WEERBERICHT. Thermometerstand Uit de Pers. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET K01UNKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 10 April 1911. Hoogste barometerstand 775.2 m.M. te Stornoway laagste 754 6 te Hamburg. Verwachting tot den avond van 11 April 1911. Matige tot krachtige Noordelijke tot N.O.-lijko wind. Gesteldheid van de lucht: Aanvankelijk nog regen- of sneeuwbuien, later opklaiend. TemperatuurDezelfde. barometerstand te AMERSFOORT 767 mM. Vorige stand te 12 uur 767 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 46 Laagste hedennachtF. 30 Hedenmiddag 12 uurF. 50 dit kunnen doen met kennis der feiten, daar was het Dag. Bestuur vau oordeel, dat een oplossing gevonden moest worden. Mitsdien stelde de voorzitter namens het Dag. Bestuur voor, een rondschrijven te richten aan de Middenstands vakvereni gingen, leden van den Bond, met verzoek de nieuwe wet op de invoerrechten in hun vakverenigingen grondig te doen bestu- dcoron en opmerkingen uit het onderzoek voortvloeiende hun vak betreffende te richten aan het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur zal dan aan de Tweede Kamer een adres richten (met afschrift aau de Regeering), waarin medegedeeld wordt, dat de voorgestelde Wet bij de betreffende vakgroepen oader den Middenstand aan leiding gegeven heeft tot het maken der bij dat adres gevoegde opmerkingen van technischen aard. Het Bondsbestuur zal zich beschikbaar stellen, alle door de verenigingen te maken opmorkingen te classificeeren, doch zal zich uatuurlyk ont houden van het geven van eigeu oordeel. De geclassificeeide opmerkingen wordeu zooals boven is medegedeeld ter kennis van de Kamer gebracht. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen en het Dag. Bestuur onder instemming der vergadeiing bij monde van den heer Schurmann hulde gebracht voor zyn initiatief en voor de goede oplossing in deze netelige quaestie Nadat nog geconstateerd was, dat dus de Bond zich van alle inmenging zal ont houden en alleen alle ingekomen ant woorden, hetzy instemming met de wet of oritiek bevattende, zal rangschikken, werd do vergadering gesloten. Klompen. De Beukelaar schrijft: ■Naast het meel 10 pCt. recht op de klompen. En nu ga men niet betoogcn, dat dit toch maar 31/, cent per paar is en zoo geringe som niet meetelt. Acb, neen, bij meel als menscbenvoedsel veevoeder blyft vrij is het ook maar f 0.40 per 100 kilo, doch met dit resultaat dat ten slotte vier ton misschien mede door de allerarmsten wordt opgebracht, vier ton, terwijl de rijkeren hiervan ook niet het minste bespeuren. Voorzeker, bij klompen beduidt een invoerrecht van 10 pCt. slechts 3 a 4 cent per paar. Maar is men er zich van bewust, waar dit voor een groot gezin op neer komt? Een gezin, waarvan negen klein en groot klompen dragen deze cyfers zijn aan nauwkeurig onderzoek ontleend heeft per jaar plm, 93 klompen noodig tegen een bedrag van f 26.Stel nu dat de prijs van de klompen in stee van met volle invoerrecht slechts met 7 pCt. wor den verhoogd, ook wijl het hier detail prijzen gelden en bij het invoerrecht niet, dan bedraagt dit nog voor zulk een gezin ruim f 1.80 per jaar of waarschijnlijk ''3 percent van het inkomen. Zoo men de vermogensbelasting zooveel verhoogde, dat ieder, hierin heeft te betalen. "s pCt. van zijn inkomen meer betaalde, zou dit aau de schatkist f 800.000 per jaar opbrengen. Do klompenbelasting wordt geschat op oen opbrengst van f 30.000 per jaar. Een groot arbeidersgezin per jaar f 1.S0 aau belasting meer laten betalen voor zijn klompen, dat kan wel, maar de vermogens belasting, behalve de wijziging in uitzicht gesteld, maar denzelfden maatstaf, dus met '/3 pCt. vau bet inkomen verhoogen, dat gaat niet. En dat is dan de fioancieele politiek van een ministerie dat door wettelijke regeling het