DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 143. WOENSDAG 21 JUNI 1911. 8e JAARGANG. Uit de Pers. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf4.—. Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1—Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINK Htftl O. Telet. Interc. IS». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Yoor iederon regol meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Sinueii-en Baitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76*78 Amsterdam jpgF" Zij, die zich niet ingang van 1 Juli op dit blad abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Waar het in zit. Het „R.K. Patroonsblad" vestigt er de aandacht op, dat, terwijl bp den te Sittard gehouden Limburgschen Katholiekendag, de vergadering van boeren en arbeiders druk bezocht was, de middenstandersver- gadering vernam dat hun organisatie juist overleden was, terwyl de patroonsvergade- ring door 11, zegge en schrijve elf, per sonen bezocht was. De talrijkheid der roomsche boeren- organisatie is, naar mon weet, hieraan te danken, dat die boerenbonden niets dan gewone koöporaties zijn, wier ledeu niet om den godsdienst, maar om het stoffelijk voordeel georganiseerd zijn. Merkwaardig is echter de tegenstelling lusschcn het drukke bezoek van de katho lieke arbeidersbijeenkomst en de volkomen onverschilligheid voor de katholieke pa- troonsvergadoring. Het „R.K. Patroonsblad" zegt daarvan: Vereenigt de werkman zich op andereu dan godsdiensten grondslag, dan blyft hom. geen andere keuze dan de neutrale, socialistische. En ofschoon voor den neutraal vereonigdeu patroon het gevaar bestaat, dat ekonemisch liberalismo te veel leider wordt van zijne handelingen, het socialisme is, èn als bestrijder van den godsdienst èn als opkomend en veldwinnend beginsel, véél verschrikke lijker spook voor <}en geloovigen man, dan het ekonomiscli liberalisme. En daarom werkt het ook als reaktie- middel spoediger en mot grooter zeker heid. Hier hebben wg de erkentenis, dat de belrekkelijke bloei der kerkelykc arbeiders vakorganisatie uitsluitend is toe te schryven aan den socialistischen boeman. De patroons hebben maling, aan pauselijke en bisschop pelijke vermaningen en vcrcenigcn zich met hun audersgeloovige en ongeloovige kla6segenooten, krygeu daarop, als het spant, zelfs bisschoppelijk verlof. De roomsche arbeiders echter volgen gedweo het verbod om zich met hun mede-arbeiders samen sterk te maken. Men behoeft hun den leugen, dat het socialisme „bestrijder van den godsdienst" is, maar voor te houden, en zij vliegen in de kaars. De feiten echter, niet het minst de houding der katholieke patroons, zullen hun allengs de oogen openen. (Het Yolk.) Vrijhandel en politiek. Men weet, dat de Nederlander geklaagd heeft over „vertroebeling" van de Tariëf- quaestie. De linkerzijde zou er een politieke quaestio van gemaakt hebben, omdat deze zaak nu eenmaal door een rechtsch kabinet wordt voorgesteld. Daarop antwoordt de Nieuwe Courant o. m.: Dat heel de linkerzijde dor Kamer zich zal verzetten tegen elke wijziging van het Tarief in protectionistische richting, staat als een paal boven water. Er is sinds den dood van den ouden heer Van Kerwijk nimmer meer één afgevaardigde, tot welke party der linkerzyde ook bohoorende, gekozen, die niet voor en na zijn verkie zing daaromtrent de meest besliste ver klaringen heeft afgelegd. Voor geheel de linkerzijde houdt dus de vraag van vrijhandel of protectie onver mijdelijk verband met de politiek. Ouder een vrijzinnig ministerie, by een linksche Kamermeerderheid, is een protectionistische tariefherzieniDg uitgesloten. Dat is een van de zeer weinige zaken die alle partijen van links verbinden Reeds daarom is zy van de politieke partygroepeering niet los te maken. Maar bovendien blijven wy als liberalen het recht vindiceercn out het beginsel van den vrijen handel hoog to houden als rechtstreeks voortvloeiende uit en onver breekbaar sameuhangende met do grond beginselen vau het liberalisme. Elk vrij zinnig man kan met do meeste gerustheid voor den vrijen handel opkomen