DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 83. VRIJDAG 7 APRIL 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur K. K IJ KEN S. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Itureau: KLEINE O. Telel. Interc. 18». Prijs der Ailverteiitiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel moer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort iu dit blad i» „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bnitenlandsch Advert.- bureau D. V. ALTA, Warmoesstr. 75-78 Amsterdam Frankrijk. De Senaat hield zich bezig met de interpellatie-Gaudin over de buitenlandsche politiek en den staud der diplomatieke betrekingen. Gaudin verklaarde te bctreu ren, dat Cruppi aan het hoofd van buiten landsche Zaken is gekomen. Hij oefende scherpe kritiek op het repubiikeinsche bewind en roerde daarbij ook het onder houd van Gambetta met Donuersmark aan. Delahaye zeide, dat Gambetta zich niet als een patriot gedragen bad. De voorzitter kwam hiertegen op. Gaudin ging vervolgens den Duitschen invloed na in vorschillende landen. In Nederland is bij te bespeuren in de Vlissingsche versterking. België en Zwit serland zijn door Duitschland volkomen ingesloten. Gaudin vroeg, of er een militaire over- ceukomst tusschen Engeland en Frankrijk bestaat; dat Ruslauds houding jegens Frankrijk gewijzigd is valt niet betwisten. De buitenlandsche politiek vatl Frankrijk noemde hij een voordurende abdicatie, Lamerzelle zeide, dat op bet oogenblik in Konstantinopel beslist wordt over het toekomstig evenwicht der wereld. Engeland beeft de partij verloren en beiust iu zijn nederlaag, Duitschland wil de Perzische Golf bereiken. Lamarzelle vroeg, hoe het stant met bel Drievoudig Verbond, en merkte op, dat Duitschland en Rusland zich legen Enge- laud verbonden hebben. Hij vroeg, wat er nog over is van het Fransch Russiscbe verbond na de bijeenkomst te Potsdam. Duitschland toonde in de Vli86iugsche quacstie wat het vermag. De spreker ging de mogelijkheid na van een aanval op Frankryk door Duitsche troepen, over Belgisch grondgebied. Meu is te Berlijn alleen bang voor het ont- schepen van Engelsche troepen te Ant werpen. Daarin schuilt de geheele Vlis singsche quaestie. Duitschland heeft aan Europa verklaard, dat de versterkiug van Vlissingen een zuiver Nederlandsche aangelegenheid is. Duitschland heeft zyn zwaard in do weeg schaal gelegd en Europa heeft zich niet verroerd. Spr. zeide, dat overal gevaar voor oorlog dreigt. De doorgraving van het Kauaal van Panama kan aanleiding geven tot een heftigen strijd in Europa; de Elzas-Lotha ringsche quaestie is nog steeds onopgelost; verder is er nog de Oostersche quaeetio en het onvermijdelijke conflict tusschen Engeland en Duitschland. Het 'oogenblik om van vredesgezindheid te spreken is dus slecht gekozen. Ribot zeide, dat het verbond met Rusland en de entente cordiale voor Frankryk een bron van groote kracht zijn Het verbond met Rusland zal blyven voortbestaan ten bate van Frankrijk. Het gevolg van de ontmoeting te Pots dam is sterk overdreven. De buitenland- 8cbe toestand is niet zoo onrustbarend als beweerd wordt. Do moeilijkheden in Ma rokko waren voorzien. De beste staatkunde is den Sultan te steunen en hem te helpen om de orde te herstellen. Do commissie voor de verandering der Frat)8che militaire uniformen heeft hare werkzaamheden geëiudigd. De commissie heeft voorgesteld, dat de stof van alle uni formen vau het leger zoowel voor do man schappen als voor de officieren, een licht grijsgroeue kleur zal hebben. De helm zal ook met stof bekleed eu zeer liclu van ge wicht zijn, gelijkende op de brandweerhel men. By do distinctieven en do uitrustings stukken zal blinkend metaal geheel worden vermeden De Minister van Oorlog, Bcrteaux is voornemens reeds voor de herfstmatioeu- vres van dit jaar, twee bataljons in den nieuwen uniform te