WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 14 Juni 1911. Hoogste barometerstand 766.6 m.M. te Stornoway, laagste 750.5 te Breslau. Verwachting tot den avond van 15 Juni 1911. Meest matige Noordelijke tot N.O.- lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: Warmer 'Barometerstand te AMERSFOORT. 758 m M. Vorige stand te 12 uur 758 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenE. 62 Laagste hedennachtF. 40 Hedenmiddag 12 uurF 53 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van'het,water op Woens dag 14 Juni des 's morgens 7 uur is 61° F. bevolking met 850.000 geboorten, een leger van buitenlandsche werklieden over de grenzen laat komen, om als boerenknechts te dienen, en vorder voor bot bouwen van huizen, het aanleggen van wegen en van spoorlijnen. De inwoners van do steden verlangen lichteron arbeid, die zich meer aanpast aan hun slecht gevoede en slocht gohuisveste lichamen. Daar de arbeiders- concurrontie in de wereldstad groot is en de loonen worden gedrukt, verlangt de werknemer zoo min mogelijk uit te geven voor de huur van zijn woning. Hij zoekt de kleinste gelegenheid en tracht daar nog slaapplaatsen in te verhuren, terwijl hy er voor zorgt, zoo weinig mogelyk of geen kindereu te krygen. Do zedelijkheid gaat bovendien achteruit door het wonen van een gezin, samen met vreemde arbeiders iu eenzelfde slaap vertrek. Posadowsky gelooft, dat er alleen ver betering in deze afschuwelijke toestanden is te verwachten, als er een strenge wette- lyke regeling gemaakt wordt ten opzichte van de arbeiderswoningen, hun grootte, licht- en warmtevoorziening, enz. enz. Tot groote verontwaardiging van de vergadering deelde de spreker mede, dat to Berlijn nog steeds zoldervertrekken en kelders door ar beidersgezinnen worden bewoond en dat dit officieel is bovestigd. Hij wraakte- de nieuwe belasting op de waardevermeerdering, die ten slotte toch door de huurders der wo ningen en kamers moest worden betaald. En hij geeselde de agrariërs, die beweer den, dat men nu eindelijk eens moest op houden met sociale politiek te fabriceereu. Posadowsky sloot zijn gedocumenteerde rede met de opwekking: laat ons allen voortblijven werken, om deze onhoudbare woningtoestanden te verbeteren. De Spanjaarden in makokko. De Spaansche bladen zyn met de bezet ting van Larrasj en El Ksar over 't alge meen zeer ingenomen. De Liberal" schrijft: „Had Spanje Larrasj en El Ksar niet be zet, dan zou Frankrijk dit spoedig gedaan hebben." De „Imparcial" is er van overtuigd, dat Europa, wanneer het door Frankrijk als rechter tus6chenbeide werd geroepen, ten gunste van Spanje besÜBsen zou: Dit land toch had binnen de grenzen van zyu in vloedsfeer maatregelen tot verzekering van de orde getroffon, terwijl Frankrijk negen tiende van het rijk aan zich had getrok ken en nu ook het overige gedeelte aan Spanje betwistte. De volksstemming moet eveneens tegen Frankrijk gericht zijn; overal, in cafés, schouwburgen en clubs, is Marokko het onderwerp der gesprekken Do oud minister Villanueva, die in de Kamer tegen do be zetting van Larrasj gesproken heeft, wordt in carricaturen als „monsieur" Villanueva gehekeld, en er bestaat een ueiging om zich c.q. bij Duitschlaud tegen Fraokryk aan te sluiten. Naar aanleiding van het in de pers cir- culoeronde bericht, dat Spaoje Arsilas zou bezetteD, heeft Canalejas medegedeeld, dat dit bericht ten ecnenmalo onjuist is. In den gisteren gehouden Spaanschen Ministerraad word het verslag voorgelezen van den Spaanschen gezant te Parijs over diens onderhoud met den Franscheu