WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Uit de Omgeving, ALLERLEI MEDEDEELINGEN VAX HET KONINKL. MED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin 10.50 uur. De Bilt, 24 April 1911. Hoogste barometerstand 76.90 m.M. te Coruua, laagste 743.4 te Boda. Verwachting tot den avond van 25 April 1911. Meest matige tot Westelijke Z.W.- lijke wind Gesteldheid van de lucht: Zwaar be wolkt tot betrokken, waarschijnlijk enkele regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. (Barometerstand le AMERSFOORT 764 m.M. Vorige stand te 12 uur 774 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 60 Laagste hedennachtF. 44 Hedenmiddag 12 uurF. 54 eenige wat verlangd mag worden is ernstig overleg. Dit nu ontbreekt dikwijls. En dat ook ontbrak althans met de Cbristelijk-Histo- rischen in zake het ontwerp-Bakkerswet. De Nederlander zet dit nader uiteen en komt tot deze conclusie: Minister Talma geeft toe, zooveel als maar eenigszins doenlyk, aan hetgeen do sociaal-democraten bij monde van den heer Schaper hadden verlangd; met hen alleen treedt hij in het debat. Maar van de zoo rationeele oplossing als door den heer Snoek Henckemans was voorgesteld wordt met geen woord gerept. Natuurlyk duiden wij dit den minister niet euvel. Wil hij zyn wetsontwerp liever aangenomen zien met de hulp der sociaal democraten dan met die der Christelijk- historischen, acht hij zich met eerstgenoem- den meer homogeen dan met de laatsten, waarom zou hij dan niet hun in het gevlei komen, de Christelijk-Historischen, latende voor wat ze zijn? Maar kan nu ook van de Christelijk- Historischen zeiven geëischt worden, ter- wille van de „coalitie", over hun bezwaren heen te stappen? Wordt het bakkersont- worp aangenomen, dan zal dit waarschijnlijk geschieden met behulp van de sociaal democraten en voorts met behulp van de anti-revolutionnairen, wier woordvoerder echter tegen het wetsontwerp principieele bezwaren heeft en die niet onduidelijk te kennen geeft, dat zijn party in deze de eischen der politiek stelt boven haar beginselen. Welnu, laten de Kamerleden, die dit geoorloofd achten, aldus handelen. Maar wij voor on6 hopen, dat de Christelijk- Historischen ietB verder zullen zien dan den dag van heden en dat zij bij de beoordeeling van een zoo gewichtig ontwerp als de Bakkerswet zich de vraag zullen stellen, of niet, een meer met hun begin- selenovereenkomondo, beterde volkswelvaart bevorderende regeling mogelijk is, en dan met het oog daarop hunne stem zullen uitbrengen, gedachtig aan het: „Doe wèl en zie niet om. Algemeen Kiesrecht. Nu de zaak van het Algemeen kiesrecht zulke verblijdende vorderingen maakt, heeft men van anti-revolutionnaire zijde opnieuw getracht A. K. als iets „revolu- tionnairs" voor te stellen. Het (R.-K.) Centrum schrijft thans naar aanleiding van deze pogingen in ecu drie star, dat men goed moet onderscheiden. „Het kan natuurlijk voorkomen en het geschiedt inderdaad dat men met revolutionnaire leuzen het A.K. opeischt en aan dat kiesrecht ook een rcvolutiou- nair karakter poogt te geven. Maar hieruit volgt nog niet, dat het A.K. als zoodanig dit karakter ook werkelijk zou moeten dragen en derhalve door een ieder, die tegen omwenteling en volkssou- vereiniteit is, zou zijn te verwerpen. Men moet de zaken niet verwarren. Een goed geregeld A. K. is in zich even weinig revolutionuair, als het zoogenaamd organisch- en huismans-kiesrccht. Ook de voorstanders van dit laatste hebbeu trouwens gevoeld, dat hot eenvou dig onmogelijk is, het kiesrecht louter aan de hoedanigheid van gezinshoofd te ver binden. De grootste onrechtvaardiggeden en allerlei scheeve verhoudingen zouden daar van het