DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No. 119, MAANDAG 22 MEI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAN D. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. 1». J. vnu Schaardenburg. Abonnementsprijs: per j!iarf 4.Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. II.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. tbircau: IllAtJ <i. Telet. latere. 1SÏ. Prijs (Ier Advertentie» Van 1 tot 5 regels f 0.40. Yoor ioderen regel meer I 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd bet Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- baruau D. Y. ALTA, Wannoesstr. 7S- 78 Amsterdam Een rechterlijke benoeming. Men kan allerminst zeggen oordeelt het Handelsblad dat de tegenwoordige minister van justitie met de benoeming bjj do rechterlijke macht, waarvoot hij verant woordelijk is, zeer bijzonder gelukkig is geweest. Onder zijn bewind zijn verschil lende gewichtige plaatsen bezet geworden op een wjjzo, die menigeen verbaasd heelt doen staan. Als lautste voorbeeld heeft on9 do Dins dag 1.1. bij Koninklijk besluit afgekomen bevordering van eenen rechter te Dordrecht tot lid van de zoo gewichtige en begeerde Haagsche Rechtbank getroffen. Wij moeten eerlijk bekennen dat deze benoeming ons versteld heelt doen staan. De benoemde is degene geweest, die gefungeerd heeft als eerste rechter van instructie in de Papen- drechtsche strafzaak. Hij heeft als zoodanig fouten begaan, die voor een rechter van de allerzwaarste soort waren, en die bij eiken anderen wcl-afzet baren ambtenaar hadden moeten leiden tot de overweging of bier niet sprake was vau „eigenschappen, welke hem voor do verdere vervulling zijner betrekking ongeschikt maken". Is 't nog noodig daaraan te her inneren De betrokken magistraat heeft in die zaak bij herhaling in door hem op gemaakte procosson-verbaal onjuiste eu ouvolledige mededeelingen opgenomen, die tot gewichtige consequenties bij de beoor- deeliug der zaak leidden; terwijl hij lator, desgevraagd, onder eedc moest verklaren: „dat dio mededeelingen onjuist waren en op een hem zelf onbegrijpelijke misverstand berustten". Toen hem door het Gerechtshof was opgedragen zekere gehoorproeven te nemon, deed hij dit evenzeer op eeu alles zins onvolledige wijze. Met nadruk mag dus de vraag worden gesteld of bg dergoljjke benoemingen wel voldoende rekening wordt gehouden met de cischen van een goeac justitie, en ook mot het vertrouwen dat deze in de oogeD van het publiek heeft te verdienen Het blad merkt nog op, dat de Haag sche Rechtbank misschien heel veel collo gialiteitsgevoel, maar zeer weinig eerbied voor de publieke opinie toonde, door voor de thans vervulde vacature voor to dragen liefst de beido rechter-commissarissen, dio in de Papendrechtsche zaak zoo weinig blijk hadden gegeven van 't bezit van de noodzakelijke hooge rechterseigenschappen. Een bewjjs van het tegendeel had ten minste de minister van justitie kunnen ge ven, door den dorden, op de voordracht voorkomende, to benoemen, een lid der Amsterdamsche Rechtbank, dio zich terecht in een alleszins goeden roep en achting macht verheugen. Maar neen, het heeft niet zoo mogen zijn. De bestudeeuing van het sociale vraagstuk respectievelijk bij de Pro- testantschk rechterzijde en bij de roomsch- K atholieke staatspartij. De Nederlander vangt eeue bespreking aan over Bociale wetgeving. Daarin o. m. het volgende: Te veel wordt uit het oog verloren, dat van de zijde van het Protestantsche deel der coalitie het sociale vraagstuk nog niet volledig is bestudeerd. Alle krachten waren tot voor oen twintigtal jaren geconcentreerd tot het voeren van den schoolstrijd. Daa'bij kwam, dat hot aantal intellectueels mannen, dat vooraan stond, klein was, dut allerlei werk van dezelfde personeu werd gevergd en dat dus voor ingrijpende studie van hot socialo probleem de tijd ontbrak. Voegt men hierbij dat de juristen aan de univer siteiton zij die voor een deel bestemd waren later leiding te geven het sociale vraagstuk, indion het ai aan de orde werd gesteld, bijna zonder uitzondering door liberale professoren zagen toegelicht, dan is alleszins verklaarbasr, dat toen tussclien 1880 en 1890 de vraog om eene oplossing drong, hoe zooveel toestanden, niet ten onrechte als misstanden gebrandmerkt, moesten