WEERBERICHT. Thermometerstand Gemeenteraad. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt toorm. 10.50 uar. De Bilt, 7 April 1911. Hoog9te barometerstand 776.2 m.M. te Stomoway laagste 750.5 te Horta. Verwachting tot den avond van 8 April 1911. Zwakke tot matige meest N.O.- lyke wind. Gesteldheid van de lucht: Half bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Dezelfde. ."Barometerstand te AMERSFOORT 767 m.M. Vorige stand te 12 uur 768 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 44 Laagste hedennachtF. 22 Hedenmiddag 12 uurF. 43 Amundsen weer op te pikken en naar Fort Lyttelton te gaan, en, na mededeeling der resultaten, naar Francisco en het Noorden koers te zetten. Intusschen wordt het, o. a. in de Zwced- sche pers door den ontdekkingsreiziger Nordenskjold in twijfel getrokken, of Amundsen wel heel fair handelt door op deze wijze gebruik makende van vroegere Engelsche ontdekkingen, kapitein Scott die zooals men weet ook op weg is „in het vaarwater" te zitten. Vergadering vao den Raad der Gemeente Amersfoort op Vrijdag 7 April 1911, des namiddags te 2 ure. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig alle leden. Allereerst stelt de Voorzitter aan de orde: 1. Installatie van den heer J. van der Wal Kzn. Nadat de heer v. d. Wal door den waar nemend secretaris Mr. do Beaufort is binnengeleid legt hy in handen van den voorzitter de bij de wet gevorderde ver klaring en belofte af, waarna hij door dezen gelukgewenscht wordt met het vertrouwen door zyn medeburgers in hem gesteld, terwyl spr. de hoop uitspreekt, dat de heer v. d. Wal de kracht mag hebben vele jaren de belangen der gemeente te behartigen. De heer v. d. Wal neemt daarop den voor hem bestemden zetel, naast den heer Rijkens plaats. Ter tafel komen verschillende ingekomen stukken, waarvan wij noemen Proces-verbaal vau Burgemeester en Wethouders van de kasopname bij den Gemeente-Ontvanger op 20 Maart 1911. Zal voor de leden ter inzage gelegd worden op de secretarie. Verslag van do Commissie tot bijstand in 't beheer van de Gasfabriek eu Water leiding over 1910. Zal gevoegd worden bij het Gemeente verslag. Verslag over 1910 van de Amersfoort- sche vereeniging tot bestryding der tuber culose. Wordt ter Secretarie gedeponeerd. Dankbetuigingen van de geneesheeren Dr. II. W. Schreuder en Dr. Groneman voor hunne benoeming respectievelijk als heel- en vroedmeester en geneesheer. Voor kennisgeving aangenomen. Een dankbetuiging van Mr. H. J. M. van den Beigh voor zijn benoeming tot lid van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. Voor kennisgeving aangenomen. Een dankbetuiging van G. A. Groote Haar voor zijne benoeming tot Directeur van de Burgeravondschool. Voor kennisgeving aangenomen. Een dankbetuiging van Mevrouw Gerard vau Sijsen voor hare benoeming tot Re gentes van het Burgerweeshuis. Voor kennisgeving aangenomen. Een adres van Mr. E. P. Lanschot, Bur gemeester van Breda, betreffende de op richting eener vereenigiug van Nederland- sche gemeenten. Gesteld in handen van B. en W. om prae.-advies. Een voorstel van den heer D. Gerritsen tot benoeming van een commissie ten einde voorstellen te doen omtrent een reorgani satie van het Lager onderwijs. Het voorstel houdt in de commissie te doen bestaan uit 4 raadsleden, waarvan de wethouder als voorzitter, voorts 2 hoofden van scholen en 1 lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Iu een korte toelichting wees de heer Gerritsen op verschillende zaken, welke nadere regeling behoeveu, als die inzake schoolartsen, schoolboden, maximum aantal kinderen, schoolgelden, gelegenheid tot het geven van