binnenland!- stadsnieuws. WEERBERICHT. Advertentie n. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 13 Mei 1911. Hoogste barometerstand 767.6 ui.M. te Seydisfjord, laagste 752.8 te Scilly VerwachtiDg tot den avond ran 14 Mei 1911. Meest zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, mogelijk regen met kans op onweer. Temperatuur: Dezelfde. (Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 756 m M. Vorige stand te 12 uur 758 m.M. te Amorsfoort. Hoogste gisterenF. 75 Laagste hedennachtF. 54 Hedenmiddag 12 uurF. 70 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Zater dag 13 Mei des '6 morgens 7 uur is 65° F. motie van de Rgkspartg in zake de taal- quaestie. Deze motie werd toen als ver worpen beschouwd. Daarop volgde de stemming over het ontwerp in zijn geheel met het reeds bovenvermelde resultaat. Van de dertien tegenstemmers waren er vgf conservatief, één, lid van de Rijks partij, twee, Elzassische centrumafgevaar digden, een, Pool en vier, sociaal democraat. Vóór, stemden zeB Centrumlcden, een nationaal liberaal, een Elzassisch afgevaar digde van de Rijksparty en vier Fort- schrittler. Drie natiouaal-liberalen stemden blanco. Groote beweging ontstond, toen het resultaat van de stemming bekend werd en prins Scbonaïch verklaarde dadelgk, dat het onder deze omstandigheden nutte loos was het nieuwe kieswet6ontwerp vooj- het Rgksland te beperken. Al blgft de eindbeslissing natuurlgk bij den Rijksdag, zgn de kansen, dat het Rgksland een grondwet krijgen zal voor het oogenblik uiterst gering. De verras sing over het resultaat van de stemming waB verbazend groot daar zooals we trouwens dezer dagen terloops nog eenB mededeelden vrij algemeen was aange nomen, dat het ontwerp er ditmaal door zou komen. Rusland. Tegen den voorzitter van de stadsdoema van Petersburg Unkowsky en den voor- maligen gemeentesecretaris Soebareff is een gerechtelijke vervolging ingesteld wegens onrechtmatige handelingen bij de leveringen voor het bouwen van een brug. De onregelmatigheden zgn ontdekt bij het onderzoek door deu senator Neidhart. Unkowsky is afgezet. De tweede corruptiejager, senator Garin, heeft te Moskou den gewezen stadscom mandant generaal-majoor Anatol Reinbot op verduisteringen van staatsgelden, om koopbarheid, afpersing en overschrijding van ambtsbevoegdheid bo:rapt. Deze generaal is niet eens zoo lang in functie geweest, van Januari 1906 tot November 1907, nog gpen volle twee jaar dus, In dezen tgd heeft hg nog 300.000 roebels aan buitengewone belooningen voor de politie toegewezen, want generaal Reinbot hield er van te leven en te laten leven. Hg was zoo de oprichter van 'n .weldadigheidsfonds" der politie, dat door afpersing bloeide. Daarmede in verband staun Reinbots maatregelen tegen restaurants en clubs, zgn. tot uitroeiing van het hazardspel. Hetzelfde politiefonds voer er echter maar al te wel bij. Verder is vastgesteld, dat herhaaldelijk personen uit Moskou zijn verbannen, zonder do vercischte bekrachtiging van den gouverneur-generaal of den minister van Binnenlandsche Zaken. Als medeplichtig aan de verduisteringen is eveneenB tegen den kolonel der Garde Koritki een vervolging ingesteld. Spanje. Uit Madrid wordt bericht, dat de werk- liedeuveroenigingen besloten hebben om Maandag a s. de algemeene werkstaking af te kondigen, indien de metselaars, die reeds drie weken lang staken, niet vóór Zondag hun eiscben ingewilligd krijgeu. Naar uit Madrid wordt geseind hooft het Cortes-iid, majoor Amado, vorklaard, dat algemeene dienstplicht in Spanje een on mogelijkheid is. En wel hierom, wijl zoowel het leger slecht georganiseerd, als het volk voor algemeenen dienstplicht nog verre van rijp is. Elke Minister van Oorlog, ver zekerde Amado, heeft de bepalingen van zijn voorganger weder moeten opheffen. De minister van oorlog bleef iumiddels het desbetreftónde wetsontwerp krachtig verdedigen; hoogstwaarschijnlijk zal het dau ook wet wordon, in weerwil van den tegenstand der conservatieven. De Minister president, Canalejas, verklaarde zich tegen de doodstraf, uitgezonderd in het leger. Portugal. Uit Lissabon komen nog dagelijks be- rjchten, die er op wijzen, dat, ondanks de waakzaamheid der regeering, de actie der monarchisten niet verslapt. Zoo zijn uit de cavaleriekazerne een groot aantal karabij nen ontvreemd, terwijl de wacht voor een kruithuis eveneens van do geweren werd beroofd. Niet minder opzien baarde de mededee ling van een politiebeambte aan de auto riteiten, dat een aantal leden van het po