WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN YAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 7 Juni 1911. Hoogste barometerstand 777.0 in.M. te Maliehead, laagste 754.3 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 8 Juni 1911. Meeat matige N.W.-lgke tot N.O.- lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: Dezelfde. (Barometerstand te AMERSFOORT 773 mH. Vorige stand te 12 uur 771 m.M. te Amersfoort. Hoogate gisterenF. 78 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF 66 AMERSTOORT3CHE BAD- EN /WEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens- dag 7 Juni des 's morgens 7 uur is 69" F. tevredenheid over te kennen gegeven hebben, dat DuiUchland zich tot het on- derhandeleu over een verdrag bereid ver klaard heeft, daar hiermede een eind wordt gemaakt, aan alle loopende geruchten over een geheim verbond der Yereenigde Staten met Engeland, en dat nu ook de werke lijke bedoeling, welke bij Tatt heeft voor gezeten, erkend is door de in deze materie moeilijkst te overtuigen mogendheid. Italië. De Italiaausche Minister van Handel, Ritti, heeft bij de Kamer van Afgevaar digden een ontwerp ingediend, strekkende tot overname van de levensverzekeringen door een nationaal verzekeringsinstituut. In het wetsontwerp wordt bepaald, dat bij het in kracht treden der wet, levensver zekeringen in Italië slechta met behulp van het nationale instituut tot stand kunnen komen; de zetel van het instituut zal te Rome gevestigd zijn. Lil> Algemeene Rekenkamer. Bij K. B. is benoemd tot lid van do Algemecne Rekenkamer de heer A. J. M. Stumpff Jr., Referendaris bij de Algemecne Rekenkamer te 's Gravenhuge. Algemeen Depot van Discipline. Naar men vernoemt, zal eerlang het algemeou depot van discipline te Ylissingeu worden opgeheven. De kosten (f 40,000 'sjaars) worden niet evenredig geacht aan het nut. Yoortaau zal wel kunnen worden volstaan ook met het oog op de be staande wettelijke bepalingen met het drillen van de bijzonder ongezcggelijke minderen door een daartoe aangewezen officier in een der gewone garnizoenplaatsen. De Tariefwet. Gistermorgen ontving, naar het Hbld. meldt, een firma te Amsterdam een brief van een Duitschen fabrikant, voor wien deze firma in Holland groote zakon doet. Do fabrikant vroeg inlichtingen en schreef het volgende daarbij aldus in het Hollandsch vertaald: .Door de Handelekamer hier (Brealau) hooren wy, dat voor de uil Duitschland naar Holland geëxporteerde goederen ton deele nieuwe, iets verhoogde, tarieven in gevoerd zullen worden. „Wij verzoeken u, te informeeren, of dit ook voor onze artikelen goschiedt en ons daarover te berichten, daar wij (de gezameutlgke fabrikanten in dat artikel) de bedoeling hebbeu ons hier ter bestemde plaats (bij de regeering) over deze tarief- verhooging te beklagen." Wy vermelden, dat bedoeld artikel van Holland uit, in bepaalde Rooit in verhou ding tot andere artikelen bqna zonder invoerrechten in Duitschland wei dt ingevoerd en zeker de eerste eisch van die fabrikanten zal zijn, dat daarvoor de rechten zullen moeten worden verhoogd als tegenmaatregel. Oude Rechten op den bodem. Het is den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gebleken, dat er in Nederland nog oude rechten bestaan, die den landeiyken bodem drukken. De Minis ter heeft zich thans door tusschoukomst van de commissarissen der Koningin tot de burgemeesters gewend, om te worden in staat gesteld, van deze rechten kennis te uemen, teneinde te kunnen beoordeelen, of zij belemmerend werken op de produc tiviteit en den overgang van den grond. De Minister verzocht daarom opgaaf van deze rechten, niet nauwkeurige aanwgzing van hun oorsprong, aard, omvang en