WEERBERICHT. Thermometerstand Rechtzaken. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET lONJNKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorat. 10.50 unr. De Bilt, 18 April 1911. Hoogste barometerstand 767.0 m.M. te Memel, laagste 738 9 te Valentie. Verwachting tot den avond van 19 April 1911. Matige tot krachtige Zuidelijke tot Z.W.-lijke wind. Gestoldheid van de lucht: Zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Daling van temperatuur, kans op onweer. (barometerstand te AMERSFOORT. 759 m.M. Vorige stand te 12 uur 767 m.M. anderen de verplichte verzekering met vrijstelling van de lage loonen wilden accepteeren. De vergadering 9prak zich ten slotte by monde van den voorzitter uit dat het Verbond is en blijft voor staatspension- neering. Bij de bespreking omtrent het standpunt van het Verbond inzake het drankvraag- stuk. sprak men zich uit, dat zoo min mogeiyk zal worden vergaderd in drank gelegenheden. Besloten werd dat het A erbond een enquête zal instellen inzake de zgn. „losse werklieden" in dienst der verschillende gemeenten. Bij de regeering zal worden aangedron gen, om het heilserum tegen diphteritis voor on en minvermogenden van rijkswege gratis beschikbaar te stellen. Bij de verschilloude Nederlandsche spoor wegmaatschappijen zal verzocht worden om goedkoope reisgelegenheid gedurende de zomermaanden in te voeren, eveneens voor personen die scholen en cursusseu bezoeken. Opgedragen werd aan het centraal be stuur met den Vrijz. Dem. Bond overleg te plegen om het kiosrechtadres in massa te overhandigen ter griffie van de Tweede Kamer. Het Verbond zal bq de regeoring aan dringen op invoering van een ryksittkom- stenbelasting. Op verzoek van de afdeoling Amsterdam zal het centrale bestuur overwegen of samenwerking met andere bonden gewenscht is om een actie op touw te zetten tegen het tarief-wetsontwerp. Soc. Dem. Arb. Partij. Het 17de congres der Soc. Dem. Arb. Partij werd Zondagochtend te Utrecht geopend met een rede van den heer W.H.Vliegen. De Partij leiding en de houding der Kamerfractie werden goedgekeurd, terwijl de redacties van Het Volk en van Het Weekblad met byna algemeene Btemmen werden herbenoemd. In een uitvoerige rede behandelde Mr. P. J. Troelstra de kiesrechtbetooging van Sept. a s. Spr. deelde o.a. mede, dat het partybostuur eenstemmig besloot om de aanbieding van het kicsrechtadres aan de regeering te doen plaats hebben op den derden Diusdag in September, wanneer do Staten Generaal door de Koningin worden geopend. De Tweede Kamer vergadert om 3 uur. Voor dien tijd zal het adres aan Minister Heemskerk worden aangebo den. Het adres van antwoord op de troonrede is tegenwoordig afgeschaft, maar in buitengewone omstandigheden kan wor den voorgesteld, wel een adres van ant woord te zenden. Wanneer de aanbieding van het kies recht-adres is afgeloopen, dan zal de socia listische Kamerfiactie 's middags om 3 uur in de Kamer voorstellen dit jaar wel een adres van antwoord te zenden, met het oog op de belangrijke politieke gebeur tenis: de aanbieding van het kiesrecht-adres. De voorstellen vau het partijbestuur werden na deze rede aangenomen. Hierna kwameu do voorstellen inzake de sociale verzekering in behandeling. Wielrijden zonder licht. J. W. L. A. F. te Baarn I 3 of 3 d. J. de R. te Baarn f 2 of 2 d. W. H, te Bunschoten f 2 of 2 d. J. v. M. te Nqkerk f 2 of 2 d. Overtr. Leerpl.wet. C. H. te Soest f 2 of 2 d. J. v. E. te Barneveld f 2 of 2 d. W. R. te Barneveld f 3 of 3 d. N. S. f 5 of 3 d. N. v. d. B. f 4 of 3 d. B. de