WEERBERICHT. Uit de Pers. STADSNIEUWS. ALLERLEI. Thermometerstand MEDEDEELINGEN YAN HET IONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uar. De Bilt, 2S April 1911. Hoogste barometerstand 767.4 m.M. te Biarritz, laagste 740.9 te Kopenhagen. Verwachting tot den avond van 29 April 1911. Meest stormachtige tot krachtige Westelijke tot Z.W. lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Tkirotneleratand te AMERSFOCPT 751 mM. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennachtF. 43 Hedenmiddag 12 uurF. 45 Prins der Nederlanden, worden gehoudeu. De burgemeester van Arnhem heelt het iniatief genomen om te trachten aan de deelnemers dier vergadering een feestavond aan te bieden, waarvan de Detto-opbrengst aan den Raad van Beheer van het Oranje Kruis zou kunnen worden aangeboden, en thans heeft zich uit de aldaar gevestigde en met genoemden Bord verband houdende vereenigingon, zijnde Het Roode Kruis, Het Diacoressenhuis, De Vereenigiug tot het verleenen van Eerste Hulp bjj Onge lukken en het Geldersche Groene Kruis, een comité gevormd, dat de plannen voor deze feestelijkheid nader hoopt uit te voeren. Dit comité, onder voorzitterschap van den burgemeester, mr. A. J. A. A. baron vau Heemstra, bestaat voorts uit de heeren dr. A. C. H. Moll, mr. J. S. Royaards, W. A. baron Bentinck en C. A. Weyer, arts te Ede. Op den Feestavond, te houden in den Stadsschouwburg te Arnhem, zullen dames- en heeren-dilettauten optreden. Z. K. H. de Prins heeft het voornemen te kennen gegeven, dezen feestavond bij te wonen. Bevordering Zondagsrust. Onder voorzitterschap van prof. dr. P. H. Ritter had te Leiden de 29e algemeene vergadering plaats van de Ncdorl. Ver eenigiug tot Bevordering van Zondagsrust. Na een woord van welkom aan de aanwezigen en den wentch te hebben uitgesproken, dat ook door deze bijeenkomst de zaak van Zondagsrust een eiud verder moge «orden gebracht tot haar doel, werd de vergadering door den voorzitter geopend. Daarna werd door den secretaris den heer G. B. Van Aaken, verslag uitgebracht over het afgeloopen vereenigiogsjaar waaruit mocht worden afgeleid, dat de algemeene toestand der Yereeniging, hoezeer in ledental niet vooruitgaand niettemiü gunstig ;8, terwijl hot ledental nog ruim 2600 bedraagt. De reken'ng en verantwoording van den penningmeester, den beer H. Megboom, wordt goedgekeurd. Tot leden vau bet Hoofdbestuur worden met bijna algemeene stemmen herkozen de heeren U. Meijboom te Amsterdam en G. B. Van Aaken Bzo, welke heeren bereid worden bevonden zich de keuze te laten welgevallen. Yervolgens kwam aan de orde een voor stel van de afdeelingen 'e Hertogenbosch en Utrecht luidende. „Na de uitspraak van den Hooge Raad, betreffende het gesloten zijn van apotheken des Zondags, ga, ingeval van veroordeeling der betreffende apothekers, van het Hoofdbestuur een krachtige actie uit, om te komen tot wjjziging van art. 8 der wet op de artsenijbercidkunde in dien geest, dat van elke vier tot zes apotheken er des Zondags slechts één geopend behoeft te zijn. Het voorstel gaf geen aanleiding tot beraadslaging na een mededceling van den voorzitter dal gegrond uitzicht bestaat op een wetswijziging waardoor aan den wensch te dezer zake zal worden voldaan. Besloten werd ten overvloede dezerzgds den steun in te roepen van de Maatschappij van Nederl. pharmaceuteu. Het voorstel van de afdeeling Utrecht betreffende het doen uitvallen vau treinen op Zondag werd na uitvoerige discussiën bij acclamatie aldus aangenomen: „Het hoofdbestuur