DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 80. DINSDAG 4 APRIL 1911. 8e JAARGANG. OUDERDOMSVOORZIENING. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. II o o f <1 r e«l a c t e u r K. O. KIJKESS. Kt li r eau: HLEIKE H,l,tG Xelef. Intere. IS». Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco por post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs tier Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel 0.10. (Bg abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vau advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandseh Advert.-burean D, Y. ALTA, Warmoesstr. 73- 78 Amsterdam Van de hand van mr. dr. A. van Rijcke- vorsel is een rapport verschenen, uitgebracht aan onzeu minister van Landbouw, dat een onderzoek betreft naar do werking van de Ouderdomsvoorziening in België. In een nabetrachting, aan bet verslag toegevoegd, bohandelt de heer v. R. de vraag of do Belgische Ouderdomsvoorzie ning geslaagd is te noemen. Afgezien van de toelagen van 65 franc een zeer bedenkelijke oplossing van een moeilijk vraagstuk kan men deze vraag in zooverre bevestigend beantwoorden, dat de Ouderdomsvcrzekering de verwachtingen, die men bij de invoering der wet nopens de Ouderdomspensioenen koesterde, hoeft overtroffen. In 1900 verwachtte tnen iets anders men hoopte dat patroonsmutualiteiten zoovele „arbeiders" in engeren zin bg de Lijfrente- kas zouden aansluiteu, dat een verplichte verzekering zou kunnen achterwege blijven. Dat is niet geschied, maar daarentegen bobben de pensioenkassen honderddui zenden minvermogenden niet op de eorate plaats bedoelde „arbeiders", tot de verze kering weten te brengen. Een voortreffelijke eigenschap dezer voorziening, met inbegrip der toelagen van 65 tranc, is, dat zij zuinig werkt. De ma chine is wel zeer ingewikkeld, maar haar nuttig arbeidsvermogen ia bgzouder groot; nagenoeg alle uitgaven, voor ouden van dagen gedaan, komen hnn ook rechtstreeks ten goede. De administratiekosten zijn zeer laag. En het zijn vrijwel Ditsluilend minver mogenden, die bevoordeeld worden. De eischen, aan de schatkist gesteld, schijnen dragelijk. Intusschen: er worden lasten op de toe komst geschoven. Niet alleen in den vorm van een groeiend tekort der Lijfrontekas, doch ook door onvoldoende stortingen in het Bijzonder Fonds der Ouderdomspen sioenen. In 10 jaren is daarin gestort f 133.500.000, doch ten laste van het Fonds toegekend: aan toelagen van 65 franc: fr. 117.S00.69U; aan prentiën: fr. 33.348.127. Moeilijkheden zijn tot nog toe slechts hierdoor voorkomen, dat de Postdienst, die met de uitbetaling der toelagen vau 65 Irauc is belast, de rekening eerst na 3 jaar indient. Ware de afloop der toelagen van 65 franc op handen, de voortzetting der huidige stortingen zoude in eenige jaren het tekort dekken, doch het is vrij zeker, dat men zich niet aan den voor do toela gen gestelden termijn zal kunnen houden. Hoogere stortingen in het Bijzonder Fonds zijn dus noodig. Wgziging van het tarief der Lijfrontekas zal waarschijnlijk tot verhooging der premiën noodzaken. Aanneming van het wetsvoorstel op de tnijnwerkerspensioenen zal de uitgaven eveneens sterk doen stijgeu. Buiten de normale ontwikkeliog der verzekering zijn er dus verschillende oorzaken, die in de naaste toekomst den geldelijken last aan merkelijk zullen verzwaren, doch het laat zich aanzien, dat de Staats-finan- ciën ook deze nieuwe lasten zullen kunnen dragen. Had de mutualiteit vóór 20 jaren reeds hare huidige ontwikkeling bereikt, waar schijnlijk ware het monopolio der Lijfrente- kas achterwege gebleven. Thans vervult de Mutualiteit in de Ouderdomsverzekering eene functie, die eigenlijk niets mutualistisch blijft. Andere organisaties zouden evengoed gelden van hare leden kunnen innen en in de Lijf- rentekas storten Toch is het eene zeer gelukkige ge dachte geweest, de Mutualiteit met de Lijfrentekas te doen samenwerken. Nu heeft de Mutualiteit de Ouderdomsver zekering en de Ouderdomsverzekering de Mutualiteit vooruitgebracht. En in een tijd, waarin eene sterke neiging lot