DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 75. WOENSDAG 29 MAART 1911. 8e JAARGANG NABETRACHTING OVER - DEN GEMEENTERAAD. BUITENLAND. BINNENLAND. Hoofdredacteur B. B I.I KK S S. Abonnementsprijs per jaai.f 4.Franco per po9t id. fó.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureuu: IIiAO Telef. Interc. 18». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedereu regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bjj abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bniteolandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 7'i* 7S Amsterdam De medische faculteit is in den Raad thans goed vertegenwoordigd en weet zich óók te doen gelden. Do heer Hagedoorn althans had z'n beau jour. Die heeft een aantal rake dingen gezegd en de hoer van Enst heeft toegezegd ze te zullen zeggen. 't Is wel gebleven voorloopig bij een vriendelijke invitatie om den geneeskundigen dienst te reorganiseeron, maar hij heeft daarbij ook het verlangen uitgesproken, dat er aan gedacht moet worden één of meer Schoolartsen te benoemen. Hij i« dus de aangewezen man om de besprekingen over een eventuoel prac- advio9 van B. en W. iu te leideD. Maar rovenon9 uos moutons en be ginnen we bij het begin. Dan wenschen we in de eerste plaats de aandacht te vestigen op het zonder discussie aangenomen besluit van B. cn\V. om de Wuytierslaau en deu Soesterstraatweg te verlichten. Dar is zeker een fenu besluit, waar durf achter zit en wat blijkens de discussielooze aanneming door den Raad de volle instemming van dit col lege had. Het liep niet zoo mooi af met het reglement van het Burger-Weeshuis. De Raad had in een vorige zitting den wensch uitgedrukt, dat regenten en regentessen gelijkberechtigd zouden zijn. De commissie voor het reglement ant woordt eenvoudig: ,we handhaven ons vroeger voorstel", zonder moer d. w. z. zonder nadere motivecring, zonder zelfs den wenBch van den Raad aan dames Regentessen en heeren Regenten ter be- oordeeling voor te leggen. De heer Gerritsen, krachtig gesteund door den heer Hagedoorn vonden een dergelijke afdoening van zaken niet be vorderlijk voor het prestige van den Raad en mocht er in slagen, na eenigen zwakken tegenstand van den heer van Esveld, een voorstel aangenomen te krijgen, dat aan het Bestuur van het Weeshuis bericht zal worden, dat de Raad nog altijd bereid zal zijn tot samenwerking, indien Regenton en Regentessen tot andere gedachten komen. Nu is hot woord aan deze laatsten. Bljjven ze nog bij hun meening, dat Regentessen een trapje lager staan dan de Regenten, dan zullen zo dat althans hebben te motiveeren, willen ze succes hebben bij den Raad. Het voorstel van B. en W., om een paar krotten aan te koopen en op te rui men, kwam er met vlag en wimpel door, niettegenstaande den moedigen tegenstand van den heer Ruijs. Moedig, omdat hij dorst alleen te staan. Jammer dat zijn argumenten niet van even hoogo qualiteit waren. De heer Hagedoorn was niet best te spreken over de benoeming van een Direc teur van de B. A. S. 't Is ook een vreemde geschiedenis De Raad kan even goed zijn recht van be noeming over doen aan het Bestuur van de Ambachtschool. Want dit benoemt eigenlijk den Directeur. Mocht die betrekking eens weer komen te vaceeren, dan i9 het maar het best dat B. en W. geen aanbeveling van twee menschen meer opmaken, om den Raad in de gelegenheid te stellen een keuze te doen, maar dat zij zich eonvoudig wen den tot het Bestuur van de Ambachtsschool met de vraag: Wie wil jelui hebben en vervolgenB één candidaat voordragen aan den Raad. Het blijkt, als de inspecteur het nu eenmaal niet wil, dan is ceu vrije keuze door de Raad illusoir. Enfin de directeur van do