DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Meursing's Carr-Moutbrood Meur singes Carr-itlouibrood. No. 72, ZATERDAG 25 MAART 1911 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. Omtrent ons dagelijksch brood. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur R. O. RIJHEHS. Abonnementsprijs: Per jaar4.Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: UEEIflE Ht.lU O. Telef. latere. 1S3. Prijs «Ier Atlvertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedereu regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amerslourt in dit blad ia .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandseh Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 74. 78 Amsterdam Frankrijk. De bewegiDg in het departement van de Aube is weer begonnen. Doordat de burgemeesters staken, kan de commissie voor de militie-plichtigen niet werken en de jongens loopen nu door het land met roode vaandels waarop staat: „Eerst wanneer het Aubedepartement tot Chaoipagne behoort, zullen wij soldaten zijn". Marcelin Albert, de leider der wijnboeren- beweging in Zuid-Erankrijk van 1907, beeft den menscnen van de Aube een telegram van gelukwenscb gezonden. Tot dusver bebben 121 gemeente raden in het departement Aube het bijltje erbij nedergelegd, als protest tegen de wet waarbjj wordt bepaald, dat bet depar tement niet meer behoort tot liet champagne produceerend gebied. Amerika. Zoodia President Taft voldoende zeker heid heeft dat de Senaat het beraamde algemeen arbitrage-verdrag niet Engeland zal goedkeuren, zal bij pogingen in het werk stellen om een dergelijk verdrag te gaan slui:en met Frankrijk. Jusseraud, de Fransclie gezant te Washington, heeft nu reeds gezegd, dat hij er alles voor voelt. Uit Washington wordt bericht, dat de Japanschc gezant, Oocsjida, in oen gisteren met president Taft gehouden con ferentie, dezen beloofde dat Japan geen concessies meer in Mexico zou trachten te verkrijgen en van inmenging in Hexi- caausche aangelegenheden zou afzien. Het geheim verdrag, dat April 1.1. tusschen Japan en Mexico werd gesloten, zal worden opeezegd. De „Evening Staudard", dit feit com- uienteercnd, is van oordeel, dat de jongste Amerikaanscho mobilisaties als een protest tegen dc Mexicaanscli-Japaii6che toenadering moet worden beschouwd en tevens als een waarschuwing, dat Amerika de Monroe- leer desnoods met geweld zou weten te doen eerbiedigen. Bulgarije. Volgens een telegram uit Weonen aan het Paris Journal is de Bulgaarscbe kapi tein Petroff uit bet garnizoen te Dournica met 85 mannen vertrokken om de republiek te Sofia te pioclameeren. De compagnie werd echter omsingeld door trouwgebleven troepen en moest naar de kazerne terug- keeren. Enkele buitenlandscho bladen bevatten over dezen Staatsgreep van den Bulgaar- sclien officier indien ten minste de wat naïeve poging om met 85 uiuu een Staats bewind omver te werpen, den weidschen naam „coup d'état" mag drageu! reeds enkele bijzonderheden. Wel schijnt bet, dat Petroff gerekond had op hulp vau tiet garnizoen van Sofia. Althans hield hij te Doebnika voor zijn compagnie een toe spraak, waarin hij boloofde, dat do soldaten te Sofia zich bij beu zouden aansluiten. Zoodra de Minister van Oorlog kennis kreeg van wat er gaande was, requireerde deze troepen, die blijkbaar onmiddellijk gehooizaamden en de officier en zijn mannen werden omsingeld. Petroff werd gevangen genomen en za! voor een krijgsraad verschijnen. Portugal. Bij bet onderzoek, door de Portugecsche regeering ingesteld naar aauleidiug van de ontdekking eener samenzwering in Lamego, is gebleken dat van Oporto uit met groot succes propaganda gevoerd wordt gemaakt van gemoute tarwe, waarvan de bijzondere eigenschappon zijn lichtere veiteei'baarheid, waardoor mceidere voedselopiinmo, en oen fijne, zachte, zootuchtigo smaak. In Engeland wordt dit brood aanbevolen door ieder goneeskunriig tijdschrift als liet ideaal brood, zoowel voor kinderen als volwassenen (The Lancet, The Hospital, British Medical Journal). Dit Moutbrood regelt de spijsvertering op do meest natuurlijke wijze, bevordert de darmbeweging, en blijft 8 dagen versch, indien liet niet is aaugesnpden. De analyse van Dr. van Hamel Roos A Hartneus van Can's Moutbrood luidt: Of op de droge stof: Eiwitstoffen11.24% 17.08% Vet1.00% 2.43% Koolhydraten (Zetmeel enz.) 50.81% 77.23% Cellulose0.73°/„ 1.11% Minerale bostanddeelenL42°/0 2.15°/0 Watcrgehalte34.20*/, Ueichert-MoisBl-gctal