsbegrooting haar maidenspeech. Zij verklaarde dat zij, als voorstandster van den vrede, dat stelsel vau scheidsrech terlijke beslissingen zal voorstaan en dat zij hoopt, dat evenals het vuistrecht ver vangen is door het recht der wet, ook de oorlog eu het krijgswezen eens uit do wereld zullen verdwijnen. Desondanks zal zij niet tegen de oorlogs begrooting stommen. Portugal. Te Lamego, een plaats, gelegen op 90 K.M. ten oosten van Porto is, volgens een bericht uit Lissabon aan do Times, oen mouarohistische samenzwering onder hot garnizoen ontdekt. Een aantal soldaten zjjn in hechtenis genomeu Eeu korporaal heeft verklaard, dat het meerendeel der troepen in hot noorden van het land in het complot betrokken zyn. Denemarken. De voorstanders der lyfstralfeu hebben voor een paar jaar met zooveel ophef naar Denemarken gewezen, waar de lijf straffen onder het gezegende bestuur van den thans in de strafgevangenis zittende minister van justitie Alberti, weder werden ingevoerd. Lang heeft het niet geduurd, en heel veel goeds schijnt het afranselen van ge vangenen niet te hebben opgeleverd. Ten minste in Denemarken is al kort na de wederinvoering een beweging tegen de lijfstraffen begonnen. Eu wellicht zou Alberti als hy in de gevangenis in de gelegenheid was zelf de gevolgen er van te zien wij willen niet eens zeggen die aan den lijve te voelen er thans ook niet meer voor zijn. Hoe het ook zij, do beweging heeft succes gehad. In het wetje werd bepaald, dat manne- lijko personen, tu-schcn 18 en 55 jaar, naast hun gevangenistraf, ook tot lijfstraffen, slagen met een Spaansch riet, zouden kun nen worden veroordeeld. Deze wet zon na zes jaren worden herzion.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1