WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Uit de Pers. Schoolnieuws. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONHs'KL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 6 April 1911. Hoogste barometerstand 777.7 m.M. te Stornoway laagste 752 3 te Horta. Verwachting tot den avond van 7 April 1911. Aluemende tot matige Noord-Ooste lijke tot Noordolijke wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk sneeuw of buien. Temperatuur: Zachter, barometerstand te AMERSFOORT 768 m M. Vorige stand te 12 uur 767 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 36 Laagste hedennachtF. 20 Hedenmiddag 12 uurF. 37 zonden, er bijvoegend, dat hij genoodzaakt was de onderhandelingen af te breken en dat de Japansche regeering door hem verwittigd zou worden van de noodzakelgk- heid om zelf te zorgen voor do veiligheid van leven en eigendom der Japanners in Mandsjoerge. Marokko. Uit Tacger wordt aan de Times geseind, dat daar Dinsdag een koerier is aangeko men, die op 1 April Fez had verlaten, en het bericht heeft meegebracht, dat de toestand aldaar op het oogenblik hoogst ernstig is en dat zich voortdurend meer stammen verzamelen in de omstreken van de hoofdstad. De sultan zou echter vastbe sloten zijn, hun krachtig weerstand te bieden. Ook aan de Voss. Zelt. wordt uit Tanger geseind, dat daar uit Fez, Rabat en Alkas- sar berichten zgn ontvangen, dat de oproe rige beweging zich uitbreidt. De Dépêche Marocainc. die tot dusverre den toestand nog al optimistisch inzag, geeft thans eveneens toe, dat er reden tot ernBtige ongerustheid is. Spoorwegconducteurs Op aansporing van de „Ned. VereenigiDg van spoor- en Tramwegpersoneel" is Zon dag 2 April te Utrecht eene vergadering gehouden van het conducteurspersoneel der Nederlandsche spoorwegmaatschappen. De voorzitter, de heer Sneevliet kondig de aan, dat deze vergadering de eerste zou zijn eener reeks van vergaderingen, door de Ned. vereenigiug te beleggen om do heerschende algemeene ontevredenheid in goede banen te leiden, zoodat verbetering kan verkregen worden. Die verbetering acht hij noodzakelijk vooral in verband met do hoogere prijzen van alles; en nu de onvoldoende arbeidsvoorwaarden weer voor 5 jaar in de reglementen zijn vastge legd, moet er actie gevoerd worden, om binnen die 5 jaar verandering van de dienstvoorwaardou te verhrijgen. De chris telijke algemeene vereenigingen hebben hieraan niet willen medewerken, omdat zij zegt sproker om politieke belan gen minister Regout niet willen afvallen. De Ned. vereeoiging heeft zich nu ten taak gesteld het personeel der velschillende maatschappijen te brengen tot een groeps gewijs uiten van grieven en bezwaren tegen de nieuwe arbeidsvoorwaarden. Zoo noodig zal dan nog vóór de opening der volgende Kamerzitting te 's-Gravenhage een groote bijeenkomst gehouden worden van het spoorwegpersoneel der verschillende maat schappijen, waar de gezainelijke wenschen en bezwaren tegen de dienstvoorwaarden besproken, geformuleerd en door eene delegatie aan de Regeering aangeboden zullen worden. Men wil echter alleen pressie lange volkomen wettigen weg. Uitvoerig werd gesproken over den vorm van organisatie en de werkwijze. Ten slotte werd goedgevonden over eenigen tijd andermaal een bijeenkomst te houden voor de hoofdconducteurs en conducteurs der verschillende maatschappijen, ter nadere bespreking van hunne grieven Padvinders. Te Grooingen is een vcreeniging van belangstellonden in de Padvinderij opge richt. Hot onsmakelijk