FOTO- ARTIKELEN WEERBERICHT. Thermometerstand BUITENLAND. BINNENLAND. ALLERLEI Advertentie n. Marinus Lambertus Celosse, N. V. AMERSFOORTSCHE RIJWIEL- AUTOMOBIEL-en MACHINEFABRIEK v|h D. H. EYS1NK, TUBERCULOSE MUSEUM A. VAN DE WEG J. J. SMIT, Horlogemaker MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 unr. De Bilt, 20 Mei 1911. Hoogste barometeista id 771.9 m.H. te Stornoway, laagste 752.5 te Nice. Verwachting tot den avond van 21 Mei 1911. Meest matige Noordelijke tot N.O.- lyke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: Warmer. ffktrometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 764 m.M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennachtF. 48 Hedenmiddag 12 uurF. 58 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Zater dag 20 Mei des 's morgens 7 uur iB 64° F. Duitschland. De verkiezingen voor den nieuwen Duitschen rijksdag worden, volgens de bladen, verwacht op 15 of 16 Januari a.s. Van 2 Juni tot 10 October zal de tegen woordige rijksdag verdaagd worden, en daarna zal hij nog een herfstzitting houden tot 2 December. Of er van die herfst zitting veel zal terechtkomen, is echter de vraag; de parlementsleden zijn dan natuurlijk in hun districten voor de verkiezings campagne en er bestaat veel kans op dat er zelden een voldoend aantal aanwezig zal zijn om een geldige vergadering te houden. Het Pruisische Huis van Afgevaar digden hoeft zich minder conservatief bc toond dan verwacht werd, en het ontwerp tot toelating van lijkverbranding in tweede lozing aangenomen met 176 158 stemmen. Vóór stemden alle partijen der linkerzijde en een aantal conservatieven, tegeu het meerendeel der conservatieven, het Cen trum en de Polen. Voor de eindstemming had de nationaal-liberaal von Hackenberg do tegenstanders van het ontwerp nog eens flink toegesprokon en hun gezegd dat hun onverdraagzaamheid in deze niet Christelijk was en het verbod van lijkver branding voor een grooten staat als Pruisen onwaardig. Zoo heeft ditmaal in liet behoudende Pruisische parlement het gezond verstand de overwinning behaald Frankrijk. De bevolkingsstatistiek in het jaar 1910 wijst uit, dat het aantal levend geboienen bedraagt 774,358 en dat der sterfgevallen 703,777; het getal geboorten overtreft dus dat der sterfgevallen mot 70,581, d. i. 4389 meer dan in 1909. Al is echter hot over schot der geboorten hooger dan in 1909, dan hangt dit samen met een opvallenden achteruitgang van de Blerfte. Het getal geboorten op zich zelf is weder lager dan vroeger. Iluwelyken werden 309,289 gesloten en 13,049 gescheiden. Finj.and. Zooals reeds in ons blad werd bericht, zal de Finsche landdag krachtens een be sluit van den Tsaar den 24en Mei weder worden ontbonden. De reden waarom de vertegenwoordiging, die niet veol meer dan drie maanden ge leden door het Finsche volk werd gekozen, nu weder ontbonden wordt, is danrin te zoeken, dat ook deze Landdag, evenals zijn drie voorgangers, heeft geweigerd de „wet" van 30 Juni 11. goed te keuren, waarbij de Finsche volksvertegenwoordiging van al haar rechten wordt beroofd. Als er volgens het bestaande democra tische kiesrecht ecu nieuwe Landdag werd gekozen, dan zou ook die zeker de gehato wet verwerpen. Maar men verwacht, dat de Russische regcering nu een eind zal maken aan het spel en dat zij door een nieuwe kieswet de bestaande voorbeeldige, vrijzinnige kiesrcchtsregeling zal afschaffen en in plaats daarvan een groepcn-kiesrocht zal invueren, waardoor zij een Fiuschen Landdag verkrijgt, dien zij naar hare hand kan zetten, evenals zij het met de Docina heeft Portugal. Volgens de Portugeesche bladen werd te Braga een voorraad van 200 vlaggen in de kleuren van het vroegere koninkrijk Portugal, in beslag gonouien. Het feit ie vermeldenswaard, omdat het 't gerucht omtrent hot bestaan van een groote roya listische samenzwering schijnt te bevestigen, waarvan in ons vorig nonimer sprake was. Volgens te Lissabon ontvangen berichten heeft de Portugeesche geestelijk heid in de provincie van de bisschoppen bevel ontvangen, om zoodra het door dezen noodig wordt geoordeeld de kerken te sluiten De bisschoppen hopen