steken. Rusland. De Rijksdoema heeft aangcuomeu bet artikel van het wetsontwerp op hot bestuur der gemeenten, waarin wordt bepaald, dat Joden noch zullen mogen deelnomen aan gemeentevergaderingon, noch tot leden van den gemeeuteraad gekozen kunnen wordeo. Het land is erger te beklagen dan de Joden. Spanje. In de Kamer heeft de Katalnausche repubiikeinsche afgevaardigde öalvatella, die ooggetuige is geweest vau de gebeurte nissen in 1909, verklaard, dat niemand iets afwist van de beweerde deelneming van Ferrer aan liet oproer. Nadat do minister vau Oorlog do mili taire rechtspleging bad verdedigd, kwam Canalejas krachtig op tegeu do auuvalleu der repubiikeinsche sprekers, die hij no tilde aansporingen tot insubordinatie. Hij verklaarde liet een onmogelijkheid, dat de Kamer zich zou willen opwci pen als rechter in bet proces-Ferrcr, en een beslissing teu gunste eeuer rivisie zou by als een onhandigheid beschouwen. Boven dien is hij van tneening, dut het vonnis is uitgesproken door een bevoegde recht bank, volgens de regeleu vau hot proces recht, en dat dit dus eens eu vooral iu kracht van gewijsde is gegaan. Portugal. De Ministerraad bepaalde den datum der verkieziugeu op 28 Mei. Het kiesrecht is toegestaan aan alle burgers die kunnen lezen, ook aan soldaten en onderofficieroti. De minister vau Justitie heeft een wet voorgesteld tot scheiding van Kerk on Staat. Italië. In de Kamer las Giolitti zyn miniate- rieclc verklaring voor. De minister president zeide, dat do voornaamste quaestie, die thans aan het oordeel van het land en het parlement zal worden onderworpen, de kiesrechthervorming is. Voorgesteld zal worden, dat kiezors zul len ziju allen, die hunnen dienstplicht heb ben volbracht, en zij, die den 30 jarigen leeftyd hebben bereikt. Er zullen maatregelen worden voorge steld ter verzekering, dat werkelijk de wil der kiezers zich uit door de vertegenwoor diging en ter voorkoming van bedrog, corruptie eu geweld. Er zal een voorstel wordeu ingediend tot toekcuniug vau eeii, vergoeding aau de afgevaardigden De minister-president deelde verder mede, dat hij zal voorstellen een monopolie van levensverzekering in bet leven te roepen. Al de ontvangsten uit die verze- ring zullen vloeien in de kas, waaruit de ouderdoma- en invaliditeitspensioenen van arbeiders wordeu betaald. Op het oogen blik, dat het jubileum wordt gevierd van do proclamatie van Rome tot hoofdstad van Italië voelen regeering on parlement sterker nog dan anders, dat het hun plicht is to zorgen, dat Rome aau zijn nieuwe bestemming kan voldoen. De buitenlaudsche politiek van Italië zal den truditionneelen weg van absolute trouw aan de bondgenooten en van de grootst9 hartelijkheid in de vriendschappen blijven volgen en de regeering zal met die van alle andere mogendheden samenwerken tot behoud van den vrede. De militaire politiek zal gelijken tred houden met de buitenlaudsche. Wat do betrekkingen van den Stuat tot de Kerk betreft, zal de regeeiing, onder toepassing van het beginsel om do grootst mogelyke vrijheid en van cerbiedigiug van de godsdienstige overtuigingen, in alle regeoringsdadeii de rechten van do souve- reiuiteit van den Stant handhaven on ge hoorzaamheid aan de wetteu oischcn. A MERIKA. Naar meu uit New York meldt, is daar een huwelijksageutschap geopend met het doel Oosteurijkscho prinsen, graven en barons in gouden huwelijksbanden te klinken met rijke Amorikaanschc dochters. De directrice maakt bekend, dat ze, voor hot oogenblik, ouder de band heeft: 2 prinsen, een van 23 cn oen van 25 jaar, beiden officier; een Bohecmschen graaf van 38 j.iar, tamelijk goed „geconserveerd"; een Zigeuner-baron van 24 jaar, twee VVocnsch'é graven, luitenants, enz. Naar gezegd wordt, zijn de kantoren van het agentschap bestormd om wat van de candidaat-echtgeuooten te vernemen. Debietrecht op tabak. In een