WEERBERICHT. Thermometerstand BUITENLAND. BINNENLAND. INGEZONDEN. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uur. De Bilt, 3 Juni 1911. Hoogste barometerstand 774.5 tu.M. te Horta, laagste 758.5 te Scilly. Verwachting tot den avond tan 4 Juni 1911. Zwakke tot matige meest Z.O.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, meest droog weer met kan9 op onwoer. Temperatuur: Dezelfde. •"jromelerstand te AMERSFüOpT. 762 m M. Vorige stand te 12 uur 766 ut.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 83 Laagste hedennachtE. 49 Hedenmiddag 12 uurE 8" AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Zater- dag 3 Juni dos 's morgens 7 uur is 67" F. den zedelijken vooruitgang, dau maken wij ons niet schuldig aan het najagen van hersenschimmen; wij kuDnen dien zedeljjken vooruitgang aanwezen, niet alleen by de individuen, maar ook door hen, bij die groote menschengroepen, die wij volken eu staten noemen. De negentiende eeuw, die vooral de eeuw was van het ontwakend gemeenschapsgevoel, is nog slechts kort geleden gesloten. Wjj kunnen nog niet alles overzien met volkomen juistheid eu met die Btrikte onpartijdigheid, die den beoordeelaar van het verledeue behoort te kenmerken; maar toch staat het vast, dat in die gesloten honderdjarige periode het beginsel van samenwerking, gegrond op de toepassing van het bekende woord: één voor allen, allen voor één, krachtiger dan ooit te voren heeft gewerkt en dat er, bij den aanvang der twintigste eeuw, een streven is waar te nemen in de richting naar verbetering der maatschappc ljjke Terhoudingen eu toestanden, wel ge schikt om met blijde hoop voor de toekoms te vervullen. Het is er verre vau verwijderd, dat de velden wit zjjn om te oogsten en dat er rappe handen te kort komeu om de voor raadschuren to vullen. Des te meer waar deeren wij dan, met dank en hoop ver vuld, de weinige eerstelingen, die als zoovole bloemen zijn, tooiende het feest van den oogst van het zedelijk leven. Belgie. oordeelt en de rechterfractie der Doema vorwijt het publiek zouder gegronde redenen te hebben opgewonden. Toch is het ophitsen tot «en pogrom nog niet ton einde. Een jeugdvereenigiug, een vereenigiug der Ware Russen, ver spreidt een proclamatie onder het volk, waariu men het tot een pogrom aanzet. Gelukkig heeft 't aitikel in de „Wiowl- janin" kalmeerend gewerkt. Wel i6 men verre van zeker, dat de storm nog niet eens los zal barsten, maar toch moet men toegeven, dat de autoriteiten te Kief hun bost gedaan hebben, de gemoederen tot bedaren te brengen. De volgende maand komt de Czaar waarschijnlijk te Kief en 't zou zeer de vraag zijn of deze nog tot een bezoek geneigd zou zijn als er te Kief onlusten losbraken. Spanje. Een telegram uit Madrid meldt, dat de eiken Vrijdag plaats hebbende diplomatieke receptie, zonder opgave van rodenon ditmaal was afgezegd. Zulks heeft aanleiding tot ernstige gemchtcn gegeven, daar gisteren over het lot vau het miuisterie-Canalejas beslist zou worden, omdat in den Senaat de eindstemming zou plaats hebben over de wet op de verbruiksbelasting. Alge meen wa» men de meening toegedaan, dat in geval van verwerping, hot ministerie Canalcjas zal aftreden. Portugal. Het Portugee6che parlement, dat, naar men weet, den 14en dezer zal bijeenko men, zal terstond begiunen met de samen stelling der grondwet voor de republiek- Men hoopt daarmee vóór het einde dezer maand gereed te zjjn; terstond daarop kiest het parlement den president dei- republiek. Eeu der eerste handelingen vau dezen zal dau