DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 103. WOENSDAG 3 MEI 1911. 8e JAARGANG. Ter leering. BUITENLAND. MLANDER. Hoofdredacteur: Mr. IK J. vau Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Alzonderlijke nummers 10.05. Itureau: KJLKISfK Uiiti 6. Telel. Int ere. 1S3. Prijs tier Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 1 0.40. Voor iederen regel moer 10.08. Huilen het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vau advert, en reel, van buiten bet kantor. Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 7ö Amsterdam Men kan protestant zijn en het toch bejammeren, dat soms de r. k. Eombode niet door protestanten in 't algomeen en door de Amersfoortsche vrijzinnigen in 't bijzoudor wordt gelezen. Zij zouden met sommige artikelen hun voordeel kunnen doen. Zoo bijvoorbeeld mot het onder staande, dat do Eembode schreef naar aan leiding van het volgend berichtje uit het Centrum: .Men deelt aan het Am. Dagblad medo, dat alhier in voorbereiding is, een Tweede Roomsch Katholieke Kiesvereeniging van vooruitstrevende richting, dio den naam zal dragen „Het Katholieke Volk". .Een eerste vergadering moet roeds ge houden zijn en een Iwesde voor de defini tieve oprichting kan nog deze maand verwacht worden". Naar aanleiding van dit berichtje dan, schreef de Eembode: (de spatieeringen zijn van ons) De uitslag van dit werk zagen we evonwel met groote gerustheid te ge- moet, maar toch meeneu wij met nadruk op een zeer groot misverstand te moeten wijzen, hetwelk in dit bericht verscholen ligt. Een katholieke vereen i- ging oprichten om een be staande katholieke veree- niging tegen te werken is eenvoudig onzin. Zoo'n vereeni- ging zou lijnrecht iudruischen tegen het katholiek beginsel, dat eenheid onder ling op den voorgronp stelt. Dat in elke vereeniging verschil van meening kan voorkomen omtrent punten van ondergeschikt belang het hoofddoel moet steeds onaangetast blijven is zeer natuurlijk, maar dan dient ook na behoorlijke bespreking en na stem ming daarover gehouden, de minderhoid er zich bjj neer te leggen, zooals ge woonlijk ook geschiedt. Nu gebeurt het echter helaaB, wel eens, dat er personen gevonden worden, die in hun verlangens teleur gesteld worden, toch hun zin willen hebben, en dan in hun bekrom pen inzicht zóó ver gaan, dat zij open lijk tegen do vereeniging in verzet komen en ook anderen daartoe trachten over te halen. Maar deze katholieke personen kunnen dan alleen slechts een club ol groep van opposanten vormen tegenover een katholieke vereeniging, maar nooit of te nimmer een katholieke vereeuiging stichten. Door dit te ver onderstellen, ontstaat een groot mis verstand. Derhalve kon van het oprichten eener tweede Roomsch Katholieke Kiesver eeniging nimmer sprake zjjn. Maar ook staat bij ons vast, dat geen enkel Katholiek met gezond verstand begaafd, zóó onnoozel wezen zal van een dergelijke onderneming, als het Am. Dagblad geliefde te noemen, cenig succes te verwachten. En even stellig z ij n w ij ervan over tuigd, dat de Katholieken te dezer plaatse niet zoo karakterloos zullon zijn om to pogen tweedracht te zaaien in de Katholieko Part ij ten gerieve van onze politieke tegenstanders. De voorbeeldige, eendrachtige samenwer king der Katholieken, welke zich hier bij verkiezingen steeds zoo schitterend openbaart, spreekt ons daar voldoende borg voor". Als men nu in aanmerking neimt, dat het juist do Roomsch Katholieken waren, dio bij do laatstgehouden verkiezing voor den Gemeenteraad getracht hebben twee dracht te brengen iu liet Kiezerscorps der vrijzinnigen, door terstond een vrijzinnig candidaat te stellen, dan behoeft men uict te vragen hoe groote mate van scherp zinnigheid zij den vrijzinnigen toekennen iu vorkieziugszaken. In elk geval is, wat de Eembode thaus heeft geschreven zeer de overweging waard, ook voor vrijzinnigen, want Wie niet uit alles leeron wil, Wil iu 't geheel niet loeren. Marokko en de Wereldvrede. Duitschland heeft thans officieus uitge laten hoe het deukt over hot optreden