DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 115. WOENSDAG 17 MEI 1911. 8e JAARGANG. Uit de Pers. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaart 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. nureau: UI.KINK H.lAft 6. Telef. Intere. 18». Prijs der Advertentien Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belaugrykc korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D. 1ALTA, Warmoesstr. 78-78 Amsterdam De Partij-doofpot. Een merkwaardig ingezonden stuk komt voor in do „Nieuwe Rott. Ct." Het luidt aldus: Mynheer do Redacteur, Als beslist vrijhandclaar bohocf ik u niet te zeggen, dat ik met genoegen de arti kelen volg, die in uw blad tegen het ont werp van de nieuwe tariefwet verschijnen. Nu vrees ik echter, dat wanneer het ontwerp in do Tweede Kamer behandeld zal worden, de tegenwoordige partij ver deeling op tien uitslag dec beraadslagingen niet zonder invloed zal blijven. En toch, wat hehben, goed beschouwd, invoerrechten te maken met de geloofsovertuiging, waarop de tegenwoordige meerderheid berust? Ik ben ervan overtuigd, dat zeer velen, die gewoon zijn rechts te stmmen, geens zins vóór de protectieplanuen der regeering zyo: het Nederlandsche volk, iD zijn meer derheid, verlangt de wet niet. Een refe rendum zou dit uitwyzen, doch het zal wel prac'.isch oumogelyk zyo, dat te orga- uiscereu. Maar, aangezien ik ervan over tuigd ben, dat zeer velen er over denkon, gelyk ik, kan het wellicht nut hebben, dit op deze wijze in het openbaar eens te zoggen. U dank zeggend voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw dw. dnr. Frans Smulders Industrieel. Land en Volk teekent hierby aan: „De heer Smuldors is niet de eeuige katholiek, die aldus er over denkt; ook in andere groepen van de rechterzyde worden er gevonden, die het met hem ceus zijn. Toch ie dozo tariefsherziening een hoofd punt op het program. Maar bovendien: er zijn ook nog andere onderwerpen, waarop hetzelfde toepasselijk is. Wy DoemeD alleen de „sociale wet geving". Nu kan men zeggeu: dat alles doet er niet toe. De hoogere beginselen zyn van meer waarde dan de aardsche dingen. Er is volstrekt geen bezwaar tegen, dat deze materieele zaken worden tot stand ge bracht door samenwerking van elementen ter linker- en ter rechtorzijde. Maar dat kan toch moeilijk worden vol gehouden ten aanzien vau sociale levens vragen als waarom het hier gaat. Wanneer de tariefwet aan de orde is, gaat het om hot Kabinet niet alleen, maar om geheel den grondslag voor zoover het de aardsche belangen betreft van de rechterzijde. Zij heeft de sociale wet geving aan het tarief vastgekoppeld èn als noodzakelijk middel om de Losten te dekken èn als maatregel om door bevor dering van de nationale nijverheid do draagkracht der arbeiders te verhoogen. En thans komt een goed katholiek zich beklagen: wij zyn gewoon voor rechts te stemmen; maar do belangrijkste wetten, die do door ons gekozeu meerderheid zal maken, begeeren wij niet. En die begeert het Nederlandsche volk ook niet. Toch heet rechts nog altijd de paitij- groepeoring gezond. Het zou jammer zijn, er iets aan te veranderen. Hoe lang zou dit nog duren De Tijd leest dezen R. K. industrieel geducht de les over die vrijmoedige meo- niugsuiting. „Waar moet het heen, wanneer allo christelijke kiezers, dio door con of ande ren maatregel van een christelijke Regee ring in hun stoffelijke belangen meenen benadeeld te worden, in de liberale pers stemming gaan maken tegeu het bevriende Kabinet, en, bewust of onbewust, daardoor oorzaak wordeu, dat hot door zijn geest verwanten in den steek wordt gelaten! „Heeft de heer Smulders wel ooit gezieu, dat de bekende liberalen in Katholieke kranten dergelijke stukjes scbrovcn, als een wetsoutwerp, door een vrijzinnig mini sterie ingediond, om oeconomischo beweeg redenen niet uaar hiiD zin was Het Vaderland antwoordt hierop: Doze laatste vraag karakteriseert de