DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 93. VRIJDAG 21 APRIL 1911. 8e JAARGANG. De Ferrer-zaak, BUITENLAND. DE EEMLANDER. Bureau: KLEINE HaAO 6. Abonnementsprijs: Per jaar4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Telef. Interc. 183. Prijs der Advertentiftn Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad ia „uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Hoe moeilijk het is historische quaes- ties te doorgronden, historische raadsels op te lossen, bljjkt eerst recht goed als men ziet dat het bijna onmogelijk is de ware waarheid te vernemen omtrent dingen die om zoo te spreken, onder onze oogen zijn gebeurd. Daar is de Spaansche Ferrer-zaak. In Juli 1909 verkeerde Spanje in grooto beweging. l)e Spaansche troepen in Ma rokko konden de ingenomen stellingen niet handhaven. Er moesten versterkingen daarheen worden gezonden. Een deel der bevolking protesteerde en vooral in het altijd onrustige Barcelona kwam het tot openlijk verzet. Anarchistische aanslagen, brandstichting, de bestorming, de vernie ling van kloosters kenmerkten wat men later noemde de bloedige week. Ferrer, die in en buiten SpaDje bekend was als de stichter van de moderne school, de Escuela moderns, werd genoemd als een der leiders van den opstand, gevangen genomen en door den krijgsraad den ne genden October ter dood veroordeeld. Was hij schuldig f Dat is nu de vraag. Neen zeggen de Spaansche revolution- nairen, socialisten, anarchisten en radicalen. Er is, beweren zij, een gerechtelijke moord begtian. Men zocht Ferrer omdat hij anti- clericale leerin«eu predikte, men legde het toe op zijo verderf. „Integendeel- be weren anderen, niet uitsluitend conserva tieven, maar ook liberalen. „Ferrer is naar de wonen van zijn land terecht veroor deeld. Hij was geen martelaar en aller minst een held". Zij beroepen zich op vele getuigenissen. Een der hoofden vau de radicale partij te Barcelona heeft o.a. on der eede verklaard: „In den nacht van 26 op 27 Juli heeft Ferrer zich aan mij in het Volkshuis voorgesteld en mij ge vraagd of men zich beperken zou tot een werkstaking. Op mijn toestemmend ant woord, zeide hij, dat do hoofdzaak was het toen nog niet begonnen vernielings werk". Ferrer loochende anvankrlijk dat hij in het Volkshuis was geweest, maar toen hij tegenover don getuige, die Lo renzo Ardid heet, gesteld werd, gaf hij toe. Hij had een vriend willen opzoeken. De autoriteiten van het kleine stadje Fremia dat anders rustig genoeg is, maar waar twee kloosters werden verbrand, hebben insgeljjks onder eede tegen Ferrer zeer belasteude getuigenissen afgelegd. Soldaten verklaren hem gezien te hebben aan het hoofd van anarchistische benden. Brandstichters en plunderaars zouden ge zegd hebben, dat zij op last van Ferrer handelden. Het schijnt dat de inhoud der brieven die Ferrers geliefde, want hij leefde zooals bekend is in „vrije liefde", naar Europa schreef Spanje is ook wel Europa, maar de Spanjaarden zjjn door de Pyrenaeëu nagenoeg afgesloten in strijd is met de verklaringen, die Ferrer voor de rechtbank aflegde. En deze rechtbank, de krggsraad, kon niet anders dan hem schuldig verklaren aan hoogverraad waar tegen de doodstraf is bedreigd. Maar de vrienden en geestverwanten van Ferrer en de tegenstanders van den heer Maura, die minister was toen de gebeurtenissen, waaraan wie herinneren, plaats hadden, zjjn het er over eens dat hot getuigenverhoor niet veel heeft beteekend. Het proces werd in het geheim niet alleen maar ook met den meesten spoed gevoerd. Een dor getuigen, die verklaarde Ferrer in de bloedige week de Barcelona gezien te hebben, zeide dat hij hem niot anders kende dan door zijn photografisch portret. Twee cavalleristen meenden in hem den man te herkennen die te Barcelona hunne aandacht had getrokken, doordien hij een zeer eigenaardigen stroohoed droeg en ijverig een plakkaat stond te lezen. Een barbier zekere Domenech, die getuigd had Ferrer naar het olkshuis en later naar Fremia vergezeld te hebben, is verdwouon. Het heet dat hij naar Zuid-Amerika gegaan is en de secretaris