onvoorzichtige toezegging van oudordomstoelage bestoud, is do vorming van vele onsolide lgfreutekassen voorko men. Zai men bij de „gesubsidieerde vrijheid" kunnen blgvenf Algemeen, dat is, naar haar opzet allo minvermogenden omvattend, is de verzeke ring nog lang niet. Een proefneming met eene verplichte verzekering van dorgelijken omvang zal België echter niet licht wagen, ook niet onder den drang der moeilijkhe den met de toelagen van 65 franken. De huidige voorziening te vervangen door een meer beperkte verzekeiiug, zal niet mogelgk blijken; te velen der thans bevoordeelden zouden daarbuiten blijven. (Op 20 Maart 1907 is door den Volks vertegenwoordiger Warocquo een wets voorstel ingediend, strekkende tot invoering eener Ouderdomsverzekering, verplichtend voor alle arbeiders, mannen en vrouwen, in de nijverheid en den landbouw, met verplichte bijdragen hunner werkgevers eu van den Staat. liet wetsvoorstel is nog niet behandeld.) Doch het is zeer wel mogelijk, dat op bestaande algemeene voorziening nog meer bijzondere voorzieningen zullen worden geuit, en dat deze de „arbeiders" en hunne werkgevers tot storten zullen ver plichten. Waarschijnlijk zal men dan, als in het wetsvoorstel op do mijnwei kers pensioenen, trachteu inet oen miniatuur van verplichting te volstaan en beproeven, al zal het moeilijk blijken, de mutualiteit ook in de verplichte verzekering tot tus- schenpersoon te maken. De Belgische Ouderdomsvoorziening ver dient ten zeerste onze aandacht. Daargelaten, of eene dergelijke voor ziening voor Nederland wensclielijk eu mogelijk is, 8tellig kunnen wij met de ervaring onzer zuidelijke buren ous voor deel doen. Duitschland. De commissie uit het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft by de tweede lezing het ingediende ontwerp tot het toestaan van de lijkverbranding iu Pruisen verworpen Maar niet tevreden daarmede, zegt de „Frankf. Ztg.", heeft de meerder- derheid nog comedie gespeeld. De vrijzin nigen stelden voor, de bespreking over artikel 1 tot het laatste te bewaren, iu de hoop bij de beraadslaging over de uitvoering met de conservatieven tot een vergelijk te zullen komen. Dit voorstel werd aange nomen. En nu werden de verschillende artikelen bosproken, geamendeerd, onder worpen aan stemming, en dat alles terwijl de conservatieven toch voornemens waren het geheele wetje te verwerpen Hadden zij dit van den aanvang af ge zegd dan was het eerlijker geweest Krasser was de houding van het centrum, dat op „zien komen" Bpeelde. Het centrum is, naar men weet, tegon de lijkverbranding en rekende op de verwerping. Maar om nu tci zorgen, dat de wet, zoo zij werd aangenomen, niets waard zou zijn, werden allerlei bezwarende amendementen inge diend, om de uitvoering in fde practgk onmogelijk te makeu, als onverhoopt de wet mocht worden aangenomen. Herhaal delijk moest de vertegenwoordiger der regeering zoggen: „Mgue heeren, het is toch uiet de bedoeling de lijkverbrandiog volkomen onmogelijk te maken", of „Laten wij nu niet door een achterdeur de verbranding, die de wet moet toestaan, onmogelijk maken." De geheele bespreking was een echte comedie, eu een illustratie hoe de partij handelt, die voor do „waar heid" heet te strijden. Nu de geheele wet in de commissie is gevallen, moet het Huis in voltallige ver gadering beslissen, of Pruisen de faculta tieve lijkverbranding, die in do meerder heid der Duitsche staten bestaat, nog lauger bij de wet zal verbieden. Beloik. Zondag j.l. zijn te Brussel door de socialisten zeer druk bezochte protestver gaderingen gehouden tegen het klerikale schoolwotsontwcrp. In zes verschillendo zalen, alle stampvol, voerden leiders dor partij het woord en werd een zeer scherpe motie aangenomen. Tegelijkertijd werd betoogd voor het algemeen kiesrecht. Frankrijk. Het kabinet Monis in Frankrijk heeft Yrgdag een onaangeuaam uurtje doorge bracht. Zgn leven hing aan een zijden doaad, al heeft het ten slotte toch de overwinning behaald. Constant, Monis' onder-secretaris, heeft indertgd als afgevaardigde bewerkt, dat aan een Ürsulineu-klooster in zijn