op deze wijze de voorloopige regeering te dwingen de wet op de scheiding niet toe te passen, voordat zij door de Nationale Vergadering is goedgekeurd. Te Lissabon acht men het echter waar schijnlijk, dat slechts een godeelte van do lagere geestelijkheid het bevel zal opvolgen, daar vele priesters, zooals wij reeds meldden, met het oog op de kommervolle omstandigheden, waaronder zij vaak moeten loven, de invoering van de wet, die hun een pensioen waarborgt, een uitkomst zoudeu achten. Amerika. De President van Mexico, Diaz heeft eindelijk toegegeven: hij z&l aftreden vóór 31 Mei. De voorwaarden zijn zeer gunstig voor de revolutionnairen en 't zou zeer te verwonderen zijn, wanneer de wapenstilstand, die gesloten is nadat de vredesvoorwaarden aan Madero bekond gemaakt waren niet zou overgaan in een werkelijken vrede. Die voorwaarden luiden als volgt: President Diaz treedt vóór 31 Mei af, evenals zijn vroegere vice president Corral. Minister de la Bara, de minister van buitenlandsche zaken, die (hans reeds de voornaamste rol speelt in de regeering, wordt voorloopig president, gedurende de zes maanden die er moeten vorloopen voor de nieuwe presidents-verkiezing. Madero, het hoofd dor opstandelingon, zal gedurende dien tijd eerste raadsman van den president zijn. Samen zullen zij de ministers benoe men, maar de la Barra alléén zal aanwijzen wie de portefeuilles van oorlog en marine moeten krijgen. Slechts deze laatste bepaling schijnt aanleiding te kunnen geven tot moeilijk heden; do bedoeling is generaal Reyes minister van oorlog te maken, en deze zou een concurrent van Madero kuuneir zijn bij de presidentsverkiezing. De ministerraad waarin besloten is om op deze voorwaarden het spel verloren te geven, moet hoogst indrukwekkend geweest zijn. President Diaz i9 ziek en de minis terraad werd aan zijn spoude gehouden. Do bejaarde president lag daar met een gezwollen gelaat en leed hevige pijnen, de ministers zaten om het bed geschaard. Onder die omstandigheden toekende Porfirio Diaz, eenmaal de dictator van Mexico, zijn afstands-besluit. De bewegingen der troepen van beide partijen zijn natuurlijk terstond gestaakt en aan alle generaals is aangezegd dat een wapenstilstand van vijf dagen gesloten is. In de stad Mexico werd het bericht dat Diaz nu definitief aftreedt met onverschil ligheid opgenomen. Volgens een bericht van de Associated Press zou Madero het aanbod aangenomen hebben om naar de stad Mexico te komen, ten einde den vrede definitief te sluiten en heeft hij een verklaring gepubliceerd waarin hij zegt dat de vrede nu een voldongen feit is. Pkst in Indië. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië, d.d. 19 Mei betreffende pestgeval- len op Java: Afdeeling Malang een koortsgeval op zestien dezer en twee op 17 dezer bleken pest te zijn. Gisteten zes en twintig, waar onder een longenpest en elf dooden. Van de lijders van vorige dagen ovelloden er nog tien. Soerabaja vier gevallen, een doode. Kediii een geval, een doode. Madioen een sterk verdacht geval. Volkssanatorium tk Hellendoorn In het Sanatorium te Hellendoorn is de 13e algcmecnc vergadering gehouden van de Vereenigiug tot oprichting en exploita tie van Volkssanatoria in Nederland, onder voorzitterschap vau den heer mr. G. Jan uink. De voorzitter deelde omtrent do aanbe steding van het paviljoen mede, dat de tot dusver gohouden aanbesteding ruim duizend gulden beneden de raming is gebleven. Het gebouw moet 17 Maart 1912 geheel gereed zijn. Daarna wees hij er op, hoe gestadige toeneming van het aantal patiënten, waar door steeds alle beschikbare ruimte in ge bruik was, ten slotte uitbreiding dringend noodzakelijk maakte. Door dio uitbreiding, welke thans zal plaats hebben, worden financieele lasten op de vereeniging gelegd. Wel wordt het bedrag der leening opge wogen door een nalatenschap, maar deze valt eerst aan de vereeniging toe, wanneer zij, dio het vruchtgebruik er van genieten, overleden zijn. En de rente van de leening komt dus voorloopig geheel ten laste van de vereeniging. Daarom moet een dtingen- de oproep om steun gericht tot allen, die in staat zyn, dien