DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 95, MAANDAG 24 APRIL 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Pers. MLANDER. Bureau: ULKINK HaAO O. Abonnementsprijs: Per jaarf4.Franco per post id. fö.60. Per 3 maanden id. f 1.Frauco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. I Telef. Intorc. 1SS. Prijs der Advertentii'n Van 1 tot 5 regels (0.40. Voor iedercn regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel 10.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend1' gerechtigd het Alg. Binnen- en Bnitenlandseh Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 74.78 Amsterdam Tot hoofdredacteur vau de Kemlander is, niet iugang van 1 Mei a.s. benoemd, de heer Mr. D. J. van Schaardenburg te Zeist. duitschland. Ten den penningmeester der Duitacbe vrouwenvereniging van hel Roode Kruis voor do koloniën, den architect Woelfer, is een klacht ingedieod, omdat hij ge durende tien jaar tweo houderd duizend mark uit de kas der vcreeüiging zou hebben ontvreemd. Frankrijk. To Epernay en te Ay hebben nog negen nieuwe arrestatiën in verband met de on lusten plaats gehad. Echter zullen, naar men aanneemt, deze de laatste zyn. De wijnbouwers helpen elkander thans ijverig om de wijngaarden der gevangen genomon huisvaders te verzorgeu en huune gezinnen te ondersteunen. De ritmeester by de dragonders, die naar wy meldden, een gemeenteraadslid uit de Aube met de sabel geslagen heeft, is thans met arrest gestraft. Hij heeft Bar-sur-Aube dadelijk moeten verlaten. Aan den kolonel van het regiment is nu het opperbevel ovur de troepen in Bar- sur-Aube, ontnomen en aan een generaal opgedragen. Do stryd tusschen de Fransche regeering en de spoorwegmaatschappijen, over de weder indienststelliDg der, sedert de groote spoorwegstaking van verleden jaar, ontslagen spoorwegambtenaren, schijnt een ernstige phase te zullen intreden. De Fransche pers wijdt dan ook tal van artikelen aan het onderwerp. De radicale, maar anti Mini6terieele Petite République verklaart, dat de regeering eeu groote fout heeft begaan, door zoo dreigend als zij deed, tegen de maatschappijen op te treden daar het eenige wapen waarover de regee ring beschikt, om tegen de weerspannige apoorwegdirectieën aan te wenden, het Staatsbeheer is, en daarvan wil niemand weten. Een deskundige heeft aan een medewerker van de Echo de Paris verklaart, dat de Minister van Openbare Werken, het den raden van beheer der spoorwegmaat schappijen wel lastig kan maken, doch dat dezo hunnerzijds zeer goed in de gelegenheid zijn, erestig revanche te nemon. Zoo kunnen de maatschappijen bv. weigeren aan enkele opdrachten en prestatiën te voldoen. Ook is het zeer gemakkelijk een nieuwe werkstaking te veroorzaken, on dan zal de regeeriug rustig moeten blijven toezien. Portugal. Kaar uit Lissabon wordt verzekerd, is niettegenstaande de wet op de scheiding van Kerk en staat, de Portugeescho regee ring voornemens het Portugeesche gezant schap bij het Vaticaan te handhaven. In middels heeft de publicatie der Scheidings- wet in de provincie tot veelvuldig vreug debetoon aanleiding gegeven, en moeten aan de regeering uit het geheele laod talrijke gelukwenschen gezonden zijn. De Commissie belast met de onteigening der orde-goederen heelt gisteren beraadslaagd, aan welke beraadslagingen ook de Minister van Buitenlaudsche Zaken, Bernardino Machado deelgenomen heeft. Turkije. Het blad „Lc Jeune Turc" te Konsian- tinopel, het orgaan van de Jong-Turksche partij, erkont dat een ernstige 6oheuring in de partij is outstaan cn dut zich in twoe groepen heoft gepslitst, een radicale en een conservatieve groep. Het blad acht herlel van do eenheid bijna onmogelijk, en raadt een vreedzame scheiding aan. Dit zal eeu groote wijziging in de binnen- en in .de buicenlandsche staatkunde van Turkije ten gevolge hebben. Eeu gisteren gehouden samenkomst