DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 85. MAANDAG 10 APRIL 1911. 8e JAARGANG. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Bureau: KLKISK HaAG O. Telei. Iiitc-rr. 183. Abonnementsprijs: per jaarf4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Ad verten tien: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedereu regel meer I 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangryke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, vau buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buiteulandsch Advert.- bureau D. V. ALTA, Warmoesstr. 75-78 Amsterdam Frankrijk. Iedereen teTreden te stellen iB zoo moeilijk. En nog voordat de wijnbouwers van het departement van de Aube hun zin hebben, nu hun streek weder tot Champagne gaat behooreu, is in Champagne zelf overal een groote ontevredenheid uitgebroken. Bovendien zijn ook de uiet- Champagners nog zoo bijster tevreden niet. Immers achter het merk op hun flesschen „Champagne" moeten zij den naam van hun departement plaatsen, een toevoeging beweren zij, die hen zal rulneeren. Te Bar-sur-Aube vooral is de opwinding groot. Heden zal de groote manifestatie te Troyes plaats vinden. Reeds zyn gisteren drommen wijnbouwers in de stad aangekomen; een gedeelte daarvan is uitgerust met do attri buten van hun vak en wapenen. Dezen vormen het zoogenaamd ijzeren bataljon. Zij zijn te voet naar Troyes gekomen en worden aldaar op militaire wijze inge kwartierd. De overige deelnemers zullen in eïtra treinen worden aangebracht, die door don MiniBter-president, na langdurige onderhandelingen met de wynbouwors- commissie ter beschikking zijn geBteld. Ook te Bar-sur-Soine heeft zich een „ijzeren bataljon" gevormd, dat 300 man telt. De ontevredenheid onder de wijnbouwers is inmiddels, naar vos luidt, zoo hoog gestegen, dat gedreigd wordt met het in de lucht lateu vliegen van handelshuizen. Hen zegt bereid te zijn liever te sterven in den stryd, dan van honger om te komen. De burge meester van Epcrnay heeft zich alreedB van ziju verantwoordelijkheid voor de komende dingen ontslagen en zijn politie macht aan den onder-prefect overgedragen. Een deputatie van wijnbouwers uit de de Marue heeft gisteren met de Kamerleden van het departement beraadslaagd en een protest opgesteld, waarin tegen de, dooi de landbouwcoinmis8ie genomen beslissing opgekomen wordt, die den ondergang van 50.000 wijnbouwers ten gevolge zal hebben. Ook is de deputatie door Monis ontvangen, die van haar eischte, dat zij de beslissing van den Staatsraad met kalmte en ver trouwen zou afwachten. Een diefstal van diplomatieke stuk ken te Parijs, in verband waarmede drie personen gearresteerd werden, is van zeer ernstigen aard. Reeds 6edert geruimen tijd was het den oud-minister Pichon een raadsel, hoe Duitschland nauwkeurig op de hoogte kon zijn van diplomatieke nota's over den Bagdad-8poorweg, aan den Fcanschen ge zant te Konstantinopel gezonden. Zelfs deelde Duitschland deze nota's aan Rusland mede om de Russische regeering te over tuigen, dat Frankrijk in het Oosten een dubbel spel speelde. Op de bijeenkomst te Potsdam werden door Duitschland verschillende stukken ter tafel gebracht, die alleen langs indirecten weg verkregen konden zijn. Vermoed wordt, dat ook de inhoud van het geheime Fransch-Spaansche Tcrdrag aan Duitschland verraden is. Bij een huis zoeking in de woning van Haimon vond men afschriften van de gewichtigste diplo matieke documenten. Haimon beweert, dat hij dezo stukkcD verzameld had met het oog op eigen commercieele belangen. De Fransche politie meent echter de bewijzen in handen te hebben, dat Hai mon de stukken aan een Duitschen agent overdeed. Te Londen was meD sinds lang over tuigd, dat op het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken onregelmatigheden plaats haddon. De brutaliteit der dieven giüg zoo ver, dat zy aan verscheidone bladen afschriften van gewichtige diplomatieke stukken aan boden. Noorwegen. In de stad Hammerfest is een eigen aardig oproer uitgebroken, de geheel-ont houders zijn n.l. uit den baod geslagen en wel omdat de commissaris van politie een besluit van den gemeenteraad, bepalend