DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 90. DINSDAG 18 APRIL 1911. 8e JAARGANG. önnM BUITENLAND. BINNENLAND. DE LANDER. Bureau: KLKINB HaAG 6. Telet. Intcre. 183. Abonnementsprijs Prijs der Advertentiën: Per jaarf 4.—. Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Yoor ioderen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangryke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort iu dit blad ia „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-011 Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Het Japansche gevaar. De geruchten omtrent het Japausche ge vaar, dat aanleiding zou hebben gegeven tot de mobilisatie der Amerikaansche troe pen aan de Mexikaansche grenzen, zyn nog steeds niet uitgestorven. Wat er van waar is valt moeilijk te zeggen. Zelfs de snuffelaar in het Meiikaansche archief zou misschien de waarheid omtrent een geheim verdrag tusschen Japan en Mexico niet te weten kunnen komen, daar een overeen komst tot wederzijdschen steun ook monde ling kan zyn aangegaan en een afspraak bij eon bestaande overeenkomst van be langen eren bindend moet geacht worden als een schriftelijk stuk. Dat er gelykheid van belangen voor de beide rijken bestaat, kan even moeilijk geloochend worden als dat die belangen op menig punt in stryd zyn met die der Vcr- eenigde Staten. De Revue Jauoe voorspelt zelfs in haar jongste nummer een oorlog tusschen de Vereenigdo Staten en Japan nog voor September 1913, wanneer de voltooiing van het Panamakar.aal wordt verwacht. De redactie van het Chincesche tijdschrift meent, dat Japan alleen nog maar wacht op het gereed zijn van zijn financicele en maritieme toebereidselen om de Amerikanen aan te vallen. De redactie wijst dan op den verkenningstocht van het Japanschc eskader ooder admiraal Yashiro langs de kusten vau Califormë en Mexico naar Panama, waar de Japanners het graafwerk op de landengte eens in oogen6chouw genomeu hebben. Ook wordt gewezen op do uiterst hartelijke toespraken, die gewisseld zijn tusschen den Japanschen admiraal on president Diaz van Mexico bij gelegenheid van het bezoek der Japansche jantjes in December 11. aan de Mexikaansche hoofdstad en de geest driftvolle ontvangst, die de gasten van over den Stillen Oceaan toenmaals bij alle lagen der bevolking genoten hobben. In Mexico heerscht nl. nog altijd do vrees, dat de Noord-Amerikaausche Unie zich op een goeden aag van den landweg naar het Panamakanaal ook formeel mees ter zal maken, nadat zij reeds langzamer hand haar macht over en in de verschil lende Middon-Amerikaansche staten uit breidde. Dan duchten de Mexikanen ook de concurrentie, die het kanaal hun spoor weg over de landengte van Tehuantepec zal aandoen. De hoofdingenieur by den aanleg van het Panama-kanaal, kolonel Goethals, had reeds op ondubbelzinnige wijze verklaard, dat het tarief van een dollar per ton voor den doortocht van het kanaal de concurrentie van den Mcxikaan- schen interoceanischen spoorweg zou ver lammen. Dit alles heeft de Mexikanen in de armen der Japanners gedreven. En deze f Yoor hen blijft het moeilijkste probleem, waarvoor zy een oorlog mis schien niet zonden schuwen, nog altijd de landverhuizing. Wel heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Komoera, zich onlangs zeer optimistisch over de Japan sche landverhuizing naar Korea en Mand- sjoerye uitgesproken, maar in politieke kringen te Tokio schijnt men deze opvat ting van den Minister toch te luchthartig te vinden. Genoemde landen kunnen het overschot der steeds aangroeiende Japan sche bevolking niet opnemen, zonder hot den immigranten aan de noodige middelen van bestaan te laten ontbreken. De gun stigste landen voor de landverhuizing blij ven nog altijd de Yereenigde Staten, Kanada, Australië en Zuid-Afrika, en hier staat de Japanner nog altijd voor vrijwel gesloten deuren. Blijft daarenboven do 8tijgiug van de prijzen der levensmiddelen in het eilandenryk aanhouden, dan zou do Japansche regeering wel eens aan eon van uit de bevolking op haar geoefenden druk tot uitzetting der grenzen gevolg kunnen geven. Frankrijk. In verband met de ontdekking