WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Pers. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 unr. De Bilt, 16 Mei 1911. Hoogste barometerstand 705.7 m.H. te Horta, laagate 754.9 te Duurossoess Verwachting tot den avond van 17 Mei 1911. Meest matige Oostelijke tot N.O.- lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, meest droog weer met geriuge kans op onweer. Temperatuur: Koeler. barometerstand te AMERSFOCf'T. 757 m M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 70 Laagste hedennachtF. 48 Hedenmiddag 12 uurF. 65 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 16 Mei des 's morgens 7 uur is 64° F. hebben aan den president der Republiek, en aan den voorzitter van den Senaat een protest gericht. In dit schrijven wijzen zij er op, dat het ministerie van Openbare Werken, op grond van een Kamer votum, gedurende tal van maauden geen nieuwe mijnrechten meer heeft verleend, en dat de tegenwoordige Minister van Openbare Werken op grond van een eveneens alleen door de Kamer genomen besluit, voor de wederindienstneming van de ontslagen Spoorwegambtenaren is opgetreden. Hier door is openlijk de grondwet der republiek geschoudcn, daar nimmer oen der beide Kamers van tegenwoordiging alleen, zonder toestemming van de andere, het normale beloop der wetten kan opheffen of ver andereu. De president der republiek, als beschermer der grondwet, en de voorzitter van den Senaat als verdediger der rechten van dit Staatslichaam, zullen moeten over wegen, of de aangevoerde feiten hun in grijpen niet noodzakelijk maken. De conservatieve en gematigde bladen juichen het protest der Senaatsleden na drukkelijk toe; de socialistische en radicale pers veroordeelden daarentegen het op treden der senatoren in scherpen vorm. Nog nimmer, is de democratie zoo dringend getart om hare meening over de drieste rol, welke de Senaat speelt, onomwonden bloot te loggen. De handelwijze dezer Senaatsleden ia een verbijsterend anachro nisme. Groot- Brit ann i e. De conferentie tnsschen de vertegen woordigers der vereeniging vau kolenuiqn- eigenaren in Zuid-Wales en de afgevaar digden van den mijnwerkerabond leidde heden tot een bevredigende oplossing inzake het verschil, dat reeds verscheidene weken duurde en waarbij twaalfduizend mijnwer kers betrokken waren. In de Houndsditch zaak is nu het von nis geve'd. De drie mannelijke beschul digden moesten wegens gebrek aan bewijs worden vrijgosproken; het zijn Peters, Dubof en Rosen. De beklaagden Wassilcwa is daarentegen schuldig bevondeu aan mede plichtigheid bij de poging tot inbraak in den winkel van den juwelier Harris. Zij werd tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld. Positieve aanknoopingspunten over de persoonlijkheid van Peter den Schilder heeft dit proces niet opgeleverd. Denemarken. De sedert geruimen tijd aanhangige onderhandelingen met den Bond van blik slagers zijn lieden afgebroken, zonder dat een resultaat bereikt werd. Dientengevolge zal van morgeu af de door den Bond van Workgevers aange- kondigde uitsluiting, waarin tot dusverre 14000 arbeiders betrokken waren, zich uitstrekken over 40.000 werklieden. Spanje. De Spaansche Cortez heeft de wet op den persoonlijken dienstplicht aangenomen. Merkwaardigerwijze is er bijna geen op positie tegen geweest en is de wet ten slotte aangenomen in een vergadering, waar slechts 43 ledeu tegenwoordig waren. De Sonaat heeft haar reeds aangenomen en zoo is de wet onmiddelijk van kracht. Zij zal binnen anderhalfjaar in werking komen. Men zal zich herrinceren dat de aanleiding tot de invoering van don per soonlijken dienstplicht geweest is: het oproer in Juli, drie jaar geleden, dat vooral te wijten was aan de woede des volks, omdat de armeren van hun haard steden werden geroepen om in Marokko te gaan vechten, terwijl de meer vermo genden thuis mochten blijven. Amerika. Uit Washington wordt gemeld, dat het eerste ontwerp van het Engelsch-Ameri- Laan8che scheidsrechterlijk verdrag thans gereed is gekomen. De voornaamste moeilijkheid was het terzijde stellen van een zeker aantal onderworpen uit het scheidsrechterlijk plan, welke, naar men aanneemt, op bevredigende wijzo kunnen worden afgehandeld, door uitwisseling van nota's tnsschen de beide regeeringen. Pest in Indië. