WEERBERICHT. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. Do Bilt, 24 Maart 1911. Hoogste barometerstand 771.5 m.M. te Thorshavn, laagste 757.1 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 25 Maart 1911. Meest matige N.W.-lijke tot N.O.- lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, waarschijnlijk regen- of sneeuw buien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT 762 m.M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 50 Laagste hedennachtF. 30 Hedenmiddag 12 uurF. 42 Voor 31 Augustus stelt het bestuur het volgende programma voor. 1. Koraalgezang op het terras van Amicitia. 2. Aubade van een aantal schoolkinderen, onder leiding van den heer G. G van Lunteren. By voldoende deelname zal hierbq worden uitgevoerd de trompetine- marsch van Jan Morks. De ko6ten van hot instrument zjjn f 1.60, waarvan het bestuur f 0.60 kan betalen. 3. Volksfeesten op het terrein nabjj do bad- en zweminrichting, dat daartoe wel willend wordt afgestaan. 4. Qymnastiekuitvoering op den Hof, indien gymnastiekverenigingen daarvoor to vinden zyn. 5. Een verlichte gondelvaart. 6. Vuurwerk, indien de financiën dit toelaten. Door eenige leden werd voorgesteld de gymnastiekuitvoering te doen vervallen en daarvoor een optocht op het programma te brengen, hetzij een hist.- of reel, optocht. De voorzitter weeB er op, dat het bestuur gaarne het feest zoo luisterrijk mogelijk wil maken, maar men moet vooral rekening houden met de financiën. Overigens wil het bestuur gaarne een en ander nog nader overwegon, waarna het programma voorloopig wordt vastgesteld als door het bestuur is aangegeven. De cömmissie tot nazien dor rekening en verantwoording kon wegens de geringe opkomst niet worden benoemd, waarom aan het bestuur werd opgedragen daarvoor 3 leden aan te wijzen. Hierna werd do vergadering gesloten. Kamer van Koophandel Gisterenavond hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken een openbare vergadering ten Kaadhuize, onder voor zitterschap van den heer J. Ger. Kleber. Afwezig waren met kennisgeving de heeren Meursing en Van Vollenhoven. Na opening der vergadering ieest de Secretaris de notulen van 9 Februari, die worden goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat behalve de gewone periodieken zijn inge komen. 1. Het jaarverslag van het centraal bureau voor Vreemdelingenverkeer. 2. Van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel do statistiek van in-, uit- en doorvoer. 3. Van den Minister van L., N. en H. het verslag van Mr. van Rijckovorsel in zake het onderzoek der ouderdomsverze- kering in België. 4. Van den Minister van L., N. en II. het rapport betreffende het onderzoeknaar de bedryfstoestanden in de Ned. brood bakkeryen, met statistieken en kaarten. Op voorstel van den heer Van Haselen zal dit rapport worden rondgezonden aan de leden. 5. Het request door de firma Verkade en Co. verzonden aan de 'iweede Kamer inzake de Bakkerswet. Voor kennisgeving aangenomen. 6. Adressen van de Ver. van Ned. werkgevers en van de Kamers te Vlaar- dingen en Hengelo inzake de Arbeidswet. Aangezien de Amersfoortsche Kamer zich daaromtrent reeds heeft uitgesproken worden deze adressen eveneens voor ken nisgeving aangenomen. 