Bteun te verlcenen, op dat de Vcreeoiging, in welker Sanatorium reeds nu '/i Heel der patiënten kosteloos wordt verpleegd, op den ingeslagen weg kan voortgaan en steeds moerderen kan helpen. Sta a tscom MIsSI e w erk loosh ei d. De Staatscommissie voor de Werkloos heid heeft aan de burgemeesters medege deeld, dat haar over de inrichting en wer king van de bestaande arbeidsbeurzen voldoende gegevens ten dienste staan, doch dat het haar niet mogelijk bleek eenigszins volledige gegevens te verkrijgen over andersoortige instellingen en over personen, die hetzij ter bevordering van gemeenschappelijke belangen in eonigen bedrijfstak, hetzij met sociale bedoelingen, hetzij als broodwinning, werkzoekende personen en werkgevers tot elkander bren gen. Onder goedkeuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken heeft daarom de commiaaio de medewerking van de burgemeesters ingeroepen, ten einde van hen te ontvangen de adressen van vcr- eenigingon, instellingen of personen, die zich bemoeien met het verlcenen van tus6chenkoinst tusschen werkzoekenden en werkgevers, hetzij in het algemeen, hetzij voor eeoig bijzonder doel. De commissie vraagt daarby opgaaf met welk doel (vak belang, algemeen belang, broodwinning enz.) de bemiddeling woidt verleend en of bij die bemiddeling eenig misbruik (winkeldwang, herbergbezoek of iets der gelijks) voorkomt. InkomsteniielastiNG. Naar Het Centr. verneemt, zal het ont werp op de voorgenomen algemeene in komstenbelasting eerlang, in elk geval voor do opening der nieuwe zitting in September, worden ingediend. Eon groote teleurstelling ondervond dezer dagen een trouwlustig paartje te Hasselt. Een dag of wat, nadat ze in ondertrouw waren opgenomen, werden ze bij den burgemeester outboden, om te vernemen, dat het huwelijk niet op den gesteldcn datum kon voltrokken worden, daar volgens de geboorte akte van het meisje bleek, dat zij als van het mannelijk geslacht stond ingeschreven. Het paartje zal nu nog eenige weken geduld moeten hebben daar eerst aan de wettelijke voor schriften in dezen moet worden voldaan. Woensdagmiddag zoo meldt de „Geld." werd in den Ryn tegenover Millingen een reebok te waret gezien. Met de stoomboot „Millingerwaard" en een paar roeibooten begon men er jacht op te maken. Het dier toonde zich een meester in de zwemkunst en 't kostte dan ook heel wat moete, oer men het in zijn macht had. Met de „Millingerwaard" naar den oever gebracht, word het dier onder gróote belangstelling geplaatst in het dierenkamp van den heer 8. Arntz, waar het in gezelschap kwam van een paar familieleden. Aanvankelijk toonde het dier zich nog zeer schuw en verwondde zich meermalen bloedig tegen de afrasto- riug. Dat is een betere afloop dan bij een dergelijk geval, eenige dagen geleden, toen een verdwaald hert door boeren werd op gejaagd en op weerzinwekkende wijze af gemaakt. Hodeu overleed onze ge liefde Echtgenoot, Vadei -, Behuwd- en Grootvader, de Heer in den ouderdom van 67 jaar. Uit aller naam, Wed. M. L. CELOSSE— PlSTORIUS. Amersfoort, 20 Mei 1911. Volstrekt eenige kennisgeving. Bezoeken kunnen niet worden .afgewacht. De Directie maakt bekend dat, ingevolge besluit der op 16 Mei 1911 gehouden Al gemeene Vergadering van Aandeelhouders het dividend over het boekjaar 1910 is vastgesteld op 5 voor de preferente aandeelen en op 6 voor do gewone aandeden. Dit dividend is betaalbaar vanaf 1 Juni 1911 ten kantore van de heeren Methorst van Lutterveld te Amersfoort. Amersfoort, 18 Mei 1911. BEZOEKT HET IN A VI I 1 1 I V. Dagelijks geopeud van 10-12, 2-5 en 7-9 uur. Zondag alleen van 1 tot 5 unr. Maandag SS Mei, 's avonds 8 unr LEZING MET LICHTBEELDEN SPREKERS: Dr. M-W. Pijnappel en Dr. C. Dekker. ENTREE ÏO CENT. VERKRIJGBAAR BIJ DROGIST - LANGESTllAAT 23. Brecdestraat 34. Heeft voorhanden een fijne' sorteering Horloges, Klokken, Regulateurs Wek kers enz. Tegen scherp coucnrreeren de pi ijzen. Reparaties en verandering aan alle soorten Uur- en Speelwerken wordon door mij uiterst solide, zeer billijk en onder degelijke garantie uitgevoerd. Beleefd aanbevelend.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2