worden verbeterd, van Protos- tantsch-Christelijko zjjde een onzeker ge luid gegeven werd. De Roomsch Katholieke staatspartij was in betere conditie. Van 't Rooinsche stand punt uit was het probleem in het buitenland doorgedacht, vóór nog hier duidelijk ge voeld werd, dat 't vraagstuk bestond. Do Roonische Kerk bovendien, met haro uil nemende organisatie en arbeidsverdeeling, was beter in staat een „stelsel" op to bouwen dan de over verschillende, elk indor dikwijls bestrijdende, kerken verdeelde Protestanten. En vastheid kregen de Katho lieken in hun strevon door het verschijnen van de encycliek Rcrum Novarum in 1891, waarin van hooger hand een bestek werd gegeven van het door de Roomscheu vei der af to werken gebouw. Waaibg men even wel in het oog heeft te houden, dat ook niet alle Roomschen èén lijn trekken en mot name de 'scholen van Angers en Luik vlak tegenover elkander staan. Het ongeluk te Parijs. Zooals we reeds per bulletin bekeud maakten, zijn de Fransche minister president Monis en de minister van Oorlog. Berteaux te l8sy les Moulineaux door eeu vallende vliegmachine getroffen. Berteaux is gedood en de toestand van Monis schijnt hopeloos De Courant meldt omtrent dit ongeluk de volgende bijzonderheden. De vliegwedstrijd ParijsMadrid, waarin heden do eerste étape, ParijsAngoulême, ten bedrage van 375 K.M., zou worden afgelegd, is om zeer treurige redenen niet kunnen doorgaan. Men weet, dat de „Petit Parisien" don wedstrijd had georganiseerd, dat de koning van Spanje hem onder zijn bescherm heerschap had genomen en dat de Fransche regeering, in 't byzonder de minister van Oorlog, hare belangstelling iu de onder neming had getoond, dooraan acht officicrcn- aviateurs op te dragen, de 20 deelnemers over de 700 K.M. van het traject door Frankrijk te volgen. Dit waren de kapiteins De Chaunac- Lanzac en Etévé, de luitenants Yence, Clavenad, Trélarre, Maillois en Ménard, en de vaandrig Devé. Behalve de minister van Oorlog Berteaux, zou ook de miuister-pre3ident Mouis op het vliegterrein van Issy les Moulineaux het vertrek der deelnemers aan den wedstrijd bywoneu. Beide heeren hebben inderdaad aan hun voornemen gevolg gegeven, en tragisch toeval! juist zy zijn in de eerste plaats het slachtoffer geworden van eeu vrceselyk ongeluk, dat zich aldus heefi toegedragen. Het gebeurde Zoudagochtend, twoc miuu- ten over half 7. Te 5.10 uur was de eerste deelnemer vertrokken en daarna was voor zes andere, met regelmatige tusschenpoozen, het sein tot vertrek gegeven. \ijf machines wareu, in de richting van Angoulême, uit het oog verdwenen, maar de twee overige raakten, na zich over een afstand van slechts enkele meters voortbewogeu te hebben, onklaar. Te 6.30 precies zette de aviateur Train, op een oendekker van eigen constructie, voorzien van een 70-paardc- krachts-Gnorae-motor, zich in beweging. Hot toestel vloog zoo zwaar, dat ik on middellijk den indruk kreeg, dat het niet ver zou komen; toch kwam de gedachte aan de mogelijkheid vau een ongeluk uiet iu mij op. Na, op geringe hoogte, eeu afstand van ongeveer 200 meter te hebben afgelegd, kwam do machine voorover hellend snel naar beneden, en wij, toeschouwers, ver wachten niet anders dan dat zo onder hevigen schok don grond zou bereiken. Maar het terrein was niet vrij. Er stond een peloton kurassiers opgesteld, die, zoo noodig, zouden optreden om onder het publiek de orde te bewaren. En niet ver van hen af bevond zich een klein gezel schap, bestaande uit den minister-president Monis, den minister van Oorlog Berteaux, den heer Deutsche, algemeen bekend door zijn uitloven van tal van prijzen in wed strijden op het gebied van luchtvaart en aviatiek, en eenige militaire en civiele personen, verbonden aan de departemeuten der beide ministers. Uit vrees nu van op de kurassims neer te vallen, wendde de vlieger zijn toestel naar linke, en kwam daardoor juist te midden van de groep der autoriteiten terecht. Mouis, Berteaux en Deutsch hadden geen tijd om zich door een sprong opzij te redden, en alle drie werden zij door de in volle vaart neerploffonde machine ge troffen. Yrecsclijk -verden de rampzaligen ge havend. Do nog woest roudwontelcndc schroef sneed een dor armen van Berteaux vlak bij den schouder af, scheurde Mouis' gezicht aan den