DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 102. DINSDAG 2 MEI 1911. 8e JAARGANG. Bestrijding der kwakzalverij. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. J. vau Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per juarf Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nunrmers f 0.05. Ilureau: KLF.ISK II llO 6. Telet. Iuterc. IS». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vau advert, en reel, van buiten het kantor. Amersfoort iu dit blad ia „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Biunon-en Buitonlandseh Advert.- bureau D. ALTA, Wnrmoesstr. 71.78 Amsterdam In den laatsten tijd begint de justitie hier te lande gelukkig! meer dan vroeger ernst te maken met de vervolging van lieden, die onbevoegd do geneeskunde uitoefenen. Natuuilijk heffen alle vrienden der kwakzalvers nu oen geweldig geschreeuw aan, waaraan de moesten onzer rechters, naar wij hopen, zich echter wel niet zullen storen, al dient met leedwezen geconstateerd te worden, dat tot in den boezem onzer rechterlijke macht sommige vormen van kwakzalverij, met name de zoogenaamde behandeling der magnetiseurs, nog verde digers vinden. Eigenaardig is het nu echter op te merken, in welke kringen de kwak zalverij het krachtigst verdedigd wordt. Niet de vrijzinnigen zijn het, die de kwak zalvers beschermend do hand boven het hoofd houden; geen blad van vrijzinnige richting zal het bestaan oen lans voor deze lieden te breken. Koon, aan een orgaan als de Standaard bljjft de treurige eer voorbehouden, de kwakzalverij in het opeu baar aan te bovelen. Gecu wonder Soort zoekt soort, zegt het spreekwoord. En de politieke kwakzalvers gevoelen zich geeste lijk innig verwant aan hun medische collega'6. Doorziet het publiek, dat onder de sug gestie der politieke kwakzalvers staat, de minderwaardigheid der kwakzalvers op ge neeskundig terrein, dat staat te vreezen, dat het ook langzamerhand gaat inzien, dat het op politiek gebied even hard bij den neus genomen wordt door de leiders, welke het tot dusver bliudelings volgde. Zoodat de conclusie voor de hand ligt, dat die leiders hunnerzijds er 't allergrootst belang bij hebben, het vertrouwen van 't publiek in de magnetiseurs, gezondheids- bidders, boertjes van Staphorst en consorten toch vooral niet te ondermijnen. Zoo zijn dan de politieke 'kwakzalvers mede verantwoordelijk voor de onheilen, door hun medische broederen gesticht onder ons goedgeloovig volk. Wij zijn allerminst vijanden van den godsdienst, en onver draagzaamheid zal in ons steeds de felste bestrijders vinden, maar het dient erkend, dat veel bijgeloof op medisch terrein door sommige kerkelijke richtingen in de hand wordt gewerkt. Met name ziju hieraan de calvinisten en de katholieken schuldig: de calvinisten door het verbreiden der opvat ting, dat sommige geneesmethoden o.a. de vaccinatie zondig zijn en door het publiek diets te maken, dat er „mannen Gods" zijn, die over bovennatuurlijke krachten en gaven beschikkeu (men denke hierbij slechts aan den „van God gegeven leider", die door zijn uaieve volgelingen als een Godsgezant wordt vereerd (ook na het LehmanWestmeijer-schandaal); de ka tholieken, door het geloof te verbreiden in de mogelijkheid van wonderdadige gene zingen door heilig water, reliquieën en andere dergelijke buitennissigheden (de bedevaarten naar Lourders en andere plaatsen, waar men een dergelijke wonder baarlijke genezing kan vinden, worden dooi de katholieke kerk stelselmatig aaubevolen en in de hand gewerkt). Zoo blijkt duidelijk, welk nadeel voor de volksgezondheid voortspruit uit de over- heersching van dergelijke inzichten. En te vens, hoezeer het uit hygiënsch oogpunt wenschelijk moet geacht worden, dat die overheersching wordt tegengegaan. Zie daar dus een nieuwe rechtvaardiging der vrijzinnige politiek. Immers van een overheersching der kerkelijke richting op politiek terrein is slechts versterking te verwachten van de verkeerde opvattingen, die den bloei der kwakzalverij in de hand werken. En dat men hier inderdaad to doen heeft meteen zeer ernstig gevaar voor het welzijn van een volk, moge blijken uit het feit, dat men in