W. f 2 of 2 d. Allen te Amersfoort. Overtr. Woningwet. P. v. A. te Amers foort f 10 of 10 d. Overtr. Arbeidswet. J. K. te Amersfoort f5 of 5 d. Te Amersfoort buiten de urinoirs wateren. J. B. te Amersfoort f 2 of 2 d. Tc Bunschoten met waren venten. D. V. te Amersfoort f 3 of 3 d. Te Baarn met ongekeurde visch venten. E. W. te Amersfoort f 3 of 3 d. Overtr. der Bouwverorden. van Wouden berg. G. v. d. B. te Woudenberg 15 of5d. Op hondenkar zitten. J. H. te Eemnes f2 of 2 d. J. B. te Amersfoort f 2 of 2 d. Straatschenderij. J. B. te Kootwijk f 2 of 2 d. E. v. D. te Kootwijk f 2 of 2 d. R. v. d. G. te Bunschoten 2 weken tucht school met proeftyd van een jaar. D. v. K. te Baarn f 2 of 1 week tuchtschool. Drankwet. G. v. A. to Amersfoort na gedaan verzet is 't vonnis bekrachtigd waarbij opposante werd veroordeeld tot 14 dagen hechtenis. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Kinderwetgeving in Frankrijk De Frausche Senaat heeft voor de eerste maal gelezen een nieuwe wet tot vestiging van een kinderrechtbank. Er wordt voor gesteld, kinderen onder de dertien jaar niet strafrechtelijk te laten vervolgen en hun geen gevangenisstraf op te leggen. Het drankverbod in Maine. Nadat het juist 60 jaar geleden was, dat in .den staat Maine het bereiden en verkoopen van sterken drank verboden was geworden, heeft de wetgevende macht van dien staat een wet aangenomen, waar door deze quaestie nog eens aan een volksstemming zal onderworpen worden. De beweging tot intrekking van de be paling in de grondwet, die het verbod van sterken drank inhoudt, is in de laatste jaren sterk toegenomen, hoofdzakelijk daardoor, dat mon steeds meer tot het inzicht is gekomen, dat dwang in deze niet uitvoerbaar is. De wetten dreigden met hooge geld- en gevangenisstraffen tegen den handel ie spiritualiën, maar in de grootere plaatten konden zy nooit toegepast worden, omdat voor de jury's geen veroordeelingen konden worden verkregen en de aangeklaagden natuurlijk op hun door de grondwet ge waarborgd recht stonden, door een (steeds clemente) jury gevonnisd te worden. Zoo gebeurde hot, dat in iedere plaats van ongeveer 1000 inwoners of meer de han del in wijn, bier en brandewqn bijna openlijk gedreven werd. In ieder geval had ook de vreemdeling nooit moeite sterken drank te krqgen, hoewel gewoonlqk zeer slechte waar en tegen hooge pryzen. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 63 Laagste hedennachtF. 46 Hedenmiddag 12 uurF. 62 centrale. Zijn opvolger, de heer Glitters, moet zich echter volkomen vereenigen met het aanwenden der verbrandingswarmte tot opwekking van stroom. Trouwens te Rotterdam -en de heer Gritters komt uit de Rotterdamsche school is het vuilverwijderingavraagstuk in denzolfden geest opgelost. Wat voor de Amsterdammers niet het minst verheugend is, is het vooruitzicht do stadsbelt binnen afzienbaren tijd te zien verdwqnen. Pest in Indië. Bq het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, dd. 14 dezer, betreffende pestgevallen op Java: „Twee koortsgovallen in het district Penanggoongan bleken pest te zqn. „Eergisteren (12 dezer) negen gevallen, zes dooden. „In het district Gondanglogi een goval van longenpest." Deze districten maken deel uit van de afdeeling Malang der residentie Pasoeroean. En dd. 15 April is nog hot volgend be richt ontvangen: „Drie koortsgevallon in Penanggoeagan bleken pest te zijn. „Eergisteren (13 dezet) vijf gevallen, drie dooden „Gisteren (14 dezer) 10 gevallen, zes dooden". Alg. Ned. Werkliedenverbond. De beide Paaschdagen is te