alle verdere bijzonderheden, die kunnen worden medegedeeld. Hij vestigt er echter de aandacht op, dat geen inlichtingen behooren te worden gegeven over do thans afge schafte tienden, de jacht- en vischrechten, het beklemrecht en het markerecht (recht op gronden, die van oudsher in onver- doelden eigendom bezeten worden onder de namen van markten, maatschappijen, holtingen, meenscharen, meenten, buurten, buurtschappen of andere soortgelgke na men). Evenmin behooren gegevens te wor den verstrekt, omtrent grondrenten, voor zoover zij bestaan in eon vaste jaarlyksche uitkeering in geld of voortbrengselen, en omtrent hot recht van den dertiendon penning, ook wel van landwissel of liaud- wis8el genaamd, dat nog in eenige gemeen ten der provincie Utrecht voorkomt. Woonwagens en Woonschepen. Bij de voorbereiding van een wettelijke regeling ten aanzien van het gebruik der zoogenaamde woonwagens en woonschepen van wege de departementen van Binnen- landsche Zaken en van justitie, is het noodzakelijk gebleken omtrent aantal en inrichting dier wagons en vaartuigen en aard en aantal hunner bewoners nog eenige gegevens te verzamelen. Bedoelde opgaven zullen den feitelijken toestand ten deze, gelijk die zich op een bepaald aangewezen dag en uur op het geheele grondgebied des rijks vertoont, hobben weer te geven. De Minister van justitie heeft daarom de medeworking van de commissarissen der Koningin en van de burgomecsters ingeroe pen voor de beantwoording van hiormede verbandhoudende vragen naar den toestaud, zooals die op 5 Juli a.s. des middags omstreeks 12 uur zich in elke gemeente voordoet. Aardappelziekte. Bij warm en vochtig weer in de laatste dagen van Juni of de daaropvolgende zomermaanden treedt in de meeste gevallen de bekende aardappelziekte met groote hevigheid op en verwoest het loof der planten, zoodat doze niet meer groeien; terwijl ook de knollen, vooral bij langzaam voortwoekeren der ziekte kunnen worden aangetast. In de Bordeauxsche (en de Bourgondische) pap is ons een uitstekend middel tegen deze ziekte gegeven, dat oen voldoend aautal koeren tor rechter tijd op planten uitgestrooid, niet alleen hot loof, maar ook de knollen zoo goed als geheel ziektevrij houdt. Aan de directie van den Landbouw :e VGravenhage en aan het Instituut voor Phjtopathologie te Wageningen is gratis verkrijgbaar gesteld eene brochure, waarin is medegedeeld hoe men de ziekte bij haar corste optreden kan herkennen en hoe en wanneer men de Bordeauxsche pap moet bereiden en toepassen. De grondstoffen voor Bordeauxsche pap (kalk en kopervitriool) en het zg. „poeder" voor Bourgondische pap, dat men maar met water behoeft aan te mengen om do sproeivloeistof direct gereed te hebben, zijn tegenwoordig gemakkelijk, meestal bij handelaars in kunstmest, in zuiveren vorm en goede qualiteit verkrggbaar. Men stelle bij het aauschaffen de eischeo, welke in de brochure zijn genoemd. Ook goede sproeimachines zijn tegenwoordig geinak- kolgk verkrijgbaar en land-en tuinbouw- vereenigingen kunnen zich een en ander gezamclijk aanschaffen, Niemand behoeft, wanneer hg maar den in de brochure gegeven raad met de noodige zorg opvolgt, cenigszins belangrgkc schade ten gevolge van d« aardappelziekte te lgden. Van do hand van den heer J. van der WalKzn. lid van den Amersfoortschen Ge meenteraad en secretaris dor Yereenigiug „Handel en Nijverheid" is een brochure verschenen, uitgegeven door laatstgenoemde vereeniging, en de vraag behandelend:„Moet de gemeente Amersfoort aan gemeente grondpolitiek doen?" In dozo brochure wordt door den heer v. d. Wal een warm pleidooi geleverd voor hei iu eigondom der gemeente verkrijgen van gronden om en bij de stad, die direct