verzoeke de Regee ring ouder betuiging van waardeering voor hetgeen reeds in do goede richting is gedaan, voort te gaau met te bevorderen, dat op den Zondag treinen uitvallen voor zooveel dit de Zondagsrust van het per soneel kan bevorderen". Than9 werd inged.end een voorstel van de afd. Zutfen, strekkendo het hoofdbestuur uit te noodigen er bij de Regcering op aau te dringen dat het houden van open luchtwedstrijden op Zondag bij de wet worde verboden. De voorzitter achtte echter dit voorstel van zoo diep ingrijpenden aard en zoo velerlei beginselen rakende, dat hg bezwaar moest maken l'improviste dit voorstel aan de orde te stellen. Na toelichting van bet voorstel door den afgevaardigde van Zutfen, ds. Strijber zegt de voorzitter den spreker toe te zijner tgd met de gewaardeerde gemaakte opmer kingen tekening te zullen houden Na eenigo andere besprekingen wordt de openbare vergadering door den voor zitter gesloten en veranderd in een huis houdelijke bijeenkomst ter behandeling van een „bespreking over propaganda voor Zondagsrust". Rechts. De (r.-k.) Tijd vat vuur op het verwgt van de (c.-h.) Nederlander gisteren in deze rubriek door ons overgenomen, dat „rechts" in zijn geheel genomen, bij sociale her vormingen steeds meer op de lijn van de sociaaldemocraten overgaat: Wij wenschen er onze verwondering over uit te drukken, dat „De Nederlandor" voor het „sociaal" voelen, denken en stemmen een verklaring zoekt, welke beleedigend is voor de bondgenooten. Het christ.-hist. orgaan behoeft het met de katholieke sociologen en sociaal politici natuurlijk niet eens te zijo, maar het blad mag niet voorbijzien, dat zij, bij den op bouw van hun sociaal stelsel en hun ijveren voor sociale hervormingen, zich laten geleiden door gevoelens en be ginselen, aan hun eigen levens- en wereld beschouwing ontleend, waarop de geest van het Christendom, een geest van recht vaardigheid en ontferming voor de zwak ken, zijn stempel heeft gedrukt. Die geest i9 hun groote, algemeene drjjfveer; maar dien geeBt dienen zg beoordeeld en niet naar de mogelijke afwijkingen, welke de een of ander zich misschien onder den invloed van de sociaal-democratische praxis, in een ziekelijke richting veroorloofd. „De Nederlander" is, waar hij generali seert als hierboven, hard onrechtvaardig iD zijn oordeel over de edeldenkende en edelvoelende katholieke mannen, die zich in en buiten de kamer aan de spits van de katholiek-sociale beweging hebben gesteld. Op het laatste der beroemde Gürzenich- concerten te Keulen heeft zich in Bach's Mattbaus Passion o.a. laten hooren mej. Holga Petri die hier in de volgende week hare medewerking zal verleenen bij de opvoering van Haydn's „Schöpfuog* door de afdeeling Amersfoort der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. De Köl- nische Zeiting schrijft omtrent deze zan geres het volgende: Deze sopraan is de draagster van een, door den Dresdener violist Petri en zijn zoon, Egon de pianist, zeer bekend ge worden naam. Het is te prijzeD, dat de jonge Helga Petri zich den tgd gegund heeft om haar heerlijke gave te volmaken. Haar stem is een omvangrijke, helder en sympathiek klinkende sopraan, die in elk opzicht het bewijs geeft van uitstekende geschooldheid. Wat de voordracht van haar party betreft daarin heeft zg zich met algeheele toewij ding verdiept; haar uitspraak enzeggings- kunst zgn voorbeeldig. Zg oogstte dan ook met haar eerste optreden op deze concerten een groot 6ucces. Wat haar zang, juist bjj Bach, zulk een bijzondere