dat '8 avonds na zes uren geen alcoholische dranken meer verkocht mogen worden, niet verkoos uit te voeren. Toeo het eerste bel icht van de ongeregeldheden te Christia- nia ontvangen werd haalde uien daar on geloovig do schouders op, uit een officieele mededeeling van den politiecommissaris echter bleek, dat het maar al te waar was. Zooals gezegd, weigerde de politiecom missaris aan het bovengenoemde verbod de hand te houden, omdat het zijns inziens in strijd was met andere wettelijke be palingen. Do onthouders, die daar ter stede krachtig georganiseerd zijn, hielden toen protestvergaderingen, waar heftig te velde werd getrokken tegen de houding van den commissaris van politie en toen dit niet hielp en eigenaars van hoffiehuizen en herbergen zich aan het uitgevaardigde verbod in het minst niet stoorden, besloten de onthouders tot een grootsche openlijke betoogiDg. Met hun vaandel voorop trokken zij door de stad, nadat zij eerst in eeu vergadering hun hart hadden gelucht en flink hadden afgegeven op den comm-ssaris en do drankverkoopers. In de voorste rij liepen een aautal leden van den gemeente raad en de directeuren van de beide scholen der stad. De politie had voorgeschreven, dat de stoet zich niet mocht bewegen door de straat, waar de voornaamste wijnhande laars van de stad wonen, de betoogers stoorden zich echter niet aan dit verbod en drongen eenvoudig de politie, die hun den doortocht wilde beletten, op zijde. Daarop begaven zij zich naar de woning van den commissaris van politie, dien zij uit het huis sleurden, schandelijk mis handelden en zelfs met don dood bedreigden De regeering heeft maatregelen genomen om aan de ongeregeldheden een einde te maken en de afgevaardigde van Hammer fest zal de quaestio in het Storthiug ter sprake brengen. Portugal. Een honderdtal beambten en werklieden der rijkswerf te Lissabon hebben tegen den minister van Harine gemanifesteerd, naar aanleiding van bet reglement voor zeelieden. De politie en de ropublikeinsche garde herstelden de orde. Enkele vluchte lingen werden achtorhaald en gearresteerd. Volgens de „Petit Parisien" hadden de troebelen het karakter van oen formeel oproer. De arbeiders waren gewapend en aan de oproerige beweging werd eerst na een verwoeden strijd een einde gemakt, Italië. In de Kamer werden de besprekingen over do verklaring der regeering voort gezet. Bissolati, sprekende namens de socialis tische groep, deelde mede, dat het socialis tisch congres zal beslissen of socialisten deel kunnen uitmaken van de regeering. Hy deelde mede welke redenen hem hadden genoopt om een portefeuille te weigeren en ontkende, dat hij zich zou hebben teruggetrokken wegens de beschul digingen in de klerikale en conservatieve pers of wegens verschil van meeniDg met zijn groep omtrent het program van het ministerie.De socialieten hebben het program van Giolitti aanvaard en zullen krachtig het algemeen stemrecht verdedigen. Giolitti verklaarde, dat het progam der regeering het resultaat is van langdurige overwegingen en hij bracht in herinnering, dat hij steeds een liberale politiek had gevolgd. Tijdens de algemeene staking van 1904 heeft hy het hoofd geboden aan de gevaren en do gewelddadigheden en is hij onverzwakt vertrouwen blijven stellen in het régime van vryheid, teneinde zoodoende de zege van do reactie te kunnen vorhin- deren. Het was toen noodig het land ge rust te stellen en het te toonen, dat vry heid gepaard ka» gaan met orde. Staatslieden moeten in hun regeerings- daden steeds rekening houden met do eischen van hot oogenblik, waarin zij leven en haudelcn. hetzij als minister, hetzij als afgevaardigde De minister heeft nooit oen woord ge zegd, dat niet in overeenstemming was met de democratische en liberale politieke eischen. Het voorstel tot iuvoei-ing van het algemeen atomrecht is de vrucht vau deze overtuiging. Marokko. Hoe treurig do toestand te Fez is, blijkt wel uit don weinig bemoedigenden raad, dien do Fransche consul zijn landgenooten aldaar heeft gegeven. Hy beveelt hun namelijk uan thuis te blijven, zich niet te verdedigen en niet den minsten weerstand te bieden en wanneer hunne woningen belegerd mochten worden