op groud en in naam van de vryzinnige beginselen die hy belijdt Als dan ook een liberaal tegea de tariefplannen van de regeering protesteert met de verklaring: Ik bon liberaal en daarom vrijhandelaar en daarom bestrijder van het ontwerp Kolkman en déèrom tegenstander van het kabinet Heemskerk dan heeft hij daarin volkomen gelijk. Dan is hij slechts consequent en oprecht en in geen enkel opzicht „vertroebelt" hy zoo doende het debat over die plannen. Aan tariefsherziening aldus gaat de Nieuwe Courant voort zit uatuurlyk meer vast: allerlei technische, doelmatigheids- en..., bclangenquaesties. Dit wordt dan verder door het blad uitgewerkt. De Portugkkschë Republiek. Zooals wij reeds meldden is officieel en definitief de republiek in Portugal uitge roepen, het koningschap afgeschaft en het Huis Bragnnza vervallen verklaard van den troon en verbannen. Tien maauden, van den zesden Augustus 1910, heeft de dictatuur van het voorloopige bewiod in Portugal geduurd. Gisteren is aan den provisoireu toestand een einde gekomen en de wettelijkheid hersteld in de republiek. Een zorgeloózo tijd zijn die tien maanden waarlijk niet gewoost voor de jonge repu bliek! Vooral heeft zij droevig veel te lijden gehad van stakiugen en van samen zweringen. De eerste als natuurlijk gevolg van de veel te hoog gespannen verwach tingen der werklieden, die meenden dat met de republiek een gouden eeuw van weinig work en hoog loon zou zijn aan gebroken, eu die, toen zij zich teleur gesteld zagen, aan het staken gingen; terwijl de samenzweringen Tan monar chisten, die een beweging op touw zetten om den onttroonden koning te laten terug roepen, niet van de lucht geweest zyn. Ja vóór den dag zelf van het byeenkomen der constituante schijnt een mobarchistisch oproer beraamd te zijn geweest. Dat nu met de bijeenkomst der wet gevende vergadering do gouden eeuw voor Portugal zal aanbreken, zullen zeker zelfs de optimisten niet verwachten, 't Heeft er eigenlijk gezegd allen schyn van, alsof deze volksvertegenwoordiging, evenals de parlementen onder het koningschap, min of meer voor den vorm gekozen is: dat 1 namelijk do regeering het oudo stelsol van de verkiezingen naar haar hand te j zetten ook thans heeft toegepast, zoodat zij een volksvertegenwoordiging heeft ge kregen zoo volgzaam als zij slechts wen- schen kan. Vandaar ook dat de aftreding der voorloopige regeering wel een wassen neus gelykt, dat zij zeker koD zijn dat d# vergadering haar onmiddellyk zou verzoeken het bewind te blijven voeren. Niettegenstaande- dit alles kan het zeer goed wezen, dat deze regeeriug en deze volksvertegenwoordiging te zamen zeer heilzaam werk zullen verrichten voor Portugal. Ten eerste ligt er een schat van wetten gereed die door de regeering voor- loopig zijn ingevoerd en waaraan het parlement zijn goedkeuring moet vcrleeneu: zooals de wet op do scheiding van Kerk en Staat, op het onderwy6, de hervorming van deu publioken dienst, vaD het kies recht, en zoo voorts. En dan wacht het parlement de taak van het eigenlijke opbouweu der rcpublikoinscbe instellingon. Moge men er in slagen hierby de fouten te vermijden, die de monarchie ten doode hebben gedoemd: de bedroevende parle mentaire en politieke zeden, het verder felijke „rotatisme", waarbij het aan de regecring komen van een of andere politieke partij alleenlijk geschiedt met het doel om de aanhangers dier partij met vetto en eervolle baantjes te beklccdcn. Veel bijzonderheden over do uitroeping der republiek zyn nog niet bekend. Alleen, dat het besluit der Kamer van het balkon den volko werd verkondigd en in duizen den exemplaren werd verspreid. In do Kamer zelf heerschte een onbeschrijflijke geestdrift. De negentiende Juni zal voor de Portugcesche republiek als nationale feestdag elk jaar herdacht wordcu. Na de zitting van de constitueereude vergadering begaf zich de z-akgelastigde der Vereenigde Staten naar don Minister van Buitenlandsche Zaken, om hein de erkenning der Republiek door do Regeering der Vereenigde Staten mede te doelen. liet volk hield een geestdriftige betoo ging voor het legatie-gebouw