geharrewar, dat er, zoo kort na de invoering der beweging in ons land. reeds tusschen de vertegenwoordigers der verschillende afdeelingen heeft plaats gehad en het kleinzielige getwist over den inhoud der door de padvinders af te leg gen belofte, dat reeds tot eene scheuring heeft aanleiding gegeven, werd zeer be treurd, en gaf het comité aanleiding voor to stellen, om voorloopig eene afwachtende houding aan te nemen, zich nog bij geene aodere vereenigiDg aan te sluiten en geene belofte van de jongens te vragen. Het doel is slechts ze te doen profiteo- ren van het goede dat er in het .padvin den" steekt, hun opmerkingsgave te scherpen, hun uithoudingsvermogen te ont wikkelen, ze te loeren nuttig te zgn en behulpzaam, waar dat mogelijk is. De s d.a p. en de verzekeringswetten. Het bestuur der S. D. A. P, heeft Za terdag vergaderd en resoluties vastgesteld inzake de sociale verzekering en de ziekte- wet-Talma, welke resoluties aan het a.s. congres zullen worden voorgelegd. De eerste resolutie vordert onver minderd andere maatregelen van staats- en gemeentezorg een goed ineeusluitende sociale verzekering op de volgende grond slagen: Een recht op ouderdomspensioen worde ingesteld voor arbeiders en met hen ge- lgkgestelden, ingaande op 60 jarigen leef- tgd, alsmede een weduwen- en weezen- pensioen Een invaliditeitspensioen worde verzekerd aan alio loontrekkenden, die door invalidi teit do beschikking over hun arbeidskracht hebben verloren. De ongevallenverzekering worde uitge breid over alle loontrekkenden, met ruime opvatting van het begrip .bedrijfsongeval'', zoodat hieronder ook de beroepsziekten en de beroepsinvaliditeit vallen; Een verplichte ziekteverzekering worde ingevoerd, zoowel ten dienste van een be- hoorlgke verpleging van den arbeider en zijn gezin als van een geldelijke uitkeenng wegens loonderving, benevens een moeder schapsverzekering als gelde'ijke tegemoet koming in de kosten van bevalling ook voor vrouwen, die enkel gezinsarbeid ple gen te verrichten Een werkloosheidsverzekering worde van staats- en gemeentewege bevorderd. Ten aanzien van de invaliditeits-, onge vallen- en ziekteverzekering moet vrijwil lige toetreding voor zelfstandigen openstaan. Daar de arbeiders wegens het kapita listische loonstelsel niet in staat zijn, de kosten dezer Sociale Verzekering voor een eenigszins belangrijk deel te dragen, die nen dezo in het algemeen te wordeo op gebracht door de gemeenschap en het bedrijf, waarom het Kongres in de eerste plaats eischt een verdeeling der lasten als volgt: het ouderdoms en weduwen en weezeu- pensioen worde betaald door don Staat; de Staat en de werkgevers brengen samen de lasten op voor de invaliditeits verzekering de ongevallenverzekering kome geheel ten laste van de weikgevers, waarbij elko afwenteling der kosten op den Staat of do arbeiders met kracht moet worden be streden; terwijl het belang van den invloed der arboiders door middel vao hun vakorgani satie en van het beheer der kassen wet tigt, dat: de werkloosheidsverzekering worde ge dragen door het Rijk, de gemeente en de arbeiders; de ziekte- (met inbegrip van begrafenis- en uioedeischaps verzekering voor één derde worde betaald door de werkgevers, die bovendien de volle premie voor het bijzonder ziekterisiko van hun bedryi heb ben op te brengen; voor één derde door do arbeiders en voor één derde door den Staat. De gemeente steune in zake premies van werkloozen en desvereischt in die der losse arbeiders en der arbeiders met de allerlaagste