zjjn, het in ontvangst nemen van de geloofsbrieven der vreemde ge zanten. Dat is dus een uitnoodiging aan de vreemde mogendheden tot officieele erkenning der republiek, 't Schijnt (fat de Britsche regeering zich reeds bereid ver- kiaarde. Subsidie voor bijzondere bewaarscholen. De heer van Hoogstraten richtte tot den Minister van Binncalandsche Zaken de volgende vragen: I. Is de Minister van meeuing, dat dc bestaande wet op het lager onderwijs eeuig voorschrift of eenige vingerwijzing bevat, waardoor de gemeentebesturen zich beletn rnerd kunnen gevoelen het bjjzonder be- waarscboolonderwijs te subeidieeren? II. Is de Regeering voornemens stappen te doen, ten einde het verleenen van finan- cieelen steuD aan het bewaarsohoolouder wijs wettelijk te regelen? De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Heemskerk antwoordde als volgt: I. Mij is geen enkele bepaling bekend, welke do gemeentebesturen zou kunnen boRmmeron om het bijzondor bewaarschool- onderwijs te subsidieeren. Trouwens in zeer vele gemeenten vindt dat dan ook reeds plaats. II. Overwogen wordt een wettelijke regeling van hei bewaarschoolonderwijs, waarbjj zoo mogelijk Rot beginsel van fi- nancieelen steun van gemeentewege vast te leggen. Uit de 8. D. A. P. Bjj de verkiezing van 6 loden vau het Partijbestuur, wonende buiten Amsterdam, werden uitgebracht 4602 stemmen; hiervan waren van onwaarde of blanco 47 stemmen. Het aantal geldige stemmen bedroeg dus 4555, volstrekte meei derheid 2278. Uitge bracht werden op de heeren P. J. Troel stra 4425, op J. H. Schaper 4230, op M Mendel8, 3S90, op F. v. d. Goes 5762, op II. Spiekman 3502, op L. M. Hermans 2973, op J. van Leeuwen 1383, op G. W. Sannes 1169, op J. A. Bergmcijer 1125 en op S. P. Baart 336 stemmen; zoodat de eerste zes gekozen zijn. Het Partijbestuur voor 1911'12 be staat dus uit de boeren \V. H. Vliegen, voorzitter; J. G. van Kuijkhof, secretaris penningmeester; F. M. Wibaut; allen 3 te Amsterdam en vormen de het dagelijksch bestuur eu verder F. van der Goes en M. Mendels. beiden te Hilversum; L. M. Hermans, te Arnhem; J, H. Schaper, te Rjjswjjk (Z. H.j; R. Spiekman te Rotterdam, en 1' J. Troelstra te Schevingeu, Buiten verantwoordelijkheid der redactie). De hondenplaag op De Berg. De bewoners van hot Bergkwartier, die op deze zeldzaam 6choone Mei- en Juni avonden, na hun dagtaak, in de tuineu hun rust denken te genieten, worden daariD vaak gestoord en hebben een bron van voortdurende ergenis. Nauwelijks toch zijn zij gezeten en verheugen zich in de zalige kalmte, of daar wordt opeens de stilte verstoord door het geblaf van een hond. terstond volgt een tweede, een derde en d«u, losbarstend van alle kautcn, blaft en keft, huilt en jaukt het, dat werkelijk anders kalme naturen zich gaan ergeren Bezitten die eigenaars van honden zoo weiuig beschaving, dat zij niet wete.n, dat een der eerste wellevendheidsplichten van den burger-is zijn buren niet te hinderen? Het komt voor, dat families den een of audoren dag van huis gaan en hun hond eenvoudig buiten vast leggen. Het beest dat deu geheelen dag alleen is, verveelt zich natuurlijk en geeft (laai van blijk door aanhoudend geblaf. Den afwezigen eigenaart deert zooiets uiet, ze hooren er niets van. Maar de ongelukkige buren zijn te beklagen. Nu is mijn vraag deze, mijnheer do Redacteur, als eigenaren van honden in beschaving en welwillendheid te kort schieten, is er dan een artikel iu onze Politieverordening, dat mij het middel aan de hand doet tegen hen op te treden? Met eenig