Mi nister Cruppi. Cruppi had verklaard, dat do Franscho Regcoriug verdero inlichtingen afwachtte omtrent de omstandighedon. waaronder de landing der Spaujaarden in Larrache plaats had, voordat zy te dien opzichte positie nemen kon. De Ministerraad droeg den Minister van Buitenlandsche zaken op de ondcrhaDde lingcn met de Mogendheden voort te zetten, met het doel het misverstand weg te nomen, hetwolk omtrent de bedoelingen van Spanje bestaat. In overeenstemming met do bovenver melde verklaring van Canalejas moest de Minister van Buitenlandsche Zaken brkend maken dat het geenszins do bedoeling was Asila of Tetuan te bezetten. De correspondenten der Engel'che bla den in Marokko zijn van meeuing, dat voor het optreden van Spanje in Marokko geen voldoende reden bestond, en vreczen, dat nieuwe onlusten door de inboorlingen zullen worden uitgelokt. De „Times" meent, dat daar dan eeu voidere interventie van Spanje op zal volgen, terwijl hieruit weer ernstige wrijvingen tusschen de Europeesche mogendheden kunnen voortkomen. Dat zou tot een toestand vol onaangename verwik kelingen kunnen leiden, meont het city blad. De Int. Zeeliedenstaking. Het zeelieden syndicaat te Antwerpen heeft een manifest doen aanplakken, waarin gezegd wordt, dat de staking geproclameerd ia op de Belgische schepen. Het manifest dringt er op aaD, dat geen enkel Belgisch zeeman de rol van onderkruiper op zich zal nemen en eindigt niet te zeggen, dat geen enkele monsterrol thaus meer van kracht is. Als gevolg van het manifest hebbon do kolentremmers en stokers op het stoom schip Finland van de Red Star Line ge weigerd op do monsterrol to teekencu. Evenzoo weigerden de Duitscho matrozen zich te laten aanwerven op het Belgische stoomschip Marquette. De burgemeester van Antwerpen heeft er zich tegen verzet, dat de reeders morgen afgevaardigden naar het stadhuis zullen zenden, om de midde len te overwegen, welke tot overeenstem ming kunnen leiden. Heden zou de staking te Southampton uitbreken. De Unie eischt, dat voor de zeelieden het minimum loon op 5p.st. gesteld wordo voor den eersten stoker en de olie mannen op 6 p.st., voor de stokers op 6 p.st. en voor de hofmeesters op 4 p.st. Degenen, die reeds op de monsterrol ge- teekeud hebben, worden aangespoord hun verplichtingen na te komen. Voor de staking in Nederland zie men onder de rubriek Binnenland. Rusland. De uieuwe opperprocurator dor Heilige Synode, heeft aan 't ministerie van binnen- landsche zaken te Petersburg, medegedeeld, dat de Synode het met hot standpunt der Russische kerk onvereenigbaar acht, dat Joden Christelijke namen dragen. Dienten gevolge zyu alle rabijnen met een desbe treffend verbod in kennis gesteld. Is het niet alsof men nog in de middel eeuwen leefdel Portugal. Naar uit Lissabon wordt gemeld, moeten de monarchisten reeds de Minhobrug bij de Spaansche grens zyn overgetrokken, met het doel het volk tegen de republiek op te hitsen. Zij werden echter door de troepen weder teruggedreven. Evenwel ver zekert de „Diaria Popular" dat in weerwil van de eischen der Portugeesche regeering, het van samenzweerders aan de grenzen krioelt, omdat de Spaansche regeering beweert, van hun verblijf niets af te weten. IntU6schen is de omvang der beweging niet vast te stellen. In hoeverre deze echter de regeering verontrust, blijkt uit het feit, dat zoodra toen de Ministor vau Oorlog te Lissabon teruggekeerd was, de Ministerraad over de mobilisatie der troepen heeft beraadslaagd. Het ging er om, de Zuid-provincie tegen een mogelijken inval der monarchisten te vrywaren. Naar