Utrecht gehouden de jaarvergadering van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenver bond. De voorzitter van het Centraal Bestuur, de heer A Rauwerda uit Leeuwarden, opende haar met een rede,ditmaalin verband met het 40-jarig bestaan van het Verbond een feestrede, waarvoor bij tot onderwerp gekozen had: individualisme of socialisme. In huishoudelijke zitting werden de jaar verslagen goedgekeurd. Het ledental bedroeg 2060, verdeeld over 37 afdeelingen. De ontvangsten be droegen f 2296.89, de uitgaven f 2233.60'-/,, alzoo een saldo van 63.28*/j. Een motie, waarin de wensch werd uit gesproken dat het ontwerp-Ziekteverzeke ring niet zal worden aangenomen werd met algemeene stemmen aangenomen; evenals een motie inzake landbouw-onge- vallen-verzekering en een inzake het arbeidscontract. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd inzake eenige voorstellen omtrent invalidi- teits- 6d ouderdoms-verzekering, waarbij de meeste afgevaardigden betoogden, dat alleen voor staatspensionneering door het Verbond geijverd moest worden, terwijl KANTONGERECHT. Door het Kantongerecht te Amersfoort zijn de volgende vonnissen uitgesproken: In staat van dronkenschap in het openb. de orde verstoren. Chr. H. f 5 of 5 d. J. M. S. f 5 of 6 d. Beiden te Amersfoort. W P[ te Utrecht f5 of 5 d. Verwekken van nachtelqk burengerucht. F. W. te Soest f 3 of 3 d. Dronkenschap. W. H. te Soest f 3 of 3 d. M C. v. K te Amersfoort bij 3e herh. 3 X gepl- 3 X 14 dagen. Op verboden grond loopon. W. B. te Oud-Leusden f3 of 3 d. A. den E. te Amersfoort f 3 of 3 d. Visschen zonder vergunning. W. de G. te Amersfoort f3 of 2 d. J. de G. te Amersfoort recidivist 7 dagen. Overtr. Jachtwet. H. K. te Soesterberg f20 of 8 d. en verb verkl. geweer. J. v. d. B., F. de B., H. J. R., H. v. d. H. Allen te Zeist. Allen vrijgesproken. Wielrijden zonder licht. D. J. v. R. te Renswoude f2 of 2 d. R N. v. d. G. te Soest f2 of 2 d. A. K. te Soest f 2 of 2 d. R. R. te Soest f 2 of 2 d. G. P. f2 of 2 d. G. J. v. d. W. f2 of 2 d. G. v. N. f 2 of 2 d. Allen te Amersfoort. Rijden met auto zonder vóór- en achter licht. C. A. B. te Laren 2 X f 4 of 2 X 4 d. Populaire voorlezingen in Zweden. Populaire voorlezingen in Zweden zullen volgens de bogrooting met een ctediet van 171.000 gulden ondersteund worden. Deze voorlezingen, voor welke de sprekers door vereenigingen worden verschaft, bestaan in Zweden sedert 1882; in 1910 zqn er in 't geheel 505 gehouden. De meeste toehoorders trekken de geograr phie, geschiedenis en staathuishoudkunde. Behalve in deze vakken wordt gelezen in gezondheidsleer, literatuur, huishoudkunde, talen, psychologie, architectuur en lichaams cultuur. Er zal nu een bepaalde staats ambtenaar worden aangesteld, die noch- thans geen invloed op den inhoud der lezingen zal mogen uitoefenen. Zondag werd op Birkhoren de tweede ronde gespeeld van de door Quick uit geschreven seriewedstrijden. Er stond een vrij hevig windje op het veld, waaronder het 6pel echter niet al te veel leed. Er werd met veel vuur gespeeld, vooral de eindwedstryd tusschen Quick en Blauw Wit was zeer spannend. De Amsterdam mers werkten hard en waren voor Quick gevaarlijke tegenstanders. Dat Quick niet temin won is voor het overgroote deel te danken aan de verdediging. De doel man Knoppers, met zqn onverstoorbare kalmte, was enorm. Voor rust vooral had hij het nog al eens kwaad te verantwoor den, maar geregeld gaf hij niet thuis. Naast hem moet in één adem genoemd worden van Holthe, die maar weinig liet passeeren en door zqn