van het broodvet 8, 11 c.c. Abnormale bcstanddcelcn zijn niet geconstateerd. Men kan niet weten, hoe smakelijk en gezond moutbrood kan ziju, voor men geproefd heott ADRES: de depothouders of het kantoor SMALLEPAD 6 werd ouder alle regimenten van Noord- Portugal. De monarchistische agenten be loofden don n.anneu voor 't geval van succes der beweging een mooie promotie en voor 'i geval de onderneming mislukte levens lange pensioenen. Het plan was, om aller eerst alle officieren en soldaten die trouw waren aan de republiek te vermoorden; daarna zouden de regimenten van het Zuiden voor de monarchie gewonnen worden en ten slotte zou een aanval op Lissabon wordcD gedaan. Tweede kamer. De gehcele dag is gisteren nog in be slag genomen door de bespreking dor Arbeidswet en het wetsontwerp is nog op enkele punten gewijzigd Zoo beeft de Minister in de eerste plaats overgenomen een amendement van den heer De "Visser, om vrouwenarbeid in bloeraenbinderijen des Zondags te verbieden; voorts een voorstel-Drucker, waarbij wordt uitgemaakt, dat bet hoofd eener onderneming verplicht Het is moeilijk ora een artikel te noemen hetgeen van grooter waarde is voor de voeding van den mensch dan brood. Er is geen voe dingsmiddel, dat meer algemeen wordt gebrnikt en grooter deel uitmaakt van uw dieet. Omdat brood zoo'n belangrijke rol in uwe voeding speelt, is het duidelijk, dat het van den grootsten invloed is op nw gezondheid. Zonder te overdrijven, kan men zeggen, dat de gezond heid rechtstreeks afhankelijk is van dc kwali teit van het brood, dat men eet. Het is dus van het grootste bélaug om brood te eten van de beste hoedanigheid. Van dit standpunt uitgaande, is het doel onzer inrichting om brood te ver schaffen, dat aan de hoogsto eischen voldoet, die men aan dit voedingsmiddel Kan stellen, zooals hierna wordt verklaard; In de eerste plaats is het noodig om de tarwe en de rogge te ontdoen van vreemde en schadelijke bijge wassen, steentjes, enz., vooral voor ongebuild brood, waarvoor echter voor andere inrichtin gen het graan niet ot alleen door een harpzift wordt gereinigd, die alleen de grofste onreinheden verwijdert, fn onze inrichting zijn daarentegen vele moderne graameiniging- machines welke als volgt automatisch werken. In oen zift- en zaigmachine worden eerst de grootere en daarna de kleinore vreemde bestanddeelen uitgezift, terwijl tijdens het vallen in en het verlaten van die machine door een sterken exhauster, de soortelijk lichtere bestanddeelen worden weggezogen, waarna het graan in een raspmachine valt, die de basten afraspt en dat afraspol door een sterken exhauster er uit zuigt. Vervolgens wordt de tarwe door een tweevoudigen verdeelcvlinder gescheiden in kleine tarwe en in groote tarwe, terwijl de nog grootere erwten en boonen tot het einde van dien cylinder rollen en afzonderlijk in een zak vallen, ondertusschen do kleine tarwe door zaadtrieurs gaat welke de zaden er uit werpen, en de groote tarwe door gerst- en havertriours wordt bewogen, die deze groote tarwe uit de gerst en haver werpen, welke groote tarwe door een koker rolt bij do van zaden ontdane kleiue tarwe, waarna deze weder vereenigdo tarwe valt in eene wasehmachino tegen een onder sterken druk uit een hoog,'gelegen dicht waterreser voir opgestuwde waterstroom, welke het graan terug werpt in een bassin, doch steentjes, door hun meerder soortelijk gewicht, door zich laat zakken, die zich in een trechter verzamelen en daaronder nu en dan door een klep op een zift worden geloosd. Onderwijl zakt de tarwe in het bassin en vloeit in een stel van twee droogtrommels welke met centrifugale kracht door middel van snel ronddraaiende avinen, het graan tegen de van gaatjes voorziene wanden werpen, waardoor het water met afgeschuurde buitenste tarwebastjes vhegt. In het bassin zijn intusschen vele strootjes, door insecten uitgegeten graankorrels, enz., boven komen drijveu, die door eene opening er uit vloeien en op een zift in een bak blijven liggen. Vervolgens komt de tarwe ot de|iogge in een der 6 silo voorraadrnimteu om maalklaav te verharden, waaruit het door 1 tot en met 6 schuiven, al naar de beste verhouding wordt verkregen, tegelijk met het zelfde soort graan, doch van andere noodige eigenschappen, uit 1 of meer der andere silo-voorruinuen, komt in een vermengeylinder, welke de vermengde tarwe of rogge uitlaat naar oeue schuier- en zuigraachine met 3 schuier étages