DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 88. DONDERDAG 13 APRIL 1911 8e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Bureuu: KLEINE UaAO 6. iü Telel. In tere. 183. Abonnementsprijs: Per jaarf4.—. Franco per poBt id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiën: Yan 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kantoc Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bniteulandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75-78 Amsterdam Uit hoofde van den Goeden Vrijdag zal ons blad morgen niet verschijnen. De Fransche Buitenlandsche Politiek. In Frankrijk heeft men zich druk bezig gehouden, do laatste dagen met de buiten landsche staatkunde. Er zijn velen, die het niet kunnen vinden met de politiek der elkander opvolgende regeeringen. De verhoudingen tusschen de vreemde mogend heden en Frankryk worden door hen ge wantrouwd. Kan men nog vertrouwen op zijne bondgenooten en vrienden? Is de Fransche regeering wel op de hoogte van wat in het buitenland gebeurt? Er gebeu ren dikwijlb dingeu, die men onbestaan baar acht met de goede betrekkingen, waarvan de ministers telkens spreken. En in de bladen vinden wij soms artikelen, die men resumeeren kan met de woorden, die de Franschen in 1870 telkens in de mond hadden: „Noub sommes trabis." Wjj zijn verraden. Ook hoeft men juist weor een paar personen gearresteerd, die naar de mede- deelingen der bladen te oordeelen druk bezig waren de republiek te benadeelen door hare geheimeu aan hare vijauden te verkoopen. Men heeft weer verraders; nogal twee tegelyk. Dat is een seusatio- neel geval en do pers laat niet na daarvan gebruik te maken; de stof wordt geweldig geëxploiteerd. Dat de groote mogendheden trachten achter elkanders geheimen te komen is bekend en ook dat zij geen bezwaar maken in bet salarieeren van spionnen. Indertijd zeide men in gezelschap van Moltke, dat generaal Vordy du Yernois in den oorlog wezenlijke diensten had bewezen, maar door eigenaardige middelen. Het heette dat h|j een uitgebreid gebruik maakte van spionnendiensten. „Ja, dat moet ook wel eens gebeuren", zeide met een eigenaardi- gen lach Moltke. De regeeringen verachten waarschijnlijk de spionnen maar van hunne diensten profiteeren z(j. Zooals men weet is een der zeer ver- dachto personen een Franschman, een ambtenaar aan het ministerie van buiten landsche zaken. De ander, die Maimon heet, moet een Oosterling zijn en een Mo hammedaan, een dier avontuurlijke men- 8cher., die tot alles in staat zjjn. De bladen hebben „zich verdiept in gissingeu". zoo als de term luidt, omtrent het geheim zinnige werk dier mannen. Natuurlijk dacht men in de eerste plaats aan Duitschland, maar de Duitsche officieuse pers verzekert plechtig, dat men te Berlijn geen vermoeden had van het bestaan der spionnen en de Temps wil dat wel gelooven en neemt aan dat Duitschland niets met Maimon en zijnen medeplichtige te maken had Het schijnt dat de eerste oorspronkelijk geen politieke maar andere geheimen wilde uitvorschen, omtrent de Bagdadspoorweg en aiidere dingen. Maar aan het ministerie zwijgt men en niemand buiten het departement weet wat de beide spionnen eigenlijk hebben uitgevoerd. Ook is bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken in de Kamer van hen niet gesproken. Maar wel van andere dingen, die reeds in de bladen min of meer uitvoerig waren be handeld. Men kan nogal dikwyls de op merking maken dat parlementsleden her halen wat de pers reeds voorlang heeft verteld. Zoo namen een paar dor Fransche afgevaardigden hei thema op, reeds in de bladen met virtuositeit gevarieerd, van de lijdzaamheid der Fransche politiek. Het sluiten van het verdrag omtrent den Bag dadspoorweg, de ontmoeting te Potsdam, de verbeterde verhouding tusschen Duitsch land en Rusland, waren volgens deze bladen en hen zooveel nederlagen voor Frankrijk. De regeering had moeten toezien. Zij was te lijdelijk. Zjj wi9t geen gebruik te maken van do positie die de republiek nog altijd iuueemt, zelfs niet in Marokko. Nu is de tegenwoordige regeering zooals men weet nog nauwelijks opgetreden. Indien er schuld is, indien er verzuim heeft bestaan, zij draagt de schuld niet, het verzuim i9 niet aan haar te wijten. Toch moest de minister Cruppi