of in afzienbaren tijd aangewezen zijn voor bouwtorreinon, inrlnstrieele of commercieele doeleinden. Om don lezer een juist beeld voor oogen te stellen, wat con gemoente met een breed opgezet en goed doorgevoerde grondpolitiek kan bereikeu, neemt de schrijver de Duit- sche gemeente Ulm tot voorbeeld. Bg Kon. besluit van 2 dezer is be paald, dat de Kamer van arbeid voor de bouwbedrijveu alhier, welke, rolgens het Kon. besluit van 20 Maart 1902 was in gesteld voor de gemeenten Amersfoort en Hooglaud, thans alleen is voor de gemeente Amerfoort. De 4 daagsche afstandsmarschen te voet van den Nederlandschen Bond voor Licha melijke opvoeding zullen dit jaar gehou den worden van 22-25 Juli. Er is één parcours uitgezet in een der mooiste streken van ons land, nl Gooi- en Vechtstreek, en loopendo over Naarden, Amersfoort, Ame- rongen gn Utrecht. De militaire schoolcompagnio uil Amersfoort, die heden onder bevel van den directeur, kapitein C. C. de Gelder, naar de legerplaats bij Harskamp vertrekt, zal daar tot 21 dezer verblijven. In café Otte werd gisterenavond een openbare vergadering gehouden, be legd door de afd. Utrecht van den Ned. Alg. Bond van Postduivenliofhebbers. Na een inleidend woord van den heer van Tellingen zette de heer W. H. de Bouter uit Utrecht het doel van den Bond uiteen, waarna een Amersfoonsche vereeniging werd opgericht, welke den naam kreeg van „De Luchtpost". Op den openbaren weg zgn gevon den een paar schoenen, een paar manchetten en eon armband, die op het bureau van politie zijn gedeponeerd. Handel en Nijverheid. Gisterenavond hield de vereeniging „Han del en Nijverheid" haar maandvergadering in de Zwaan, onder voorzitterschap van den heer S. J. van Duinen. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen van 12 Mei 1911, die worden goedgekeurd. De voorzitter herinnert aan de circulaire van het Hoofdbestuur betreffende technische bezwaren tegen de tariefwet, waaromtreut inlichtingen zouden worden in gewonnen bg de tabakshandelaren en do meelhaudelaren. De eersten zijn niet bij de Tariefwet betrokken en blijven er dus ge heel buiten. Ook de meelhandelaren blijven er in zoovorre buiten, dat zij do belangen van Amersfoort zullen naar voren brengen bg den Bond van meelhandelaren, waarvan zij lid zijn. In zooverre kunnen dus van uo vaklui geen bezwaren worden ingebracht namens Handel en Nijverheid. De heer do Pool gelooft dat het niet goed is, omdat de vaklui hier niet ver eenigd zijn, nu ook geen bezwaren in te dienen. De middenstanders hebben die toch zeker wel. Daarom zou hij een circulaire willen rondzenden om op het belang van de zaak te wijzen, dan kunnen de verschil lende groepen eens vergaderen om de be zwaren saam te vatten. De voorzitter wijst er op, dat het z. i. uiterst moeilijk is adhaesie te betuigen door personen, die niet direct belangheb benden zgn. Het krggt dan zoo den schijn of de kwestie opgewarmd wordt. Bovendien blijkt uit de geringe opkomst, dat er niet veel belangslelling is. De heer de Pool wil, dat van uit den middenstand komt een storm van veront waardiging tegen de wet. Hij zou niet graag den schijn vestigen dat de midden- staud Gods water over Gods akker laat loopen. Hetzij men er voor is of tegen, de middenstander moeten er zich in groot aantal over uitspreken. De secretaris leest de circulaire van het Hoofdbestuur voor, waarin gevraagd wordt uitsluitend de technische bezwaren te .behandelen en niet het al of niet wen- schelgke van beschermende rechten te be spreken, daar dit, als zgnde van politioken aard, buiten het standpunt van den Bond valt. De heer de Pool twgfelt er niet aan of Handel en Nijverheid volgt den weg van het Hoofdbestuur, maar z. i. is dit