Duitschland, waarop de vrienden der kwakzalverij zich met voorliefde plegen te beroepen als op een land, waar do uitoe fening der geueeskunde vrij is, zich genood zaakt heeft gezien een wetsontwerp in te dienen om paal en perk te stellen aan de uit dien ougeregelden toestand voortge sproten misbruiken. In dit wetsontwerp - opgenomen iu de aflevering van Maart dezes jaars van de Zeitschrift für Untcr- suchung der Nahrungs- und Genussmittel wordt o.a. kort en krachtig verboden „die Bchandlung mittels mystischer Verfahren" (de behaudeling niet mystieke methoden) En blijkens de memorie van toelichting wordt daaronder verstaan de gebedsgenezing, het maguetiseeren, de behandeling 4door handoplegging, door „besprekin?" eu dergelijke bijgeloovige manipulatiën. Welnu, ook in ons land is hot zeer gewenscht, dat dergelijke „mistiscber Sckwiudel" gelijk de memorie van toelich ting deze behandelingsmethoden noemt, wordt uitgeroeid. Maar zoolang de meerder heid van ous volk de politieke kwakzalvers welke vrijwel denzolfden „mystischen Sohwindel" bediijven, goedgeloovig blijft volgen, valt er niet aan te denken, dat de kwakzalvers terrein zullen verliezen, hoe zeer ook onze justitie op loffelijke wijze hun 't leven zuur tracht te maken. De verkeerde ideeën, welke van de zjjde der groepen, die thans in ons land aan 't roer zijn, aan ons volk worden ingeprent, dienen in de eerste plaats te worden bestreden, wil men met vrucht de kwakzalverij, die thans zoo welig tiort, den kop indrukken. Daarom dienen onvermoeid onze denk beelden te worden gepropageerd: de volks gezondheid zoow-el op psychisch als op lichamelijk gebied zal er wil bij varen. V. D. Duitschland. Bij den Rijdsdag is oen adres ingekomen, geteekend door 130.000 mannen en vrouwen, waarin gewezen wordt op het feit, dat het beroep van kellncrin to kort doet aan de vrouwelijke waardigheid. De onderteeke naars vragen de vrouwelijke bediening in herbergen eu café's te verbieden. Frankrijk. Er wordcu telkens meer personen be trokken bij de zaak van den lintjes handel, gedreven door den Parijschen advocaat Yalensi. Behalve op hem en zijn broeder- in Aix heeft do justitie de hand gelegd op twee individuen, die het filiaal vau Valensi's zaak hielden in Rijssel. Hier zijn de meest schaamtelooze oplichterijen gepleegd: er worden Nisjam-Istiohar-orden verkocht, de Wassende Roode Maau van Marokko, vice- consulaten van Haïti en van Coenoni en daarnaast nog tal van phautastisch ver zonnen ordeteekens, zooals: het Gouden Kruis, de Ster der Parthenopeïsche Aca demie, de Roodo Maan, het Kruis van den Ridderplicht eu het Kruis van Verdienste. Natuurlijk werd dat alles verkocht tegen honderden francs en er ziju inderdaad tal van dwaze ijdeltuiteu te vindeu geweest, die hun spaarduitcn voor dien rommel wilden geven. Wie is hier do ernstigste schuldige: hij die bediogen wilde worden, of de slimme schavuit dio daarvan gebruik maakteP Hoe de één Mei dag is afgeloopeu in Parijs kunnen we nog niet precies zoggen. Geheel matig is het in elk geval niet geweest. Reuter seint, dat tegen twee uur de betoogers naar de Place de la Concorde Btroomden. De politie dreef hen terug, telkens echter schoolden zij opuieuw samen. De kurassiers maakten een charge, er viel een revolverschot, en er werdon tal van arrestaties gedaan. De betoogers zongen de „Internationale" en beschimpten de troepen. Een politie officier werd gewond door een messtcok. De botoogets schoolden" telken» weder samen en ioder oogenblik ontstonden nieuwe botsingen en werden nieuwe in hechtenisnemingen gedaan. Een tiental betoogers hebben zich go- meld bij de umbulaucc. De Place de la République was door militairen bezet. Acht en vijftig personen zjjn in hech tenis genomen. Rusland. Volgens de Borlijnsche Lokal Anzeiger, heeft de Russische senator Neuhardt bij de verificatie van de administratie der militaire intendance, belangrijke malversaties en verduisteringen ontdekt, tot een geza menlijk bedrag van 15 millioon guldon. Zweden. De Tweede Kamer in Zweden heeft herhaaldelijk een wetsvoorstel behandeld, waarin aan gemeenten de bevoegdheid wordt gegeven, binnen haar gebied den