Dinsdagavond te Nijmegen gehouden bijeenkomst vau het bestuur van de Nederl. vereeniging vuu sigarenwinke liers met eer.ige Nijmeegsche sigarenwin keliers is een afdceliug van genoemde vereeniging opgericht, en een motie aan- genomen, waarin de vergadering als haar oordeel uitspiak: dat het ontwerp van wet tot heffing van een debietrecht op tabak strijdig is met de belangen van kleinhandelaars in tabaks fabrikanten; dat een nauwgezette toepassing der voorschotten dezer wet onoverkomelijke bezwaren zal opleveren; dat vele der voorschrifteu tot grove ontduiking aanleiding zullen geven, zeer ten nadeelc van hen, die ze onder alle omstaudigheden zoudeu willen toepassen; dat do noodzakelijke prysvorhooging bij verkoop aan buitenlandsche verbruikers, waarbij deze bet debietrecht zullen hebben te betalen, terwijl in het grensverkeer het bewijs van uitvoer niet altijd zal kunnen worden ge'everd, tot een verminderden omzet aanleiding moet geven Opcenten op 's-Rijks directe belastingen. By een arrest van 17 Februari 1911 heeft do Hoogc Raad beslist, dat naar het voorschrift van art. 24 der wet van 22 Mei 1845, laatstelijk gewyzigd by do wet van 16 April 1896 (wet op de Personeele belasting), de bepalingen dier wet omtrent voorrang zich niet uitstrekken tot do pro vinciale en gemeentelijke opcenten, doch alleen tot de rijks-opcenten. Deze opvatting is, volgens de regcoring in stryd met do uitlegging, die de administratie tot dusver en naar de minister van financiën en van binnenDndschc zaken blijven nieenen, te recht aan genoemd art. 24 heeft gegeven en welke uitlegging in de practijk alt yd toepassing heeft gevonden. Hot komt den ministers daarom geraden voor, dat zoo spoedig mogelijk de laatstbedoelde opvatting in de wet uitdrukkelijk wordo vastgelegd; eu te meer achten zij dit wenschelijk, omdat eene verschillende behandeling van den rijks- en de andere opcenten tot moeilijkheden aanleiding kan geven. Derhalve is bij een daartoe strekkend wetsontwerp voorgesteld, aan art. 24 der wet op de Personeele belasting toe te voegen de bepaliug, dat onder opcenten worden verstaan niet alleen, die welke ten behoeve van hot rijk, doch ook die, welke ten behoeve dor provincie en der gemeente worden geheven. Tarieewkt. Het hoofdbestuur van den Algomeeuon Nederl. Bond van Schoenfabrikanten heeft besloten, een krachtige actie te voeren tegen de ingediende tariefwot. De voorgestelde bepaling, om chroom- gelooid geiten- en schapenvellen, zwart en gekleurd, met 12% naar de waardo te belasten, zou de schoenindustrie, dio aau meer dan 600.000 monschen werk ver- schaft, zwaar treffen. Het „rkvilutie"-complot in Suriname. De correspondent van het Hbld. te Pa ramaribo meldt, dat niet alleen tegen Kil- linger, maar ook tegen de overige zes be- schuldigden de doodstraf is geëischt, en schrijft verder: „Zeer opmerkelijk was de houding van 't publiek, dat de samenzweerders herhaal delijk toejuichte, wanneer zij vau de ge vangenis per rijtuig werden overgebracht naar het Hof. „Daarin behoeft mee echter geen rovo- lutionnaire gezindheid te zien. Het uieeren- deel van de bevolking weet niet eens wat een revolutie beteekent. „Men voelde echter begrijp ik hot wol sympathie voor Killinger, omdat hij de bij velen bestaande ontevredenheid wilde manifesteeren in een daad". Naar de Zuidpool. Ia een brief, gericht aan den voorzitter van het comité voor de Fram-expeditie, verklaart Amundsen waarom hij, uitgevaren naar de Noordpool, plotseling van plan is veranderd en nu op weg naar de Zuid pool is Hij had nml. gebrek aan geld en meende dat een evcntueele ontdekking van de Zuidpool zijn landgenooten tot meerdere steun zou opwekken. Een tiental mannen zullen trachten de Pool te bereiken, terwijl in dien tusschen- tijd de Fram onderzoekingen zal doen in den Atlantiachen Oceaan, om in 1912

De Eemlander | 1911 | | pagina 1