loonen. De tweede resolutie protesteert met kracht tegen een verplichte verzekering, zooals deze in het regeeringsontwerp is belichaamd, roept de georganiseerde arbeiders en hunne vertegenwoordigers in het parlement op om tegen dit produkt van kapitalistische en onbeholpen wetgeving ernstig op te komen en met name zich tot het uiterste te ver zetten tegen den aanslag, welke op de rechten der arbeiders inzake de Ongeval lenwet wordt gedaan. Klein Nederland en de Padvinders, Onder dit opschrift schrgft de heer W. J. van Hoytama te Dusseldorp in de Nieuwe Cour." Hg begint met de volgende ver zuchting: Als er ooit bewezen is, dat de Koniuk- lgke wensch „Moge Nederland groot zijn iu die dingCD, waarin eet klein volk groot kan zijn" nog verre van het tijdstip zijner vervulling verwijderd is, dan is bet bewijs nu geleverd. Als er ooit bewezen is, dat in Nederland een grootsche, nationale zaak ontaardt in klein gedoe uit den schel lingsbazaar, dat in Nederland een Daad tot het rijk der onwaarschijnlijkheden behoort, dan heeft de Padvinders-Verkenners-Spits- afbijters-(weet ge nog meer namen ?)- beweging dit bewijs geleverd. Men heeft kans gezien, met een vol harding een betere zaak waardig, van een eerlijken met groote liefde aangevangen arbeid een belachelgk, kleinzielig gedoe te maken. ■Vanmorgen wandelde ik door de Lin- desallee en stond eenige oogenblikken voor Bismarck's Denkmal, waaraan ter eere van zijn geboortedag kransen met nationale kleuren waren gehecht. En toen moest ik denken aan de heerlijke waarheid, die mij, in mijn omgeving hier, dagelijks doordringt, nl. dat ccbt, mooi, waarachtig nationaal- bewustzijn toch mogelgk is, niettegen staande parlg- en godsdiensverschillcD. Daarna kwam ik thuis, nam mgn vader- laudsche courant ter hand en kreeg olimiddellgk den domper. Er zijn oogenblikken, waarin men zich schaamt, Nederlander te zijn en dat zijn, in de eerste plaats, die oogeublikken, waaain men, in den vreemde, van Neder lands kleinheid leest. Want hot is mg onmogelgk anders to betitelen hetgeen ik las in de Nieuwe Rotterdamuier Courant van Zaterdagavond 1 April onder het hoofd: „De Padverken ners", een uittreksel van het vei slag uit de .Hervorming" van de den 25sten Maart te Utrecht gehouden besloten vergadering van besturen van Verkenners- en Padviu- deravereenigingen. In allen ernst, mijne heeren vergaderaars, leiders van de jeugd in een mooi-nationale beweging, verbeter aars en vormers van het karakter van onzen kranigen, Ilollandschen jongen, in allen ernst, ik betuig u mgn oprechte deelneming 1 Maar nog hartelgker en welgemeender betuig ik die deelneming aan mijn braven, besten Hollandscheu jongen! De schrijver heeft het dan over de kibbelarij over eon belofte en besluit met den volgenden welgemeenden raad: Eu gij, jongens, belooft elkander bij het kampvuur, in de stilte van den nacht, zooveel gij wilt Uw beloften, het gelooven van ieder uwer, ziju mij heilig, mits innige, waarachtige overtuiging er de grondtoon van is. Hebt liefde voor hot geloof, dat uw moeder u geleerd heeft, doch weest u bewust, in den omgang met andersden kenden, dat de groote waarheid, waarop uw godsdienstig leven berusten moet is: God is liefde. Vat het Scoutleven op als con middel om u te helpen vormen tot een man, die zich uit moeilijkheden weet te redden, die zich weet te behelpen in oogenblikken van ontbering en die, met een helder oog, stralend van vertrouwen, de toekomst tegen ziet. Het is een middel om u gereed te maken als man to arbeiden