litiekorps een werkzaam aandeel nemen aan de anti repnblikeinsche samenzwering. De commissie, die belast is met het onderzoek naar do door de Koninklijke familie genoten voorschotten uit de staats kas, heeft bevonden, dat die voor wglen Koning Carlos alleen reeds ongeveer 9 millioen gulden bedraagt. De regeering is van zins deze voorschotten te verhalen op de jaarlgksche inkomsten van Koning Manuel uit ziju particuliere goederen in Portugal. Turkije. Aan de „Vossischo ZeitiDg" wordt uit Constantinopel geseind, dat do politieke toestand zeer onzeker blijft, en dat, volgens de geruchten, een staatsgreep wordt voor bereid. Het ziet er voor de Turken in Albanië niet zeer gunstig uit, daar zij den laatsten tijd nog al eens min of meer ernstige nederlagen leden. Zoo was Edhem Pasja, die door de Malissoren en aanhangers van Boltinaz werd aangevallen, genoodzaakt onder groote verliezen te retirccreD.Torgoet Sjefket Pasja heeft volgens berekening minstens 25.000 man noodig om den opstand te dempen, althans wanneer deze zich nog niet verder uitbreidt, waarop wel kans schijnt te bestaan, daar do stammen van Koerbino-Kihalla voornemens moeten zijn, zich bg de rebellen aan te sluiten. Zelfs in de buurt van Ipok zou het verre van rustig. De Porte heeft besloten zich niet langer te bepalen tot platonisshe protesten bij de mogendheden over schending harer suzereiniteitsrechten op Kreta, maar wil nu metterdaad bewijzen, dat zjj nog steeds op het eiland heerschappij voert, en wel door rechters daarheen te zenden, die uitspraak zullen doen in rechtsquaesties tusschen Kretensische Moslem, waardoor deze dus aan de plaatselijke jurisdictie onttrokken worden. Dit besluit heeft, volgens een bericht uit Kanea aan de Noue Frcie Presse groote beroering gewekt onder de christelijke be woners van het eiland, die vastbesloten zouden zijn de landing dezer rechters met geweld te beletten. Zwitserland. Stakende metselaars deden gister te Zürich een aanval op de politie en wond den drie agenten. De politie maakte ge bruik van hare wapens en kwetste een aantal stakers. Dertien personen werden in hechtenis genomen. Drie bataillons en twee escadrons zijn in de kazernes gecon signeerd en betoogingen zgn verboden. De buitenlanders, die aan den aanval deel hebben genomen, zullen uit de stad worden gezet. Pest in Indiï. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Iudië, d.d. heden, betreffende pestgevallen op Java. „Afneoling Malang: onder de koortsge- vallen op eergisteren (10 Mei) waren twee .pestgevallen. Gisteren (11 Mei) eenentwin tig gevallen, waarvan twaalf dooden.Yan .de lijders van vorige dagen zgn er nog .twee overleden. „Te Kediri geen gevallen. „Te Soerabaja twee gevallen, waarvan „een doode. „Van Pasooroean en Sitoebondo is geen „bericht ontvangen, omdat in vijf dagen „zich geen nieuwe gevallen voordeden. „De Hoofdinspecteur dr. Schülein gaat „morgen naar Soerabaja voor de bespreking „van te nemen maatregeleu." Int. Opiumconfbre-jtie. Thans kan bericht worden, dat nu vast staat, dat de internationale opiumconferentie, welke 1 Juli te 's-Gravenhage zou gehou den worden, dit jaar niet zal plaata hebben. Vakbeweging In een vergadering van het Bondsba- stuur van „Patrimonium" met het bcBtuur van hot Chr. Nationaal Vakverbond, die deze week te Utrecht gehouden werd, is na breedvoerige bespreking de volgende resolutie aangenomen: „De besturen van het Nederl. Werklie denverbond Patrimonium en het Chr. Nationaal Vakverbond, overwegende de moeilijkheden, die in de laatste jaren een krachtige ontwikkeling van de Chr. vakvereeniging tegen gehou den hebben: gelet op de uoodzakelgkheid der uitbrei ding vau de Christelijke vakbeweging in ons vaderland; van oordeel, dat de ernst der tijden samenwerking van alle christelgke arbeiders ook in de vakorganisatie noodzakelijk maakt; besluiten de propaganda voor de Chr. vakorganisatie krachtig te bevorderen door alle Chr. arbeiders op te wekken zich aaneen te sluiton in de vakorganisatie, met vrijheid voor de verschillende organisaties omtrent den grondslag, dien zij als uitvloeisel van hunne Chr. belijdenis meenen te moeten aannemen, mits deze grondslag de hand having van het Chr. beginsel en mitsdien de verwerping van den klassenstrgd waar borgt, en spreken uit, dat deze organisaties zich behooren aan te sluiten bij het Chr. Nat. Vakverbond. Handel en Nijverheid. Gisterenavond hield de vereeniging „Handel en Nijverheid" haar maandver gadering in de Zwaan, onder voorzitterschap van den heer S. J. vau Duinen. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen van 18 April 1911, die worden goedgekeurd. Aan de orde is hierna de benoeming van twee afgevaardigden naar het Midden stands Congres, dat 25, 26 en 27 Juli te Roermond wordt gehouden. De voorzitter doet hierbg mededeeling van de voor dit congres ingekomen prae- adviezen. Benoemd worden de hoeren S. J. van Duinen en L. J. Krook, die de be noeming aannemen. Hierna deelt de voorzitter mede, dat is ingekomen een schrijven van den Midden standsbond betreffende de voorgestelde Taiiofwet. Het bestuur zal zich tot belang hebbende handelaren wenden of zij ook technische bezwaren tegen het ontwerp hebben. Verder is ingekomen een schrijven van den Bond betreffende de Hoofdbestuurs verkiezing, dat aangehouden wordt tot de volgende vergadering, die in het begin van Juni zal worden gehouden. Een schrijven betreffende do coöperatieve credietbanken wordt voor kennisgeving aan genomen. De voorzitter deelt verder mede, dat de heer J. G. Fontein iB benoemd als afge- vaardigde in net plaatselijke comité voor vervroegde winkelsluiting, en dat het be stuur in den komenden winter door het houden van lezingen zal trachten de ver gaderingen wat aantrekkelijker te maken. Hierna wordt de vergadering gesloten. Door de politie is tegen 8 personen proces verbaal opgemaakt, ter zake van het loopen op een weiland, zonder de daartoe vereischte vergunning. Op den openbaren weg zijn gevon den een damestascbje, een bonten boezelaar en een hoedespeld, die op het bureau van politie zgn gedeponeerd. Tijdens bot onweer, dat gisteren middag boven Amersfoort woedde, is op verschillende plaatsen de bliksem ingesla gen, zonder evenwel ernstige schade te berokkenen. In een woning aan de Wijers- straat sloeg de bliksem in een kelder, waar alleB, wat op een plank daar stond, werd dooreengeworpen. Op den Utrecht- schen weg sloeg de bliksem in een tuin, en op de Kampstraat in een kippenhok, waardoor 6 kippen werden gedood. Gisteren zijn alhier door de politie aan gehouden twee personen, die nog iets met de justitie te vereffenen hadden. Ze zijn naar Utrecht overgobracht, teneinde hun straf te ondergaan. De huer'G. Bremer te Hoogland is benoemd tot tijdelijk onderwgzer aan de openbare lagere school in de Hellestraat, ter vervanging van den heer H. J. ter Beeke, aan wien verlof is verleend ter vervulling van zijn militieplichten. Tot penningmeester der Kiesvereeni- gicg „Gemeentebelang" alhier, is gekozen de heer G. Castein. Van 21 Juli a.s. tot en met 16Sep- tembcr d. a. v. worden, ter opleiding van reserve-serganteu tot den rang van vaandrig, cursussen opgericht en wel te Breda en te Amerfoort. Aan deze cursussen wordt deel genomen door reserve segeanten, die dit jaar verplicht zgn om op 20 Juli voor 75 dagen onder de wapenen te komen; de reserve-sergeanten, die dit jaar vrijwillig op 20 Juli voor 75 dagen onder de wapenen wenschen te komen en daarvan aan huD regiments commandant doen blijken door het inzenden van een verzoekschrift vóór 15 Juni t. v.; de kadorreaervisten, die onaf gebroken bun eersten oefentijd vervulden en die vóór of op 20 Juli van dit jaar den rang van reserve-sergeant hebben bereikt. Op 18 en 21 September vangt te Amers foort en te Breda, het examen aan voor den rang van vaandrig ten overstaan van door den inspecteur der infanterie te be noemen commissiën. Door de Ned. Heidemaatschappij is, namenB den heer J. T. Cremer te Santpoort, aan de Gebr. Ruitenberg alhier, opgedragen het bouwen van drie model boerderijen en een dubbele woning "Op het Zegerveld" nabij Assen. 't Vjjfde trekt Zondag a s. naar Wageningen om Velox te bestrijden. Gezien de prestatiën van Zondag j.l'., kan, mits het elftal geheel compleet is, wellicht een kleine overwinning bevochten worden. Er dient echter hard gewerkt te worden. De Maatschappij voor Luchtvaart heeft heden op lecsteljjke wijze haar eigen tramlijn tusschen het station Doldersche- weg en het vliegkamp te Soesterberg ge opend. AGENDA 18—26 Mei. Tuberculose Museum in Ami- eitia. 22 Mei. Aandeelh. Verg. Amersl'. Tram in de Zwaan, Allen, die iets te vorde- ren hebben van of ver schuldigd zijn aan de nalatenschap van den heer J. W. F. v»n BBIJS» SKIi, gewoond hebbende te Amers foort aan de Schimmelpenninckstraat en overleden te Zwolle op '26 April 1911, worden verzocht daarvan op gave of betaling te doen ten kantore van den Notaris JOH. KNOPPERS, te Amersfoort voor of uiterlijk op 15 Mei 1911.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2