van het stadje heeft verklaard dat hij vooral op een gezegde van dezen Domenech, Ferrer had beschuldigd. De republikein Alvares verklaarde in de Cortes dezer dagen dat do justitie do lieden die tegen Ferrer hadden gesproken, onmiddellijk had laten in vrijheid stellen, terwijl do getuigen A déchargo weer naar hunne cellen waarin zij wegens deelneming aan het oproer te Barcelona waren opge sloten, werden teruggevoerd. Men had geen enkel rechtstreeksch bewijs. Wat is de waarheid? liet debat iu de Cortes heeft lang geduurd, maar men had van meotaf niet veel kans daar de waar heid te vernemen. Immers heeft de poli tiek zich 7an de zaak meester gemaakt en haar is het zelden out de objectieve waarheid te doen. Men heeft zelfs, gelijk bekend ia, beproefd van de schim van Ferrer gebruik te maken otn het ministerie Canalojas omver te werpen. Die toeleg is mislukt omdat de Koning, blijkbaar tot ergonis van Je clericale partij, den minister heeft gehandhaafd en zijn program uit drukkelijk goedgekeurd, wat zeer steik is voor eeneu Koning van Spanje: het schijnt dat hij geleerd heeft door de voorvallen in Portugal. Canalejas deed zijn best om do zaak buiten de politiek te houden en te brengen waar zij behoort, voor eene nieuwe civiele rechtbank. Misschien zal men als zij daar opnieuw behandeld wordt, de waarheid vernemen. Maar zeker is het niet. Belgie. De „"Vlaamsche Oazet" heriunert er naar aanleiding van de beweging tegen hot clericale schoolwetsontwerp aan, dat bij de laatste verkiezingen uitgebracht zijn 1213047 stemmen op de liberale en socialistische oppositiepartijen, 1208S99 stemmen op de clericalen en 47488 stemmen op de chris ten-democraten. Daar de christen-democra ten zich tegen het ontwerp hebben ver klaard, zou dus op denzelfden grondslag oen meerderheid van ruim 50000 stemmen tegen de nieuwe voorgestelde regoling zijn. Zooals men weet, bestaat in België de evenredige vertegenwoordiging; de ver deeling der districten moet echter zeer ongunstig zijn voor de oppositie. De rechtbank heeft uitgemaakt, dat de brand in het gemeentehuis der Brus- selsche voorstad Schaerbeek op zeven verschillende plaatsen is aangestoken. De aanhouding van één der van brandstichting verdachten zal, volgons de bladen, niet lang op zich laten wachten. Frankrijk. Men herinnert zich misschien, dat tijdens het Champagne-oproer van verleden week beweerd is, dat de beweging niet uitging van de boeren zelf, doch dat er anarchisten uit Parijs aan het werk waren geweest om de menschen op te hitsen tegen de regeeriug. Dat werd destjjds tegengesproken, maar nu is te Parijs, op verzoek van den rechter in Reims, gearresteerd de anarchist Ernest Dupuis, ook genoemd Renaudel, omdat hij zich aan opruiing in de Cham pagne schuldig gemaakt zou hebben. Er werd huiszoeking bij den man gehouden, maar niets gevonden dal op medeplichtig heid aan het gebeurde te Ay wees. Boven dien zegt de patroon van Dupuis, dat dezo in maanden niet buiten Parjjs is geweest. TevenB is in hech'enis genomen de vice- president van den bond der vakvereenigingeu in hot wijnbouwgebied, do grondeigenaar Lecaheur, wegens verdenking van opruiing tot de plunderingen in Ay. Bij het gerechtelijk onderzoek in zake do lintjeshandel is gebleken, dat eenige secretarissen van afgevaardigden zich van de namen dier Kamerleden bedionden, om derden aan decoraties te helpen. Ver schillenden hunner deelden dan later met Mr. Valensi de sommen, welke voor de orden worden bcrnald. Valensi zelf be diende zich eveneens vau de namen van sommige Kaïncrlecleo, om diploma's te verkrijgen van de Tunesische ordo Nifham Iftikhar. Van dezo had hij er steeds een Hink aantal in voorraad, welke dan bij voorkomende gelegenheden aan den man gebracht werden. Een der medeplichtigen van Valensi leverde hem ook valsche diploma's voor 2000 3000 frs. per stuk. De gearresteerde directeur van de Revue Diplomatique Meulemans verklaarde in de instructie Dog, dat hij op aandringen van twee Hollanders, die graag een lintje hebben wilden, met \alensi daarover had gesproken. Valensi beloofde, dat