DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 99. VRIJDAG 28 APRIL 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Bureau: KLEINE HaAO 6. m Telef. latere. 183. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlgke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kantoc Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en BuiteDlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76» 78 Amsterdam Clericals Tactiek. De eens zoo oppermachtige clericale partij in Belgl» voelt haar einde naderen. By elke nieuwe verkiezing brokkelt ze langzaam maar zeker al en met vrg groote zekerheid kan worden voorspeld, dat de eerstvolgende verkiezingen een einde aan de macht van Woeste en zgn party zullen maken. Dan toch zal het aantal afgevaar digden moeten worden uitgebreid, wegens toename der bevolking, en vooral het in- dustrieele Walenland zal van die vermeer dering profiteeren. Met de heerschappij der geestelijkheid is het daar reeds lang ge daan, zoodat de winst vrij zeker voor links zal zijn. Eu aangezien de rechtsche meer derheid thans nog slechts zes stemmen bedraagt behoeft het aantal te veroveren zetels nu niet zoo groot te zijn om de meerderheid naar liuks te verplaatsen. Dat voelen de clericalen zeer goed. Zij steu nen thans nog op het meervoudig stemrecht, dat zoo is ingedeeld, dat do reebtsebe kiezers voor een groot deel 3 of 4 stemmeu bezitten. Ware dat niet het geval, reedslangzoudecle ricale meerderheid zgn omgezet, want bij elke nieuwe beweging blijkt steeds meer en meer dat het volk deze reeds lang moede is. De anti-schoolwetbeweging is er thans weer om dat te bewijzen, en het laat zich aanzien, dat de regcering tegen over deze agitatie niet bestand zal zijn. In clericale kringen wordt dan ook reeds gezocht naar middelen om aan een zoo spoedige nederlaag te ontkomen. Zoo heeft de clericale afgevaardigde voor Namen, de heer Melot het denkbeeld opgeworpen van een kamerontbinding, teneinde een einde te maken aan de stelselmatige obstructie door de minderheid, welke den arbeid van een regeering, welke slechts beschikt over een meerderheid van zes stemmen, zeer bemoeilijken kan. De Indépendance trekt uit het oplaten van dezen proefballon de conclusie, dat de clericalen inzien geen stand te kunnen hou den tegenover de anti-schoolwetbeweging. Indien nu op het einde van 1911 de kamer werd ontbonden, wanneer de uitkomsten nog niet bekend zijn van de jongste volks telling, zoodat de arrondissementen de tegenwoordige afvaardiging nog zouden be houden, zou dit wellicht den clericalen uitkomst geven de status qno zou gehand haafd en de regeering voor twee jaar min stens rechts blgven. Het blad vestigt de aandacht der libe ralen op de mogelykheid van een derge lijke manoeuvre en hoopt, dat de kroon niet zal medewerker; tot een ontbinding véor 1912- Indienhet ministerie-Schollaert, aldus de Indépendance, zich niet in staat gevoelt den toestand te beheerschen en het school- wetsontwerp niet wenscht in te trekken laat bet dan aftreden en een zakenkabinet de leiding doen nemen totdat het volk zich in Mei 1912 onder billijke omstandigheden kan uitspreken. Intusschen zullen de heeren nog wel alles in het werk stellen om de macht zoolang mogelijk te behouden. De toestand in Marokko. Aangaande den aanval op de colonne- Bremond, op 21 dezer, bij het overtrekken der Seboe-rivier, worden nog de volgende bijzonderheden bekend gemaakt. Spoedig na het aanvangen van den tocht, dio wegens den moerassigen bodem en wegens het medevoeren van zieken, met groote moeilijk heden gepaard ging, vertooude zich de vijand. Echter word hij door artillerie in bedwang gehouden. Om 10 uur evenwel werd door den vijand, circa 5000 man sterk, tot den aanval overgegaan; deze aanval werd afgeslagen, waarop kort daarna, tot een tegenaanval word overgegaan, waardoor de vgand teruggeworpen werd. Een latei- plaats hebbende aanval van 800 Udain werd eveneens afgeslagen. De manschappen der Mehalla toonden