heel wat hooren van do sprekers der rechterzijde, die hem verantwoordelijk stelden voor het geen zij eigenlijk aan zijne voorgangers verweten. \Vat kon de minister daarop antwoorden? Hij kon niet nalaten die voorgangers te verdedigen en wat zijne voornemens betreft en de wijze, waarop hij ze zal trachten te verwezenlijken een beroop doen op de welwillendheid der Kamer. Eu dat heeft hij gedaan. Een minister is in den regel optimist. Meer optimist dan de beer Cruppi kan men niet zijn Ja, hij wist wel dat het land ernstige oogenblikken had doorgemaakt. Hij wist wel dat in de verte conflicten hadden ge dreigd. Maar thans was alles in orde of ten minste zoo goed als in orde. De critici haddeu veel gezegd, dat zij moeilijk zouden kunnen verantwoorden. De Frausch-Rus- sische alliantie is en blijft de hoeksteen der Fransche buitenlandsche politiek. Keizer Nikolaa9 was bezield door dezelfde ge voelens die zijn vader ten opzichte van Frankrijk koesterde. De Frausch-Engelsche verstandhouding bestond als te voren. De regeering wilde gaarne met Duitschland medewerken in 't algemeen belang en waar zij het belaug van Frankrijk bedreigd achtte trad zjj krachtig maar gematigd op. Met Spanje, met Italië, met Turkije stond men op den besten voet. Eu de minister, nu hij toch Europa overzag, had wezenlijk ook nog een paar woorden voor België niet alleen maar ook voor ons land, dat, zeide hij, terecht fier was op zjjne onaf hankelijkheid. zijn welvaart, zijn koloniaal gebied en zijne kunstenaars. Zoodat volgens den heer Cruppi de republiek eigenlijk geene vijanden en vele vrienden heeft. Dat moet eene aangename positie zijn. Ook nam de Kamer een votum van vertrouwen aan in het beleid van den minister, maar veel wijzer is men niet geworden door zjjne mededeelingen. Belgie. Maandagavond is er te Brussel een groote protestbetooging gehouden tegen het ontwerp voor een nieuwe schoolwet. Ze was bijeongeroepen door den bond voor volksonderwjjs en werd bijgewoond door ver over de 4000 menschen Vooraan zaten de liberale leiders in het parlement naast do socialisten, want, geljjk men weet, gaan thans in de Belgische politiek libe- ralon en socialisten samen om het clerica lisms gezamelijk te bestrjjden. Buis, oud burgemeester van Brussel, sprak het eerst tegen de „steeds toenemende priesterheer schappij in het land" De volgende sprekers. Hijmau en Vandervelde, waarschuwden de regeering, dat, als zij een poging mocht wagen vrijheid en grondwet te schenden, zjj gevaar liep een volksopstand te ver wekken. Na de vergadering trokken zoowat 6000 betooger8 door de stad, onder den kreet: Weg met de kloosters en het clericalisme!" Frankrijk. Het votum van den Franschen Senaat stelt de wjjnboeren van het departement de Aube tevreden: de regeoriog moet de wet op de afbakening van het Champagne gebied veranderen en op andere wjjze de vervalsching tegengaan. Hoe de regeering dat moet klaarspelen, is niet duidelijk. De bedoeling is in elk geval, dat de Aube- boeren weer Champague mogen maken. Zij kunnen dus tevreden zjjn, maar, gelijk onvermijdelijk was, zijn nu de menschen van de Marne terstond te hoop geloopen. De wet op do afbakening was immers ge maakt, omdat de wijnboeren aan de Marne er zoo boos over waren, dat de wijn van audcre departementen als Champagne werd verkocht; en zij hadden hun woede getoond door de kelders der groote handelaars te vernielen. De afbakeningswet stelde hen tevreden, maar nu die door do oppositie der Aube zal vervallen, hebben de Marne- boeren het verzet weer opgevat, terstond naar do wapens gegrepon en zjjn zij weer anu het vernielen gegaan. Een stoet van 2000 wijnboeren zijn van Roims naar Epernay getogen. Er zijn voor zorgsmaatregelen getroffen. Een aantal betoogende wjjnboeren zjjn te Dizy in do wijnpakhuizen en kelders bin nengedrongen en heeft er aanzienlijke schade aangericht. Alle champagne werd bedorven. To Damery kwamen dergelijke wandaden voor. De wegen in de omgeving van Epernay worden door militairen be waakt. Bij een charge van de cavalerie te Dizy zijn drie betoogers gewond Vijf huizen zijn geplunderd te Damery, Dizy en Ma genta, n.aar geen menschen zjjn gewond. De toegang Damery was gebarricadeerd, zoodat net binnenkomen der dragonders eenigen tijd kon