vei koop van gedistilleerd in 't klein te verbieden. Reeds vier malen is dit voorstel door de Kamer aangenomen, het laatst iu 1008. toen door de besturen van 1044 gemeenteu (er 7\jn in 't geheel 1342 gemeenten in Zweden) adressen naar dit regeeringsli chaam waren gezouden, waarin zij hun adhaeslé betuigden met het aanhangige wetsvoorstel. Nu hoeft de Kamer, met 120 tegen 39 stemmen, voor de vijfde maal deze wet aangenomen. De Eerste Kamer heeft telkens en nu voor de vijfde maal, het voorstel verworpen. Portugal. Een Portugeesch voorstandster van vrou wenkiesrecht, mevr. do wed. dr. Augelo, heeft door te blijven aandringen op haar recht, weten te bewerken, dat zij op de kiezerslijst is geplaatst eu dus zal kunnen deelnemen aan de eerstvolgende verkie zingen. Op grond van het feit, dat zij een beroep uitoefent en hoofd van een gezin is, had zij nl. verzocht op de lijst te ko men. overeenkomstig de bepalingen van de nieuwe kieswet, maar de regeeiing had verklaard, dat zij als vrouw niet kiesbe- voegd was. De strijdbaro weduwe berustte echter niet in die uitspraak, maar bracht de quaes- tie voor de rechtbank, en deze heeft nu te haren gunste beslist, Onder do Portugeeschc suffragettes heerscht begrijpelijkerwijze grooto vreugde over deze ovorwinning, die echter op het oogenblik van weinig invloed zal zijn op de verkiezingen. Dr. Angelo kon nl. juist nog even voor de sluiting op de kiozerslijsten geplaatst worden, voor do andere dames, dio misschien iu de termen zouden vallen, is het reeds te laat. Turkije. Het boycot-comité te Smyrna bogint zijn actie tegenwoordig ook tot de vreemdelingon uit te strekken. Zoo heeft het aan den directeur van een onder Belgische vlag werkende maatschappij verzocht om alle Griekscho werklieden, die bjj hem werkzaam zijn, te ontslaan. Een Italiaansck onderdaan werd door het comité verboden om van Grieken gekochte lichterschepon te bezigen. De Italiaansche zaakgelastigde trachtte vruchteloos tus- schenbeidon te komen. Ook werden oenigo colli's, welko uit Athene naar een Duitsoh koopman te Smyrna verzonden waren, bij aankomst aldaar door do havenurbeiders vernietigd waarop de Duitsche consul protesteerde en schadevergoeding eischte In Kerassoendi heoft zich een dergelijk goval voorgedaan. De havenarbeiders aldaar weigerden ecnige uit Griekenland afkomstige vaten met cognac te transpor toeren, welke bestemd waren voor een Russisch handelaar. Do Russische consul trad voor hem in het krijt on de koopman trachtte toen, vergezeld van den Russischen Cavas, de betreffende vaten aan de douauo af te halen. Toen do havenarboiders dit bemerkten, sloegen zij nog wel in tegenwoordigheid van een commissaris van politie de cognacvaten stuk. Do Russische consul protesteerde. Amerika. De Daily Chronicle, welk blad nu juist niet tot de meest waarheidslievende kan worden gerekeud, deelt opzienbarende diogen moe over de dyuamietactie, die in zekere Amerikaansche vakvereenigings- kringen wordt gevoerd. Een zekere Otis Mc Manigal heeft, naar men zegt, na een behandeling iu den derden graad door do politie eeu uitvoerige bekentenis afgelegd, die niet bepaald in overeenstemming is met den hoogen toon, die de leiders der vakvereenigingen voeren naar aanleiding van do beschuldigingen die tegen de beide broeders Mc Namara zijn ingebracht. Mc Manigal erkent, dat hij zoowel hot werktnig der vakvereenigingen als dat van de politie is geweest. Hij heeft in do afgeloopeu twee jaar 09 dynamietontplof- fingen, die voor een bedrag van 9,600,000 gulden schade hebben aangericht, veroor zaakt. Hij handelde in overleg en in op dracht van mamicn der vakvereenigingen. Een dier hoeren had een vernuftige ma chine samengesteld, waardoor de ontplof fing plaats vond 4 uur nadat do bom was gelegd; hij had dan gelegenheid om te ontsnappen eu zoo noodig om zijn alibi to bewijzen. Eeu speurder, Burns geheeten, kreeg Mc Manigal eindelijk in de gaten. Hij arresteerde hom, maar gebruikte hem verder als spion, hetgeen niet wegnam, dat Mc Manigal kalm voortging in overleg met zijn vroegeio kameraden, bommen te laten ontploffen.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1