op vattingen van het R. K. blad. Inderdaad is het in den tijd der vrijzin nige regeeringen als het ware dagelijks voorgekomen, dat om de bedoelde reden op door hen iugediende wetsvoorstellen critiek, soms zeer scherpe werd uitgeoefend door geestverwanten. De vrijheid vau cri tiek is onder de vrijzinnigen zelfs maar al te dikwijls overdreveu, en toch zouden wij haar niet gaarne willen beteugelen. Maar De Tijd kan zich zelfs niet inden ken, dat men een bevriende rogeering critiseert. Do partij-doofpot boven alles! Belgie. Gisteren zette advocaat Jaspar zyn plci dooi voor de eischereis, prinses Louise, voort. Hij gaf teu slotte een omschrijving van het rechtskarakter der kroonstichting, die Leopold II in 1896 in het Cougoland uit de voormalige kroondomein hoeft op gericht en waaruit het hoofdaandeel van het vermogen afkomstig was, dat later in de Niederfiillbachstichting en de andere stichtingen des Konings overging. Aau de hand vao een omvangi ijk bewijs materiaal betoogdo hjj, dat in de kroon stichtiug iugebrachto goederen duidelijk het karakter van particulier eigeudom droegen. Verder behandelde hij het 7erdrag van overdracht, waarby de Congoataat aan België is overgegaan, en ook Congo-leeniug van 13,5 millioen, die in de Kamer aan leidiug tot levendige besprekingen heeft gegeven. Volgens Jaspar's beweren bobben de vertegenwoordigers van don staat tegen den overleden KouiDg het verwijt van ver duistering gericht, toen zjj beweerden dat deze millioenen, die in de Niederfiillbach stichting gevonden werden, op niet recht matige wijze daar waren ingebracht. Frankrijk. Zeer interessante proefnemingen zullen binnenkort op de reede van Toulon ge houden wordeu om ua te gaan in hoeverre vliegtuigen kunnen dienen tot het ontdek ken van onderzeeërs Gelyk bekend, is het water van groote hoogte gezien, zóó door schijnend, dat bij niet te groote diepte soms zelfs den daarouder liggendeo bodem uit een ballou of vliegmachiue kan wordeu waargenomen. Hierop baseereu zich de proefnemingen, welke op inititicf van den Franschen luit.- aviateur Conneau zullen worden gehouden. Acht een oorlogsohip met een vliegtuig aan boórd, zich bedreigd door een onder zeeër, zoo trekt do vliegenier er op uit om j te zien of hij de onderzeeboot kaü ontdek ken. Wordt hij zoo'u geheimziunige vjjaud gewaar, dan keert hij onmiddelijk naar het schip terug, dat dan zijn maatregelen tot tegeoweor treffen kan. Met groote belangstelling wordt in ma- rinekringeu het resultaat dezer proefne mingen verbeid. In 't jongste rapport van dn Fran- Bche Rekenkamer worden over de uitgaven vau verschillende ministeriën harde noten gekraakt. Onder meer wordt het misbruik scherp gecritisecrd, aan hetwelk sommige ministeriën zich schuldig maken, door ambtenaren zoogenaamde studiereizen naar het buitenland op te dragen, ten einde op die wijze hun salaris te verhoogen. Als voorbeeld wordt aangehaald, dat een amb tenaar van het ministerie van Arbeid, een opdracht kreeg naar Zuid-Auierika een studiereis te maken over schoeuenfabricatie, niet welke reis 14.000 fres. gemoeid waren. Verder klaagt het Staatscollege over het feit, dut in verschillende kolouiën tegelijker tijd voor twee, ja zelfs voor drie gouver neurs moet betaald worden: voor een die de kolouio bestuurt, voor een ander die in Frankrijk met verlof is, en voor een der den, wiens benoeming op komst was en een wachtgeld, eerst van 12.500 fres. toen van 25.000 fres. genoot. Het Franscbe Kamerlid Paul Meu nier, voorzitter van den generalen Rand van het Aube-departement, hoeft aan den Raad van State, waaraan c!e grensafbakening van het Champagne-gebied is opgedragen, een schrijven van een wijnfirma uit Frank fort toegezonden, waarin aan de wijnbou wers van 't departement om prijsopgave wordt verzocht, van hun witten wijn als champagne product. Hieruit, meent Meunier, blijkt duidelijk, dat de buitenlanders met recht de Aubewijncn als