worden vertraagd. Uok te Ay werd door de ruiterij gechargeerd, maar ook hier vielen geen gewonden. Twee regimenten voetvolk en een esca- dron zijn nog naar het onrustige gebied gezonden. Maimon, de man aan wien Rouet, de leerling-consul aan buitenlandsche zaken in Parjjs, de geheime stukken betreffende den Bagdad-spoorweg verkocht, blijft bij zijn verhoor volhouden, dat hjj Frankrijk nooit heeft willen verraden of benadeelen. Hij heeft do stukken, die Rouet hem verschafte, uitsluitend gebruikt voor zjjn persoonlijk financieel voordeel. Yan belang is het volgoude, dat ovor het verhoor van Maimon wordt medege deeld De rechter van instructie toonde Maimon de copie vau dt overeenkomst tusschen Rusland en Duitschland als gevolg van het onderhoud in Potsdam, die geschreven was met de hand van Rouet Maimon gaf toe, dat hij dit stuk aan do Evening Times heeft medegedeeld. Daardoor wordt dus inderdaad het ver moeden bevestigd, dat de Evening Times de Duitsch-Russische overeenkomst heeft kunnen publiceeren, niet dank zij een in discretie van Duitschen kant gelijk anti- Duitsch Russische en IraBSche bladen altijd beweerd hebben maar door middel van Maimon, die het stuk uit de Parjjsche bureaux had; het Fransche departement van buitenlandsche zaken zal hot stuk waarljjk niet van Duitschen kant ontvangen hebben! Men heeft uitgevonden, dat Maimon cigenljjk undors heet en dat hij den naam Maimon indertjjd in Turkjje heeft aange nomen. Zijn eigen echten naam beweeit hjj vergeten te hebben. De Kamer behandelde de interpella ties over de begrenzing van het Champag- uegebied. In zjjn antwoord aan verschillende sprekers bleef ministerpresident Monin volhouden, dat hij niet van meoning ver- auderd is. Er moeten wjjzigiugen iu de wot aangebracht worden, maar het oogen- blik is daarvoor niet gunstig, daar doze wijzigingen met zorg ovorwogen moeten worden. De minister verklaarde het ver trouwen der Kamer noodig to hebben, maar deze moet hem volledige vrjjhoid laten om de pijnlijkste moeilijkheden op te lossen. Do minister president zeide voorts, dat de tijd om over de grenswijziging to spre ken voorbij is. Niet door woorden, maar door daden doukt hij de orde te herstellen, en h|j eindigde met de verklaring, dat moet worden uitgemaakt of op de regcoriug al of niet de plicht rust eerbiediging van de wet te eischen, en of z|j kan rekenen op het vertrouwen van de republikeinsche meerderheid. Monis aanvaardde de volgende motie, voorgesteld door Dalimier: „De Kamer, besloten zonder overhaasting een oplossing te zoekeu voor de quaesties, die het uit vloeisel zijn vau de grenswijziging, doet een beroep op het gezond verstand en het vertrouwen der bevolking, en keurt do verklaringen der regeeriug goed". Het eei ste gedeelte van deze motie wordt aaugonomen met 542 tegen 7 stemmen, het tweede gedeelte (vertrouwen in de regee ring uitsprekende) met 323 tegen 97, hot laatste deel (goedkeuring van de regee- ringsverklaringen, en afwijzing ran elke toevoeging met 328 tegen 138. De geheele motie wordt vervolgens bij handopsteking aangenomen. Groot Britan vie. In Engeland heeft zich een zonderling geval voorgedaan. Bij de jongste ver kiezingen wees het proces-verbaal in het district Excter uit, dat de liberale candidaat St. Maur zijn unionistischen tegenstander. Duke geheeten, had verslagen met ecu meerderheid van vier stemmen. Duke hoopte op een telfout en vroeg een uitspraak van den rechter. Het Hof heeft dezer dagen zitting gehouden, 9temmeu geteld, bezwaren van beide candidatcn tegen do geldigheid van sommige stemmen gehoord on over wogen, en ten slotte uitgesproken, dat niet St. Maur maar Duke, de unionist, de meerderheid had behaald met één stem: het stond 4777 op hem tegen 4776 op den liberaal. Men begrijpt dat wat er in het proces aan het licht kwam over de verkiezings praktijken allerminst verkwikkelijk was. Zoo hadden tal van kiezers voor geld tegenover de Tory-agenten schriftelijk ver klaard, (lat zij door de liberalen waren omgekocht, maar voor den rechter als getuigeD geroepen ontkenden z|j dit weer. Het proces heeft dagen geduurd eu toen het gistermorgen begon waren er juist zooveel stemmen geschrapt, dat de partijen 4777 tegen 4777 stonden. Men kan dus

De Eemlander | 1911 | | pagina 1