bij al deze gevechten een uitnemende houding. Na het gevecht was de Mehalla, wier verliezen gering waren, nog in het bezit van 210.000 patronen en 278 granaten. De Sjerarda, die met groote verbitteriag streden, hadden 60 dooden. De colonne-Brémond zette vervolgens volgens bevel vau commandant Magnin, wegens den kritieken toestand in Fez, den tocht voort in de richting van Ras el-Ma. Een dertigtal zieken moesten worden medege voerd; alle instructeurs bevonden zich in goeden welstand. Een telegram, te Parijs ontvangen, meldt dat de kauicelrijdcrs en de vliegende colon ne uit Sjaway, den opmarsch naar Fez niet zoo snel hebben kunnen aanvangen, als waarop aanvankelijk werd gerekend. Volgens de jongste berichten, zouden zg eerst bij Ecnitza, 25 kilometer noordelijk van Rabat, bijeengekomen zijn om zich daar reisvaardig te maken. De oorzaken dezor vertraging kan men slechts vermoeden. Frankrijk. De regeering en de directies der spoor- wegmaatschappgen staan fel tegenover elkander naar aanleiding vnu de quaestie der wederindienststelling der ontslagen cheminots. De regeering heeft do directies gesom meerd haar voorbeeld te volgen. De directies weigeren pertinent. De voorzitter van den „Algemeenen Bond van stokers en machinisten", Taffin, heeft thaos in een intervieuw in de „Petite République" verklaard, dat de spoorweg beambten opnieuw zullen staken, indien do ontslagen makkers niet worden aange nomen. Hij doet tevens der regeering een middel aan de hand om uit het dilemma te geraken: de Staat neme de ontslagenen in zijn dienst; bij zijn korps zijn plaatsen genoeg beschikbaar. Rusland. De New-York Herald vernam, dat de Rus-ische minister van oorlog, generaal Soechhomlinof, op last van den Tsaar, mot een talrgken staf Daar het Verre Oosten zal vertrekken. Het hierop betrekking hebbend besluit van den ministerraad was het gevolg van de pessimistische mededeelingen van den gezant te Peking, Korostovetz. Deze meld de dat China, ondanks de jongste over eenkomst met Ruslaud, zich vgaadig blijft toonen, en zich niet houdt aan de bepa lingen dier overeenkomst. Noorwegen. Het Storthing heeft het voorstel aange nomen tot verleening van een krediet van 500,000 kr. als eerste termijn voor een derde torpedojager, van 2,400,000 kr. voor afwerkingon van den tweeden en do kielleg ging van een derden on vierden onder zeeër, van 200,000 kr. voor kanonnen en vau 100,000 kr. voor mijn-materiaal. De kredietaanvraag van een millioen voor de kiellegging van een vgfdo pantser schip werd met 78 tegen 43 stemmen verworpen. Skrvie. In Belgrado loopt het gerucht dat de reis van koning Peter naar Pest Hon garije is uitgesteld. De koning zal eerst zijn bezoek aan den presideut der Fransche republiek brengen en wel in Mei; en daarna komt het bezoek aan keizer Frans Jozef aan d. beurt. Het blad do „Prawda" komt met het bericht dat een groep samenzweerders getracht heeft den koning van zgn reis naar Pest te doen afzien, anders zouden zg er wel raad op weten de reis te be letten. Koning Peter heeft naar aanleiding daarvan zelf den Sorvischen gezant in Weeucn verzocht alles iu 't werk te stellen, om de reis uit te stellen, waarop de regee ring te Mmenen echter categorisch ver klaard moet hebben, dat noch uitstel, noch verandering mogelijk zijn. Men verwacht den koning op den afgesproken dag in Pest. Tengevolge van een en ander is men in regecringskringen in Belgrado zeer opgewonden en het ontslag van den prefect van Belgrado, die de vcrantwoordelgkheid voor cventveele gebeurtenissen niet wil dragen, staat daarmedo in verband. De oppositie lacht in haar vuistje. Abesinie. In het op de O.