wel wat consciëntieus wat het politiek gedeelte betreft. Do Tariefwet is toch in de eerste plaats een vraag van ecouomie en bij vindt het dan ook zonderling, dat deze niet zou mogen behandeld worden. Wanneer het Bestuur meent, dat hot geen andere weg kan inslaan, dan moeten de Amersfoortsche middenstanders als zoodanig een actie tegen de Tariefwot op touw zetten. Hierna komt aan de orde het voorstol van het bestuur om adhaesie te verleenen aan hot adres van de Ned. Vor. van Siga ren winkeliers aan de Tweede Kamer, tot steun van hun adres tegen het debietrecht op tabak. In dit adres wordt ernstige schade ge vreesd voor don tabakshandel van hot welsoutwerp, waarom gevraagd wordt aan de Tweede Kamer om het ontwerp niet aan te nemen. De heer K r o o k herinnert aan zijn motie in een vorige vergadering ingediend, die hij liever zou zien aangenomen, dan gaat er ook eens iets van Amersfoort uit. De voorzitter vindt dat niet goed. Hij acht het beter, dat de actie van be langhebbenden uitgaat en als Handel en Nijvorheid daaraan adhaesie betuigt, gaat er toch ook wel iets van Amorsfoort uit. Het voorstel van het Bestuur wordt hierna aangenomen. 2. Voorstel van hot bestuur adhaesie te verleenen aan de motie en adres aan de Tweede Kamer van de Algemeene Win keliers Vereeniging te Amsterdam tegen het ontwerp Tariefwet. De Voorzitter herinnert er aan, dat do Ameterdamsche Winkeliersvereniging voorstanders en tegenstanders van de wet heeft opgeroepen. Als voorstander heeft niemand zich opgegeven, en als tegenstan der de heer Gorris. Dat de bespreking buiten de politiek staat blijkt wel uit het feit, dat de meeste leden der Amsterdam- sche Winkeliersvereniging niet behooren tot de vrijzinnige richting. Het Roomseh Kaiholieke eloment is er zeer sterk in ver tegenwoordigd, terwijl er eveneens veel anti-revolutionnairen en Christelijk-histori- schen lid van zgn. In de lezing van den heer Gorris staat zooveel, dat adrem is, dat mot algemeene stemmen op één na een motie is aange nomen, waarvoor steun gevraagd wordt. I-i die motie wordt uitgesproken, dat de belangen van den winkelstand ten zeerste zouden worden geschaad door de invoering der Tariefwet, waarom gevraagd wordt aan de Tweede Kamer die wet niet aan te nemen. De heer Van der Meiden vestigt de aandacht op de bosprekingen in Den Haag naar aanleiding van de lezing van den heer Gorris, waar aan het woord kwa men de mcn8chen, die in alles politiek zoeken. Belasting betalen heeft met politiek nictB te makon, 't is een zaak van belangen. En stelt een regeering eeD wet voor, die niet met onze belangen strookt dan zijn we daartegen, onverschillig van welko regoering die wet komt. Met een verwijzing naar Duitschland wijst hij er op hoe ton slotte het volk ge- ëxploiteerd wordt door zijn eigen industrie. In ons land zal dat zoo'n vaart niet loopen. Maar door hoogo inkomende rech ten te heffen, kweekt do regeering een kunstmatige industrie, die de middenstand niet kan steunen, omdat hij dan zich zelf vermoordt. Ook de samenstelling van de wet acht de heer van der Meiden zeer ongelukkig, terwijl de Middenstand in ons land veel kapitaalkrachtiger is dan in Duitschland met al zgn protectie. De heer Do Pool acht een van do groote bezwaren voor den winkelier dit, dat do 10 millioen die de minister uit de wet denkt te halen, beteekent een verlies van 10 millioen aan debiet voor den win kelier. Het verheugt hem dan ook in hooge mate, dat het Bestuui heeft voorgesteld adhaesie te betuigen aan de motie der Am8terdamsche Winkeliersvereniging. De beer Egg ink kan zich uiet onder de voorstanders van het voorstel scharen. Het algemeen belang zal z.i. niet geschaad

De Eemlander | 1911 | | pagina 2