van Frankrgk in Marokko. Wat de Nordd. daarvan zegt, komt op het volgende neer: „wij hebben niets in te bteogen tegen het geen gij tot dusver gedaau hebt, maar ga niet te ver, houdt u strikt aan onze af spraken, want anders zouden wij onze tegemoetkomende houding laten varen". De vrees derhalve dat door dit optreden van Frankrijk de Marokkaanscho quaestie, die eenmaal Europa tot vlak b(j den oorlog bracht, maar die door de overeenkomst van Algeciras en het Fransch-Duitsche verdrag van 1909 tot oplossing word gebracht, op nieuw vau belang zou kunnen worden voor de groote Europeesche politiek, die vrees heeft zich voorloopig nog niet bowaarheid. Duitschland blijft bij zijn houding volharden, dat het Frankrijk de handen vrijlaat in Marokko, zoolang het de verdragen maar niet schendt. De expeditie naar Fez acht Duitschland niet zulk een schennis. Muar laat Frankrijk er voor waken dat het niet verder ga dan zijn bevoegdheden volgens die overeenkomsten strekken. M. a, w, laat het niet trachten Fez blijvend te houden zooals het met Oedsjda en Casablanca gedaan heeft en daardoor een soort van protectoraat over Marokko te verkrijgen; want dat zou strijdig zijn met de overeen komst van Algeciras waarbij immers de Marokkaanscho Sultan wordt erkend als onafhankelijk souverein en zoodra Frank rijk die overeenkomst mocht schenden, komen ook de verplichtingen te vervallen die de andere mogendheden lees Duitsch land daarbij jegens Frankrijk op zich namen, m. a. w. zal Duitschland vrij zijn om de hand die het van Marokko heeft afgetrokken, opnieuw daarnaar uit te strek ken. Zoo zou inderdaad de Marokkaansche quaestie als vraagstuk van Europeesche politiek kunnen herleven. De vraag is nu maar of Frankrgk in staat zal zijn, niet verder te gaan, en of do omstandigheden het niet zullen verplichten, in Fez te blijven, wanneer het er eenmaal is. Overigens wordt bij alle beschouwingen over de haudelwijzo der Franschen in Marokko wel een weinig uit het oog verloren dat het geen Frausche troepen zijn die Fez gaan ontzetten, maar Marokkaansche, al staan zij dan onder be vel van Fransche officieren eti kader en worden zij vergezeld door Fransche kanon nen. Eon volledige expeditie van Frankrijk naar Foz is het nog niet. Belgie. Volgens de laatste berichten, door de Belgische legatie te Londen uitgegeven, is de Koningin der Belgou woder geheeel hersteld. Iu den namiddag maakte Koningin Elisa beth een rijtoer door do stad en binnen enkele dagen hoopt zij naar Brussel te kunnen tcrugkeerco. Dr. Loboeuf, die uit Brussel ontboden was, is weder teruggekeerd. Frankrijk. Reuter meldde gisteren reeds met een enkel woerd dat het den len Mei te Parijs nogal woelig is toegegaan. De morgeu verliep eerst kalm. Iu de Bourse du Travail was een meeting belegd, waar tal van sprekers protesteerden tegen het verbod om te manifestoeren. Bij het uiteengaan trachtten do vrij tal rijke aanwezigen toch een stoet te vormen onder hot zingeu van de Iuternationale, maar de politie elaagdo er in dit te verhinderen. Op do meetine was nog een motie aangenomen, waarbij de invrijheidstelling werd gevraagd van allo personen, die wegens delicten in zako syndicale actie zoowel iu woord als in geschrift, gevangen zaten. Voorts weid in dio motie geprotesteerd tegon het feit, dat de Regeeriug aan de soldaten politicdiensten heeft opgedragen, terwijl verklaard werd, dat de wet op de ouderdomspensioenen zou worden geboycot. Op straat werden na afloop der meeting tien personen, die zich tegen de politie verzetten, ingerekend. Tegen twaalven kwamen de agenten en do troepon, belast met do verhindering van de 1 Mei betooging op de Place de la Concorde, daar aan. Alle circulatie wei d verboden en alleen de groote Chaussée naar de Champs Elysées bleef vrij. Ongevoer te halftwee kwamen de eerste betoogers in kleine groepjes opdagen, maar onmiddeUjk joeg de politie alle verzamelingen van publiek uileen. Een half uur later trokken de beloogers van alle zijden op, naar do Place de la Concorde, maar door de uitgebreide