-kust van Afrika lig gende kcizerrgk Abcssiuië is het op dit oogenblik aldus gesteld. Do keizor is totaal verlamd, de Keizerin wordt scherp bewaakt en haar patggenooten zijn achter slot en grendel. De regent die tijdens de minder jarigheid van den 14-jarigen troonopvolger zijn functies zou verrichten is kort gele en overleden en over een opvolger hooren we nog niets. Een zekere partij heeft hot er een tijd lang op aan gelegd den jeug digen prius door verschillende vermaken, waaronder zelfs de meest obscure, aan zijn paleis te binden, om zoodoende het gezichtsvlak van den a.s. keizor zoo smal mogelijk te doen zijn. Maar de prins snakte al gauw naar de buitenlucht en is bg alle publieke- en regeerings-aangelegeuheden present. Een oogenblik uieonde de Keizerin, dat haar ster op nieuw zou gaan schitteren door den eerbied waarmede de regeering haar broeder bejegende, zoodat haar aan hangers den mond weder gingen roeren. Maar al spoedig zag zg zich daarin be drogen doordien haar neef Desjas Gessesse, vroeger stadhouder uan Serugen die zich dezer dagen voor den „hoogsten raad" te verantwoorden had, in hechtenis werd genomen. Pest op Java. Een regeeringstelegram van 27 April betreffende pestgevallec op Java meldt: „Gisteren (26 dezer) zestien gevallen, alf dooden. „De hoofdplaats Kediri is met ingang van heden besmet verklaard wegens pest. Het eerste optreden van de ziekte aldaar dateert van ultimo Maart j.l. Daarna zijn er successievelgk dertien verdachte gevallen bggekomen. De acute sterfgevallen op 22 en 23 dezer deden tot pest concludeereu Totaal vijf overleden. Tusschen de gevallen te Kediri en die in de afdecling Malang is geen verband gevonden. Strenge isolatie is van het eerste geval toegepast. De resident van Kediri is gemachtigd om dozelfdo maatregelen tegen het verkeer to nemen als iu de afdecling Malang zgn toegepast. Het Dkbietrecht op Tabak. De Vereeniging van Tabaksfabrikanten in Nederland schrijft in eon adres aan den Minister van Financiëen, dat zg erkentelijk is voor het verzoek, de opmerking te zgner kennis te brengen, waartoe 't ontwerp „Tabakswet" haar aanleiding mocht geven, al betreurt zij 't, dat dit verzoek haar eerst bereikt heeft, nadat de indiening van het ontwerp heeft plaata gehad. Daardoor heeft de gelegenheid ontbroken, om aan Z. E. te voren duidelgk te maken, dat een debiet- recht op tabak hier te lande, door de eigenaardige toestanden, niet uitvoerbaar moet zijn. De bezwaren der voreeniging zgn van zeer ernstigen aard. Zij acht de mogelgk- heid uitgesloten, dat daaraan bij nota van wijziging zou tegemoet te komen! zgn. Reden, waarom zij in een met redenen omkleed adres zich wendt tot de Tweede Kamer, met verzoek het wetsontwerp te willen renvoyeeren. Vervroegde Winkelsluiting. In een vergadering van de afd. Rotter dam van „de Hanze" hoeft een commissie een rapport uitgebracht inzake vervroegde winkelsluiting. Door deze commissie werden ongeveer 2000 circulaires met vragenlgst verzonden uan 1200 neringdoenden alhier, verdeeld over 55 bedrijven. Voorts werd aan 12 vakvereenigingen en 2 zustervercenigingen een schrgveu gericht, om zich te willem uitspreken vóór of tegen Zondag- en negen- uursluiting. Deze enquête werd met een gooden uit slag bekroond: 704 circulaires ontving de commissie ingevuld en geteekend terug. Vóór de Zondagsluiting verklaarden er zich 513, er tegen 246; vóór de uegcnuurslui- ting 432, tegen 329; vóór wettelgko Zon dagsluiting 480, tegen 277: vóór wettelijke negenuursluiting 504, tegen 253. Voorts waren er nog ruim 300 winke- kiers, die een mondelinge verklaring deden aan de commissie, geen circulaire wenschten in te vullen, doch zich aansloten bij de meerderheid. Uit het rapport blijkt verder, dat, be houdens enkele bedrijven, zooals die der banket- en broodbakkers, rijwielhandelaars, bloemisten, fruit- en viscbhandelaars, enz-, er geen overwegend bezwaar schijnt te bestaan tegen geheele of gedeeltelijke Zon dagsluiting. Ook de vereeniging van siga renwinkeliers verklaarde zich tegen deze sluiting. Het Oranje Kruis. Op 15 Juni zal te Arnhem de algemeene vergadering van den Koninklijken Natio- nalen Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bg ongelukken Het Oranje Kruis, onder voorzitterschap van Z. K. H. den

De Eemlander | 1911 | | pagina 1