antwoord hierop zult ge ten zeerste verplichten: Uw abonné B. [Wij kunnen den inzender meêdeelen, dat art. 28 van de verordening betreffende de straatpolitie aldus luidt: „Het houden van één of meer honden die door hun gejank of geblaf hinderlijk zijn, is verboden". Men heeft dus enkel een klacht in te dienen bij de politie. Red. Eeml.] In de ledenvergadering van den Doops gezinden Kring werd tot bestuurslid geko zen de heer R, Groenveld iu de plaats van den heer C. Gejjl, die naar eldoiB vertrok en als bookhoUder vervangen is door Jhr. S. M. Van Reigersberg Versluijs. In de laatst gehouden huishoudelijke vergadering van de afd. Amersfoort en Omstreken van den B. v. Ned. Ond. werd wegens bedanken van den secretaris tot bestuurslid gekozen do heer W. van der Maat, Pietcr Pijperstraat, alhier. As. Maandag (2c Pinksterdag) zullen in de zweminrichting alhier zwemwedstrij den gehouden worden door dc Amersfoort sche Zwem- en Poloclub. Het programma dor wedstrijdeu is als volgt vastgesteld: I. 40 Meter snelzwemmen voor aspiranten. II. 80 Meter snelzwemmen. III. 40 Meter rugzwemmen. IV. 40 Meter snelzwemmen met bal. V. Polo wodstrijd. VI. Springen. Zondag 11 Juni Polo wedstrijd tusschen Kikvorschtn (Amsterdam)A.Z. P.O. I. Zie advertentie. Naar wij vernemen zal de Amersf. Inkoopvereeniging van ambtenaren, aango- moedigd door het succes van vorig jaar, dit jaar haar inkoopen op grooter schaal trachtén te doen, terwijl behalve an thracit en aardappelen ook audere artike len zullen worden ingekocht. Zoo bestaan ernstige planneu tol het stichten eenor coöperatieve slagerij of althans door coöpe ratieven inkoop het varkensvlecsch goed- kooper voor de leden verkrijgbaar te stellen. Tevens zijn met eenige firma's te dezer stede contracten gesloten, waardoor den leden op verschillende artikelen een kor ting van 5 lot 10 pet. is Yerzekcrd. Maandag 2den Pinsterdag houdt het Drankweercomité op bet Stort een openluchtmeeting voor drankbestrijding. Voor bijzonderheden verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat Dr. J. H. Mol als rector van het Amersfoortsch Gymnasium optrad. Op uit drukkelijk verlangen van den jubilaris bleet openbaar huldebetoon achterwege. Burge meester en WethoudetB deden echter in een schrijven van hun waardeering van den aibeid Tan den heer Moll bljjken, terwijl leerlingen en oud-leerlingen ten huize van den rector hem een cadeau aanboden. Tevens was het dien dag 25 jaar gele den, dat de custos van het Gymnasium, de heer Bilders, als zoodanig in dienst trad. Ook hij mocht van den kant van het Ge meentebestuur en van andore zijden bljjken van belangstelling ontvangen. Te Utrecht slaagden gisteren voor het examen nuttige handwerken onze stad- genooten, de dames G. J. van Gelder en L M. van der Heyden. De voetbalwedstrijd H. V. C.De Trekvogels, morgenmiddag achter Rustoord te spelen belooft zeer spannend te worden. Daarom en ook om het goede doel, de helft der netto opbrengst komt ton bate van de Amersf. Vereenigiug tot bestr. der tuberculose, hopen we dat er heel wat publiek aan 't lyntje zal staan. Men meldt ons nog dat De Trekvogels zullen uitkomen met de volgende combinatie: Kunst (A.F.C.) doel, Pelser (Ajax). Hagenaar (A..F.C.) achter, de Smit (A.F.C.) Schoevaart (Ajax) Heynert (A.F.C.) midden, Jobs (V.V.A.) Houtman (V.V.A.) Voons (D. E.C.) Grijsech (A F.C.) Wclsch (A.F.C.)voor. Zooals men ziet, een zeer stérke combi natie waarin o.a. opgenomen de beide bekende Ajaxspelers Pelser en Schoevaart, waarvan de eerste nog pas eenige weken