Bijvoegsel behoorende bij DE EEMLANDER van Zaterdag Stadsnieuws 3 Juni I911* Correspondentie. ALLERLEI Wegens B e n rsvacantie beden geen noteering. We vestigen de aandacht op de in dit numnjer voorkomende advertentie om trent het matinee op Birkhoven. De hoofd- en subalterne officieren der verschillende wapens, die in Noord- Brabant hebben deelgenomen aan de kadermanoouvro8 onder leiding van den generaal-majoor G. A. Bulhman, zijn naai de reap, garnizoenen teruggekeerd. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school 2de soort is benoemd mej. C. Mousing. Deze benoeming was noodig tengevolge van het door den Raad genomeu besluit tot splitsing der le klasse dier school. De qroote nationale en Provinciale Landbouwtentoonstelling te Amersfoort Hoewel de termyu tot het doen van inzendingen voor de landbouwtentoonstelling te Amersfoort eerst den 25 Juni sluit, komen reeds een aantal aanmeldingen bij het uitvoorend comité in, en is dan ook een groot gedeelte van het zeer ruime hoofdgebouw reeds bezet. Vooral de rubriek veevoederartikelen zal flink bezet zyn. Het Uitvoerend Comité hooft besloten, op cén der dagen aaD de teutoonstolling een bloe mencorso aan te bieden, waarvoor, met het oog op do gunstigo ligging van hot ten toonstellingsterrein in de naaste omgeving van Baarn, Hilversum, Zeist, Driebergen en andero plaatren met vele buitenplaatsen en villa's met overvloed van bloemen, wier eigenaren houders zijn van equipage of automobiel, een groot aantal mededingers zyn te verwachten. Verhoogt een dergelijk scboonhcid6con- cours den algemoenen feestelijken aanblik der tentoonstelling; het uitvoerend comité heeft iets 'geheel nieuws ontworpen; een nummer waaraan in het bijzonder de jongeren onder de paarden houdende land bouwers eene gelegenheid tot deelname zullen hebben; een behendigheids concours voor boerenwagens met krommen dissel. De deelnemers zullen binnen een bepaalden tijd een aangeduid parcours met wendingen enz. moeten afleggen, zoDder verschillende paaltjes of vlagjes die den weg aanduiden, te hebben geraakt of omvergereden. Tot de bevoegde autoriteiten is een verzoek gericht, de paardenfokkers in de gelegenheid te stellen, te kunnen zien, welk materieel de remonte commissie bjj voorkeur aankoopt, door het beschikbaar stellen van bespanningen artillerie-paarden, aangekocht in Nederland. Zal ook al de afdeeliug herkauwende dieren er. varkens, zoo ze Diet geheel vervalt, door het heerschen van mond- en klauwzeer aan belangrijkheid derven; de inzendingen paarden, pluimvee, enz. en de niet levende inzendingen, waaronder die in de wetenschappelijke afdeeling eene eerste plaats innemen en voor den landbouwer en den bezoeker in het algemeen, zeer veel leerzaams bevatten, zullen de tentoonstelling een bozoek overwaard doen zijn. Bovendien heeft het uitvoerend comité door het samenstellen van een programma, dat tal van demonstration, die verband houden met den landbouw bevat, gezorgd; dat men naast het beschouwen van de cigonlijke inzendingen, ruimschoots gele genheid heeft, zich te ontspannen dooi het bywonen van concoursen en wedstrijden op verschillend gebied. A. L V. Uw stuk wordt Dinsdag go- plaatst. Een slangengovecht. In de Fi garo heeft Prof. Pozzi, van do Fransche geneeskundige academie eonigen tijd ge leden verteld van een gevecht, dat hij heeft bijgewoond, tusschen twee slaogen, één zeer vergiftige en de andere van een, door het Serotherapeuthsche Instituut te Bu- laxtar in Brazilië gekweekt soort, dat on gevoelig is voor slaugenvereif en dat, daar het optreedt als verdelger van zijn gevaar lijke soortgenooten, als een vriend van de meuschheid beschouwd mag worden. De twee kampioenen werden uit hun hok te voorschijn gehaald en tegenover elkander neergelegd. Zij schenen eerst geen notitie van elkander te nemen en bleven zoo goed als onbeweeglijk liggen, maar dan plotseling naderde de „giftvrije" slang met een snelle beweging haar gevaarlijke tegenstandster, die haar reeds in het vizier had en zich mot schitterende oogen voor het gevecht gereed hield. De „giftvrije" slang schiet op de andere toe, zij wil haar klaarblijkelijk in den nek beetpakken en zoodoende onschadelijk maken, maar het ondier