bekoorlijkheid verleende, was een eeni?szins kinderlijke klank, die mede in haar stem ligt en waar door al het aardsche en vrouwelijke scheen uit te sluiten". De critiai van de Kölnische Zeiting zijn niet van het soort dat spoedig voldaan is; er staat liefhebbers van zang dus een groot genot te wachten. Ter gelegenheid van den jaardag van H. K. H Prinses Juliana houdt de ouderofficiers societeit „Eensgezindheid" Za terdag a. s. in de Arend een feestelijke vergadering met dames, aangeboden door de leden, met welwillende medewerking van de Gymnastiek- en Schermvereeniging „Emma". Het programma vermeldt muziek, schermen, voordrachten, een vioolsolo van den heer Vierdag Jr. en een tooneelstukje. Een bal zal den avond besluiten. Bjj do door het hoofdbestuur der postergen en telegrafie gehouden aanbe stedingen hadden het laagst ingeschreven voor: a. het herstellen en verbeteren van een lijn langs den spoorweg ZutphenAmers foort: L Bijl te Schiedam voor f2099; b. den aanleg van een telefoonverbin ding AmersfoortSpakenburg en van vier rechtstreeksche aansluitingen te Spaken burg 6d het uitvoeren van daarmee in ver band staande werken: A. van Djjk te Utrecht voor f1136. Tot adjunct commies aan de Pro vinciale griffie te Arnhem is benoemd onze stadgenoot Mr. W. P. A. Smit. Aan de Industrie en Huishoudschool werd Vrijdagmiddag 28 April het getuigschrift voor het doorloopen van den voorbereidenden cursus uitgereikt aan: A. J. Bal, R. Beem, E. Kuyters, S. H. van Wleringen te Amersfoort en C. de Graaf, M. G. Qrootveld, J.E.A. Kramer te Baarn. Een bewijs voor het doorloopen van den voorbereidenden cursus voor het handwerkonderwijs ontving R. LtDgen- bach te Amersfoort. Het diploma van costuumnaaister werd behaald door: G. A. Jonker, B. G. Meyer, G. van Ouwerkerk te Amersfoort en P. M. van der Knoop te Lensden. Het getuigschrift van dienstbode werd toegekend aan: G. de Bruin, C. Fremouw, M. M. J. Gemen, P. de Goede. E. A. van der Kieft, T. Kreulen, en M. H. Lesterhuis, allen te Amersfoort. Aan twee leerlingen kon het getuig schrift niet uitgereikt worden. Verder werden tot de tweede klasse bevorderd: Van den opleidingscursus voor cos tuumnaaister: J. W. van Achterbergh, A. Cohen, D. van Ouwerkerk, H. J. de Ridder, G. J. van Surksum, allen te Amersfoort. Twee leerlingen werden niet bevor derd. Van den opleidingscursuss voor dienst boden: M. Busée, T. Vreekamp. A. J. de Gaas, A. Gramsma, H. Hendriks, G. Langebach, J. A. Leyendekkers, J. J. Peper en C. van den Uithoorn, allen te Amersfoort. Voorwaardelijk A. C. M. Vredcling. Twee leerlingen werden niet bevor derd. De Tuberculose-bloemendag. Id de N. R. Ct. kwam dezer dagen een bericht voor, dat we, eenigszins gewijzigd, zeer gaarne Onder de oogen onzer lezeres sen en lezers brengen. Zaterdag, ZoDdag en Maandag a.s. toch zullen tal van jonge dames, voorzien vau een groote hoeveelheid celluloid bloempjes haar voorraad aan 't publiek te koop bieden. Een ieder zal zich tooien met het eenvoudige doch sierljjke bloempje, omdat ook hij iets wil bjjdragen tot het beroikon van het schoone doel, dat de vriendelijke verkoopsters voor oogen staat: hulp te verltenen aan minvermogende tuberculose- lijders, Het vorige jaar, op 30 April, den eer sten verjaardag van Prinses Juliana, werd voor het eerst in ons land zulk een bloe mendag goorganiseerd, en de verkoop hier ter stede slaagde zoo uitmuntend, dat de voorraad bloempjes te kort schoot om aan de aanvraag der kooplustigen te voldoen. Het resultaat was, dat ruim 500 