gevolg zijn, tot nadeel van het kiezerskorps en van het land. Ook het individu kan en mag aan de stembus tot zijn recht komen. En het lijkt ons niet mogelijk in te zien, dat het kies stelsel eerst dan principieel juist zal zijn, en van alle smetten van volkssouvereiniteit, vrij, wanneer jongelieden, die hun huwelijk nog eeoig.n tijd wcnschen uit te stellen, van de stembus worden geweerd. Laat men het A. K. bestrijden, iudien men zich daartoe gedwongen voelt, dit is ieders recht. Laat men het woord want veel meer dan een vreesaanjagend woord is het voor velen niet uit den booze achten. Maar laat men niet den indruk wekken aldus besluit het R. Katholieke orgaan - - alsof degenen, die noch het woord, noch de zaak duchten, slachtoffers zijn geworden van een valschen waan en revolutionnaire ideeën!" Zooals onze lezers weten zal den 2en Mei door de afd. Amersfoort van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst Haydn's „Schöpfung" ten gehoore worden gebracht met medewerking van het Arn- hemsche orkest. Maandag 1 Mei zal hiervan eene Volks uitvoering worden gegeven tegen zeer matigen toegansprijs. Men gelievo echter wel in 't oog te houden dat deze volks uitvoering alleen toegankelijk is voor hen voor wien de toegangsprijs op den avond der uitvoering zelf te bezwarend is. Meldden we eenigen tijd geleden, dat de berichten, wie als dirigeerend offi cier van gezondheid hier in Amersfoort zou worden geplaatst niet eensluidend waren, thans kannen wc met zekerheid melden, dat met 1 Mei a.s. als zoodanig naar hier wordt overgeplaatst do majoor B. de Jong uit Leeuwarden. Naar wij vernemen zal de Oranje- verceniging dezer dagen een circulaire ver zenden om deelnemer» uit te noodigeu voor don op 31 Augustus uit te voeren trompe- tine marsch. Jongens van 10 tot 14 jaar, die genegen zijn daaraan mede te werken en het instrument zelf willen aanschaffen (de prijs is f 1,60 waarvan de Oranjever- eeniging f 0,60 betaalt) moeten zich voor 1 Mei a.s. aanmelden bij een der bestuurs leden. De repetities zullen dan zoo spoe dig mogelijk beginnen onder leiding van den hGer G. Bikkers. Deze marsch van Jan Morks is vorig jaar te Middelburg met zeei veel succes uitgevoerd. Het Bestuur dor Oranjevereni ging hoopt, dat te dezer stede de tweede uitvoering er van mogelijk zal blijken en twijfelt er niet aan of ook hier zal het dan eeu succesnummer van het feestprogramma op Koninginnedag zijn. De militaire schoolcompagnie, onder leiding vau den kapitein C. C. van Gelder zal van 7 tot en met 21 Juni a.s. de leger plaats bij Harskamp betrekken tot het houden van gevechtsoefeningen. Te Amersfoort wordt 6 Mei een practische cursus gehouden voor kapiteins die in aanmerking komen voor den hoofd officiersrang. Als leiders treden op luitenant kolonel R. Dufour, van den staf der 4e divisie, en de majoor H. Crookewit, van het le reg. inf. te Groningen. Hedenmiddag zagen we een dooi den heer A E. Blok, Achter 't Oude Stadhuis alhier, vervaardigde draagbaar, systeemde Mooy, voor zieken en zwaar gewonden. Het practisch nut er van de monstreerde de vervaardigder voor ons en we konden ons overtuigen van de groote gemakkelijkheid on de zorgzame wijze, waarop het vervoer er mee laugs trappen kan plaats hebben. Aangezien de draag baar past iu een brancardde Mooy kan men zieken of gewonden daarin zonder cenig bezwaar plaatsen ten einde ze verder te vervoeren Deze draagbaar is vervaar digd voor het Ziekenhuis te Kampen. Gisterenavond vierde de afd. Amers foort van den Al?. Ned. Geh. Bond haar tweede jaarfeest iu Amicitia. Bij de ope ning deelde de voorzitter, de heer van den Hengel mede, dat er wel reden bestond tot feestvieren