WEERBERICHT. Thermometerstand Gemeenteraad. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET IONINKL. NEP. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. Do Bilt, 25 April 1911. Hoogste barometerstand 767.4 m.M. to Horta, laagste 748.3 te Stornoway. Verwachting tot den avond van 26 April 1911. Meest matige Z.W. lijke tot Weste lijke wind Gesteldheid van de lucht: Regen, later opklarend. Temperatuur: Dezellde. barometerstand te AMERSFOOPX 762 m.M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 58 Laagste hedennachtF. 43 Hedenmiddag 12 uurF. 60 Patrimonium. Gisteren en heden wordt te Amsterdam de 30e jaarl. algemeene vergadering ge houden van het Nederlandsch Werklieden verbond „Patrimonium". De eerste zitting werd geopend met een rede van den algemeenen voorzitter de heer P. vun Vliet, uit Rijswijk, die na een woord van verwelkoming, de verschillende vraagpunten releveerde, die op sociaal en politiek gebied aan de orde zyn. Het afgeloopen jaar aldus de voor zitter kenmerkte zich niet door groote dingen op sociaal en politiek gebied. By de Tweede Kamer kwam het ont werp Ziektewet, en eene wijziging der Arbeidswet in. Wat het eerste ontwerp betreft, de behandeling daarvan onder lei ding van eene commissie van voorbereiding, is thans in gang, het tweede ontwerp wacht, bijna een jaar na de indiening, nog op de goedkeuring der Eerste Kamer. Een en ander bewijst duidelijk, dat de parlementaire molen langzaam maalt. Aan de „groote" beweging voor Algemeen kiesrecht, die vooral merkwaardig is, om den natver tusschcn de vooruitstrevenden links en de sociaaldemocraten, heeft Patrimonium niet meegedaan, omdat het standpuut van dat Verbond bekend is, en met eenigen grond mag worden verwacht, dat bij de komende herziening van de Grondwet de uitbreiding van het Kiesrecht zal gaan in de ook door Patrimonium ge- wenBchte richting. Het Bondsbestuur zoowel als de redactie van het Orgaan hebben zich mede eenige beperking opgelegd, waar het betrof de kritiek op den gang der sociale wetgeving. Patrimonium heeft by het oefenen van critiek op bevriende ministers nooit de broedertrouw vergeten, zelfs niet wanneer eenig langer wachten dan velen hadden gedacht, daarmee gepaard ging. Naast de smaad, die daarvan het gevolg is geweest, heeft het dit voordeel gohad, dat de man, over wiens arbeid in 1905 zoo hevig is getoornd, thans af en toe eeu weiDig van de hulde wordt gebrucht, die Patrimonium hem nimmer heeft onthouden. Dit geeft ten opzichte van hem, die thans het moeilyke werk der sociale wet geving heeft te doen, eenige moed voor de toekomst, en heeft tevens weerhouden, om ons ongeduld te spoedig Uit te spreken. Maar het is niet slechts terwille van 1913, waarvan nu reeds velerlei critiek de politieke schaduw vertoond, maar het is vooral om het groote belang van zooveel duizenden oude arbeiders dat daarbij betrokken is, dat ook de Chr. arbeiders organisatie verlangen naar eene invoering der Invaliditeits en Ouderdomsverzekering. De voorzitter spreekt de hoop uit, dat deze lang verwachte wet nu zeer spoadig moge ingekomen en behandeld worden. In zake de samenwerking tus6chen Patri monium als algomeene sociale vereeniging en de Christelijke Vakorganisatie betreurt spr. het gemis van een nauw verbond met het oog op gemeenschappelijke belangen. De over eenige dagen te houden saraen- spreking tusschen het Patriinoniumbestuur en dat van het Chr. Vakverbond zal wellicht tot goed resultaat leiden. Met het uitspreken van de beste wen- schen voor het welslagen der vergadering werd de zitting geopend verklaard. Pest in Indië. Een regeeringstclegram van 24 April meldt: Onder de koortsgevallen op 