WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT. Opgemaukt voorin. 10.50 unr. Do Bilt, 21 Juni 1911. Hoogste barometerstand 775.0 in.M. te Coruna, laagste 750.2 te Thorshavn. Verwachting tot den avond tan 22 Juni 1911. Meest matige Z.W.-lyke tot Zuide lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Half- tot zwaarbewolkt, mogelijk regenbuien met kans op onweer. Temperatuur: Warmer. barometerstand te AMERSFOORT- 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 63 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF 67 AHERSTOORT8CHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 21 Juni dos 's morgens 7 uur is 61° F. ongeregeldheden voorgekomen. Een groote menigte stakende zeelieden trachtte zich met geweld toegang te verschaffen tot de ankerplaats der stoombooten van Belfast, waarop, naar men beweerde, gewerkt werd door niet bondsleden. Do politie dreef de menigte terug en deze stak daarop de gebouwen in brand. De brandweer werd onmiddellijk ontbodon De stakers trachtten de spuitslangen door te snijden en wierpen met flesschen. Maar zij werden ten slotte door de waterstralen der brandspuiten verdreven. Düitschland. Het Pruisische Heerenhuis heeft het voornaamste, principieele, artikel van de wet op de lijkverbranding met 92 tegen 86 stemmen aangenomen. Frankrijk. De vraag van de wederaanstelling der aan de laatste spoorwegstaking deelgeno men hebbende en ontslagen cheminots schijnt zich tot een strijd tiiBSchen Kamer en Regeering eenerzjjds en de maatschap pijen anderzijds toe te spitsen. De minister van Openbare Werken Du- mont deelde den vertegenwoordiger der parlementaire groep voor de verdediging van de belangen der spoorwegbeambten mede, dat de Noordertpoorwegmaatschappij slechts 14 wederaanstellingen had ingewil ligd, de andere maatschappijen het verzoek der regeering echter afsloegen en de Parijs LyonMarseillelijn in 't geheel niet ge antwoord had. De minister verklaarde zich bereid op een interpellatie over deze hou ding der maatschappijen te antwoorden. Het onderhoud 6trekte zich tevens uit over de vraag, welke wettelijke middelen de regeering zoo noodig van het parlement zou kunnen eischen om de maatschappijen tot wederaanstelling van het personeel te dwingen. Het gaat hier om de beambten, die aan de staking van het vorige jaar hadden deelgenomen, zonder zich daarbij aan strafbare feiten schuldig gemaakt te hebben. Bg de jongste bespreking van de kiesrechthcrvorining door de Kamer heeft de bekende Katholieke afgevaardigde abbé Lemire aanleiding gevonden zijn standpunt in zake de verhouding van godsdienst en politiek Juiteen to zetten. Tot Jaurés ge wend, die de invoering der evenredige ver tegenwoordiging verdedigde, zeide Lemire als tegenstander daarvan het volgende: „Wanneer men mijn geweten aanriep om een party te vormen, die u, mijnheer Jaurès, in de commissie voor het algemeeu kiesrecht horhaaldeiyk den verleidelijken, maar volgens myn meening slechten naam van „Katholieke partij" gogoven heeft, ge looft u, dat ik als priester mg dan ver plicht zou moeten rekenen tot deze party toe te treden, die u met een titel tooide, welke een beroep op myn geweten is, een beroep, dat ik met alle beslistheid afwijs, omdat ik niet wil, dat men godsdienst en politiek verwissele. Het Katholicisme is geen partij". Spreker hoopte verder, dat Frankrijk deze vermenging van twee geheel verschil lend geordende zaken zou afwijzen en vreesde zelfs, dat met do stichting van een dergelijke Katholieke partij het Katholieke geloof, wat daarvan nog was blijven leven, zou worden vernietigd. Hij zou een derge lijke politiek dus niet kunnen voorstaan. Turkije. De op den Olympus gevangen genomen Duitsche ingenieur Richter is nog steeds niet gevonden. De roovers gaan hoe langer hoe verder in hun eischen wat den losprijs betreft: zij hebbeu nu aan de regeering een brief geschreven, door Richter mede onderteekend, en waarin niet minder dan een millioen francs wordt geeischt. De roovers zijn woedend over hun vervolging door de Turksche troepen, te meer, daar dezen daarby op echt Turksche onbarm hartige wijze te keer gaan tegen de dorps bewoners, vrienden meestal der roovers. De mannen wordeu van het land gehaald en met geweld tot bekentenissen gedwon gen, de vrouwen worden bij de huiszoeking mishandeld, en zoo meer. Do inwoners der dorpen hebben thans een telegram aan den grootvizier gezonden met het verzoek, den troepen deze praktyken to verbieden. De Turksche regeering zoo verneemt de Lokal-Anzeigcr denkt, dat er met de roovers wel te loven en te bieden valt, en hoopt alduB wat van de millioen francs af te krijgen. Een Turksch blad waagt de stoute on derstelling, dat Richter zich opzettelyk heeft laten gevangen nemen, om hot hooge losgeld inet de roovers te deelen. 