is op zijn hoede en doet zijn gift- tanden in haar lichaam verdwijnen. Dan kruipt ze achteruit om de uilwerking van het vergift af te wachten. Maar er gebeurt niets de natuur heeft do „giftvrije" Blang tegen het vergif bestand gemaakt. En nu outstaat er een verschrikkelijk gevecht, waarin de lichamen van de twee slaDgen elkaar omknellen en het schijot, dat de vergiftige slang de andere zal dooddrukken. Het is pakkend maar angstwekkend tevens to zien, hoe de ééue slang de wervelkolom van de andere tracht te breken. Meer dan 12 minuten hebben de twee dieren reeds met elkaar gevochten, aL de vergiftige slang eindelijk het onderspit delft, haar bewegingen worden flauwer en flauwer en het eind is, dat zij dood blyft liggen. De overwinnaar gaat nu op haar gemak het lichaam van haar vijandin oppeuzelen en, vertelt Proff. Pozzi, toen wy een uur later nog eens even op het slagveld terug kwamen, om te kijken hoever zy er mee was, zagen wij nog slechts een stuk van de staart tusschen haar kaken uitsteken dat nog altyd heftig sidderend heen en weer bewoog, zich om de poot van een tafel kronkeldo on zoodoende een laatst houvast scheen te zoeken. Paniek. Een stoomboot met ongeveer 360 schoolkinderen uit Eöpenick, die van een uitstapje naar Rudersdorf terugkeerden, is bij het doorvaren van de Woltorsdorfer sluis met het zonnescherm, dat boven het dek was gespannen, togen de niet hoog genoeg opgedraaide brug aangevaren. Het zonnescherm werd vernield en verscheidene kinderen bekwamen door de neerstortende brokken yzer en hout moer of minder ernstige, maar niet bedenkelyke verwon dingen. Het ergste was echter dat er onder de kinderen eon paniek ontstond. De onder wijzers, de kapitein en het personeel van de boot hadden de grootste moeite om hen tot bedaren te brengen en erger onge lukken te voorkomen. Maar het gelukte toch, en de boot, welker romp onbescha digd was gebleven, kwam veilig te Köpc- nick aan. Twee jeugdige deugeie ten. Eenigen tijd geleden sprak de 15 jarige slagersknecht J. de W. en de 12-jarige loopjongen M. K. uit Middelburg af, om wanneer zij voldoende geld bijeen konden krijgen er samen van door te gaan. Nadat de jongste Dinsdagmorgen bij een dame daar ter stede voor zijn patroon geld ontvangen had en daardoor in het bezit was van een bankbiljet van f 25, ontmoette hij zyn kameraad, wien hij dit vertelde. Deze inde hierop voor ziju pa troon verschillende kleine postjes tot een gezamelijk bedrag van f4.40. Direct daarop verlieten de joDgeus de stad, wandelden naar Souburg, gingen per tram naar Vlissingen ou staken van daar per boot naar Neuzen over. Van hieruit zetten zo hun reis te voet voort tot Axel. Het was inmiddels avond geworden en daar de „boefjes" geen ouderdak konden vinden, kwamen zy bij do marechaussee terecht. Deze stelden hen, omdat zij min derjarig zijn, Woensdag op transport naar Vlissingen. De marechaussee aldaar, direct vermoedende de door de politie ge signaleerde jongens io ben te zien, naiu hen een voorloopig verhoor af, en vond het bankbiljet van f 25 in de voering van de pet van M. K. De f 4.40 waren reeds op. De jongens werden hierop naar M. teruggebracht en aan de gemeenpolitie overgeleverd. Vergiftiging aaneen brui loftsmaal. Te HelmershauseD nabij Jena, werd eeD honderdtal personen, dat had dcelgenomon aan een bmitbftsDiaal, plotseling ongesteld. Men dacht onmiddelyk aan vergiftiging, maar alvorens men de werkelijke oorzaak vau de ongesteldheid had vastgosteld, overleden reeds vyf per sonen. De overigen zyn voor het meercndeel aan de betere hand. Een chemisch onder zoek wees uit, dat de vergiftiging veroor zaakt was door het gebruik vau bedorven aardappclsla. Gevaarlijk werk. Op de spoor lijn van Bitburg naar Irrel in de Rijnpro vincie, wordt een tunnel gebouwd, waar binnen de lucht zóó slecht is, dat er niet anders in gewerkt kan worden dan met ploegen die er slechts 3 uren in vertoeven. Woensdagmorgen nu werd een goheele ploeg door aardgas bedwelmd. Er is reeds een lijk gevonden. Nog drie of vier man bevinden zich in den tunnel, die waarschijn lijk ook dood zijn. De brandweer van Trier is in auto's met zuurstoftoestellen naar de plaatB van het ongeluk vertrokken. Opgave van do Vereeniging .HANDEL en N IJ V E R H E ID" van personen die zich in de Gemeente heb ben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 24 Mei 1911 tot en met den 30 Mei 1911. GEVESTIGD. Bcortjo Staal van Amsterdam naar Arn- hemscheweg 15. Heintje van den Hazel van Njjkerk naar Utrcohtscheweg 84. Hendrika Anna Voskuilen van Utrecht n. Borstraat 1. Cornelia Johanna de Rijk van Utrecht naar P. Bothstraat 21. Carel Johan AntooD Snorn van Ede naar Lange9traat 57. Cornelia Maria van Gent van Arkel naar Soesterweg 289. Wiobe van de Kuinder van EemDes naar LaDgegracht 29. Jean Franqois Emo van IJselstein naar Arnhemschestraat 24. Herman Jacobus Johannes Woudsta van Assen naar Blankcnh.straat 4'. Ida Roneska Elza Adelaide Woudstra vau Assen naar Blankcnh.straat 4'. Willem van Aarts van IJselmuiden naar Soesterweg 153. Mattheus Honricus Weidema van Haarlem naar Langestraat 105. Geertruida Kok van Hilversum naar Alde- gondestraat 103a. Johanna Jurjens Boonstra van Barncveld naar H.v.Viaudestraat 36. Cornelis Broekbuizen van Scherpeuzeel n. BiBschopsweg 80. Amia de Beer van Haarlemmerliede c.a. naar. Langestraat 135. Gerritje Dwars v. Harderwijk n.Langestr. 22. Josephina Petronella Hendrika van der Stecnsel v. Utrecht n. LangeBtraat 99. Jsn Abraham ten Iloovo van Gorssol naar Koningstraat 103. Herman Hendrik Scholten van Raalte naar Krommestraat 44. Wijndelt Martinus Schoidcmans v. Rotterd. naar Schimmelpstraat 4. Hendrika Wyland v. Zwolle n. Utr.weg 121. Woutertje Arlar van Vlissingen naar Noordstraat 15. Jannigjc van Brummelon van Schorpenzeel naar Aldegondestraat 88. VERTROKKEN. Debora Eek van Bisschopsweg 68 naar Naarden. Steventje Veenendaal van Muurh. 15 naar Haarlem. Maria van Kooten yan Wyersstr. 9 naar Maartensdyk. Elis van Eykelenburg van Wolkerstr. 35 naar Leusden. Johannes de Goede van St. Jorisstr. 10 naar Hilversum. Albertus Gerardus Hendrikus Franssen v. Bisschopsweg 62 naar Noord-Amerika. Albertus van Wessem van Zogstraat 21 naar Nymegen. Johannes Hellevoort van Muurhuizen 14 naar N.-Amerika. Geertruida van Marm van L. Beekstraat 12 naar Baarn. Pieter Berend Boerema van Beestenm. 17 Daar Roodeschool. (Uithuizermeden). Ubbe Teenstra van Langestraat 19 naar Den Bosch. Jan Derk Rolandus Hagedoorn v. Station straat 37 naar Oost-Indië. Cornelis Johannes Willem Canters van Doodewaardt Langestr. 54 n. Baarn. Hendrik Jacob v. Goldor v. Stellingwerfatr. 24 n. Nunspeet (Erraelo.) Horman Grietjes van Breedestraat 45 naar Vlymen. Gysbertje van Doornik v. Sohimmelpstr. 38 naar Hoevelaken. Adrianus Meyer v. Schimmelpstr. 13 naar Haarlem. Judith Frank wed. v. E. Bont v. Leusdw. 54 n. Amsterdam. Johannes AutODius de Vos v. Arnhstr. 2ï uaar Deventer. Arnoldus Engelbert Dekkor v. Breedestr. 40 naar Rotterdam. Peturs Johannes Iloogenboom v. Breedestr. 40 naar Rotterdam. Josephina Margaretha Barbara Lours van Breodestr. 40 n. Rotterdam. Cornelis Roza van Broedestraat 40 naar Rotterdam. Alberta Wakelkamp van Papenhofsteeg 1 naar Ginneken. Charlotte Catharina MaasseD v. H.v.Viandstr. 12 naar Amsterdam. Heintje Peer van Havik 26 naar Nijkerk. Jacomina Maria de Jager v. Bisschopsweg 71 naar Nymegen. Hendrika Woutera de Jager v. Bisschops weg 71 n. Nymegen. Willem de Jager o. Bisschopsweg 71 naar Utrecht. Hermina Hendrika Dartmund, wed. v. J. C. J. van Lier v. Brouwerstraat 17 n. Amsterdam. PBEDIHBKCBTEif. Op ZONDAG 4 JUNI 1911. EVANG. LUTH. KERK. Voorin. lO'/a uur, Dr. H. J. Toxopetts. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. IO'/j uur Ds. I. Hooikaas. DOOPSGEZINDE KRING. Voorm. lO'/a uur, Ds. E. M. ten Cate. BURGERLIJKE STAND. 3 Juni 1911. GEBORENCornelia, d. v. Antonius Cornelis Qeyteubeek en Alberta Cornelia Delfortrie. Maria Sophia Johanna, d. v. Johannes van Hees en Adriana Sophia Elisabeth van Beek. OVERLEDENHendrikus Jacobus Brom, 21 jr. ongehuwd. STOOM VAARTBE RICHTEN. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. KONING WILLEM I (thuisreis) vertrok 2 Juni van Lissabon. ORANJE (uitreis) vertrok 2 Juni van Lissabon. JAVA arriveerde 2 Juui van Amsterdam tO Rfltfl 711). KONING WILLEM II vertrok 1 Juni van Batavia naar Amsterdam. SUMATRA (uitreis) passeerde 2 Juni Point de Galte.

De Eemlander | 1911 | | pagina 5