7. Adres van de Kauier van Koophan del te Bergen op Zoom aan den Directeur Geueraal der posterijen betreffende vcr- hoogiug van het maximum gewicht voor postpakotten. Gevraagd wordt aan dit adres adhaesie te betuigen. De V oorzitter herinnert er aau, dat deze kwestie reeds meermalen door de Kamer is behandeld. De heer Van Haselen ïser sterk voor het adres te steunen. Vooral voor den komenden vruchteutijd acht hy ver hooging van veel belang. De heer E y i n k wijst er op, dat niet alleen voor vruchten, maar ook voor ver- scnillende andere zaken het maximum gewicht wel verhoogd mag worden. De Voorzitter wil een grens gesteld zien. Vraagt men onbepaalde verhooging, dan zal men niet zooveel kans van slagen hebben, dan wanneer byv. gevraagd wordt het maximum te brengen op 6 K.G. De heer Eysink zou liever 7'/j KG. als grens stellen. Vooral voor afgelegen plaatsen zyn zwaardere paketteu van groot belang. De Voorzitter gelooft, dat het een groot bezwaar zou zijn voor de post, daar bij hooger gewicht, het vervoer ook veel talrijker zal worden. Da heer Van Haselen gaat met den Voorzitter mede. By nog meer Ter- hooging zal er groot ongerief ontstaan, daar de post op grootere pakelten niet is ingericht. De postkarretjes enz zouden daarvoor geen dienst kunnen doen. Men moet probecreu, wat het meest kans van slagen heeft en daarom wil hy een maxi mum van 6 KG. vragen. Besloten wordt te adresseeren aan den Directeur-Generaal om een maximum ge wicht van 6 K.G. 8. Verzoek om steun aan het adres van de Kamer te Hengelo aan de Tweede Kamer inzake de wet op de Naamlooze Vennootschappen. HeDgelo wil een afzon derlijke rubriek voor kleine Naamlooze Vennootschappen daar dat meer familie zaken zijn. Van de Kamer te Zutphen is een adres ingekomen omtrent dezelfde wet, waarin wordt opgekomen togen de ver doorgedreven publiciteit, die Zutphen niet noodzakelijk acht. Op voorstel van den Voorzitter wordt het adres van Zutphen voor kennisgeving aangenomen, terwyl aan Hengelo bericht zal worden gezonden, dat de Kamer al vroeger daarop gewezen heeft. 9. Een missive van de Kamer van Koophandel te Wageningen inzake een locaalspoorwegverbinding W ageningen Veenendaal. De Kamer te Wageningen heeft geadresseerd aan de II S. M. en moent, dat ook Amersfoort belang heeft bij het tot stand komen eener dergelijke verbinding, waarom het een adbaesiebetui- ging verzoekt. Op voorstel van den Voorzitter wordt het Torzoek gesteld in handen van het bestuur. 10. Van den heer Eysink is ingekomen een concept adres aan de H. S. M. be treffende een loskraan op het stationsem placement alhier, waarin de noodzakelijk heid er van nader wordt uiteengezet. De heer Van Haselen kan zich volkomen met bet adres vereenigen, alsook de heer D. II. G. Kleber en de Voorzitter, waarua besloten wordt het adres aan de H. S. M. te verzenden. De heer D. H. G. Kleber wijst op de actie tegen hot debietrecht op tabak. Amersfoort is by den handel in tabak niet zoo direct betrokken, maar mogelijk kan de Kamer verzoeken aan de Kamers te Eindhoven, Kampen of Utrecht tegen de voorgestelde heffing te adressceron. De Voorzitter vindt hier niets tegen, maar hij had verwacht wel iets te zullen hooren van de belanghebbenden. Nu heeft hij het idee gekregen, dat ze er hier niet zoo erg tegen zijn. De heer D. H. G. Kleber wil gaarne een voorstel doen om een schryven te richten aan de Kamers te Eindhoven en Kampen met het verzoek om gezamenlijk te adresseereD, Hij wil daarbij dan toe lichten, waarom Amersfoort zelf geen adres rioht. De Voorzitter wyst er nog op, dat het voorstel wel een beetje onvoorbereid komt om er direct al een decisie op te neuien. De heer D. H. G. Kleber vindt, dat het dan kan worden aangehouden tot de volgendo vergadering. De belanghebbenden weten dan dat er in de Kamer over ge sproken is en zullen dan wel iets van zich laten hooren. Den Voorzitter verzoekt den heer Kleber dan tevens een ontwerp adres in te dienen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Vreemdelingen Verkeer. Gisterenavond hield de Veroeniging tot bevordering van het Vreendelingenverkeer een algemeeoc ledenvergadering in hotel de Zwaan, onder voorzitterschap van den heer J. van der Horst Bruyn. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen van 30 Maart 1910, die worden goedgekeurd. Hierna bracht de secretaris het jaar verslag uit, waaraan we het volgende ontleenen. Met leedwezen deelt het bestuur mede, dat het aantal leden en begunstigers weer is gedaald. Op 31 Dec. 1909 waren er 125 leden, 87 begunstigers en 1 donateur; op 31 Dec. 1910 resp. 119, 82 en 1, alzoo een vermindering van 6 leden en 5 begunstigers. Juist die vermindering in een jaar, waarin met zooveel ijver gewerkt is om don nieuwen Gids onzer stad allom in ons land, in het buitenland en in 't byzonder in Oost Indië bekend te maken, stemt het bestuur tot droeve gedachten. Er werden 4000 Gidsen gedrukt, hetwelk met het vervaardigen der cliché'» f 800 kostte, terwyl voor verzending circa f 100 werd uitgegeven. Ontvangen werd aan advertentiën f 350, terwyl een der bestuurs leden f 400 schonk en de Gemeente een extra subsidie verleende van f 100. De leden van het Koninklijk Huis ontvingen een exemplaar, terwyl 13 Stoomvaartmaatschappijen gidsen ontvingen voor de leestafels der booten. In Indië werden er byna 400 verspreid, een gelyk aantal ging naar België, terwyl de Engel- sche stations 300 stuks ontvingen. Ook werden er gezonden naar Berlijn en Dresden waar tentoonstellingen voor reis- wezen enz. plaats zullen hebben. In het geheel werden 3800 exemplaren verkocht en verspreid. Banken, wandelpaden, afsluithekken en het rasterwerk werden nogal geëerbiedigd zoodat alles iD goeden staat bleef. Het bestuur stelde een subsidie beschik baar voor de internationale tentoonstelling te Berlijn. Ondanks de vele onkosten sluit de jaarrekening met eeu klein batig saldo, zoodat het nadeelig saldo over 1909 hier door geheel is aangezuiverd. Het plan op den Berg nog eenige wan delpaden aan te leggen, kon niet wordon uitgevoerd, omdat de bezitters der gronden tot het verleenen van toestemming niet wilden overgaan. Het bestuur maakt zich de spreuk van den A. N. W B. tot de zjjne: Moge elk lid een nieuw lid aanbrengen", en ook dan nog zou het getal der leden, 400 nl„ veel te gering zyn voor onze stad met haar 24.000 inwoners. Hoorde men eens de ontboezemingen der buitenlanders bij hun bezoek aan onze schilderachtige, aan Tervlogen tijden zoo sterk herinnerende stad. De schoono om streken om het aloude Amersfoort brengen ook nu landgenooten in bewondering voor echt Hollandsche tafsreelen. Veel kan er nog verfraaid en verbeterd worden, wat echter noodzakkelyk het maken van onkosten niet zich brengt. Het bestuur is niet bij machte hiervoor alleen te zorgen, het rekent op aller jjvcr om het lodental te vergrooten, en op geldelijken steun, om daardoor meer te kunnen wer ken aau de verfraaiing der omstreken en bet bekondmaken ouzer stad. Dat hot bekeudmaken van stad en om geving en het hierop gevolgde bezoek velen heeft docD besluiten zich hier te vestigen, zal wel door menigeen wordeD toeges'emd. Moge een volgend jaarverslag melding maken van een verdubbeling van het ledental. Het verslag wordt met een woord van dank aan den secretaris goedgekeurd. Aan de orde iB daarna de rekening en verantwoording van den penningmeester. De ontvangsten bedroegen in totaal 1 1487.42, de uitgaven f 1190.18. Het nadeelig saldo vun het vorig jaar f 239.98 kon dus geheel worden afgedaan, terwyl de rekening dan nog met een batig saldo van f 57.26 sluit. Op de rekening is een post van f 150 gebracht voor reserve. Het is de bedoe ling zoodoende een fonds te