éénen kant geheel open, en bracht Deutsch eenige verwondingeu vau minder beteekenis toe. Een 6chok van ontzetting voer door de omstanders. Een man meende in zijn ver bijstering niet te mogen nalaten, Berteaux' afgesneden arm op te rapen en dien zorg vuldig in de auto te leggen, waarheen men den ongelukkige, totaal bewusteloos en zijn bloed bij stroomen verliezende, ijlings ge dragen had. Monis, met verschrikkelijk bebloed gelaat, van zijn ééne wang de helft afgerukt, werd naar eon andere uuto ge bracht, en beide slachtoffers getransporteerd naar het in de nabijheid van het vliegter rein gelegene hospitaal Boucicaut. Tien minuten later kwam een generaal ou9 mcdedeelen, dat minister Berteaux, zonder zijn bewustzijn to hebben herkregen, tengevolge van het zware bloedverlies overleden was. De berichten omtrent Monis' toestand luidden vrij geruststellend. De voortgang van den wedstrijd werd terstond verboden door den prefect vad politie Lépine, die zich op het oogenblik van het ongeluk op slecht9 korten afstand van de ministers en hun gezelschap had bevonden. De vlieger Train, zijn ondanks oorzaak der ontzettende gebeurtenis, had, wonder boven wonder, niet de geringste blessuur opgeloopen. Zijn machine was slechts licht bc-chadigd, doch overdekt met bloed; de grond cromheeu trouweus ook. Het was een vreesclijk schouwspel, deze twoc auto's, met die wreed vermiukto lichamen, en bloedige sporen teekenende op hun weg.... Monis heeft een dabbele beenbreuk aan het rechterbeen, welke onmiddellijk gezet werd, kneuziugeu en verwondingen aan het gelaat en de oogleden (de oogen zelf zijn ongedeerd), het neusbeen gebroken; een schedelbreuk is niet geconstateerd. Monis heeft zware pijnen in zijn bor9t en onderlijf, waarvau inen tot nog toe de oorzaken niet heefc te weton kunneu ko men. Een der dokters, die het hedenmid dag uitgegeven bulletin heeft onderteokor.d, verklaarde, dat nog niet uit te maken is, of de verwondingen van den 'minister gevaarlijk zijn; de beenbreuken zijn gezet. Men maakt zich echter nog lichtelijk ongerust over de pijnen in het onderlijf, die zeer hovig zijn. Deutsch is niet ernstig gewond. Hij werd door dc aeroplane op don grond geworpen; zijn heup werd door den val gekneusd. Antoine Monis, het zoontje van den mi nister, heeft een beenwond gekregen. Berteaux was onmiddellijk dood. Het schroefblad sloeg hem den linkerarm af en maakte een diepen houw in zijn hals. Bovendien kreeg de ougelukkigo een schedelbreuk. Terstond had een zware bloeduitstorting plaats. Het lijk van Ber teaux werd in een ziekenwagen van het hospitaal Boucicaut naar het ministerie van Oorlog vervoerd, waar het tegen 9 uur aankwam en geheel in oen laken ge wikkeld met alleen het hoofd vrij, werd neergelegd op een bed in een haastig ingerichte chapelle ardente. Hot gelaat van den doode is kalm, maar wasbleek. Het ia volkomen leeggebloed. Ecu half uur na de aankomst van het lijk kwam mevrouw Berteaux, die door een vriend van het ongeluk op de hoogte was gebracht, vergezeld van haar zoon, dochter en schoon zoon. Zij wierp zich snikkend op het lijk van haar man. Yoor de aankomst vau de familie hadden de doktoren de lugubere operatie verricht van het aannaaien aan het lichaam van den arm, die door do schroef als met een mes was afgesneden en die vcrschoideno meters van 't lichaam van Berteaux op den grond liggend werd teruggevonden. Tegenstrijdige berichten doen de rondo over den toestand van minister-president Monis. Terwijl het laatste bulletin tamelijk geruststellend luidt, zijn de geruchten veeleer verontrustend en algemoen werd gezegd, dat Monis reeds overledon was. Een feit is echter, dat de dokters nog geen uitspraak kunnen doen. Inwendige pijucn in dc leverstreek wekken bezorgdheid, maar dc kneuzingen en de breuk van het rechterbeen zijn niet gevaarlijk. Komen or geen com plicaties bij, dan kan Monis binnen een tiental dagen den ministerraad weder bij wonen. Monis vroeg herhaaldelijk, of er meer gekwetsten waren Men heeft hem den dood van den minister van Oorlog verzwegen. Monis kon eenige hoog-dringende stukken onderteekenen. Hij besloot, den Parys- Madridwedstrijd, vanochtend door Lépine verboden, te laten voortzetten. Men heeft de organisators van dit besluit verwittigd,

De Eemlander | 1911 | | pagina 1