ver luidt, bleef de vraag onbeslist of de Lissa- bonsche divisie, dan wel die vau Yizeu met deze opdracht belast zou worden. Een 1,500 tal veldarbciders uit de omge ving van de Portugeesche hoofstad zyn in staking gegaan; zij hebben de bemiddeling van den Minister van Openbare Werken ingeroepen. Volgens officieele berichten echter heerschi in geheel Portugal volkomen rust. Turkije. Torgoet Sjefket pasja heoft bevel ont vangen do operaties tegen de Albaceesche opstandelingen te staken en de hoofden der stainuicn uit te noodigen met hem te komen couferoeren over hunne grieven. De Tariefwet. De Nederlaudsche Vegetariërsbond zal in een adres aan de Tweede Kamer opkomen tegen do ingediende tariefvoorslellen iu zooverre deze voor vegetariërs belangryke voedingsmiddelen, in het bijzonder vruchten, betreffen. Bij een copie van het adres zal aan d e leden der Tweede JLamer een afdruk gezonden worden van een artikel van den heer Felix Ortt over genoemd onderwerp. Uitvaart van jhr. mr. Huydecoper. Onder zeer vele blijken van deelneming is gistei middag het stoffelijk overechot van jhr. mr. J E. Huydecoper van Maarsseveon eu Nigtevecht in den familiegrafkelder te Maars6en bijgezet. Een groot aantaf kransen en bloemstukken dekte de lykbaar. Onder de aanwezigen werden opgemerkt baron Sirtema van Grovestins als vertegen woordiger van do Koningin, jhr. Schimmel- penninck als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin-Moeder, jhr. Repelaer van Driel, chef rentmeester van het kroondomein, do Commissaris der Koningin in de provincio Utrecht, leden van Gedepu teerde en Provinciale Staten van Utrecht, de burgemeesters van Utrecht, Amersfoort, Maarsstm, Abcoude en van eeoige andere gemeenten, de Gemeenteraden van Maarsse- veen en Maarssen, baron Baud, procureur- generaal bij het Gerecbthof to Amsterdam, do griffier van den Hoogen Raad, die van de Provinciale Staten van Utrecht, vertegenwoordigers van verschillende fiuan cieele instellingon enz. Op verzoek van den overledene werd aan het graf niet gesproken. Alleen hield dr. G. J. A. Jonker, Ned. Ilerv. predikant te Utrecht, een toespraak. De oudste zoon van den overledene dankte. De Zeeliedenstaking. De afdeeling Amsterdam van den Alg. Ned. Zeeliedenbond heeft gisterenavond met op twee na algemeene stemmen besloten de staking heden te doen ingaan. Er zal dus niet meer worden aangemonsterd. De vergadering werd bijgewoond door alle thans te Amsteidam aanwezige leden, ongeveer 250. Voor aanmonstering waren gisteren aan de beurt de Btuomschepon Rynland, van den Kon. Holl. Lloyd, eu Pollux, Flora en Tellus, van dc Kon. Ned. Stoomboot-Mij., dio gezamenlyk ongeveer 80 man noodig hebben. Het besluit betreft ook diegenen, dio niet voor een reis, doch voor een bepaalden tijd zijn aangemonsterd. Dezen zullen heden inet inachtneming van den contractueclen termijn hun dienstverband opzeggen. Verdor 6taken degenen die zijn afge monsterd en nog niet opnieuw zijn aange monsterd, doch in uurgeld op de booten werkcen. Hierdoor komt het werk o. a. op drie stooinsohepen van de My. Nedeiland stil te liggen. Do staking omvat thaus ongeveer 200 man. De bomanning van de Pollux, Flora en Tellus, schepen der Koninklyke Ned. Stoombootroederij, weigerden gisteren in afwachting van het besluit vau de gisteravond in PlaDcius te Amsterdam te houden alge- meecevergadcriog van den Alg. Ned. Zeemansbond de monsterrollen te teekenen. De schepen behoefdeu evenwel nog niet te vertrekken. De hoer C. Wiskerke van de militaire schoolcompagnie alhier, staat op de voor dracht ter benoeming