WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. Rechtzaken. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgcmaukt voorm 10.50 unr. De Bilt, 2 Mei 1911. Hoogste barometerstand 707.5 m.M. te MünchoD, laagste 743.0 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond tan 3 Mei 1911. Matige tot krachtigo Z.W.-lijke tot Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken, later opklarend, regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. (Barometerstand te AMERSFOOPT 764 m M. Vorige stand te 12 uur 754 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 58 Laagste hedennachtF. 36 Hedenmiddag 12 uurF. 59 De leiders van de vakvereenigingen zijn oter deze inededeelingen maar matig ge sticht. Zij blijven echter volhouden, dat de beide Mc Namera's onschuldig zijn. Wan neer Mc Manigal's verhaal waar blykt te zyn, verzekeren zy verder, heeft hij niets anders dan op eigen initiatief gehandeld of op dat van misdadigers, die zich in de vakvereenigingen hebben ingedrongen. Wjj zelf weten van zijn misdaden niets af Tweede kamer. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tot hervatting van hare werkzaamheden opgeroepen tegen Dinsdag 9 Mei 's na middags 2 uur. Invoerrecht op meel. De Nederlandsche Bakkersbond heeft het volgend rondschrijven verzouden: In onze jongste vergadering is met eenparige stemmen besloten, naar aanlei ding van het wetsvoorstel om meel en bloem met een invoerrecht te belasten, hiertegen eene actie te organiseeren. Waar in den laatsten tijd, de lasten van de bakkerij reeds verzwaard zijn, door verhoogde loouen, korteren arbeidsduur en verhoogde prijzen van verschillende grond stoffen, is een belasting op meel en bloem nog meer dan vroeger voor de bakkerij zeer ongewenscht. Het is evenwel niet voldoende dit te zeggen, maar noodzakelijk is, dat wij allen ous weerbaar maken, om met kracht van argumenten dit de bewijzen. Wij kun nen, elk persoonlijk zoowel als collectief, onzen invloed doen gelden direct en indirect bij de Regcering en bij de leden der Tweede Kamer. Gelukkig behoort het vraagstuk meel- rechten niet tot de beginselen van eenige politieke partij, zoodat dan ook bladen van alle richting van linkerzijde en rechterzijde het voorstel bestrijden. Daartegenover staat, dat machtige invloe den dit invoorrecht wenschen. Daartegen moeten wij ons vereenigen. Als begin van actie wordt belegd een openbare vergadering op Woensdag 10 Mei des namiddags een uur in het Nut van het Algemeen te Amsterdam. Tot deze vergadering worden alle bak kerspatroons uit Noord-Holland en Utrecht, alsmede de leden der Tweede Kamer, uit deze provincies afgevaardigd. Als sprekers zijn uitgenoodigd: lo. Do Nederlandsche Bond van Meel fabrikanten 2o. De Nedorlandsche Yereeniging van Handelaren in Buitcnlandsch meel. De Pest op Java. De correspondent te Batavia van het Hbld. seint d.d. gisteren: „Te Soerabaja deden zich twee, te Mod- jokorto drie gevallen van pest voor". Modjokerto ligt aan den spoorweg van Soerabaja naar Madioen in de residentie Soerabaja. Uit dit bericht blijkt weder, dat oppassen de boodschap blijft. De Eerste Vrouwelijke Politiebeambte. Op het hoofdbureau van politie te Rot terdam had gister in tegenwoordigheid van het geheele corps hoofdinspecteurs en inspecteurs de plechtige installatie plaats van de eerste vrouwelijke politiebeambte in Nederland, mej. D. Sanson. Zij werd door den hoofdcommissaris van politie den lieer Roest van Limburg toegesproken en aan het politiecorps voorgesteld. Mej. Sanson zal werkzaam zijn voor de afdeeliug Kinderwetten bij do zedepolitie. Minister Colijn en de drank. De nieuwe genie-kazerne te Utrecht wordt gebouwd in een nieuwe wijk vande stad, achter het Wilhelrainapark, welk stadsgedeelte door den Gemeenteraad tot „verbodswijk" verklaard is. In verband hiermede is door het Utrechtsche Drank- weercomité aan den Minister van Oorlog verzocht om in die nieuwe kazerne een drankvrije cantine in te richten. De Min. heeft echter het verzoek niet willen toe staan. Apothekers-Adsistenten. De Algemeene Apothekers-Adsistenten Bond heeft een circulaire gericht tot hoof den van scholen en onderwijzers en wijst hen daarin op de toestanden welke voor het meerendeel in de apotheken heerschen. De Bond grondt zijn cijfers op een ge houden enquête en zegt dan dal voor een 5000 bezitters van het diploma van apo thekers adsistent