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië, d.d. 14 dezer, botreffende pestgeval- len op Java. „Afdeeliug Malang: Drie koortsgevallen, „respectievelijk op zes, acht en elf dezer, „bloken pest te zijn. Eergisteren (12 dezer) „acht en twintig gevallen, waarvau veertien „dooden. Van de lijders van vorige dagen „overleden er nog acht. „Madioen: Het besmet inlandsche loge- ment is verbrand geworden. Geen gecon stateerde nieuwe gevallen; wel zijn drie „dwangarbeiders in observatie genomen, „waarvan er twee zeer verdacht zijn, of „schoon het bacteriologisch onderzoek ue- „gatief is. „Soorabaja: Drie gevallen. Het aantal „der lijders beloopt zes. „Tasikmalaja: Een geval. De lijderes was „vier dezer van Kediri vertrokken en bleef „onder medisch toezicht. Na dagelijksch „onderzoek is tien dezer verdenking gere- „zen. Zij vertoonde toenemende klierzwel- „ling, maar geen andere ziektoverBch(jn-. „selen. Het onderzoek van bloed en klicr- „vocht was negatief. Eerst na het uitsnijden „van een klier konden bacillen aangetoond „worden. „Tot dusver zijn drie Europeanen aange- „tast, namelijk een in Malang, een in „Sitoebondo en een in Tasikmalaja. „De pest is vermoedelijk door Chinee- „sche wangkaugs binnengebracht". Verhooging van Belasting. B. en W. van Utrecht stellen den Raad voor den factor der inkomstenbelasting voor 1911 te bepalen op 1.41 (in 1910 1.35). Pensioenen iï. IJ. S. M. Gisteren is te Amsterdam een zeer druk bezochte vergadering gehouden van do oud-deelgenooten van het Pensioenfonds H. IJ. S. M., waarin de groepsvertegen- woordiging mededeelingen heeft gedaan en inlichtingen verstrekt omtront de door den Minister en do directie der H IJ. S. M. vastgestelde voorwaarden waarop het per soneel na naasting door den Staat recht zal blijven behouden op pensioen. Na een debat, waaraan verschillende sprekers deelnamen, werd op voorstel van uit de vergadering besloten de directie der II. IJ. S. M. door middel der groepsver- tegenwoordiging een jaar uitstel te vragen van de te nemen beslissing, terwijl tege lijkertijd staande de vergadering een com missie tot nader onderzoek werd benoemd om zich zoo noodig nog nader met den Minister, directie en wetgevende macht in verbinding te stellen. Debietrecht op Tabak. Zondag werd te Arnhem een protest vergadering gehouden tegen het wetsont werp tot invoering van een debietrecht op tabak, georganiseerd door de Nederlaud- sche Federatie van Sigarenmakers en Ta baksbewerkers en den Ned. Sigarenmakers en Tabaksbewerkersbond. De voorzitter deelde mede, dat het lid der Tweede Kamer voor het district Arnhem, de heer Eland, wat uitgenoodigd om deze verga dering bij te wonen. De heer Eland had medegedeeld daartoe verhinderd te zijn. Hij oordeelde dit ook niet noodig, daar hij aan het afdeelingsonderzoek van het ont werp deelnam en door den stroom van adressen welke de Tweede Kamer bereikte, zoo overtuigd was van de schadelijke ge volgen, welke het debietrecht zou hebben dat hij tegen hot tot staudkomen daarvan zou zijn. Voor de Federatie van Sigarenmakers werd hot woord gevoerd door den heer C. Bonnet; voor de Sigarenmakers- en Ta baksbewerkersbond de heer F. Bommer, bondssecretaris, die beiden de schadelijke gevolgen van het wetsontwerp in het licht stelden. Ten slotte werd een motie aangenomen waarin de wenschelijkheid wordt uitgespro ken, dat het ontwerp niet zal worden aan genomen waar het debietrecht zal veroor zaken ontwrichting van de gcheelo tabaks industrie; werkloosheid van duizenden werklieden, terwijl het de huisindustrie zal bevorderen. I pCt. gestegen, tegeljjkertjjd echter ook de prijzen der levensmiddelen met 18 pCt. De vertegenwoordiger der regeering wees daartegenover op de groote kosten, die de doorvoering van een dergelijken maatregel met zich zou brengen. Van 7.300.000 per sonen, wier inkomen bekend was, verdien den er 60 pCt. minder dan 30 shilling per week. De invoering van het voorgestelde minimumloon zou do productiekosten ver- hoogen en de buitenlandsche concurrentie bevoordeelen. De hoogte der loonen moest zich naar vraag en aanbod regelen. Tot een stemming kwam het evenwel Diet, daar een conservatieve afgevaardigde, sir F. Banbury, het voorstel doodsprak, d.w.z. met opzet zoo lang aan 't woord bleef, totdat de beschikbare tijd verstreken was. De heer G. K. G. vau Aaken alhier is uitgenoodigd om als jurylid op te treden bij het op Hemelvaartsdag to Rbenen te houdeu concours, uitgeschreven door den Bond van harmonie» en fanfarekorpsen in de provincie Utrecht en omstreken. Aan de Koninklijk Militaire Acade mie te Breda zijn bevorderd tot sergeant- titulair de cadetten-korperaal Jlir. A. van der Goes en J. van den Singel. Naar wij vernemen zal op hot H. V. C.concour8 op a.s. Zondag een eore- wedstrijd worden gespeeld tnsschen Wilhelmina ('s Hertogenbosch) on Hercules (Utrecht). Haast de eenige zonde Onder dit opschrift lezen w(j in „Het Vaderland": Onze tegenstanders plegen zich er nog al eens over te beklagen, dat de vrijzin nigen die hen bestrijdoo, hen, hunne be ginselen en hunne instellingen zoo slecht kennen, een klacht waarvan w|j thans de juistheid niet willen nagaan maar slechts haar bestaan constateeren. De R.