der Ver eenigde Staten- In een Boodschap van de voorloo- pigo regeering wordt uiteengezet, dat de revolutie het gevolg was van een langdurige crisis uitgelokt door de onderdrukking der volksvrijheden door de dynastie Braganza. De republiek is door het geheele volk uit geroepen. Europa oordeelde dot zij slechts het work van eenige theoretici was, het resul taat van ecu handige staatsgreep, en ver wachtte dan ook haar val. Daarom bepaalde hot zich slechts tot erkenning van het feit In dó boodschap wordt vprder geklaagd over de propaganda in het buitenland tegen de ropubliek gevoerd. De regeeriug verklaart verder dat het noodig is Jde dictatuur te verlengen, ten einde do republiek té consolideeren en haar te beschermen togen de lagen van het clericalismo. De wetten, toegepast op de congregaties, waren reeds sinds geruimon tijd van kracht. Het publiek heeft met groote belangstel ling den arbeid van de voorloopige regee ring gadegeslageb, die zonder haar toe vlucht te nemen tot een leening, de belas tingen wist te verlagen. Do internationale betrekkingen worden met* waardigheid gehandhaafd, een modus vivendi met Frankrijk is reeds tot stand gekomen, over een soortgelijk met Italië en Engeland wordt ondorhandold. De nieuwe regeering is door de groote mogendheden erkend. De Marokko qauestie. Omtrent de houding welke de Franscho Regeering tegenover Spanje zal aannemen, geven zoowel do Petite Republiquo als Echo de Paris wier hoofdredacteuren beiden met het ministerie van buitenlandsche zaken in betrekking staan ongeveer dezelfde inlichtingen, zoodat mag worden aangenomen, dat deze uit officieuse bron stammen. Volgens deze inlichtingen zou de Fransche Regeering, nu zy te Madrid van haar alwijkoude meening in zako de bezetting van Larrasch en Elksar heeft doen blyken, geen onderhandelingen met Spaoje over de Marokkaaosche qunestie meer willen .voeren. Zij zal zich togen de Spaansche actie niet met kracht verzotten, ten einde een conflict te vermijden, doch zij zou aan Spanje de volle verantwoordelijkheid laton voor do gevolgon wclko ziju optreden na zich zou kuimen slepen. De Fransche gezant te Madrid zou in dien zin reeds instructies hebben ontvangen. En Frankrijk zou, indien zich geen bijzondere, onvoorzieno omstandigheden voordeden, reeds einde Juli zijn troepen uit den omtrek van Fez terugtrekken. De Joden in Finland. Men schrijft uit Stockholm aan hot Yad,: De Hollandsche delegatie van de Ver- eeniging voor Vrouwenkiesrecht op het Internationaal Congres te Stockholm, heeft de delegatie van Finlaud openlijk geïnterpelleerd over de quaestie, welke in verschillende Hollandsche dagbladen gepu bliceerd is, nl. dat do vrouwenleden in hot FinBche Parlement zouden hebben gostemd en gewerkt tegen het verleenen van politieke rechten aan de Joden van Finland. Zij uiacbtigt de Hollandsche delegatie, ons te schrijven, dat haar leden aan die delegatie een door haar ondci toekeud schrijven zullen geven, bevattende de verklaring, dat zij integendeel eerst in 't Comité, dat politieke rechten aanvroeg voor de Joden gewerkt hebben en dat zij verder in het Parlement unamem gestemd hebben vóór het verleenen van gelijke rechten aan de Joden. De Zkelikdenstakinq. De Britsche „Cunard Company" heeft aan de matrozen, stokers en stewards een loonsvei hooging van tien sh. toegestaan. De „White Star", de „Allan" en de „Ley- land Lines" volgden dit voorbeeld. Er is thanB kans, dat aan de staking spoedig een einde komt, althans voor zoover de groote Atlantische lijnen betreft. Op de groote meeting gistermiddag in de dokken te Liverpool gehouden, waar- het nieuwe werd medegedeeld, heerschte groote vreugde, de mannen wierpen van blydschap de hoeden in de lucht. Tom Mann zeide in een toespraak, dat het stakiugscomité groote moeite had ge daan voor een loonsverhooging van 15 sh., hy gaf echter den raad de nieuwe voor waarden aan te nemen. De matrozen, stokers en stewards van de schepen der bovengenoemde ljjncn zijn gistermiddag weder begonnen de monster rol te teekenen. Te Glasgow zijn Maandag ernstige

De Eemlander | 1911 | | pagina 1