der aan het Departement van Buitenlandsche Zaken gepleegde malversaties, heeft minister Cruppi reeds een plan ontworpen ter betere controle van de administratie aldaar Daar de uitwerking van dit plan echter veel tijd in beslag nemen zal, zal Cruppi den President op diens bezoek aan Turijn niet vergezellen, zooals aanvankelijk het voornemen was. Ten huize van de maitresse van don ontslagen en inmiddels gearresteerden direc teur der afdeeling Comptabiliteit, Hamou, is huiszoekiug gedaan, waarbij eeu aantal papieren in beslag genomen werden. Hainon moet voor deze vrouw zeer veel geld hebben uitgegeven. In do zaak der gestolen documenteu den Bagdadspoorweg betreffende, was, zooals men zich hieriuneren zal, een onderzoek ingesteld om uit te maken of Maimon, de correspondent van de Evening Times te Parijs, nog andero medeplichtigen had, dan de leerling-consul Rouet. Gebleken moet thans zijn, dat dit niet het geval was. Groot Britan.-jie. De strenge maatregelen, die het depar tement van landbouw heeft genomen, om te beletten, dat het mond- en klauwzeer, in het begin van Maart op een hoeve te Chobham in Surrey uitgebroken, zich ver spreidde, hebben doel getroffen. De ziekte geeft zich niet verder vertoond en nu zijn alle voorschriften betreffende het vervoer van vee in de besmette streek ingetrokken. Toen do ziekte bij zes runderen en vier varkens vastgesteld was, werden niet alleen deze beesten afgemaakt, maar alle-die erdoor besmet konden zijn Verder werd het verboden 24 K.M. in den omtrek beesten te vervoeren. Een groote staf van beambten zorgde voor nakoming van deze bepalingen. Rusland. Stolypin heeft in den Ryksraad de met spanning verbeide regeeringsverklaring afgelegd, naar aanleiding van de interpel latie over de invoering der zemstwo's in de Westelijke gouvernementen by Keizer lijk besluit. Onmiddellijk na de opening verklaarde Stolypin dat hij, indien de invoering vau zemstwo's in de westelyke gouvernementen door middel van art. 87 der fundainenteele wet onwettig was, de verantwoording op zich nam. De wotgevende instellingen, zoo betoogde Stolypin, zijn niet gerechtigd te j interpelleeren over bestuursaangelegenhe den of over zaken die tot de wetgevende bevoegdheid vau den ministerraad behoor den. Artikel 87 is in buitengewone geval len van toepassing. Een poging tot beperking vaq het recht der Kroon, om in buitengewone omstandigheden een oekas uit te vaardigen, zou neerkomen op het scheppen van een gevaarlijk precedent. De verwerping vau get zemstwo ontwerp door den Rijksraad beteekende een afwijken van de nationale politiek. Daarom greep het hoogste gezag in en de wet werd door middel van art. 87 ingevoerd. Alleen de Senaat had de bevoegdheid te beoordeelen, of hot bewuste Keizerlijk besluit in over eenstemming was met do fundnmentcele wet. De uitlegging van art 87 door den Rijksraad is noch juist noch aannemelijk. Met 99 togen 53 stemmen verklaarde de Rijksraad na Stolypin's rede, dat de interpellatie door de regeeringsverklaring niet ontwricht was, en ging daarna over tot de orde van don dag. Daar bij de stemming het aantal leden, dat door de regeeringsverklaring niet bovredigd was, minder was dan tweederden van het geheele aantal leden, kan volgens het Russische staatrecht de vraag, of de legeering ontwettig is opgetreden, niet aan den Tsaar worden voorgolegd. Turkije. De Montenegrynsche zaakgelastigde te Consiautinopel heeft een langdurig onder houd gehad met den Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken, bij welke ge legenheid hij do beschuldiging dut Monte negro den opstaud der Malisoren in t geheim zou steunen, afwees, terwijl bij tevens nogmaals de verzekering gaf, dat Montenegro zich neutraal houden zal. Hij gaf echter de mogelijkheid toe, dat lieden van den Monlcncgrijuschen Satrasjstam zich bij de opgestane Malisoren zouden hebben aangesloten. Een incident. Men meldt uit 's-Gravenhage: Toen II. M. de Koningin met Prinses Juliana, gezeten iu een open rijtuig, gister voormiddag van een wandelrit naar het paleis terugkeerde, liep, juist terwijl het koninklijk rijtuig, komende uit de richting