neo-malthusianisme bestrijdt. Het neo-malthusianisme bestrydcn, als het geen geld kost, maar de groote arbeidersgezinnen zooveel mogelijk drukkeu, als er geld van te halen is. Is dan protest van uit de Christelijke beginselen geen eisch? En dit betreft niet alleen meel en klom pen. Tal vau volksbehoeften worden belast of hooger belast. Debietbecht op tabak. Het Weekblad voor de administratie der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen besluit een overzicht van de tabaks belastingen aldus: „Wij willen ons thans niet in beschou wingen begeven waarom men bij het voorgestelde Debietrecht zoo weinig ge- biuik heeft gemaakt van de ervaring in andere landen opgedaan en waarom men gemeend heeft in beginsel te moeten te- rugkeereu tot toestanden, welke hier te lande even na de middeleeuwen bestonden. Wij erkennen dat het heffen eeuor verbruiksbelasting bij de debitanten zeer groote voordeelen heeft. „Dan toch is er nog slechts ééne af wenteling noodig vóór het object in handen is van den consument de vorliezen, by afwenteling steeds te lijden, zijn dan tot een minimum beperkt. „Een dergclyke evenredige circulatie belasting is echter zeer moeilijk uitvoerbaar en er bestaat zeker twijfel of dit mogelijk is met eenc als directe belasting geconstru eerde heffing, gelyk dit ontwerp doet. „Wij willen thauB hierop geen dieper ingaande critiek leveren waar deze van alle zijden reeds niet gospaard wordt het zou ons leed doen voor do goede be doelingen der bouwmeesters indien de muren dezer veste reeds bij eersten adem tocht omvielen. Wy vreezen echter en merken op dat één zwakke belastingwet meer 6chade doet aan de moraliteit eeuer natie, dan eonige zedelijkheidswet goed kan maken." V olksonderwijs. De afdeeling Amersfoort van Volkson derwijs hield Zaterdagavond in de sociëteit „Vereeniging" een openbare vergadering, waarin als spreker optrad de heer Klaas de Vries Szo. van Amsterdam, met het onderwerp: De openbare school de school voor onze kinderen. Nadat de heer F. Wesseling met een welkomstwoord de ver gadering geopend had, begon de beer de Vries zijn lezing met er op te wijzen, dat we leven in een mooien tijd. Overal wrij ving van denkbeelden, strijd der mceningen We leven in een mooien tijd, die iets goeds en belangrijks voortbrengen moet, omdat in ons leeft, hoe langer hoe meer, het beginsel van zich te willen geven aan anderen, om zich zelf te willen geven en toch te blijven, die men is. Dat bowustzyn van zich zelf te zijn, moet de kern leggen voor een samenleving mooier dan de huidige. Spr. weuscht met te spreken over het geen scheidt, maar over wat ons bindt. Eén toch zijn we in het willen behartigen der belangen onzer kinderen. Dat bepaalt zich niet tot eigen kroost alleen, maar we komen op voor alle kinderen, zonder on derscheid. Want in die kinderen waardee- ron we het heden en we werken, dat do toekomst voor hen mooier zal zijn dan voor ons het heden. Spr. wil niet bepleiten de belangen van de openbare school. Voor hem bestaat het voor en tegen daarvan als zoodanig niet, hy kent alleen het belang van de kinde ren. Als hy dan ook inzag, dat die belan gen op de byzoodere school beter gediend werden dau op de openbare, dan zou hy do laatste den rug toekecren. In ons eigen gemoed moeten we overleggen op welke schoolbanken we onze kinderen den tijd van 6 tot 12 of 13 jaar zullen laten doorbrengen. Voor de heiligste panden ons toevertrouwd sta er uiemand tusschen ons en ons geweten. De ouders dragen de volle verantwoordelijkheid voor de opvoe ding hun kinderen te verschaffen. En do vraag, hoe zij zich van dien duren plicht hebben te kwijten, geldt alle kinderen. Op den voorgrond sta, voor hot leggen van een deugdelijke basis voor de opvoeding, dut we nog zoo weinig weten van hel kind. Daarom zoeken we en trachten we het kind als zoodanig to leeren kennen