voor uw land en uw volk. Dit arbeiden kan alleen geschieden wanneer gij, behalve een grooten voorraad gezondheid, wilskracht en zelfstandigheid, nationaal bewustzgn en zucht tot samen werking kweekt. Daarom, jongens, als er iets beloofd moet wordeo, gaat dan in uw kamer en zegt stil by u zelf; Ik zal jgoeite doen, voor alle dingen bg mij deze zucht tot samenwerken te ontwikkelen; ik wil leeren, met anders denkenden de handen ineen te slaan, waar het geldt een zelfbewustec, nationalen volks geest aan te kweeken. Dan, maar ook dan alleen, zal er een tgd komen waarin Holland groot is, in datgene, waarin een klein volk groot kan zgn. De bioscoop als leermiddel. In de commissie van toezicht op het L. O. te Amsterdam werd goedgekeurd een voorstel van de commissie van praead- vies, om aan B. en W. te adviseeren van gemeentewege in een der gemeeentege- bouwen geschikte bioscoopvoorstellingen te geven of, zoo daartegen overwegende be zwaren bestaan, een proef te nemen met de uitvoeringen, welke door de adressanten waren aangewezen; desnoods tegen beta ling van 10 ct. door de kinderen, mits voor de armsten deze bijdrage kan worden voldaan uit het door de gemeente beschik baar gesteld» bedrag voor de schoolwando- lingen. Yoor den Doopsgezinden kring wordt Zondag 9 April a.s. een godsdienstoefening gebonden in het Logegebouw, waarin als spreker zal optreden Ds. E. lil. ten Cate. Gisteren slaagden te Utrecht voor het examen nuttige handwerken onze stadgenooten de dames J. Valkenburg en B. H. M. Petrie. De regelings-commissie voor de seriewedstrgden van Quick bestaat uit de heeren: H. W. Coenen, W. J. van Bom mel van Vloten, A. den Beer Poortugael, H. J. Smit en P. J. Leenknegt. Als scheidsrechters zullen fungeeren de heeren: H. J. Makkink, G. J. Nijiand, C. R. Drgver. H. W. Coenen, D. J. Regneker, A. H. de Metter en C. Brits. Yoor de wedstrgden zgn uitgeloofd do volgende prijzen: gouden medaille, groote zilveren medaille, verguld zilveren medaille, kleine zilveren medaille, kleine verguld zilveren medaillo en 11 herinncringsteekenB, verbonden aan den lsten prijs. We herinneren aan het concert morgenavond in Amicitia te geven door do dames Herm. den Hollander, pianiste en Lousi Bekkiug, sopraan, met den heer Leopold Kippcl, cellist. Op de statuten der R. K. Coöperatieve Bakkerg en Consumptie-vereeniging „Helpt Elkander", is de Koninklgke goedkeuring verkregen. AGEN DA, 6 April. Algem. verg. Vereen. „Vergunning, in de Keizerskroon 's avonds 7 uur. 8 April. Openb. verg. Volksonderwijs. 1U April. Amerst. Glasverz. in de Zwaan. 17 April. Uitvoering Kuust na Arbeid in de Keizerskroon. 23 April. Jaarfeest Alg. Ned. Geb. Bond in Amicitia. 23 April. Uitvoering Wilhelmina afd. Volks weerbaarh. in de Keizerskroon. 30 April. Uitvoering Amersf. Toonver. D. I. U. in de Keizerskroon. 2 Mei Uitvoering Toonkunst in Amieitia. Nekkramp. De milicien K. uit We6terbork, die, lijdende aan besmettelijke nekkramp, iu de barak voor besmettelijke ziekten te Groningen verpleegd werd is gistermorgen overleden. De 22 miliciens, die met dezen lijder in de kazerne op dezelfde kamer woonden, zijn sedert een paar dagen uit bun isolee- ring ontslagen. Nederlaudsoli schip ge strand. Tengevolge van een sneeuw storm strandde gisternacht bg Leba een Nederlandsch zeilschip de „Hes Novatf, kapitein Hendrik van der Laan, op weg van Neuss naar Dautzig, met een landing cement voor Koningsbergen bestemd. Zee opvarenden zyn gered,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2