gulden werd bijeengebracht, vooi welke som een tieDtal prao tuberculose kinderen eonigen tijd naar Egmond aan Zee zijn gezonden. Dit jaar heeft de Amersfoortsche Vereeni giug tot bestrijding der tuberculose gezorgd, dat haar voorraad bloempjes aanzienlijk grooter is en vol vertrouwen op de mede werking van allen, ziet zij de komende bloemendagen tegemoet. Daar de verjaardag van het Prinsesje dit jaar op Zondag valt, zal de verkoop hier ter stede Zaterdag, Zondag en Maan dag plaats hebben. Dat het resultaat zoo mogelijk nog schitterender moge ziju dau het vorige jaar, dat de verkoopsters handeD te kort mogen hebben om de kooplustigen te bevredigen, opdat de vcreeniging zal kunnen voortgaan, zooals ze dit het afgeloopen jaar gedaan heeft, vele minvermogende kinderen te helpen hunne bedreigde gezondheid te herwinnen. Elk dubbeltje draagt er toe bij, dit schoone doel te bereiken. AGENDA 30 April. Uitvoering Amersf. Toonoelver. D. I. U. in de Keizerskroon. 1 Mei. Volkbuitvoering van Toonkunst in Amicitia. 2 Mei Uitvoering Toonkunst in Amicitia. 7 Mei. Bijeenkomst Ned. Ver. totafsch.vau alcoholh. dranken in het Valkje. Een avontuur met een tijger. Misschien is wel nimmer het leven eens menschen op merkwaardiger wijze Indisch Varia. „Opheffer" schrjjft in het Bataviaasch Handelsblad aardige „Brieven aan de Redactie". Hg is blijk baar zeer sceptisch gestemd ten aanzien van wat meu zou kunnen noemen de ethische richting in oze koloniale politiek, 't verheffen, 't „opheffen" van den inlan der. In z'n brieven neemt hij er dan ook geregeld een loopje mee, maar op heel gemoedelijke wjjze. De Indische postspaar bank heeft onlangs op ruime schaal biljetten verspreid waarin op de voordeelen van geldbelegging, ook door den inlander, wordt gewezen. Naar aanleiding hiervan schrgft „Ophef fer" o. a. 't volgende: Een oude inlander koopt een heelen voorraad mertjona (vuurwerk) voor wel 10 pop! Zeg, Kè zeg ik, moet je nou voor 10 pop mertjona koopen? Ja, doro, zegt hij (zonder sembah), (groet) want hij heeft allebei z'n handen vol), ik heb zooveel kleinkinderen. Ja maar, goeie man, denk aan je ouden dag, aan de toekomst Noen inggih! (hoog Javaansch: be- teekent ja Kijk hier heb je een biljet van de Postspaarbank, van de Kangdjeng gouper- nemen (het gouvernement) 2\3 pet. rente krijg je zonder er iets voor uit te voeren, en 't is bijna als geesteljjk goed: het zal uiet door de mot verteerd worden en er komen geen dieven aan. Inggib Juist, ge geeft me gelijk, vadertje. Kijk, beleg nou die 10 pop bjj de Post spaarbank; dan krijg je elk jaar 23 centen rente. Kijk waar woon je? In Sido moekti. Nou, kijk 'ns aan, dat ia maar 18 paal ver. Je hebt dan niets anders te doen dan elk jaar naar 't postkantoor te wande- deleu en je 23 centen te innen, en daar voor koop je dau mertjona en die kosteD je dan niets; daar zorgt de Kandjeng goupernemén voor. Tegen dio 36 paal wandelen zien jullie toch niet op, want je versljjt geen schoenen. De man keek me zóó vriendelijk aan en gaf me in alle opzichten zoo volkomen gelijk, dat 't me goed deed en ik hem een dubbeltje caudeau wilde geven. Maar ik had geen geld b(j mewat 6oms maar goed is, want het toegeven aan alle goede opwellingen zou ruïneus zgn. Eigenlijk moest elk ambtenaar B. B. milionair zgn; dau eerst kon bg zgn ambt naar behooren vervullen en vrede hebben met zich zelf, want nu, boordevol van liefde voor den bruinen bioeder heeft ie telkens wroeging, dat h(j het bjj woorden moet laten

De Eemlander | 1911 | | pagina 2