champaguewijn beschouwen. Do Duitschers zullen derhalve den Aubewiju opkoopen, en dan met de door heu gekweekte champague, op de wereldmarkt met de Franscbe wijnbouwers in coucurreutie tredeu. Zevenhonderd werklieden der spoor- lijn van de maatschappij Oucst—Etappe en werkzaam nabij het station St. Lazaire, hebben liet werk geslaakt, nadat de ouder nemers weigerden 90 centimes per uur te betalen in plaats van 85 voor dagwerk en 1 fr. 40 in plaats van 1 fr. 35 voor nacht- arbeid. Men vreest, dat er sabotage zal worden gepleegd. De lijn wordt door twee com paguiëu infanterie bewaakt. G root- B rit annie. l)e wet op het veto recht der Lords is in derde lezing, d. w. z. definitief, in het Brit8che Lagerhuis uangenomen. Weer een stap nader tot de oplossiug van het conflict! Het was natuurlijk een zuivere partij stemming, on de meerderheid vau 121 stemmen is juist die der gezamenlijke ministerieelen op do oppositie. Wat nu? Nu gaat do wet naar de Lords, die juist bezig zijn met de behandeling van Lord Lansdowne'8 bervoi mingswet van het Hoogerhuis. Wat zullen zij met de veto wet doen? Aannemen, omdat het volk haar in twee verkiezingen heeft goedgekeurd, m. a. w. zich neerleggen bij het onver mijdelijke? Dat ware zeker het een voudigste, bn dan zou de hecle quaestie afgeloopen zijn vóór de kroniug. Of zullen zij obstinaat zyn en do peors-benoeming noodig maken? Zoo ja, dan verwacht men dat eorst na de kroning de peersbenoeming zal volgen, waarschijnlijk in Juli. Gislor heeft Lloyd George de bcgrooting over 1911 ingediend. Ze is heel gunstig, dank zij 's ministers belastingstelsel, dat aanleiding gaf tot het constitutioneole conflict. Er is overschot en ten minste acht millioen pond schuld wordt afgedaan. Gisteravond is in het Lagerhuis nieege- doeld, dat dit met' Pinkstcrvacantie uiteen zou gaan op Vrijdag 2 Juni. Asquith wilde liever niet zeggen wanneer het daarna weer bijeeen zou komen: dat hangt waarschynlijk af van de houdiug dor Lords ten opzichte van de veto-wet. Rusland. De Israëlieten in Kiëf verkeeren in doo delijken angst voor hot uitbreken van een progrom, uaar aanleiding van do on zinnige beschnldigingeu die jegens de Joden zijn geuit, als zouden zij zicb schuldig hebben gemaakt aan ritucelen moord op een Christenknaap. De troepen patrouil leeren dag en nacht door de stad. De Joden blijven in hun huizen. Portugal. De staking der dokwerkers te Oporto duurt voort. Bij hen hebbon zich aangesloten de breeuwers, die eveneens vermeerdering vau loon eischen. Het uitladen der transportschepen geschiedt door soldaten, terwijl langs do oevers der rivier voortdurend gepatrouil leerd wordt om de werkwilligen te beschermen. De toestand laat zich vrij ernstig aanzien, en niets wijst op een spoedige verbetering. Dezer dagen werd een groote meoting gehouden van worklie- denvereonigingen en men vreest nog meerdere stakingen. Dc socialisten zitten niet stil en hopen van de hoerschcnde ontevredenheid gebruik te kunnen maken om hun eigen candidaten bij de a. 8, verkiezingen in het Parlement te krijgen. Amerika. Het Hnis van afgevaardigden heeft een motie aangenomen, waarin wordt bepaald, dat een onderzoek inoet plaats hebben betreffende de zaken der Staultrust, door een commissie, samcngestele uit 9 leden van het Congres. TWEEDE KAMER. De Kamer heeft gieter zondor discussie of stemming aangenotueo eenige koloniale en andere wetsontwerpen; onder meer: de overeenkomst met het waterschap Noord- Oostelijk Noord Bmbant, waarby de som, welke dat waterschap ingevolge do met den Staat in 1883 gesloten overeenkomst mag inhouden var. zijne bijdrage ad 2 millioen gulden io de kosten der verlegging van den Maasmond, wordt bepaald op ten hoogste f 150,000. Voorts is goedgekeurd een onteigenings- ontwerp ten bohoeve van de ongestoorde exploitatie van den Betuwschen Stoom tramweg in de gemeente EBt.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1