vau den minister van oorlog, den minister vau justitie en den Evkaf, deu minister van eeredien8t bij den grootvizier, wordt met deze plitsiug en met do daarmede samen hangende gevolgen in verhand gebracht. Amerika. Tot dusverre was men in en buiten Amerika vau meening, dat Roosevelt niet ongenegen bevonden zou worden voor de derde maal het presidentschap van de Yeroenigde Staten te aanvaarden; door kwalyk gezinden werd zelfs beweerd, dat hij bezig was in die richting te iutrigeeren. Thans echter heeft hij in eon onderhoud, dat door den New Yoikschen berichtgever van .The Daily Cronicle" wordi medege deeld, beslist te kennen gegeven, dat het hem zeer zou spijten, wanneer zijn vrien den hem voor het presidentschap opnieuw op den voorgrond zouden willen schuiven. „Gedurende den laatsten verkiezings veldtocht" zeide hij, „heb ik krachtig gowerkt voor Taft, hoewel ik toen reeds liever kalm thuis was gebleven". Dn hij eindigde hot onderhoud met de hoop uit te spreken, dat deze verklaring voor goed een einde zou maken aan het praatje, dat hij nogmaals zou streven naar het presidentschap. Madero de leider der Mexicaansche opstandelingen, heeft geseind, dat hij geen bezwaar heeft tegen het sluiten van een wapenstilstand, teneinde te kunnen begin nen met vredesonderhandelingen. Men is algemeen van meening, dat ook de Mexi caansche regeering in een wapenstilstand zal toestemmen. Kamerverkiezing Roermond. Mr. F. J. Bolsius, lid van de Tweede Kamer der staten Generaal in het district Roermond, benoemd tot president der recht bank te Roermond, houdt bij de aanvaar ding van dit ambt op lid der Kamer te zijn, maar is herkiesbaar. R. K. Kiesvereeniginqen. In de gisteren te Utrecht gehouden „algemeeDe" vergadering van den Prov. Bond van R. K kiesvereenigingon waren slechts 5 leden opgekomen. Bedrukte hoofden op briefkaarten. In de Staatscourant van Zaterdagavond, No. 95, maakt de directeur-generaal bekend, dat als briefkaarten gebezigde kaartfurmulieren, welke over de geheele breedte van de adreszijde zyn voorzien vau een gedrukt hoofd, vermeldende den naam, het adres, enz,, des afzenders voorloopig, tot nadere beschikking, als briefkaarten zullen worden toegelaten, mits zij overigeus aan de gestelde bepalingen voldoen. De aandacht wordt er nochtans op ge vestigd, dat de buitenlaudsche postadmini- stratiön bevoegd zijn om dergelijke uit Nederland verzonden briefkaarten to be handeion als onvoldoend gefrankeerde brieven. Abonnementskaarten H.IJ.S.M. De directie dor II. IJ. S. M. heeft het personeel opgedragen goed toe to zien, dat abonné's van hunne abonuemeutskaar- ten geen gebruik maken om goederen of pakjes voor derden mede te nemen, als zijnde in strijd met de voorwaarden, waarop abonnementskaarten worden verkrijgbaar gestold. Bij het constateereu van een dergelijke overtreding zal de abonnementskaart wor den iugetrokken. Vereeniging voor Openbare Leeszalen i Nederland. Te Hilversum had Zaterdag een bijeen komst plaals van de Vcreeniging voor Openbare Leeszalen iu Nederland. De vergadering, die goed bezocht was, werd geopend door den heer dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer, die alleu welkom heette. Spr. wees erop, hoe men met groote belangstelling gezien had, wat in Hilversum was tot 6tand gekomen. Daarmede was iets blijvends gedaan voor de verdere ontwikkeling in verschillende richtingen Hilversum mag daarop trotsch zijn. Teleurgesteld was uien door de weinige waardeering, waarmede de oprichting dei- leeszaal in het bestuur der Gemeente was begroot. Het afgeloopen jaar was een jaar vau groote betcekeuis voor de vereeniging, een jaar van strijd. Van strijd vooral om het nut, de practiscbe beteekenis eu het doel der openbare leeszalen. Iu de hoogste vergaderiug des lauds, de Tweede Kamer, bad die strijd geleid tot overwinning en spreker bracht hulde aan hem, die in dien