voorzorgsmaatregelen konden zij zich daar uiet vereeuigen. Zij verzamelden zich toen in de Champs Elysées, tusschen de Aveuue van dien naam en de Cours de la Reine. Telkens drevon de politieagenten hen terug maar even spoedig vereonigden zij zich weder. Toen dus de politie ouuiachtig bleek, werden de kurassiers gerequireerd. In galop voerdon dezen con charge uit op het plein en in do Champs Elysées, waai bij verschillende betoogers omver gcredeu werden. Te halfdrie klonk een revolverschot uit de menigte. De betooger, die dit schot had gelost werd onmiddellijk gearresteerd. Tallooze arrestaties hadden voortdureud plaats. Daar de menigte voortdurend aangroeide en van haar vijandige houding blijk gaf door het zingen van de Internationale en het uitjouwen der troepen, werd meer dan eens de charge herhaald. In het gedrang kreeg een politieinspec- teur een messteek in den rug. De wond bleek niet ernstig, want te voet kon de gewonde zich naar een post van het Roode Kruis begeven, om zich te laten verbinden. Verder 6eint Reuter nog: Na afloop van een door de C. G. T.in een manége aan de Rue St. Jul belegde anti-militaristische meeting, k.vam het tot vechtpartijen. Twee onder-brigadiers en negen politie agenten werden gewond of gekneusd; tal van betoogers werden oveneens gewond. Op de Boulevard Henri IV werd eveneens gevochten met de betoogers. Twee agenten op rijwielen ontvingen messtekenen een hunner werd in hopoloozen toestand naar een ziekenhuis vervoerd. Bij een gevecht in de Rue St. Paul werden personen gearresteerd. In het geheel hadden 81 arestaties plaats. Wat den 1 Meidag buiten Parijs aangaat, wordt gemeld, dat het vooral te St. Eticnne nog al ornstig moet zijn toegegaan. Do politie zag zich meer datt eens gonoodzaakt er met do blanke sabol op in te slaan. In de havensteden hooft de 1 Meidag ditmaal een kalmer verloop gehad dan andere jaren. Het aantal arbeiders, die mot op het werk verschenen waren, liop zeer uiteen, terwijl bv. in Toulon op de 6500 wcrfarbeidcis, slecht 250 man ont braken, is op de werf te Rochefort een derde der aibciders weggebleven. Groot- Britannie. De Houndsditch zaak waarbij in de maand December drie agonton werden ge dood, is Maandag in zijn lantste phase ge treden met den aanvang vau het proces tegen vier Russen, w. o. één vrouw. Do namen dor beschuldigden zijn Jacob Peters, Zurka Dubof, John Rosen en Nina Vas- silleva. De Princess Royal, de nieuwe En- gelsche Dreadnought die Zaterdag van stapel liep, kost, zoudor de bewapening, 1,912,166 pond sterling, of te wel bijua 23 millioen gulden! Daarbij komen dan nog enkele millioencn voor de kanonnen. De schepen der Eogclsche marine kosten iu 189S nog slechts 800,000 pond; in een groote tien jaar is de prijs van een schip dus mot een millioen pond vermoorderd? China. De oproerige beweging in China schijnt nogal ernstig te zijn. Een telegram aan de New York Herald uit Kanton meldt: „Do poorten der stad zijn gesloten, do tclogruphische verbinding mot dn buitcn- woreld is afgesneden, de onderkoning is gevlucht in het admiraliteitsgebouw on wordt daar door de opstandelingen belegerd. Dezen werden echter mecrmalon terugge slagen en achttien van hun leiders werden gevangen genomen. De straten zijn vol opgewonden lieden, niettegenstaande het bevel der overheid om naar huis te gaan. Tal van huizon zijn in brand gestoken en geheel afgebrand. De troepon kenden bij het blusschingswerk niet medehelpcn, omdat zij hot veel te druk hadden met het bewaren der orde. De opstandelingen worden straat in straat uit door troepen vervolgd eu dezen zijn onverbiddelijk: troffeu zij iemand aan met de wapeueu iu de hand, dau wordt hij terstond onthoofd". Aldus de Herald. Vau anderen kant komen berichten dat ook buiten Kauton de opstand zich uitbreidt. Groote troepen revolutionnaireu marcheeron uit het bin nenland naar Kanton, om zich met do oproerlingen te vereenigen en de dynastio ten val te brengen. Om Kanton is een ontzagwekkende menigte geschaard, die

De Eemlander | 1911 | | pagina 1