Ambachtsschool is benoemd en daarmee iB alweer een kwestie van de baan. Uit hetgeen de heer Hagedoorn in het midden bracht over een benoeming van lid van rlc Commissie van Toezicht op het lager onderwijs blijkt, dat op de wenschen dier commissie door B. en W. bij hun aanbeveling weinig acht is geslagen, hoe wel B. eu W. natuurlijk aan hun wettige verplichtingen hebben voldaan. Ook dit kwam per slot van rekening op zijn pootjes terecht en de Schoolcommissie is door den Raad verrijkt met de benoe ming van deu heer van den Bergh. Een geheime zitting had ditmaal niet plaats. S. Duitschland. De voorstanders van de vrijheid en zelf standigheid der vrouw inDuitschland ergeren zich al sinds geruimen tijd aan het onder scheiden van getrouwde en ongetrouwde vrouwen door do benoemingen Frau en Fraulein (mevrouw en juffrouw) De ,Bund filr Mutterschutz" te Berlijn heeft nu een motio aangenomen waarin tegen dat gebruik als een „belachelijk anachronisme" wordt geprotesteerd. „De vergaderiug ziet", zoo wordt in die motie gezegd, „de waarde der vrouw zoowel als die van den man, in de per soonlijkheid." Het classificecren van de vrouwen in degene die wel voor den ambtenaar van den burgelijken stand zijn geweest en degene die daar niet kwamen, aebt zjj onzedelijk. En daar geen enkele wetsbepaling het aannemen van den titel Frau door ongetrouwde vrouwen verbiedt, wekt zij alle vrouwen wien haar eer en waardigheid lief zijn, op, in de verst-uitge- strekte kringen daarvoor te ijveren. Even goed als een volwassen man als „mijnheer" wordt aangesproken, moet een volwassen vrouw, „mevrouw" heeten. Het „Beriinner Tageblatt" geeft zeer verstandig den vrouwen, die „mevrouw" ge- nooind willen worden den raad, zolven te beginnen met zich zoo te noemeu. Anderen toch kunnen niet weten, wanneer een Fiüulein" viridt dat zij den leeftijd heeft om „Frau" te heeten. In Nederland noemen, gelijk men weet, al vele ongetrouwde dames, die dat verkiezen zich „mevrouw." Frankrijk. Uit een rapport, uitgebracht door dr. G. Bertillon, op 't 3do congres van prac- tiseerende genecsheeren, blijkt, hoe ontzag lijk veelvuldig te Parijs abortus criminalis voorkomt. Jaarlijks verleenen de Parijsche vroedvrouwen hulp bij 18 a 20.000 beval lingen, en in nagenoeg eveuveel gevallen van abortus. Een vergelijkende statistiek schat, dat per jaar te Parijs 50.000 maal abortus criminalis voorkomt, en nóg blijft dit cijfer beneden de werkelijkheid. Te Lyon is de toestand nog erger Lacassagpne schat, dat daar jaarlijks op een bevolking van 450.000 zielen 19.000 maal abortus voorkomt. Naar dit cijfer gerekend zou inen voor Purijs komen tot 't schrik wekkende getal van 140.000. In alle krin gen dor Fransche maatschappij woekert 't kwaad van jaar tot jaar voort, en naar 't congres meent, wordt hierdoor ernstig hot voorbestaan van den staat bedreigd. Maat regelen worden dan ook uoodig geacht om streng er tegen te kunnen optreden. Het congres wil dan ook allereerst 't aautal vroedvrouwen beperken vele barer komen uit armoede er toe om aborteuse van beroep te worden, en wil haar bij de uitoefening van haar beroep onder toezicht plaatsen van een speenden inspectiedienst. Eu eindelijk weuscht 't congres, dat van eiken abortus hetzij natuurlijk of pro- vocatus of criminalis aangifte gedaan zal worden, zooals nu reeds verplicht is voor sommige besmettelijke ziekten. Spanje. Onder buitcugewoiien toeloop van het publiek is Maandag in de Spaanscho Kamer het debat over de Ferrer-zaak bcgounen. Met het oog op mogelijke verstoring der orde, waren uitgebreide voorzorgsmaatre gelen geuomen. Buiten hel gebouw was oen talrijke politicmacht geposteerd en in de zaal hadden een menigte