het zelfde onderwys aan de kinderen van de middenstand als van die der kleine burger en arbeidersklasse, op heffing van de twee hoogste klassen op de school van de le soort enz. Na een opmerking van de heer J o r i 8 s e n verklaart de heer Gerritsen het voorstel gaarne gelijk met het prae- advies in de volgende vergadering te zien behandeld, waarop besloton wordt hot voorstel in handen van B. en W. te stel len om prea-advies. Spoedeischend wordt behandeld een voorstel om de verordering op de afkon digingen der gemeente in dien zin te wyzi- gen, dat deze niet meer bepaalt dat deze moeten geschieden op daarvoor bestemde aanplakborden en in de nieuwsbladen doch op de aanplakborden of in de nieuws bladen. Overeenkomstig wordt besloten. De notulen worden hierop ongewijzigd gearresteerd, waarna aan de orde komt punt 2. Benoeming van een wethouder (vacature M. L. Celosse.) Uitgebracht worden 9 stemmen op den heer Rijkens, 7 op de heer van Esveld, 1 op de heer Rolandus Hagedoorn, zoodat de heer Rykens benoemd is tot wethouder. Op de vraag van de voorzitter of de heer R ij k e n s deze benoeming aanneemt, antwoordt deze als volgt: Mijnheer de Voorzitter. Ik zou onop recht zijn, wanneer ik zei dat deze uitslag voor mij een verrassing is. Evenals altijd bij zulke benoemingen ge-chiedt, is hier overleg gepleegd. En dan wil ik er ook geen geheim van maken, dat enkele leden dezer vergadering, waaronder de waarne mend wethouder, die naar mijn meening eerder in aanmerking kwamen, verklaard hebben het wethouderschap thans niet te auibieeren. Voor my heeft het in zooverre veel aantrekkelijks, omdat ik op dit gebied rayn idealen heb. Toch spijt het mij, dat ik er een betrekking voor zal moeten laten varen, die my lief is. Maar aan den anderen kant meende ik het aanbod niet af te mogen slaan, omdat ik hier veel critiek heb uitgeoefend en het nu van weinig moed zou getuigen indien ik weigerde cou deel der leiding op my te nemen. Ik verwacht en hoop ook niét, dat critiek mij zal worden gespaard, maar waar ik ook op hoop, en waar ik van verzekerd ben, dat is van U aller welwillende mede werking waar het geldt do belangen der gemeente te behartigen. Ik dank do heeren die hun stem op mij hebben uitgebracht voor het verti ouwen, dat ze in my stellen en wat de andere heeren betreft.... ik hoop dat ze zullen vinden, dat ik in het gebruik meeval. Hiermede, mijnheer de voorzitter, verklaar ik de benoeming aan te nemen, (teekenen van instemming.) De voorzitter wenscht den heer Rykens daarop geluk met het in hem ge stelde vertrouwen en noodigt hem uit op den voor hem bestemden zetel plaats te nomen. Tevens zegt spr. den heer v. Esveld dank voor het geen deze in het belang der gemeente heeft verricht als waarnemend wethouder cd spreekt de hoop uit, dat de heer v. Esveld nog langen tijd lid van den Raad zou mogen blijven opdat iu de toekomst het Wethoudorsschap hem nog meermalen ter waarneming zal kunnen worden opgedragen (teekenen van instem ming.) 3. Benoeming van een ambtenaar van den burgerlijkon stand (vacature M. L. CelosBe.) Benoemd wordt de heer Rijkens, die de benoeming aanneemt. 