hij zijn invloed zou doen gelden en eenige dagen later ontving Meulemans twee diploma's, waarin de beide Hollanders tot officier d'Académic benoemd werden. Steeds houdt Meulemans vol, dat hij er geen vermoeden van had, dat deze diplo ma's valsch of gestolen waren. Voornamelijk wordt hij er van verdacht aan den Altoöaer theaterdirecteur Prinz een valsch diploma van de Palmes Acadé miquos te hebben verkocht. Hjj wordt beschuldigd van bedrog, valsch- heid in geschrifte en gebruikmaking van valsche documenten. Bij een huiszoeking ten huize van Meu lemans werden tal van documenten gevon den, waardoor nog meer personen zwaar gecompromitteerd worden. Het heet, dut men in deze zaak nog voor tal van verrassingen zal komen te staan. Te Bar-sur-Aube heeft een cavalerie- officier, die zijn paard afreed op een akker, ruzie gekregen met don eigenaar, die er aan hot werk was. Do eigenaar, lid van den demissionairen gemeenteraad, verzocht den officier heen te gaan, omdat hjj schade aanrichtte. De officier weigerde en bood aan, de schade te betalen. De boer werd boos en wierp den officier een scheldwoord naar het hoofd, dat hot best door „sabel dier" vertaald kan worden. De officier werd boos en sloeg den boor tot viormaal toe om de ooren en gal hem daarna nog een slag met zijn kepi. De boer ging naar den kolonel en diende zijn beklag in.- De kolonel ant woordde, dat de boer vlegelachtig was op getreden en beloofde een klacht tegen hem te zullen indienen. De boer ging daarop naar het bestuur van den bond van wijnbouwers en had daar meer succes, net bestuur nam een motie aan, waarin verklaard wordt, dat niet toegelaten kan worden, dat een officier, zelfs als hij zich beleeöigd acht, tot handtastelijkheden tegenover een burger van Bar-sur-Aube overgaat. Het gedrag van den officier moet te meer gelaakt worden, omdat do geheel» bevolking van Bar-sur-Aube alles heeft ge daan, wat iu haar vermogen stond, om do trocpon, die haar zijn opgedrongen, goed te ontvangen. Verder is aan den ondor- prefect verzocht het 29e regiment dragon ders, waartoe bedoelde officier behoort, te laten vertrekken, om conflicten te vermijden. De regeering heeft een brigadegeneraal rnet een onderzoek naar de kwestie belast. Portugal. Het besluit over do scheiding vau Staat en Kerk in Portugal zal in de eerstko mende dagen worden afgekondigd. Zoo is Zondag officieus medegedeeld, en die mede- deeling reeds heeft eenige ontroering ge wekt in den lande. Sommigen vreezen dat het noorden des lauds, dat clericaal en royalistisch is, zich met geweld zal ver zetten tegen do uilvocriug der wet, maar de regcoring zegt dat zij daar niet bang voor is. Niettemin is er een kruiser naar Oporto gezonden. Het Vaticaan heeft officieus te kennen gegeven, dat de schei- dingswet geaccepteerd zal worden, indien zij naar recht en billijkheid wordt uitge voerd, zoo niet, dan verzet met alle krachten! Of de wet naar recht wordt uitgevoerd, staat natuurljjk ter beoordeeling van de Curie. De minister van justitie heeft reeds verzekerd, dat de wet aan alle godsdien stige meeningen de grootste vrijheid waar borgt en dat het levensonderhoud der priesters er niet door ophoudt. Indien dit werkelijk waar is, zal het Vaticaan de wet wel nccepteeren. De Portugeescho Staatscouraut meldt het ontslag van den kapitein der artillerie Pavia Couceiro. Deze was de eenige roya listische officier, die bij de revolutie zjjn plicht deed. Hij bleef na do vestiging der republiek in dienst, maar kreeg verlof. Dezer dagen richtte hij een manifest tot de regcoring en het volk waarin hij wees op den onhevredigenden staat van zaken in het land en vroeg een volksstemming uit te schrijven, opdat het volk zelf zoude uitmaken wat het verlangt: republiek of monarchie. Italië. Uit Rome meldt men dat de priester Murri, do bekende grondlegger van het modernisme, binnenkort in het huwelijk zal treden. Daarmede zal hij zich dan geheel van de Kerk hebben afgescheiden. Amerika. De beriobten uit Mexico blijven verward, maar zooveel is zeker, dat de toestand er

De Eemlander | 1911 | | pagina 1