uog geen 1400 plaatsen te bezetten zijn. Voor een arbeidsdag van gemiddeld 11 k 12 uren ia het loon per jaar voor 70 pCt. der mannelijke adsistenten nog geen f 900. De vrouwelijke verdienen bijna allen nog minder dan (700 's jaars voor een werktijd van 9 tot 11 uren daags. Zondagsrust en vrije avonden zijn weinig. En voor deze betrekkingen is een betrek kelijk nogal kostbare opleiding tot minstens het 19e jaaj noodig. De Bond haalt in zyn schrijven ook nog de uitspraak aan van dr. Bruinsma, eon specialiteit op sociaal, medisch en pharmaceutiscb gebied, die, uit hoofde van het gevaar voor mogeljjke vergis singen door oververmoeide personen zegt: „Het geldt dan niet meer het gemak, de rust of het belang van enkelen of van een bepaalde klasse van personen, maar met volkomen duidelijkheid wordt het een zaak van algemeen belang". Staking. Gisteren begon te Groningeu een staking in het loodgieters- en gasfittersbedryf; 55 werklui staken, slechts weinigen werken. De eisch is loonsverhooging. Het Debietrecht op Tabak. In de te Amsterdam, onder voorzitter schap van den heer D. Alta, gehouden vergadering van de Ned. Yer. van Rei zigers in bewerkte Tabak is met alge meene stemmen de volgende motie aan genomen „De vergadering, enz. „overwegende, dat het tot wet worden van bedoeld ontwerp zal opleveren grooto schade voor al de betrokkenen bij het tabaksvak en dus ook vour de reizigers in bewerkte tabak. „overwegende toch, dat door het stijgen der pryzen van het artikel in het alge meen de tegenwoordige omzet onmogelijk gehandhaafd kan worden, doch integendeel sterk gedrukt zal worden, waardoor het inkomen der reizigers en in het bijzonder van hen, die hoofdzakelijk uit provisie hun inkomsten hebben, sterk zal vermin deren, zoo niet geheel worden opgeheven; „overwegende, dat de financiën van het Rijk daardoor toch geen booger cijfer van inkomsten zullen aanwijzen; „overwegende dat de voorgestelde maat regelen zijn belastingen van indirecten aard waardoor zij niet gelijkmatig werken en dus niet met ieders draagkracht rekening houden „spreekt als hare meening uit, dat het voorgestelde ontwerp niet tot wet behoort verheven te worden; „schenkt hare adhaesie aan de adressen, reeds thans bij de Tweede Kamer inge diend, waarin het voorgestelde ontwerp wordt afgekeurd; „besluit deze motie bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal in te dienen: „en gaat over tot de orde van den dag Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde in de provincie Utrecht. In de te Utrecht gehouden algemeene vergadering heelt dr. Sjollema, leeraaraan de Veeartsenijknndige School te Utrecht, een inleiding gehouden over deu toestand van landbouw en veeteelt in deze proviucie. Spreker ging alle takken van het bedrijf na en kwam tot de conclusie, dat de ak kerbouw in de provincie Utrecht veel te wenschen overlaat en er op veetceltgebied nog veel te verbeteren valt. Van de gelegenheid tot ontwikkeling van den landbouwer is in Utrecht weinig gebruik gemaakt en voor het Genootschap ligt hier eon ruim arbeidsveld nog volkomen braak, evenals dit het geval is met andere takken op dit gebied. Het ledental bedraagt 1454. Te beginnen met 1 Mei zal de 2e secre taris dagelijks zitting houden in het Land- bouwhuis, Rijnkade. Tot onder-voorzitter werd herkozen jhr. mr. D. de Blocq van Haersma de With, te De Bilt. Een belangrijk vonnis. Een voor ons Merkenrecht zeer belang rijk arrest heeft de Hooge Raad gewezen iu zake de viaag of voor een merk, bo- staande uit een woord, ook nog noodig is zekere vorm van letteis, waardoor dat woord zich onderscheidt van hetzelfde woord, doch in anderen vorm gedrukt. In een vorig arrest had de Hooge Raad beslist dat voor een woordmerk ook een bepaalde vorm noodig is. Doch thans ver nietigde de II. R. een arrest van het Hof te Amsterdam, hetwelk in overeenstemming met 's Raads vorig arrest datzelfde had beslist. Thans overwoog de H. R. dat uit de bij het arrest opgespoorde oorsprong en be doeling der Merkcnwet van 1893, ten deze nader bevestigd door de toelichting van regeeringswege gegeven bij de beraadsla gingen daarover in de Volksvertegenwoor diging, voortvloeit, dat thans aan 't enkele woord zonder meer het vermogen kan worden toegekend oin te dienen tot onder scheiding van iemands fabrieks- of haudels- waren van dio van anderen. De stelling al6 zoude volgens onze Wet voor het woord- merk het onderscheidend vermogen niet in 't woord alleen kunnen worden gevonden maar daarenboven een bijzonderen voor afbeelding vatbaren vorm worden voreischt, vindt geen steun in de wet. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken' Geteerde wegen. De behoefte aan stofvrije wegen, die door 't automobilisme meer en meer op den voorgrond treedt, werkt 't streven naar 't vinden van een nieuw afzetgebied voor teer in de hand en wel zoo, dat men op vele plaatsen 't gebruik van teer voor 't vastleggen van wegen met wan trouwen beschouwde en opnam alB een zaakje, dat door de teerproducenten was opgezet en opgeschroefd. Langzamerhand wordt echter erkend, dat zij, die met 't beheer der wegen belast zijn, ook wel zonder den aandrang der teerproducenten voor 't verbruik van teer voor wegen gekomen zouden zijn. 't Blijft echter nog steeds noodig te wijzen op de goede resultaten van 't teeren der wegen en in dit opzicht mag gewezen worden op die 't vorig jaar bereikt in 't district Fnlham van Londen. Daar waren tot 't einde van Mei 1908 mac-adam-wegen tot een geza menlijke lengte van 13.2 Eng. mijl onder behandeling met teer; de kosten bedroe gen ongeveer 7.5 ct. per M8. wegoppervlak; uit een vergelijking der hoeveelheden afgevoerd straatvuil en stof met die van vorige jaren bleek, dat op de wegen ongeveer 300 ton materiaal meer was blijven liggen en vastgehouden. De besparing daardoor verkregen werd geschat op f 1620 en de totaio bezuiniging op ongeveer f 650. Naar wij vernemen heeft de Amers- foortsche Voetbalclub II. Y. C. seriewed- strijden georganiseerd, die zullen worden gehouden op het terrein achter Rustoord op 21 en 28 Mei a.s. Do belangstelling voor deze wedstrijden is bijzonder groot zoodat reeds een twaalftal clubs hebben ingeschreven. Een vrij groot publiek woonde gisterenavond in Amicitia de generale repetitie van Toonkunst bij en genoot blijkbaar zeer van de uitvoering van Haydn's Schöpfung. Herhaaldelijk juichte het de solisten toe, terwijl ook het koor veel applaus verwierf. Velen zulleD dau ook ongetwijfeld het Toonkunstbestuur dank baar zijn, dat het de generale repetitie als Volksavond bestendigde. De met ingang van 1 Mei overge plaatste kapitein H. J. Brackman van de Water van het 5e naar het 7e regiment iufanterie, is belast met het bevel van de le compagnie van het lc bataljon te Naarden. De kapt. H. A. Ruye Lehman de Lehnsfeld van het le reg. veld-art. te Amersfoort wordt 1 Juli a.s. gedetacheerd bij het 5e reg. inf. alhier. De le luit. A. G. J. C. Wilkens van het le rog. veld art. is ontheven van zyno detacheering bij de rijschool en overge plaatst by het 4e reg. veld art. te Leiden. Zondag 7 Mei a. s. wordt in de Remoostiantsche kerk de Kinderkerk, van wege de afdeeling Amersfoort van den Ned. Protestantenbond gehouden. Voor den Doopsgezinden Kring wordt Zondag a.s. in het Logegebouw een godsdienstoefening gehouden, waarin als spreker zal optreden Ds. E. M. ten Cato. De heer A. C. Butselaar is benoemd tot tijdelijk onderwijzer te Nijkerk. De jaarvergadering van „Flohite" wordt morgenavond ten Raadhuize gehou den Do agenda vermeldt de volgende punten van behandeling: 1. Rekening en verantwoording van den penningmeester over het gehouden golde- lijk beheer over het afgeloopon jaar. 2. Verkiezing van een bestuurslid we gens periodieke aftreding (.vacature W. Croockewit W.Az.) 3. Verkiezing van een bestuurslid (va cature O. G. H. Heldring). 4. Uitloting van drie aandeelcn in de geldleening von 1898. 5. Jaarverslag van 1910. Vliegkamp te Soesterberg. De eerste demonstraties in het vliegkamp te Soesterberg en Ede zullen 14 Mei a. s. aanvangen. AGEN DA 2 Mei Uitvoering Toonkunst in Amicitia. 7 Mei. Bijeenkomst Ned. Ver. tot afsch. van alcoholh dranken in het Valkje. SOEST. De gemeenteraad heeft gunstig beschikt op 't adres van de firma Verwey en Lugard, waarbij vergunning gevraagd werd tot den aanleg van een tram van do halte Dolderscheweg af tot 't vliegkamp. Hedenochtend werd reeds 'n proefrit ge daan. ZEIST. De plannen tot oprichting van een openbare leeszaal en bibliotheek te Zeist komen hun verwezenlijking steeds meer nabij. Na een tijdperk van stille voorbereiding schijnt thans't oogenblik van handelen aangebroken te zyn. De com missie van voorbereiding, die sedert eenigen tijd wekelyks vergadert, is bezig op ruimen

De Eemlander | 1911 | | pagina 2