detectives plaats genomen te midden vau het publiek. De republikein Sorrian, 9tclde de revisie voor van het proces van Ferrer. Hij ver geleek diens zaak met het Dreyfus proces, oefende scherpe kritiek op „den krijgs raad", die, zooals hij zeide, slechts enkele uren had besteed aan het onderzoek van do buitengewoon groote menigte documen ten en de verdediging haast niet aan het woord had laten komen. Spreker trachtte bovendien aan te toonen, dat Ferrer geens zins de leider der opstandelingen was ge weest en dat men hem hoogstens ton laste kon leggen, anderen tot den opstand te hebben overgehaald. A merika. Volgens een telegram uit New-York maken berichten uit Washington melding van een onderhoud van president Taft met den Japanschen gezant, waarbij deze de belofte gedaan heeft, dat Japan geen concessies in Mexico meer zou trachten te verkrijgen, tarwijl het tevens bereid was het geheime verdrag van April 1910 te laten vervallen. Het is nu zeker, zegt de correspondent van de K6I11. Ztg., dat het doel der jongste mobilisatie do strekking had de misnoegdheid der Vereenigdo Staten met de Mexikaansch-Japansche vriendschap te verkondigen, Intusschcn hebben de beide staatshoofden uiterst vriendelijke telegrammen gewisseld. In antwoord op oen mededeeling van president Taft aan den Mikado, waarin de eerste verzekert, dat hij geen geloof hecht aan de geruchten, die over de plannen van Japan on Mexico de ronde doon, is oor- gisteren te Washington een telegram van den Mikado ontvangen, waarin de Koizer zegt, ook dadelijk overtuigt geweeBt te ziju, dat president Taft geen geloof zou hechten aan bedoelde boosaardige eu valsche ge ruchten. Tevens geeft Z. M. ook nauiens Japan uiting aan de warme gevoelens van vriendschap voor de Vereenigdo Staten. Een telegram uit Cananea (Mexico) deelt mede, dat volgens officieele berichten de opstandelingen gisterochtend bij Ures Sonora een ncdorlaag hebbeu geleden. Aan de zijde der opstandelingen sneuvelden 70 man eu werdeu meer dan 100 man gewond. De verliezen der bondstroepen bedroe gen: 16 dooden en 20 gewonden. Een gelukwknsch van de' koningin. Reuter seint uit Rome: Koningin Willielmina heeft aan koning Victor Emmanuel bij gelegenheid van het gouden feest van Italië's eenheid, het vol gende telegram gezonden: „Ik bied uwe Majesteit mijn zeer oprechte en warme gelukwenschen aan en spreek de beste wenschen uit voor uw geluk en den voor spoed van uw roemrgk land." Minder officieren. Door don commandant vtn het veldleger wordt overwogen om het aantal luitenants bij de infanterie terug te brengen van 2 op 1 per compagnie. Deuietrkcht op tabak. Van bevoegde zijdo schrijft men aan „De Standaard": Wanneer men het wetsontwerp aan dachtig leest, blijkt, dat de minister zijn licht heeft ontstoken uict bij degenen, die ract de uitvoering zullen te maken hebben (in casu de winkeliers) maar bij fabrikanten, die er wel voor zullen gezorgd hebben alle lasten van zich af te houden. Het wetsontwerp punt voor punt na te gaan om op verschillende moeilijkheden te wijzen, is hier niet doenlijk; alléén willen wij als groote onjuistheid onder meer er slechts één uitnemen, t w. dat als fabrikanten direct aan particulieren leveren, hun prys eerst met 30 pCt. wordt verhoogd, waarna dan de 10 pCt. debiet- belasting wordt geheven. Dit is een gun stige bepaling voor den fabrikant, hoogst onbillijk tegenover den winkelier en scha delijk voor de schatkist eu zal daardoor nog meer uitbreiden den directen verkoop van fabrikanten aan particulieren. Uit onderstaande voorbeelden zult u dit direct opmerken. a. Een winkelier koopt sigaren iu vau f 20.p/m., met inbegrip van f 3.be-

De Eemlander | 1911 | | pagina 1