kiesdistrict, na de scheiding, verlof werd verleend om een meisjesschool te blijven houden, totdat in de plaats een openbare school opgericht zou zijn. Daartegeu was op zichzelf niets in ite brengen, want de scheidingswet liet de mogelijkheid, dat zulk een verlof ge durende vijf jaar verleGnd werd, open. Maar 't zotte van het geval is, dat Monis en zijn vrienden Bnand hebben laten vallen, omdat hij juist hetzelfde gedaan heeft in zijn kiesdistrict als Constant in het zijne. Voor dit anti-clericale kabiuet was het waarlijk niet aangenaam, dat Vrijdag in de Kamer een brief werd voor gelezen van de abdes der Ursulinen, waarin zij schrijft: „Slechts door de bemoeiïogen van den braven en goeden mijnheer Con stant is het mij gelukt, meermalen uitstel te verkrijgen. Daarom zeker heeft de lieve God mijnheer Constant belfond door hom minister te maken." De rechterzijde applaudisseerde en do andere kamerleden bulderden van het lachen. Minister Monia had een zware taak, toen hij op de tribune kwam, om zijn onder secretaris te verdedigen. Hij deed dit trouwens niet handig en sprak wel wat te oprecht, toen hij zeide: „Kleine diensten als deze worden van vele afgevaardigden verlangd!" „Gc belccdigt de meerderheid!" liep men Monis toe. En toen Monis nog eena betoogde, dat het verlof aan de Ursulinen niet door zijn Kabinet, maar door zijn voorganger is gegeven, riep men onder protest: „Ja, maar op aandringen van nw ondersecretaris." Do socialist Lauche stond op, en riep: „Om deze reden hebbou wij tegen het vorige Kabinet gestemd! Er zijn politici, die alleen in de vergaderzaal der Kamer anti-clericaalzgn!" Monis koD de overwinning slechts beha len (284 tegen 139) door to beloven, in hot vervolg streng te keer te gaan tegon de nog niet gesloton congregatie-scholen. Denemarken. Er dreigt in Denomarkon oon grooto uitsluiting. Aangezien do onderhandelingen betref, fende een overeenkomst tusscheu patroons en werklieden in Koponhagen tot niets hebben geleid, zou hedenochtend de uitsluiting der metselaars en schrijnwerkers, waartoe do patroons besloten, in werking treden. Door dit besluit worden niet minder dan 11.500 arbeiders gotroffen. Spanje. De Ferrer-debatten in de Kamer en de daarop gevolgde ontslagaanvrage van het kabinet hebben aan de republikeinen prachtige stof verschaft voor hunne agitatie tegen het huidige regeeriugsstelsel. De republikeinsche afgevaardigde Sol y Ortega moet, volgens een telegram aan de Voss. Zeitung, gezegd hebben, dat de doode Ferrer reeds den val van drie kabinetten veroorzaakt heeft en ten slotte ook de oorzaak zal zijn, dal aan het tegenwoordig régime een einde komt. De republikeinen zullen een manifest uitgeven, waarin wordt gewezen op de lafhartige manier, waarop het burgerlijk bestuur de vlag heeft gestreken voor do militairen. Ook in sommige niet-revolutionnairc kringen is men van meening, dat van militaire zijde pressie is uitgeoefend en daarom zou minister president Canalejas, zooalt uit Madrid wordt gemeld, van plan zijn om zoodra het parlement weer bijeen komt, een rede te houden, waarin hij alle beschuldigingen tegen hot leger iogebracht, zal ontzenuwen. President Fallièrks naar Nederland. Het bezoek van President Fallièros aan Nederland zal ziju in het begin van Juli, en wel tusschen 2 en 10 Juli. Tot dat bezoek was reeds sedert onge veer een jaar in beginsel besloten, als een gevolg van een onderhoud tusschen den President der Republiek en den heer Mar- cellin Bellet, gezant van Frankrijk te 'b Gravcuhage, die oud-collega iu do Fran- sclte Kamer van Afgevaardigden en een vriend van ouder datum vau hetFransche staatshoofd is. Het bezoek had, geiijk men zich zal heriuneren, eerst zullen samenvallen met een bezoek van den Piesidunt aan Brussel. Men wachtte op het Elysce slechts een uit- noodiging van de Nederlandsche regeering, welke uitnoodiging dezer dagen door ridder De Stuers, Nederlandsch gezant, te Pargs is overgebracht. Kort te voren heeft de hoor Marcellin Pellet, die zich naar Parijs begeven had om deze zaak to regelen, en

De Eemlander | 1911 | | pagina 1