stryd had vooraan gestaan, aan dr. De Visser. Hier paste een hartelijk woord van dank namens do Vcreeniging. (Applaus). Ondanks de tegenwerking dio men zoo had ondervonden, bestond er volle reden tot tevredenheid, daar overal de aandacht op de Ve'-ecniging u as gevestigd geworden. De strijd had de noodzakelijkheid eeuer reorganisatie der Vereeniging aau het licht gebracht, cn den plicht om geheel onpar tijdig te zijn by de keuze der lectuur. De beer dt- M Schoengeu, Rijksarchi varis te Zwolle, ontwikkelde daarop de volgende vier stellingen over de beteekenis der openbare leeszalen en bibliotheken voor de technische ontwikkeling van een volk. 1. Bij het aanschaffen van lectuur voor een openbare leeszaal of bibliotheek dient io de allereerste plaats gelet ie worden op de vaklitteratuur d.w.z. op de litteratuur, welke dienstig is voor de technische out- wikkeliug voor de plaatselijke bevolking; 2, Onder die litteratuur moeten vallen; a. alle dag- en weekbladen, tijdschrif ten en verdere boekwerken in de landstaal geschreven. b. de voornaamste builoulandsche tijd schriften, vooral geïllustreerd c. binnen- en buitonlandschc plaatwor- ken, welke op het vak betrekking hebben. 3. Doorloopende tentoonstelling van platen en teekeningen in een der zalen van de openbare leeszaal of bibliotheek zijn voor do technische ontwikkeling van het volk van hot hoogste belang en der halve aan te bevelen. 4. Raad en voorlichting zoowel in het aanschaffen van lectuur als iu het organi- eoeren vau tentoonstelling dienen de bestu ren aan de openbare leeszalen en biblio theken in te winnen bij vakleeraren der eventueele plaatselijke ambachtscholen, kunstnijverheid, handels-, industrie- en land bouwscholen. Spreker kwam daarbij tot de volgende conclusie: De vergadering moge besluiten uit haar midden een commissie te benoemen, welke in verbinding met bevoegde vak mannen zoo spoedig mogelijk een deugde lijke, beredeneerde bibliographic van technische vaklitteratuur samenstelle om als leiddraad te dienen bij aanschaffing van litteratuur voor de openbare leeszalen en bibliotheken. De heer dr. Bos verklaarde vervolgens in een uitvoerige rede het in hoofdzaak daarmede eens te zijn. Hij wilder echter zooveel mogelijk die werken aanschaffen, die onder het bereik vallen van do groote meerderheid van personen. Verschillende sprekers voerden daarop nog het woord, die allen het hoofdzakelijk met dr. Schoengen eens waren. Da heer mr. IIing8t van Hilversum wilde echter niet al te veel afdwalon op alleen technisch gebied; do heer De Brave, eveneens van Hilversum, drong aau op het aauscbaffeu van litteratuur betreffende de vakbeweging en wilde vakarbeiders in de besturen hebben. De heer dr. Van Rijn van Rotterdam sprak zijn bewondering uit voor de(Hilver- sumscho leeszaal en bibliotheek. Zijn inrichting in Rotterdam kon daaraan nog een lesje nemen. Hij feliciteerde Hilversum met deze inrichting, die met zooveel energie eu oudanks zooveel tegenstand was tot stand gebracht. Aan het slot der vergadering werden de stellingen in do conclusie van dr. Schoenger, zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Alleen de vierde stelling werd zoodanig aangevuld, dat de daariu geuoemde inlich tingen ook zullen worden ingewonnen bij nijverheids-consulenten, inspecteurs vau het onderwijs, landbouwleeraren e. d. Minister Talma in het gedrang. Herhaaldelijk wordt, ook in do Standaard, er op gewezen aldus merkt de Nederlander op dat de verwerping van de sociale wetten politieke gevolgen aftreding van kabinet of miuistfir ten gevolge kan of zal hebben, on dat daarom overleg ah noodzakelijk wordt aanbevolen. De Nederlander stemt toe, dat een po litiek lichaam als de Tweede Kamer op politieke gevolgen moet letten. Maar by gewichtige wetten mogen deze verwachte gevolgen niet den doorslag geven. Het

De Eemlander | 1911 | | pagina 1