aangezien, in het afgoloopen jaar veel progaganda voor de geheelont houding is gemaakt, terwijl het ledental met 23 is toegenomen. Hierna werd het met zorg saamgestelde programma zeer ten geuoege van hot vrij talryke publiek afgewerkt. Vooral de zang van het kwartet Prins uit Zaandam werd luide toegejuicht. De samenzang dezer vier broers is dan ook buitengewoon, een zeldzame eenheid is verkregen en het is een groot gcuot naar dezo goed gevormde stemmen te luisteren. Ook de zang van het gemengd koor was zeer prijzenswaard, terwijl de humo ristische voordrachten nog al op de lachspie ren werkteu. Het propagandistisch deel van den avond bestond in het uitspreken van oen feestrede door den beor VV. van den Berg, lid van het Hoofdbestuur van den Bond, die de noodzakelijkheid der geheelonthouding betoogde. Bij de hedenmorgen door den Archi tect E. P. J. Smith gehouden aanbesteding vun het bouwen van eeu villa aan de Barchman Wuytierslaan werd ingeschreven als volgt: Leasing en v,d Vijzel voor f18250; Van VVagensveld te Barneveld voor f 17340; G. Boonacker te Hilversum voor f 15990; H. Hoogebirk to Hilversum voor f15780; T.v.Hoogevest voor 14995; G. C. Blanken voor f 14,932. Concours Hippique. In ons nummer van Zaterdag deelden we reeds mede, dat overste Piepers een bronzen plaquette werd aangeboden als bewijs van waardeering en als herinnering aan het 25 jarig feest. Toen overste Piepers wilde overgaan tot het uitreiken van 'den Koningiuue prijs, werd bij onderbraken door kolonel Bos boom, die hem ongeveer als volgt toesprak: Vergun me een nummer te schuiven tu6- schen het programma van dezen dag. Ge kunt me dit moeilijk weigeren, als ik U zeg, dat dit nummer is: hulde aan den voorzitter, namens donateui-6 en leden dei- feestvierende vereenigiug. Hier op Birkhoven, aan welks totstand koming door U zooveel is gedaan, is het de plaats te herinneren, wat U voor de Vereeniging is geweest. Gedurende 16 jaar hebt ge deel uitgemaakt van het bestuur der Vereenigiug, waarvan lOjaar als secre taris en daarna als voorzitter. Het aantal leden jis in dien tijd geklommen van 114 tot 2S5. Wel een bewijs dat het doel: aanuioediging vau jonge officieren tot de rijsport, nader is georacht. Maar koud als ze zijn, zeggen deze cijfers nog niets van de vorkregen resultaten. In de feestgave, verschenen voor dit feest, getuigt de secre taris van de belangrijke resultateo. De tact van den Jschryver mogen we waardeeren, dat hij Uw naam daarbij niet genoemd heeft, maar noode missen we dien toch. Nugaaude alle wedstrijden, dan herken nen we daarin steeds Uw geest en Uw hand. Uw geest waar altijd duidelijk werd het doel om de rysport te brengen binnen het bereik van ons allen en Uw hand, die krachtig aangreep, waar die werk te doen vond en toch dankbaar anderer hulp aan greep; waar die geboden werd Onder Uw leiding zijn over geheel Nederland terreinen geschikt gemaakt voor jacht- en terreinritten en voor cross country. De ont wikkeling van de wedstrijden officiers dienstpaarden eu van de Military is Uw werk. Toen het 25-jarig feest in aantocht was kwam dan ook aanstonds de gedachte op, U een herinnering aan te bieden. We hebben daarvoor een voorworp gekozen, dat die herinnering stelt tot een hulde aan Uw persoon. Daartoe in de gelegenheid ge steld door een jongedame, die U zeer lief is, zijn we in staat gesteld U Uw profiel aan te bieden. Er is een streven in ons land om de rysport a. h. w. uit ons leven weg te waaien. Met alle macht moeten we waken, dal die geest niet in ons leger binnendringt, want de rijsport is noodig voor den goeden ruitergeest. Zoolang we in het bezit zijn van mannen als oveiBte Piepers, wanhopen we echter