niets anders te doen dan de deuren verbarrikadcoren, maar vooral geen wapens te gebruiken, daar zulks niet alleen nutteloos zou zyn, maar tevens het gepeupel nog meer tegen de Europeanen zou verbitteren. Daaraan voegt de consul nog toe, dat degenen, wier woningen leeggeplunderd mochten worden, bet best zouden doen met zich niet te verzetten en zelfs te berusten in mishandelingen, teneinde de dweepzuchtige bevolking niet nog meer in het harnas te jagen. Buiten Fez staat het er niet zoo slecht voor. De Fransche majoor Brémont, die aan het hoofd der Cherarda-mchalla staat, verklaart in een pas te Fez outvangen rapport, dat hij ten volle instaat voor de trouw van de 2500 man, dio hij onder zijn bevelen heeft, mits zy niet behoeven te wachten op hunne soldij. Hij verzekert zelfs in staal te zijn, zich met hen even tueel een doortocht te banen naar Fez, of op te trekken naar El-Ksar, wanneer aldaar de toestand al te dreigend mocht worden. Hy is echter van meening, dat het beter zou zijn het leger te laten waar het is daar ziju vertrek het |Boin zou zijn voor een algemeenenj opstand der stammen, in wier midden het gekampeerd ligt en bovendien de verbinding tusschen Fez en Tanger onmiddellijk verbroken zou worden. Uit Tanger, wordt echter gemeld, dat die verbinding reeds niet meer bestaat, en dat een op 1 April uit Fez vertrokken konvooi met gelden voor de troepen zich genoodzaakt heeft gezien terug to keoron, daar de rebellen het den weg versperden. Engelsch-Indië. Een Zaterdag to Calcutta ontvangen bericht, als zou oen bloedbad zijn aange richt ouder het Britsche eipoditie-korps in Assam, wordt bevestigd, 't Schijnt, dat 'n patrouille, bestaande uit twee Engelsche officieren en ongeveer 50 koelis, allen ougewapend, welke met 'n vreedzaam doel do Dihong-rivier opvoer, plotseling door inboorlingen werd aange vallen. Slechts tweo koelis konden ontko men en brachten de verschrikkelijke lijding naar Dibrugarh, vanwaar tweehonderd soldaten en politiemannen naar de plaats, waar het bloedbad had plaats gehad wer- deo gezonden. Tweede kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben Vrijdagnamiddag het onderzoek van de reeks voor sectie-onderzoek aaiigewozen wetsontwerpen beëindigd. Behoudens onvoorziene omstandigheden komt nu de Kamer niot vóór 9 Hei a.s. tot hervatting der werkzaamheden bijeen. Middenstandsbond. Te Utrecht heeft, onder voorzitterschap van don heer J. S. Heuwson een buiten gewone vergadering plaats gehad van het hoofdbestuur van dcu Middenstandsbond. In bohandeliug kwam in de eerste plaats do aanvraag van de Handelsvereeuiging te Rotterdam, gesteund door 57 Middenstauds- vereenigingen, om eon buitengewone ver gadering van den Middenstandsbond to beleggen met het doel te protesteeren tegen het voorgestelde debietrecht op den verkoop in het klein van tabak en sigaren. Nadat was geconstateerd dat by deze 37 vereenigingen geen enkele sigarenwinke- liorsvereenigiug was, werd op voorstel 7an het Dag. Bestuur besloten aan den wensch dezer 37 vereenigingen gevolg te geven en een buitengewone vergadering uit te sohi ij- ven op den dag dü het congres te Roer mond. Hierna werd benoemd tot consulont voor den Middenstand de lieer C. Koenraad, accountant te Amsterdam. Nadat het hoofdbestuur zich met alge- meeue stemmen vcreenigd had met de wijze waarop het consulentschap vervuld zal worden en maatregelen genomen waren om aan het verlangen van de Utrechtsche Handelsvereeniging tegemoet te komen en op het aanst. congres het onderwerp „Contractantenstelsel" te bchandelon, kwam aan de orde het onderwerp waarvoor deze vergadering was bijeengeroepen, nl. de voorstellen van het Dag. Bestuur in zake de voorgastclde wet op de invoerrechten. Allereerst deelde de voorzitter mede, dat het do bedoeling vau het Dag. Bestuur was, om in geen onkel opzicht af te wijken van het besluit indertijd op hot congres te Utrecht genomen 001 in zake protectie of vrijhandel geen besluiten of besprekingen te houden. Doch waar het van het grootste belang voor handel en nijverheid geacht kan worden, dat de mannen, die straks over de voorgestelde wet moeten oordeelen,

De Eemlander | 1911 | | pagina 1