en be grijpen. Bij die studie van het kind, moet hei treffen, dat al die kinderen iets gelijks hebben, iets, dat we niet precies kunnen aanwijzen, maar dat we het best aandui den als iets kinderlijks. Dat is het teere. het geheimzinnig aanirekkelyke, dat van de kinderen uitgaat. Kinderen, kleine men- schen, zijn als de jonge plant, raadselen van God, veel moeilijker op te lossen dan al het andere. Het jonge kind nu moeten we gelegen heid geven zijn oordeel to ontwikkelen, veel eer voor den tijd, dat hel leert ver- oordeelen. Geen gezonde vrucht kar. men dan ook verlangen, waar de leer gegeven wordt voor het inzicht komt. Eerst moeten de grondslagen gelegd voor de latere ont wikkeling en die moeten in overeenstem- Btemming zijn met hot kinderlijk verstand. Dat nu is de grondslag van de openbare school, d e school voor allen, in overeen stemming met Jezus woord: Laat do kin- derkens tot my komen. Dat beginsel heeft do wetgever golegd in de wet, waar ge zegd wordt: „Het schoolonderwijs wordt onder het aanleeren van gepaste en nut tige kundigheden dienstbaar gemaakt aan do ontwikkeling van de verstandelijke ver mogens der kinderen en aan hunno oplei ding tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden". Ontwikkeling van de verstande lijke vermogens staat op den voorgrond en daarna oploiding tot Christelijke en maatschappelijke deugden. Die algemeene grondslag is het juiste karakter der open bare school, geheel in overeenstemming met de natuurlijke ontwikkeling. In do Bergrede zegt Jezus: Zalig zijn de reinen van hart, want zij zullen God zien. Eerst dus de reinheid des harten en niet omgekeerd. Tot die reinheid leidt de open bare school op. Zalig zyn de vreedzamen, want zy zul len Gods kinderen zyn. Ook hier weer de vreedzaamheid voorop en tot die vreed zaamheid leidt de openbare school op. Onwaar is dan ook, dat de openbare school zou geven een ongeloovigo opvoe ding, dat de kinderen er een onchrietely- ken adem inzuigen. Dat is in stryd met het innerlijk karakter der openbare school, in tegenspraak met de praktijk er van. In de wet wordt verder gezegd:" De onderwijzer onthoudt zich van iets te lee- reu, te doen of toe te laten, wat strijdig is met den eerbied verschuldigd aan de gods dienstige begrippen van andersdenkenden". Dat moet men erkennen als het juiste beginsel van verdraagzaamheid. En de deugdelijkheid van dit beginsel is in den loop der tijden schitterend gebleken. Slechts tweemaal is aan de eerbiediging van ande- rer beginsel te kort gedaan in al de tien tallen van jaren, dat de openbare school bestaat. Eens gebeurde het door een onder wijzer te Hardinxveld, en toen hij ontsla gen werd weigerde de onderwyzersvereeni- ging hem te steunen. Maar later is hy ouderwijzer geworden aan een christelijke school en onder dr. Kuyper is hy benoemd tot burgemeester van Woudrichetn. Er wordt veel kwaad gesproken van de openbare school, maar ook hier geldt, dat het niet de slechtste vruchten zijn, waar aan de wespen knagen, en het doet aan de school als instelling niets af. Er is zeker wol iets op af te dingen en haar voorstanders hebben de critiek dan ook niet gespaard. Langzamerhand wordt de school dan ook van het schoolsche gevrijwaard en 6teeds meer komt het kind op den voorgrond. Maar in de belangen der kinderen mogen geen partyschappen zijn. De kindereu bezig houden met de abstracte theorie, legt nooit den grondslag, waarop het bewuste leven kan opbloeien, wo mogen niet voor uitsnellen met een schijnontwikkeling bij het kiud. De school moet het kind leiden tot zooveel mogelyk waardeering vau den evenmensch, voor het onbovangen kind zijn er slechts menschen. Spr. geeft dan citaten uit, R. K. en Calvinistische geschiedenisboeken en uit die der openbare Bohool om aan te toonen dat de eersten niet des kinds zyn. De openbare school is doortrokken