4. Benoeming van een lid van de Commissie tot bijstand in het beheer van de gasfabriek en waterleiding (vacature C. J Plomp). Uitgebracht worden 10 stemmeu op den heer Gerritsen, 5 op den heer Tromp van Holst, 1 op den heer Ruys en 1 blanco, zoodat de heer Gerritsen benoemd is. 5 Benoeming van een lid van de Corn missie tot bystand in het bestuur van Birkhoven (vacature C. J. Plomp). Benoemd wordt de heer van Esveld niet 16 stemmen; de heer Oosterveen verkreeg 1 stem. 6. Benoeming van twee leden van Wet geving (vacatures M. L. Celosse en C. J. Plomp). Benoemd wordt in de vacature Celosse de heer Rijkens met 15 stemmen (de heeren Yels Heyn en Hagedoorn verkregen ieder 1 stem), terwijl in de vacature-Plomp benoemd wordt de heer Hagedoorn met 10 stemmen (de heeren Veis Heyn, Jorissen en Oostervcen verkregen resp. 3, 3 en 1 stem). De benoemden namen allen de functic's aan. 7. A oorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een verlof te verlee- nen aan den onderwyzer H. J. ter Beeke. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een verlof te verlee- nen aan de onderwijzeres Mej. G. Fortuin. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 9 Voorstol van Burgemeester en Wet houders betreffende het voorstel van den heer B. J. van Enst inzako de reorganisa tie van den Geneeskundigen dienst. De heer van Enst lichtte het voorstel in 't kort toe. Hy wees erop, dat de splitsing tusschen geneesheer en heel- en vroedmeester van ouden datum is, toen de bevoegdheden dezer beiden nog niet dezelfde waren. Na invoering der artson- wet in 1865 kennen wy echter slechts medici mot algemeene bevoegdheid. Dat daarna een ruim overgangstijdperk genomen werd spreekt vanzelf, maar dit duurt hier nu reeds een halve eeuw 1 Was die splitsing nu maar alleen wat antiek, dan zou men er nog vrede mede kunneu hebben, doch er zijn ook bezwaren aan verbonden. Het voornaamste wel is, dat de patient moet beslissen of hij den geneesheer of de heelmeester zal moeten roepen en waar de medici dit zelf vaak niet zonder obser vatie kunnon uitmaken, is het duidelijk dat de patient er in geen geval toe in staat is. Dat ten dezen opzichte nimmer klachten zyn vernomen schrijft Spr. toe aan de goede verstandhouding ondor de medici hier ter stede onderling. Nu is er één argument tegen de opheffing der splitsing, nl. dat hier nog een gemeente geneesheer is met beperkte bevoegdheid, doch Spr meent, dat in dit bijzondero geval, waar deze geneesheer de gemeeote 50 jaren trouw heeft gediend, bet niet meer dan billijk is, dat hem een levenslang wachtgeld wordt verleend. Wat het tweede gedeelte van zyn voorstel betreft, dat der schoolartsen, wenscht 9pr. geen principieel debat te ontlokken, erop wyzende, dat bij overweging van zyn voorstel, de Raad B. en W. slecht uitnoo- digt 't een en ander te overwegen. In dit verband wij9t spr. erop dat in het gemeente archief beruston een rapport van een ge- meente-goneesheer te dezer zake en een adres van de afdeeling van den Bond van Ned. Onderwijzers met een zeer lezens waardige memorie van toelichting. Spr. wijst voorts op de wenschelijkheid van wijziging in het systeem van hulp inroepen, waarmede thans nog al eenige tijd verlo ren gaat. De heer R u ij s heeft tegen het tweede gedeelte van het voorstel-v. Enst bezwaar. Hy acht het de taak de gemeente toezicht uit te oefenen op het onderwys en op de school, doch het toezicht op de kinderen zullen de ouders voor hun rekening moeten nomen, onder voorlichting van het onder wijzend personeel. De voorzitter merkt op, dat een debat te dezer zake thans niet aan de orde is en bovendien onvruchtbaar. Mis schien dat de heer Ruijs naar aanleiding van het door B. en W. uit te brengen prae advies tot andere gedachten komt. De heer R u ij s: Ik acht het toch wel van belang, dat mijn meeuiug gehoord wordt! Do voorzitter: Hebben de heeren er bezwaar tegen dat de heer Ruys door gaat? Verschillende stemmen: Ja, 't is nu niet aan de orde! De heer R u ij s ziet daarop van hot woord af. De heer Jorissen rectificeert, dat iQ 't archief niet berust een rapport inzake schoolartsen van een gemeente-geneesheor, doch