van de Heulstraat, naar het vooipleiu van het paleis zwenkte, een juffrouw plotseling op het rijtuig toe en wierp er eeu brief in. Een op een fiets gezeten rechercheur van politie, die de beweging van de juffrouw had bemerkt, eD het werpen met den brief had willen voorkomen, schoot aanstonds toe, en reed daarbij de vrouw omver, terwijl hij zelf ook viel, en het achterwiel van het rijtuig over zijn fiets ging. Do politie beambte bracht de juffrouw, die zich aan het been bezeerd had naar hot commis sariaat van politie aan de Riviervischmarkt. Het gebeurde ging zoo suel in zijn werk, dat het koninklijk rijtuig geen noemenswaard oponthoud ondervond. Ook wareu de Koningin en Prinses niet merkbaar ver schrikt door het voorgevallene, dat trouwens, ook omdat het zulk een snel verloop had, weinig opschudding verwekte. Do juffrouw schijnt niet wel bij het hoofd te zijn. Zij stond vroeger in betrekking tot iemand, die thans overleden is, hetgeen zy maar niet wil gelooven. Vandaar dat zij requestreert om nader onderzoek Reeds vroeger moet zij getracht hebben een brief in het rijtuig van de Koningin te werpen. Ter kalmeering is zij voorloopig aan het politiebureel gehouden. Eek Blauwe week. De Nationale Commissie tot bestrijding van het Alcoholisme, waarbij bijna alle landelijke drankbestrijdersvereeuigingen zyn aangesloten, heeft besloten eene z.g. Blauwe week voor te bereiden en do week, waarin de Hemelvaartsdag valt, dienstbaar te ma ken voor de propaganda der draukbCBtry- ding. Over het geheele land zullen ver gaderingen worden gohoudeu, propaganda- tochten georganiseerd, oen blad worden uitgegeven, dat over het geheele land zal worden verspreid, terwijl getracht zal worden de Ned. pers belang te doen stellen in de beweging. Kinderherstellinqs- en vacantiekoloniks. Uit het jaarverslag over 1910 vau het Centraal genootschap voor Kindorherstel- lings- en vacantiekolonies blijkt, dat het aantal leden-personen is gedaald: van 231 op 178, evenals het getal leden-vereenigingen: van 42 op 39. Ook het getal begunstigers: thans 140, waaronder 18 vereonigingen, is iets achteruit gegaan. In 1910 konden 20 niouw opgerichto afdeelingcn worden ingeschreven, zoodat bij de samenstelling van hot verslag het Genootschap 131 afdeelingen ryk is. Het Centraal Genootschap verpleegde in 1910 1505 kinderen, tegen 1279 in 1909, 801 in 1908, 551 in 1997, 261 in 1906 en 31 in 1905. De vermeerdering zou stellig grooter zijn geweest, doch tal van afdeelingen hebben dit jaar ecu zeer ge waardeerd offer gebracht aan het bouw fonds, hetgeen op do uitzending zijn in vloed deed gelden. De rapporten der kolonie artsen en direc trices vermelden alle een treffend verschil iu lichamelijke gesteldheid der kinderen bij aankomst en bij vertrek. In het Koloniehuis Zwartendijk was do gezondheidstoestand over het geheel zeer bevredigend. Ook in de Koloniehuis Kerdijk liet de gezondheid der kinderen niets te wenschen, behoudens een paar gevallen van bronchitis eu koorts. Hetzelfde geldt voor het koloniehuis Zeehuis. De rekeningen van hot genootschapskas sluit met een tekort van f 1491.38. De gewone algemeene vergaderiug zal plaats hebben op Zondag 30 April te Egmond aan Zèe, in het Koloniehuis „Zwartendijk. vuilv erbranding. Wij zijn op weg naar do oplossing, schrijft het Hbld. Eenigen tijd geleden heeft de gezond heidscommissie te Amsterdam geadviseerd tot directe verbranding van het vuil mot aanweuding van de verbindingswarmte tot het produceeren van electrischen stroom. En Vrijdigmiddag heeft de commissie van bijstand voor de Stadsreiniging vergaderd tot bet vaststellen van haar houding in deze. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft de bij standscommissie zich bij het advies der gezondheidscommissie aangesloten, ten ge volge waarvan dan eindelyk binnenkort een vooordracht aan den Raad mag worden verwacht, strekkende tot reorgauisatio van den stadsreinigingsdienst met den bouw van ve-brandingsovens en electrische cen trale aan de overzijde van het IJ. De heer Ressing was tegenstander van electriciteit8productie door een tweede

De Eemlander | 1911 | | pagina 1