van den kinderlijken christelyken geest, die uitgaat boven alle geloofsverdeeldheid. Wel beweerde prof. Bavinok: Godsdienst zonder dogma is geen godsdienst. Maar dat beweerde de inquisitie ook en ook Calvijn toen hij Servet verbrandde. Waar blijft dan ook het woord van Thorbecke: Op do openbare sohool wordt de onderbouw gelegd voor alle christelijke geloofsbelijde nissen. Ten bewijze hiervan haalt Spr. ton slotte eenige lessen aan uit leesboeken van de opeubare school en vergelijkt die leesstof met de opvatting aan de zijde der bijz. school over de behandeling o. a. van het taalonderwijs. Daar geen debat werd verlangd, zette spr. nog nader de nadeelen der splitsing in scholen voor alle richtingen uiteen en wekte krachtig op om te doen 7oor de openbare school wat mogelijk is om deze te doen zijn een bolwerk tegen de kerke lijke overheersching. Met een woord van dank aan den Spr. en een opwekking tot aansluiting bij Volksonderwijs werd do vergadering ge sloten. Do 2e luitenant L. A. M. Koppert, van het 5e regiment infanterie, heeft een schop uitgedacht, welke de bij ons leger in ge bruik zijnde Linncmanachop kan vervangen Zij is korter, lichter en handiger iu gebruik, kan worden gebezigd als schop, aks, pikhouweel en schild tegen geweer kogels, terwijl op zeer eenvoudige wijze drio van deze schoppen knnnen saamge- vocgd tot standaard voor een kookketel en de korte schop kan veranderd in een lange. Luitenant Koppert toonde zijn vinding aan den Minister van Oorlog by het bezoek, dat deze onlangs aan Amersfoort bracht en had de voldoening dat, na beproeving, Z Exc. bevel gaf, eenige schoppen van dit nieuwe systeem te doen aanmaken en er proeven mee te nemen by het 5e regiment. - Met 1 November a s. wordt, ter bywoning van den curcus voor algemeene krijgskundige studiën, aan de hoogere krijgsschool te s'Gravenhage gedetacheerd, de le luitenant R J. Hoffmann, vau het 5e reg, infanterie. Van 18 April tot 6 Mei zullen in Utrecht en Gelderland taktische oefeningon in het terrein worden gehouden onder leiding van den luit-kolonel R. Dufour, van den genoralen staf. Hieraan zal worden deelgenomen door den kapiteins en rit meesters, die dezon winter den takti6chen cursus te Amersfoort hebben gevolgd. Voor het door de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst gehouden examen voor bouwkundig opzichter slaagde o.a. de heer J. H. Post te Amersfoort. Tot voorzitter van de afd. Amersfoort van den Alg. Ned. Qeheelonth. Bond is gekozen de heer H. J. v. d. Hengel, terwyl de penningmeester do heer C. J. Bottemanne is herkozen als zoodanig. Wegens bedanken van den 2dcn voor zitter werd in zyn plaats gekozen de heer R. van Ooyen. Als feestredenaar op het jaarfeest van die afdeeling, Zondag 23 April a.s. in Amicitia te houden, zal optreden de heer W. v. d. Berg Sr. te Zwolle. Gisteren werd op Birkhovon de eorste ronde gespeeld van de door Quick uitgeschreven seriewedstnjden. Hoewel het vrij goed 7oetbalweer was, kon het voor het publiek nu juist niet zoo aangenaam worden genoemd. Een geruimen tijd toch op een veld te moeten doorbrengen, is niet zoo bijzonder aangenaam, als hot zoo triestig en waterkoud is als gisteren. En vooral niet als er zoo slapjes wordt gespeeld als vooral in den middag het geval was. 's Morgens ging het nog wel. De partijen Blauw WitD.O.S. on H.V.C.Kampong zetten de wodstryden uitstekend in. Er ■werd vry stevig gespeeld en vooral onze stadgenooten weerden zich kranig tegen het sterke Kampong, dat evenwel niet vol ledig in het veld kwam, maar slechts 6 spelers uit het eeiste elftal telde. De vol gende wedstrijden waren vrij onbelangrijk en vermochten ook weinig vuur in het niet overtalrijke publiek te brengen. De uitslag der eerste ronde is als volgt: Blauw Wit—D.O.S. 2—1; H.V.C—Kam.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2