21 dezer waren nog 5 pestgevallen waarvan 1 lon- genpest, alle doodelijk. „Eergisteren (22 dezer) 16 gevallen, waarvan 1 longenpest, 8 dooden." „Gisteren (23 dezer) veertien gevallen; zes dnodeu." Het „Handelsblad" ontving gister uit Batavia het volgende telegram: Teu aanzien vaa de pest in het Malang- 6che bleef de toestand stationair. Geen uitbreiding der ziekte elders. „Batavia is met cholera besmet verklaard. Eergisteren kwamen daar 28 gevallen van die ziekte voor." De Middenstandsbond. De 8ste Algemeene Vergadering van den „Ned. Bond van Vereenigingen van den Handeldrijvenden en van den Industrieelen Middenstand" en het gebruikelijk Midden stands-Congres zullen dit jaar gehouden worden te Roermond op Dinsdagmiddag, Woensdag en Donderdag 25, 26 en 27 Juli. Maar aanleiding van een verzoek van de Handelsvereniging Rotterdam, gesteund door een 35-tal vereenigingen, zal eene buitengewone vergadering worden gehouden, om te protesteeren tegen het wetsontwerp: het Debietrccht op den verkoop van sigaren en tabak. Deze buiteugewoue vergadering vindt plaats op een der genoemde dageu. Voor deze buitengewone vergadering is aan het bestuur van de, Nederlandsche Vereeniging van Sigai enwinkeliers verzocht een praeadvies op te stellen, daar deze vereeniging de organisatie van de be langhebbenden in de eerste plaats in dezen het bost in staat is te oordeelon omtrent den invlood dien de Debietrechtwet zal oefenen op den kleinhandel in tabak en sigaren. Op het Congres zullen o. m. de volgende belangrijke onderwerpen worden behandeld. Vooreerst het tentoonstelliugswezen voor den Middeustaod; vervolgens snel en goed koop recht, in verband met het invorderen van kleine vorderingen. Na overleg met het bestuur dor Utrecht- sche Handelsvereeniging is besloten op het Congres eveneens aan de orde te stellen de behandeling van het contractantenstolsel (geven van korting aan leden van „Eigen Hulp", enz.) Maat.schappelijke en Hygiënische vraagstnkken. De staaltrust en zijn arbeiders. In het tiende jaarverslag van de Ameri- kaansche staaltrust, dat in de vorige maand verscheen, wordt ditmaal vooral op de in 't belang der arbeiders getroffen maatregelen gewezen. De „United States Steel Corporation" voerde dan ook in jdat jaar in: een ongevallenverzekering en een ouderdomspensioen, beide instellingen waartoe do arbeiders uiets hebben bij te dragen. Reeds vroeger had de trust zijn arbeiders den aankoop van zijn aaudeelen door betalingen in termijnen mogelijk gemaakt. Nu ie meu ook doende den Zondagsarbeid, voor zooveel mogelijk, te beperken, en bovendien i6 in bet vorige jaar, toen de omzet vermeerderde, een loonsverhooging van 3 procent toegestaan. Of dit alles geheel uit vrijen wil ge schiedde, het is moeilijk uit te maken. Zooveel is zeker, dat de neiging van de nu meer naar links overhellende volksver tegenwoordiging, om de iceds voor een jaar door den arbeidersbond aau het Huis van Afgevaardigden voorgestelde enquête naai de toestanden en de organisatie van den staaltrust in te stellen, grooter moest zijn geworden en dit den staalkoningen boven het hoofd hangende ondeizoek tot vryge- vigheid jegens de arbeiders zal hebben gestemd. Voor de georganiseerde arbeiders van de Unio zou van bet resultaat vaD een dergelijke enquête zeker veel afhangen, waarom dan ook de „American federation of Labour" haar vertegenwoordigers te Washington wel voor de zaak spannen en tor spoed aanjagen zal. De trust heeft zich nl. van don aanvang af tegen het coalitie- recht van zijn arbeiders geweerd en daarbij een dergelijk succes behaald, dat de groote bond der yzer- en staalarbeiders in de Unie, de „Amalgamated Association of