geleden met het Nederlandsche elftal tegen Sparta speelde. De wedstrijd vangt tegen half drie aan. De Amersf. tram vervoerde in de afgeloopen maand Mei 10208 passagiers, tegen lls59 in dezelfdo maand van het vorig jaar, alzoo een vormindeling met 1651. De vervoeropbrengst was £512.S5, of wel f81.55 minder dan in Mei 1910 toen deze f 594.40 bedroeg De dagkilometer- .opbrengst was f9.19 tegen f i0.65 en de totale opbrengst ditmaal f 647 65 tegen f 650.60 in Mei 1910, alzoo f 2.95 minder. De dagkilomcteropbrengst daarvan be droeg f 11.60 in de afgeloopen maand tegen f 11.65 in Mei 1910. Onze stadgenoote Lili Green iB ook te Londen met Andreas Pavley opgetreden De criticus van The View, die hen zag dansen, voorhande voor een publiek van genoodigden, schrijft daarover: „Ik was vooringenomen en sceptisch gestemd: zooveel dwaze capriolen hadden mij verveeld, in den laatsten tijd. Maar enkele secondon na het opgaan van het scherm, voor den vlinder-dans, was ik Óen-en al aandacht. „Alle acht dansen heb ik bijgewoond, met een gevoel van bewondering en ver rukking als ik in lang niet ondervonden had. Ik genoot van het Grieksche balspel, en van het mooie duet bjj Chopin's muziek. Lili Green dans met hartstocht, ontroering en een wonderljjke bevalligheid; ik zou uren naar baar kunnen kjjkeu, terwijl ik na eeu minuut of wat reeds genoeg heb v het conventionecle Italiaansche ballet. Pa\. y is een bijua volmaakt Grieksch type. Hun beider dansen zijn kleine drama's van smart, vreugde of passie-. Zjj zijn artisten, het woord met allen nadruk gebruikt. Het schriftelijk gedeelte van het toelatingsexamen tot den hoofdcursus zal geljjktjjdig plaats nebben te Kampen, 's Gravenhage, Arnhem, Amersfoort en Breda op 6, 7 eu 8 Juli a^. Het mon deling onderzoek vangt aan te Kampen op 13 Juli d.a.v. Gisteravond vergaderde het Kies college der Hervormde Gemeente alhier tot het verkiezen van ouderlingen en dia kenen en tot het opmaken van een grostal ter voorziening in de vacature ds. Vunde- rink, voortdurende door het bedanken van ds. van der Grii nt. Er waren 53 leden ter vergadering aanwezig. In de vacature van ouderling, ontstaan door het overljjdeu van den heer J. van Botteuburg Hzn., werd gekozen de heer H. M. Brouwer, Hooglandscheweg, met 29 stemmen tegen '22 uitgebracht op den heer A. Smeitink. De heer mr P. J. F. van Voorst Vader, aftredend ouderling, werd met 49 stemmen herkozen, terwijl ook herkozen werden de tweo aftredende diakenen, de heeren W. van Esveld Rzn. en H. Noorman, respec tievelijk met 46 en 48 stommeD. Op het grostal voor predikant werden 54 namen geplaatst, waaruit na 14 dagen een zes- en drietal moeten worden ge formeerd, De protostbetooging van liberalen eu socialisten tegen de schoolwet in het groote Cirque te Brussel werd door meer dan 6000 personen bijgewoond dio na afloop nog in de stiaten gemanifesteerd hebben. Men riep „Weg met de klooster-, weg met den minister president Schollaert". Een troep 6tuden)en heeft in Jezuïeten kloosters en de woning van don pauBelijkcn nuntius eenige ruiten ingegooid. Voor 't overige werd de orde niet verstoord; de politie had uitgebreide maatregelen getrof fen om rustverstoringen legen te gaan. Rusland. Eenigszins geruststellend werkt op de Joodsche bevolking van Kief een anikel in de courant „Kiewljanin", die, lezon wij in de „Joodsche Wachter", niettegenstaande haar reactionaire en anti semitische richting een pogrom ten gevolge van den ver meenden ritucelen moord ten sterkste ver

De Eemlander | 1911 | | pagina 2