prachtschoten her haaldelijk het spel wist te verplaatsen. Aan dit tweetal en aan Jo de Boer, die weer uitstekend werk leverde, mag Quick voor een groot deel de eer der overwin ning toekennen. Ook de andere spe lers werkten ijverig maar presteerden toch geen van allen zooveel als een van deze drie. De 10 overwinning op Blauw Wit, hoewel een gelqk spel mogelijk beter de verhouding had weergegeven, was dan ook ten volle verdiend. De volledige uitslag is als volgt: U. V. V. Quick 01; Kampong Blauw Wit 1—2; D. O. S. H. V. C. 3IU. V. V. Kampong 10; Quick Blauw Wit 10. De eerste prqs, zqnde een gouden medaille, aangeboden door de Maatschappij „Birkhoven" is dus behaald door Quick, dat daarmee tevens in het bezit komt der 11 zilveren herinneriugs-teekens, door Quick zelf beschikbaar gesteld. Blauw Wit (Amsterdam) verwierf den tweeden prqs, een groote zilveren medaille, aangeboden door den Heer J. W. Middelburg. De derde prqs, een verguld zilveren medaille, aangeboden door de Phoenix- Brouwerij, was voor U. V. V. (Utrecht) en de vierde prijs, een kleino zilveren medaille, aangeboden door den Heer A. de Vries voor Kampong (Utrecht). De extra-prqs, een kleine verguld zil veren medaille aangeboden door den Heer W. Hol, werd behaald door D. O. S. (Utrecht). 's Avonds had de prijs uitdeeling plaats in Café „Central", alwaar vooral onder de Quick menscben een opgewekte stemming heerschte. Do wedstrijden die des middags werden opgeluisterd door de muziekvereeniging „Harmonie" werden door een niet zeer talrijk publiek bijgewoond. Op het terrein achter Rustoord speelde gisterenmiddag H. V. C. tegen de Zwa luwen uit Utrecht. H. V. C. had 5 inval- leis, terwql na rust met 10 man werd verder gespeeld. Het spel wus aan beide zijden slapjes. In het begin werd er vrij goed gespeeld, maar al spoedig werd het nog al zwak, met H. V C. iets in de meer derheid. Doordat de Amersfoorters echter twee peualty's tegen zich kregen, die de doelman niet kon houden, wonnen do Zwaluwen nog met 32. Bq rust was de stand 21 in het voordeel der Utrech tenaren. De le luit G. A. van Hulstqn, van het le reg. veld-artillerie, wordt 19 dezer gedacheerd bij de schietschool in de leger plaats bij Oldebroek. De heer J. H. Roog, leeraar aan de H. B. S. alhier, komt voor op de voor dracht ter benoeming van leeraar in de wis- en werktuigkunde aan de Gooische Hoogero Burgerschool te Bussum. Bq de rennen te Breda behaalde giBteren Good Shot van luit. J. J. van Santen den eersten prqs in de Military. De commies der posterijen en telegrafie 4de klasse A. P. Benjaminse is verplaatst van Amersfoort naar Goes. Behoudens onvoorziene omstandig heden zal het mondeling gedeelte van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als onderwijzer te Utrecht worden afgenomen in „Tivoli" (iug. Kruis straat) op 21, 25, 28 April, 2, 5, 9; 11, 16, 19, 23, 26, 30 Mei, 8 Juni, telk. van des morg. 9 u. af. De Commissaris van Politie te Dor drecht deelt mede dat het gewenscht is zich tot hem te wenden alvorens handels relaties aan te knoopen met zekeren Johannes Ddkker, oud 47 jaar. De Amersfoortsche Muziekvereeniging, directeur de hoor J. A. Jochems, zal morgenavond in het plantsoen een concert geven. agenda 18 April. N. V. Glasverz. Maatsch. in de Zwaan. 23 April. Jaarfeest Alg. Ned. Geh. Bond in Amicitia. 23 April. Uitvoering Wilhelmina afd. Volks weerbaarh. in de Keizerskroon. 30 April. Uitvoering Amersf. Toonver. D„ L U. in de Keizerskroon. 2 Mei Uitvoering Toonkunst in Afnicitfa,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2