IroH and Steel Workers," tot een schim van zijn vroeger bestaan is geworden. De „Steel Corporation" is daartoe vol hardend en planmatig te werk gegaan. Bij iedere storing in het bedrijf werden de fabrieken, waar de arbeiders zich hadden vereenigd, onmiddellijk stop gezet; er zijn zelfs fabrieken, waar ae arbeiders-organi saties bijzonder sterk waren, die geheel opgeheven werden. De laatste vakvereoni gingsrest in de staalweikeu werd voor anderhalf jaar vernietigd, toen de trust bij slappen gang van zaken eenige van haar fabrieken gedurende een half jaar sloot. De federation of labour haalt overigens voorbeelden aan, die moeten bewijzen, dat do trust, die iu vele kleine steden de eenige bestaansbron is, met unfaire strijd middelen tegen de „unions" is opgestreden. In Gary, de staalstad, zijn dan ook gym- Dastiekvereenigingen, leesclubs, liefhebbe- rytheaters en vele andere, door beambten van den staaltrust opgerichte vereengingen, maar niet één enkele arbeidersvakvereoni- ging. En zooals de pastoor bij iedere Katholieke vereeniging behoort, zoo telt in de staalstad iedere vereeniging eenige hoogere trustbeambten onder haar leden, een voorzorgsmaatregel, welke den waar borg biedt, dat een gymnastiek- of zang- vereeniging niet plotseling en op een voor den staaltrust ongelegen oogenblik in een vakvereeniging omgedoopt wordt. Wat de ioonen betreft, deze zijn sedert 1902 gemiddeld met 83 dollars op het jaarlijksche loon gestegen. De gewone arbeider heeft een maximum- weekloon, naar schatting van 12 dollar, wat volgens den Amerikaanschen corresponneut van de Frankfurter Zeitur.g, niet ruim betaald is, daar de arbeid zwaar, 't gevaar voor lijf en leven groot, en vooral de levensstan daard hoog is. l)en arbeider blijft dan ook weinig te sparen over, wat blijken kan uit het feit, dat slechts één tiende deel van 't geheele personeel gebruik heeft ge maakt van het recht, zich trustaandcelen op termijnbetalingen te verschaffen. Of de looncn bij behoud van de vrijheid tot ver eeniging ook hooger zouden gestegen zijn, hierover laat de federation of labour zich niet uit. Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 25 April 1911, des namiddags te 1 */.- ure. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig: de heeren Kroes en van Enet. De notulen worden ongewijzigd gear resteerd. Mededeeliog wordt gedaan van verschil lende ingekomen stukken, waarvan wij noemen: Van Burgemeester en Wethouders het verslag ingevolge art. 52 der Woningwet. Zal worden gedrukt en gevoogd by het Gemeenteverslag. Een schrijven van D. Gerritsen, houdende modedeeling, dat hij zijn voorstel betref fende het benoemen van een Commissie in zake de reorganisatie van het lager- onderwijs intrekt. De heei Gerritsen deelt mede, dat een onderhoud met B. en W. hem de overtuiging heeft gegeven, dat B. en W. te dezen opzichte reeds verder waren ge vorderd dan hy dacht waarom hij meende zijn voorstel te moeten intrekken. Overigens hoopt Spr. dat B. en W. den meest moge lijken spoed zullen betrachten. Het schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Een adres van H J. van der Held in zake het Loodwit. In handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Een reclame van J. A. Schoterman, R. van Beek. H. Martens en H N. Prins in zake hun aanslag wegens vergunningsrecht. In handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Een adres van Joh. G. F. van Achter- bergh, waarbij hij toestemming vraagt een openbaren weg te mogen aanleggen. In handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Aan de orde komt vervolgens do agenda: 1. Benoeming van eene onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de open bare lagere school 2e soort in de Helle straat. Benoemd wordt mej. v. d. Stadt met 13 van de 15 uitgebrachte stommen. De dames Kraan en Vonk verkregen ieder 1 stem. 2. Vaststelling van het le gedeelte van het primitief kohier der inkomstenbelasting, dienst 1911. Wordt vastgesteld op een bedrag van f88135.50. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de eier- en botermarkt. De heer Gerritsen: Nu het B. en W. duidelijk is geworden, dat deze zaak noch door B en W noch door den Raad gewild wordt, stelt spr. voor de zaak com missariaat te maken en in handen te stellen van een commissie van 4 raadsleden met den Wethouder van het marktwezen aan het hoofd, teneinde het marktwezen in zijn geheel te beschouwen. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. hiermede wel accoord kunnen zijn. Dc heer Veis H e y n vraagt of B. en W. dan hnn voorstel intrekken. De voorzitter: Dit wordt tijdelijk teruggenomen om weer aan de orde te komen, wanneer de commissie e^ontueel niet mocht slagen. (De heer van Enst komt ter vergadering.) Op een vraag van den heer Hamers deelt de heer Rij kens (Wethouder) mede, dat het wenschelijk is, dat do verschillende combinatiën, die aanbiedingen deden, hun aanbiedingen nog wat zouden aanhouden. De heer van Duinen zegt een voor stel te hebben om een commissie te benoe men die het marktwezen zal onderzoeken en in de allereerste plaats de eiermarkt. De heer Gerritsen en eenige leden: Dat is het voorstel van my (den heer Ger ritsen!) De heer van Duinen trekt daarop zijn voorstel. Overgegaan wordt thans tot stemmen. Tot voorzitter der commissie wordt be noemd dc heer Kam (wethouder) en tot leden de heeren: Veis Heyn, Kroes, v. d. Wal en van Duinen. De heeren namen allen hun benoeming aan. Bij de rondvraag vestigde de heer Gerritsen de aandacht op het treurige sterfgeval van een nog jeugdig politie-agent weduwe en kind onverzorgd achter latende, wat weer eens duidelijk in 't licht stelt 't gemis van een goede pensioen-regeling. Spr. hoopt, dat nu door dit feit de aan dacht hierop weer opnieuw valt, B. en W. de zaak nog eens goed ter harte zullen nemeD, op dat men niet vandaag of mor gen voor een nog grootere impasse komt te staan. Overigens twijfelt spr. niet, of B. en W. zullen de weduwe zooveel mogelijk tege moet komen en wanneer zij dau ook met een voorstel komen om haar een gratifi catie te verleenen of de gestorte pensioen gelden terug te geven, dan zullen B. en W. op sprekers stem kunnen rekenen. In geen geval echter mag de vrouw by het Armbestuur terecht komen. Spr. eindigde met deze zaak in 't bizon- der bij B. er. W. aan te bevelen. De Voorzitter zeide de zaak in de vergadering van het Dag. Bestuur gaarne ter sprake te zullen brengen, waarop do vergadering te 2.20 werd ge sloten. Door het 5de regiment infanterie zullen van 28 Aug. tot en met 7 Sopt. a.s. oefeningen op groote schaal worden ge houden in de omstreken van Amersfoort, onder leiding van regimentscommandant. Aan het Kotiinklyk Zoölogisch Ge nootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam is voor de serre geschonken een Ficus Arabica door Mevr. D. M. Meursing-Kirchnor. De luit. kol. J. M. F. J. Latour van het lste reg. inf. te Assen, wordt van 1 Juni tot 15 September gedetacheerd bij het lste reg. veld artillerie te Amersfoort AGENDA 25 April. Handelsschool in het Valkje. 30 April. Uitvoering Amersf. Toonoelver. D. I. U. in do Keizerskroon. 1 Mei. Volksuitvoering van Toonkunst iu Amicitia. 2 Mei Uitvoering Toonkunst iu Amicitia. 7 Mei. Bijeenkomst Ned. Ver. tot afsch. vau alcoholh. dranken in het Valkje.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2