van een onderwyzor aan de opeabare lagere school no. 2 te Leiden. Mej. Th. M. Tybarg alhier, is be noemd tot onderwijzeres aan de St. Anto- niaschool te Amsterdam, school No. 7 van de Vereeniging tot Weldadigheid van den Allerheiligsten Verlosser. Voor den Doopsgezinden kring wordt Zondag a.s. in het Logegebouw een gods dienstoefening gehouden, waarin als spreker zal optreden Ds. S. Lulofs te 's Gravenhage. De heeren W. de Haas en N. W. v. d. Roemer legden heden met gunstig gevolg af het tweede Natuurkundig Examen aau de Universiteit te Utrecht. Bij het concours hippique te Venlo werden o.a. de volgende pryzen behaald: Klein Springconcours. 1. luit. W. Westeroueu van Meeleren m.Joy. 2. luit. van Ryssen met Iréne. 3. luit. Blussé van Oud-Alblas met Willo- mientje. 4. luit. Trapman met Olipo. 5. luit. jhr. de Marecs van Swinderen met The Buil. 6. luit. jhr. Quarles v. Ufford met Marengo. Groot Springconcours. 1. luit. C. H. Labouchère met Honved. 2. luit. J. U. H. Feikema in. Honeysuckle. 3. luit. C. H. Labouchère met Perhaps. 4 luit. Trapman met Fox. Eervolle vermeldingen: luit. C. H. La bouchère met Dreadnought en K. G. W. baron v. Wassenaer met Whynot. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie om trent het toelatingsexamen voor het Gym nasium. Op den openbaren weg is verloren een zilveren armbandje, gemerkt met drie letters. Zij, die hieromtrent inlichtingon kunnen verschaffen worden verzocht zich te wenden tot den Commissaris van Politie. Het plaatselijk comité voor vervro<?g«io winkelsluiting houdt Vrijdag a. s. een algemeene vergadering in Ons Huis. De agenda vermeldt de volgende-punten: 1. Notulen. 2. Kiezen van het Dag. Bestuur. 3. Behandeling concept-ieglement. 4. Sa menstelling en bespreking vragenlyst. 5. Rondvraag. De adjudant-onderofficier W. A. Spits van het 5e Regiment Infanterie al hier, gaat 1 Juli a.s. don militairen dienst mot pensioen verlaten. Zandbergen. Gistermiddag werd in tegenwoordigheid van mr. K. Lietaert Peerbolte, als ver tegenwoordiger van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, van bestuursleden, correspondenten en leden der Maatschappy tot opvoeding van weezen en andere min derjarigen in het huisgezin „Zandbergen", het nieuwe Tehuis dier Maatschappy, bij Amersfoort geopend. Ds. A. J. Adriani, uit Warmenhuizen, voorzitter van het bestuur, herinnerde aan de oprichting der Maatschappy, nu 37 jaar geleden, door wyleu ds. Scheltema, den eersten directeur en hoe toen reeds er behoefte was aan een „huis van ont vangst en doorgang", waar de aan de zorgen der maatschappy toevertrouwde kinderen een korte poos konden vertoeven, ten einde te kunnen beoordeelen, in welke luchtstreek en by welk soort pleegouders zy hot meest op hun plaats zouden zyn. Dat eerste Tehuis was hoogst primitief, een boerenhuisje met rieten dak, dat in October 1897 werd vervangen door eeu meer voor het doel geschikt gebouwtje, dat echter bij de uitbreiding van den arbeid, vooral ten gevolge van Me Kinder watten, niet meer voldeed en dat nu door de bolanglooze en uitnemendo zorgen van den architect W. H. Kam, uit Amersfoort, aanzienlijk is vergroot, terwijl er een gan- sche verdieping op is gezet. Spr. dankte allen, die op eenigerlei wijze die zoo hoogst noodzakelijke ver bouwing hebben mogelyk gemaakt en daar door aan de verpleegden en de oud-ver pleegden schonken een waar Tehuis, dat niet meer is een „Doorgangshuis*. Meer in 't bijzonder wenschte spr. geluk den directeur jhr. W. A. Ortt, en den vader en de moeder, den heer Nahuisen

De Eemlander | 1911 | | pagina 2