-K. pers pleegt daarbij vóóraan in de rijen der klagers te staan. Wat evenwel te denken over de keouis aangaande de openbare school, van den schrijver van een hoofdartikel in het R-.K. hoofdorgaan De Tijd van 11 Mei. Het artikel handelt over de nieuw ingediende Vogelwet, en de schrijver herinnert o.a. aan het feit. dat geen onderwijzer, van welke riehtiug ook, liberaal of christelijk, verzuimen zal zijnen leerlingen een afschuw in te prenten voor vogel- en dierenplager|j. En dan volgt dit zinnetje: Dat is haast de eenige zonde waarover in neutrale scholen gesproken wordt. Inderdaad de bestrijders der openbare school mogcD wel over ons klagen. Welk een kunde aangaando de opvoed kundige stelsels der grooto paedagogen, wier denkbeelden de openbare onderwijzer uit zijne handboeken pleegt te bestudeeren; welk een kennis van de manier waarop deze in de openbare school wordeD toe gepast; welk een bekendheid met het karakter en den geest van die school; welk een diep iuzicht in don arbeid der openbare onderwijzers spreekt uit dat ééne zinnetje. Jammer slechts dat de schrijver zediglijk zijn naam verzwijgt. Maar hulde dan toch aan do redactie van De Tijd, die deze woorden door den druk aan de vergetelheid ontrukte! Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken' Algemeen minimumloon in Engeland. Einde April is in het Lagerhuis een voorstel tot invoering van een algemeen minimumloon in het Britsche Koninkrijk ingediend door don arbeidersafgevaardigde W, Crooks, bij zijn verdediging gesteund o.a. door den linkschen liberaal Chiozza Money. De voorsteller gaf als bedrag daar voor aan 30 shilling per week, wat het den Engelschen arbeider nog moeilijk zou maken een menschwaardig bestaan te leiden. Gedurende de laatste vjjftien jaren waren volgens Chiozza Money de loonen in een groep van belangrijke industrieën met 13 Hedennamiddag had in Amicitia, zonoer eenige officieele plechtigheid, de opening plaats van het Tuberculose museum. De groote zaal is geheel ingeno men door de vele bezienswaardigheden op het gebied der tuberculosebestrijding, die bier zijn tentoougesteld. In 't midden staan de verschillende praeparateu en hangen vele grafische voorstellingen, terwijl langs de wanden tal van voorwerpen en afbeel- diugen te zien zijn, die op eenigerlei wijze in verband staan met de zoo gevreesde volksziekte en hare bestrijding. Voor het examen tot toelating tot het lste studiejaar van den cursus, waarvan het schriftelijk gedeelte heden aanvangt, hebben zich aangemeld 135 candidaten, waarouder 20 v n het 5e regiment, voor 45 plaatsen. Hedenmiddag vertoefde hier ter stede de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, ter gelegenhoid van de installatie der Commissie voor de restauratie van O. L. Vrouwe Toren. De installatie had plaats ten stadhuize. Zondag a. s. wordt voor den Doops gezinden Kring een godsdienstoefening gehouden in het Logegebouw, waarin als spreker zal optreden Ds. F. Dykema van Rotterdam. Namens het ministerie van waterstaat is gisternamiddag aan het gebouw van het proviuciaal bestuur te Utrecht aanbesteed: het uitvoeren van straatvernieuwingen op en het maken van een rijwielpad langs eenige rijks grooto wegen der lste klasse in de prov. Utrecht (raming 24,730). Aantal ingekomen biljetten 8. Laagste inschrijver J. van Harpen te Amersfoort voor f 23,919. Bij de herstemming op 15 dezer, voor drie ledeu van het Kiescollege der Ned. Ilerv. Gemeente alhier, waren uitgebracht: 335 stemmen op den heer H. Los, 332 op den heer J. van Doorn, 330 op den heer L. Ruitenberg, 325 op den heer G. v. d. Wetering, 320 op den lieer H. Gordeau Jr. en 305 op den heer J- P. Boender; zoodat de drio cerstgenoemdon gekozen zijn. Niet minder dan 669 kies gerechtigden waren ter 6tembus opgekomen. Een persoon, die onder den invloed van Bachus was, goraakto gisterenavond Achter Luiaard in een sloot. Het bad frischte hem spoedig op, zoodat hij, zoo gauw hjj kon, naai den overkant sukkelde, en daar weer op het drogo kwam. In weerwil van het prachtig zomer weer was gisterenavond de aanvraag om nachtlogies aan het bureau van politie bijzonder groot. Niet minder dan 9 per sonen overnachtten aldaar,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2