van een Commissie uit de Commissie van Toezicht op het L. O. Het voorstel van B. en W. wordt hierop z.h.st. goedgekeurd Bij de rondvraag vraagt de heer Veis H e ij n of er wanneer het weer wat milder is, gevolg gegeven zal worden aan het voornemen om den toestand aan den Eemmond eens te bezichtigen. De heer Gerritsen merkt op, dat meer nog dan milder weer noodig is een andere wind, omdat met N. of N.'O. wind de toestand niet bloot ligt en men tot de conclusie zou komen, dat alles in orde is. De Voorzitter antwoordt, dat deze zaak in de eerstvolgende vergadering om 't college van B. en W. een punt van overweging zal uitmaken en deelt mede, dat naar aanleiding van een ingekomen adres ter dezer zake, eerlang een voorstel te verwachten is tot bevaarbaarmakiug van de Eem. Niets meer aan do orde zijnde, wordt de vergadering hierop te ruim 3 uur ge sloten. Bij den Raad is ingekomen een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wy- ziging van de Verordening, regelende de wijze van afkondigiug van verordeningen tegen wier overtrediug straf is bedroigd en van andere verordeningen, besluiten of stukken, waarvan aikondiging voorgeschre ven of gowenscht is. Volgens deze vcroi- dening geschiedt de afkondiging van de genoemde stukken door plaatsing in een daartoe door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen nieuwsblad, dat in de gemeente verschynt, en door aanplakking op de gemeente-aanplakborden of ter plaatse waar dit gebruikelyk is. Deze regeling kan tot moeilijkheden voor het Gemeentebestuur aanleiding goven, tengevolge van de dwingende bepaling, dat de afkondiging o. a. behoort te geschieden in een door Burgemeester en Wethouders aan te wyzen nieuwsblad, dat in de gemeente verschynt. Immers, veelal is de afkondiging van stukken aau een bepaalden termyn gebonden, b.v. strafverordeningen, bekeudmukingen inzako do nationale militie enz. Indien nu het nieuwsblad, om redenen buiten de bemoeiing van het Gemeentebe stuur gelegen, niet kan verschyuen, kan de volgens do wet vereischte afkondiging niet plaat6 hebben. De staking, aun een der alhier gevestigde drukkerijen uitgebroken heeft de aandacht van ons college op deze leemte gevestigd. Gesteld dat op alle drukkeryen alhie^eene staking uitbrak, dan zou immers iedere afkondiging in een hier verschijnend nieuwsblad onmogelijk zyn, eu zou het Gemeentebestuur niet aan zyne wettelijke verplichtingen kunnen voldoen. Het is daarom noodzakelijk de afkondi ging zoo te regelen, dat zy door het Gemeentebestuur zonder medewerking van derden kan plaats hebben. Dit kan bereikt worden door voor te schrijven dat in plaats van de 2 genoemde maniereu één van beide wyzen van afkondiging voldoende is. Deze wijzigingkan aangebracht worden door in artikel 1 in plaats van „en" tusschen „verschijnt" en „door" te lezen „of", en in artikel 4 het woord „en", staande tusschen „nieuwsblad" en „door" eveneons le vervangen door „of". Aangezien binnen zeer korten tijd eenige strafverordeningen moeten worden afge kondigd, stellen B. en W. voor overeen komstig het bovenstaande de verordoning te wijzigen. Iu do godsdienstoefening Zondagmor gen voor den Doopsgezinden Kring te houden zal doopbedieniug plaats hebben. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van de afdeoling van Volksonderwijs. We hopen, dat velen do vergadering zullen bezoeken. De heer Klaas de Vries is een bekend speker, terwyl het onderwerp zeker groote belangstelling verdient. Hedenmiddag is een der groote spiegelruiten van het magazijn van deu heer Levy door ceq kar stukgeredou,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2