van borstels, welke er alle door de droogtrommels aan ge wrove.n bastvezels afschuieren, terwijl oen sterke exhauster die bastvezels er uitzuigt, waar na het graan eindelijk door eene machine met een sterke magneet gaat, die eveutueele ijzor- de.elen vasthoudr, welke door een schrapper naar een niet magnetisch gedeelte worden geschoven en van daar in een aizonderlijke bakje vallen. Hierna wordt de tarwe ot de rogge door eene automatisch werkende weegmachine gewogen die tevens het door haar gewogen gewicht optelt en aldus na elke weging door cijfers aanwijst. Thans is het graan gereed om te worden vermalen, hetgeen geleidelijk ge schied door 4 stellen vau goriöelde stalen walsen, om Tt tot de juiste fijnte te kunnen verkrijgen, daar, bij voorbeeld, bij ongobuild brood, te grove zemels de darm beweging to veel versnellen en te fijne zemels tot verstop ping aanleiding kunnen geven. Tevens wordt daardoor vermeden, dat afslijpsel van maal- steenen onze zoo doelmatig gereinigde tarwe of rogge wedor verontreinigt. Al deze machines werken geheel van zelf, evenals tusschen hen het transport van dit graan, verticaal door elevatoren, horizontaal door transportschroeven, en hellend door kokers. Zelfs het meel wordt door eoiio machine opgezakt en nauwkeurig tot een bepaald gewicht afgewogen, terwijl zij tijdens haar wegen, een anderen zak vult. Slechts één werkman houdt toezicht, alleen voor hot juist gesteld zijn 'van de geheele inrichting, zondoi de tarwe of de rogge aan te raken, en bedient dan tevens een dor stoomketels en stoommachines, welk economisch bedrijf zeer veel medewerkt tot onze billijko prijzen. Al het in onze inrichting verwerkte water welt op nit ouzo diepe Artesische pijpwellen in een oudergTondsch reservoir en wordt van daaruit gepompt door een dubbel werkende zuig- en perswaterpomp, oen en auder zooals door do moderne waterleiding-maatschappijen het water wordt vorkrep;en en geleverd. Do bereiding van hot meel tot brood geschiedt in onze inrichting volgens een verbeteid systeem, hetwelk berust op een groot aantal door ons systematisch verrichte vergelijkende proefne mingen. Door dezebereidiug komen de voedonde bestanddeelen, welke in het meel opgeborgen liggen, zoo goed als geheel vrij en maken dit brood gemakkelijker verteerbaar en dus opneembaar voor het bloed, waardoor 't een krachtiger voedsel is, en speciaal voor hen die aan de maag lijden, een heilzaam levensmiddel mag worden genoemd, daar dit br*od, als ware het reeds gedeeltelijk verteerd, voor het de maag heeft bereikt. Dit brood is tevens fijn van smaak en hooft een aangenamen geur, ketgpeu de eetlust bevordert on het daarom in het bijzonder tot een uitstekend voedsel maakt v^or kindereu, welke nog in den groei zijn. De vermenging "an het doeg geschiedt door machines in stalen kuipen, in elk waarvan een stalen arm mot klauw het deeg vermengt en kneedt zooals niet do hand, doch veel beteren zindelijkcr dan door vermoeiend handwerk kan geschieden. In onze moderne ovens me', door dringender hitte, wordt ons brood moer doorgebakken, tengevolge waarvan het zijn moeilijk verteerbare kleverigheid geheel ver liest, waardoor het bezwaar tegen versch brood is opgeheven, en ous brood tevens zeer smakelijke croquante korsten kiijgt. Daar wij geregeld de beste grondstoffen verwerkeu, is 't, na kennisneming van het voorgaande, duidelijk, dat de zuivere en echte nootzoete tarwesmaak cn rogifesmaak onzer groote ver scheidenheid van soorten brood, door geen under fabrikaat wordt geövenaard. Onze geheele inrichting kan in werking worden bezichtigd, welke bezoeken ons zeer aangenaam zullen zijn. Telkens in Februari wordt het lOpCt. dividend van het voor ons brood, beschuit en koek in het vorige kalenderjaai betaalde bedrag, uitgekeerd; voor eene juiste opmaking dezer bedragen der vele duizenden dividend- boekjes, is zulks niet eerder mogelijk. Ons dividend vormt een jaarlijksche spaarpot voor het huishouden en is geeue denkbeeldige, doch eene werkelijke besparing, omdat odzc artiko- kelen voor hunne prijzeu supérieur en daarom zeer billijk zijn. Bedragen tot ongoveer f 30.- werden als dividend pei gezin door ons uitgekeerd. Eveutueele aanmerkingen en verzoeken om nadere inlichtingen zullen met de meeste zorg worden behandeld en gelieve men te richten aan de afdeeling „Broodfabriek" van Moursing's Machinale Fabrieken vau Gebak, Amersfoort. (Adv.,/

De Eemlander | 1911 | | pagina 1