vormen, om ook in Amersfoort de algemeene vergade ring eens te doen houden. De rekening wordt nog nagezien door de heeren E. J. van Ruyveo en A. L. Versluys. De laatste deelt mede, dat de bescheiden in orde zyn bevonden, waarom de commissie voorstelt den penningmees ter onder dankbetuiging te deohargeeren. Aldus wordt besloten. Bij de nu volgende bestuursverkiezing worden herkozen de heeren B. A. van Ruijven en H. Meursing en gekozen, de heeren M. Willemstyn, M. v. d. Weide en A. L. Versluys. De heer Versluys neemt de benoeming aan, aan de andere hoereu zal, bericht worden g. zonden. De voorzitter deelt mede, dat het bestuur vau de Landbouwtentooonstelling eenige tegemoetkoming in de kosten heeft gevraagd. Het bestuur heeft toen de keus gelaten tU8schen een gouden medaille of f50. Het tentoonstellingsbestuui koos het laatste. Verder, deelt de voorzitter mede, dat do reclameplaat, die aan het station te Amsterdam hangt, nu eens te Leeuwarden zal worden geplaatst, en dat het pad van de Barchman Wuytierslaan naar Lisiduna, dat vervalt doordat er een villa wordt gebouwd, zal worden vurlegd, zoodat de verbinding blyft bestaan. Ten slotte spreekt do voorzitter een woord van weemoed over het overlijden van overste Heldring, eere voorzitter der vereeniging en brengt hy een woord van dank aan het bestuurslid, dat zoo'n groote som schonk, om de uitgave van den Gids mogelijk te maken. De heer Ter Maat deelt mede, dat de heer van Haselen 6 aanvragen omtrent woningen ontving uit Indië en do heer Ruitenborg 5. Dit als gevolg van het zenden van den Gids. De heer M. W. F. de Jong wenscht een woord van dank te richten aan de heeren v. d. Wal en v. d. Horst Bruyn, waarvan vooral de laatste zooveel voor de Vereeniging heeft gedaan, om deze te doen bloeien. Hij hoopt dat het hem in zijn nieuwe woonplaats goed zal gaan en dat hy nog een reeks van jaren van geluk en voor spoed zal mogen beleven. De voorzitter dankt voor deze woordon tot hem gericht en sluit hierna de vergadering. Het schilder- en behangwerk aan de nieuwe fabriek der N. V. Amersfoortsche Rijwiel-, Automobiel, en Machinefabriek v.h. D. H. Eysink is onderhands opgedra gen aan L. van Wijngaarden, alhier. Blijkens kennisgeving van Burg. en Weth. is vastgesteld en ligt tot en met 21 April a. s. ter Secretarie voor een ieder ter inzage en is in druk, tegen betaling der kosten verkrijgbaar de Kiezerslyst voor 1911/1912. Een ieder is bevoegd tot en met den 15 April a.s. bij het Gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op ongezegeld papier, ingevolge art. 50 der Kieswet, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. De ingezetenen worden met nadruk gewezen op de wenschelijkheid, zich ter Secretarie te komen vergewissen of zjj op de kiezerslyst zijn geplaatst, daar, mocht dit verzuimd zjjn, alsdan herstel nog mo gelijk is door middel van reclame. Tevens liggen ter Secretarie ter inzage de alphabetische lijsten, bevattende do namen en voornamen van hen, die voor het eerst op de kiezerslijst zyn gebracht en van hen, die daarvan zijn afgevoerd. Zondag wordt achter Rustoord de revanche wedstrijd H. V. C.Quick ge speeld. De vereeniging Handel en Nijverheid houdt Dinsdag 28 Maart a.s. haar maand vergadering in de Zwaan. Do agenda vermeldt de volgende punten: 1. Voorstel van het Bostuur om het voorstel der Handelsvereeniging Rotterdam, om tegen het debietrecht op den handel Tan tabak on sigaren te protesteeren, te steuaec. 2. Benoeming ecner commissie van 3 leden tot het nazien de rekening 1910 1911. 3. Balotage. 4. Ingekomen stukken, 5. Mededeelingen,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2