niet. Dat het der Kon, Milit. Sport Ver. gegeven moge zyn U nog lang tot haar voorzitter te zien. Deze woorden werden met een driewerf hoera begroet, waarna overste Piepers dankte voor de verrassing en nog meer voor de medewerking steeds ondervonden. Zoolang dat zoo blijft, zal het met de vereeniging nog wel gaan. Hierna weiden de prijzen uitgereikt. Giseren werden de wodstrijden voortge zet, waarvan de uitslagen zijn als volgt: I. Concours d'adresse Military, onmiddellijk na aankomst van den afstands- rit (4e proef der military). le prijs, groote zilveren medaille aange boden door II. M. de Koningin en de verguld zilveren medaille der Vereeniging met opschrift: „Kampioenschap Officiers dienstpaarden Nederland", benevens f 5U0, luit. R. Wilson met Débutant. 2de prijs, f 250 en zilveren medaille, luit. W. A. v. d. Wall Bake met Frangipani. 3e prijs, f 100 en bronzen medaille, luit. Jhr. K. F. Quarles van Ufferd met Marengo. Bcstuurspiijzen: luit. J. J. van Santen met Good Shot en luit. H. F. M. baron van Voorst tot \oorst met Maayko Meu. II. Concours jachtpaarden, voor onderofficieren der cavalerie en rij dende artillerie le prys, een zilveren wisselbeker, benevens een zilvoren medaille uitgeloofd door deu Ned. Bond voor lichamelijke opvoeding, benevens een kunstvoorworp en f 10, opperw.m. Instr. J. Bayens met Graaf Dirk. Daar deze ook vorig jaar den beker wou is deze nu zijn eigendom geworden. 2e prijs, een kunstvoorwerp en f 5, opperw.m. instr. van Dok n.et No. 261. 3de prys een kunstvoorwerp en f2.50, wachtm. le kl. W. Pen met Marie. Bestuursprijzen: wachtm. de Zoete met Corry, opperwachtm. Splinter met Corrie, wachtm. Kramer met Oude Jan, wachtm. Sleyn met Tommy en adj onderoff. Broers met Marie. HI. Groot springconcours voor Officieren. le Eereprys, aangeboden door den voorzitter der Maatschappij „Birkhoven", den heer A. M. Tromp van Holst, luit. Jhr. L. M. van Reigersberg Versluys met Ericstoue. 2e Eereprijs, aangeboden door de Amersf. Vereeniging tot beoefening van het jacht en terreinrijden, luit. C. H. Labouchère met Dreadnought. 3e Eereprijs, aangeboden door de Ven- losche Vereeniging tot beoefening vau het jacht- en terreinrijden, luit. J. M. de Kruyff met la Craquette. Bestuursprijs: luit. II. W. C. E. Mathon met Held. TV. Jachtrit van 1600 M. achter een jagermeester, met eindwedloop van 1200 M. (Flying Start.) Als jagermeester fun geerde ritmeester F. G de Bas. le Eereprijs aangeboden door Z. K. H. don Prins der Nederlanden, benevens f 100 luit. Jhr. L. C. de Vülencuve met Tonic (berijder Loke.) 2e EereprijB, aangeboden door eenige Amersf. dames, benevens f 50, ritmeester de Bas met Flirtation (beryder luit. Knel.) 3e Eereprys aangeboden door den heer A. M. Tromp van Holst, benevens f 25, luit. W. J. Rijkens met Cappadocia. Hiermede waren de we lstryden die, vooral Zondag, bezocht waren door een groot aantal dames en heeren en opgeluis terd werden door de muziek van het 1 reg. huzaren, afgeloopen. AGENDA 25 April. Handelsschool in het Valkje. 30 April. Uitvoering Amersf. Toonoelver. D. I. U. in de Keizerskroon. 1 Mei. Volksnltvoering van Toonkunst in Amicitia. 2 Mei Uitvoering Toonkunst in Amicitia. BARNE'YELD. Zaterdagmiddag viel eeu opperman met een vracht steeDen op zijn schouder van de vierde stelling der in aanbouw zijnde openbare school naar be- nedeu. Ongelukkigerwijze kreeg een zich iets lager bevindende opperman de stcenen juist op zijn hoofd, waarna ook deze naar beneden stortte. Beiden weiden hoogst ernstig gewond opgenomen. Kievitseieren. Te Leeuwarden zijn Vrijdag ougeveer 20.000 kievitseieren aangevoerd, waarvan ongeveer 12000 zijn

De Eemlander | 1911 | | pagina 2