't Klinkt niet waarschijolyk: voor zijn plezier begeeft zich uiemand in de macht van Grieksche roovers! De Turksche regeering zal pogen het onder de Albaneezen bestaande stelsel van bloedwraak door een wet af te Bchaf feu. Daartoe wordeu 30,000 Turksche ponden beschikbaar gesteld, zoodat de bloedwraak mot staatsgeld kan worden afgekocht. Rusland. Het Berliner Tageblatt meldt, dat te Kieff weer nieuwe dwangmaatregelen tegen de Joden zyn genomen. Aan ongeveer duizend Joden is door de politie het verdere verblyf in de stad ontzegd. Onder de aldus verjaagden bevinden zich een aantal winkeliers met hun bedienden. De toestand van tal van Joodsche fami- liën is nu zeer treurig, daar zy door deze plotselinge verbanning hun middel van be staan hebben verloren en aan ellende zijn prijsgegeven. Tweede Kamer. Aan de orde was gister de behandeling van de door de commissie van voorberei ding voor de wetsontwerpen tot regeling der arbeiders-ziekteverzekering gestelde volgende vraagpunten: lo. is het wenschelijk de wettelijke ziekteverzekering te beperken tot de uit- keering vsn ziekengeld met de uitsluiting van de zorg voor geneoeskuudige hulp? 2o. is het wonschelyk de ziekteverze kering uitsluitend te doen plaats hebben bij van overheidswege in te stellen organen? 3o. is het weBschelyk raden van arbeid in te stellen, belast met de taak om mede te werken tot de uitvoering van wetten betreffende den arbeid. Do Voorzitter stelde ieder vraag punt afzonderlijk aan de orde en merkte op dat de bespreking zich moet bepalen tot vraagpunten zelf en niet mag ontaarden in discussie over het ziekteverzcringontwerp. Voorts dat amendementen op de vraag punten niet toelaatbaar zyn, hetgeen uitsluit het indienen van moties ovei do toelaatbaar heid waarvan oventueel besluit zal worden uitgelokt. De heer Duys bestreed in 'b Ministers stolsel het uitschakelen van de zorg voor geneeskundige hulp. Nu zegt de minister wel, dat hy geen dwang wil opleggen met betrekking tot het zich verzekeren van geneeskundige be handeling en hulp, maar, zoo vroeg spreker, is 't dan geeu dwang wanneer men een zieken arbeider straft met niet-uitkeering van ziekengeld, indien by niet heeft gezorgd voor geneeskundige behandeling. Vele arbeiderB zullen zich dus wel van een dergelijke behandeling verzekeren; maar ook zullen velen 't er op wagen, dat zy niet ziek zullen worden met al de nadeelige gevolgen van deze zorgeloosheid, welke het ontwerp dus aankweekt. Maar bovendien erkent de minister zelf dat de arbeider meer belang heeft ver zekerd te zijn vau geneeskundige behandeling en hulp, dan bij verzekering van ziekengeld en niettegenstaande die eigen erkenning meent do minister wel ten aanzien van dit mindere dwang te kunnen opleggen, maar niet met betrekking van bovenbedoeld meerdere belang. Spreker begroop niet dat de minister beweren kon, dat ten aanzien van dit meerdere geen rechtsgrond to vinden is. Spr. critiseerde uitvoerig het ontbreken van de zorg voor geneeskundige behandeling en hulp in 's ministers stelsel, betoogende dat vooral de arbeiders ten platte lande de dupo van deze regeling zullen worden. Vooral deze arbeiders zullen zijn over geleverd aan de willekeur van doktoren. Achtereenvolgens trad spreker in de weerlegging van do argumenten door den minister voor het door hem gevolgde stelsel aangevoerd. Na 's Ministers argumenten tegen de samenkoppeling dier regelingen te hebben bestreden, somde spreker de bezwaren op, welke z. i. aan de uitschakeling van zorg voor geneeskundige behandeling en hulp verbonden zyn. Door de uitschakeling wordt do voorgedragen regeling gemaakt tot een dor, duf, dood ding, dat niet verdient den naam van arbeidersziekteverzekering, maar van regeling van ziekengelduitkeering. Spr. meende, dat door die uitBohakeling het groote sociale element iu het ontwerp wordt gemist. Ook voorzag spr. van de door den raioister gemaakte splitsing veel conflicten tusschen ziekenkassen en ziekenfondsen. Door die splitsing zal de zaak duur en slecht worden. De belangen der arbeiders, zoo betoogde spr. verder, mogen niet worden opgeofferd aan die der doctoren. Wil de ziekteverzekering een wezenlyk nationale regeling zijn, dan mag er niet in gemis» worden de zorg voor geneeskundige hulp en behandeling. Daarom moet het eerste vraagpunt ontkennend beantwoord worden. De heer Passtoors wees er op, dat de splitsing ook door vele arbeiders wordt gewenscht. Door samenkoppeling van ziekengeld en geneeskundige behandeling zoudon aan de arbeiders te zware lasten opgelegd worden. De heer Patyn betoogde dat de zorg voor geneeskundige behandeling op den voorgrond behoorde te staan. D. K. Welt. De Prov. Gron. Ct. verneemt, dat de heer D. K. Welt, om gezondheidsredenen ontslag heeft genomen als lid van de Eerste Kamer. De totalisator. Volgens de Stand, is het bericht, dat de heer van Hoogstraten een voorstel tot wedertoelating van den totalisator op cour ses, mede zou hebben onderteekend, onjuist. H. M. de Koningin te Utrecht. Men weet, dat H. M. de Koningin Vrijdag a.s. de nieuwe Munt komt bezoeken. De Koningin komt, naar we vornemon, per extra trein naar Utrecht, komt daar 2.55 aan, en gaat dan per automobiel naar de Munt; het bezoek mag niet langer duren dan een uur, zoodat H. M. weer per auto te 3.50 van de Munt vertrekt en per extra-trein te 3.55 Utrecht verlaat. (U.D.) Daartoe uitgenoodigd door den heer Hollertt, brachten gisteren een aantal ge meenteraadsleden, benevens de gemeente architect -een bezoek aan het geheel nieuw ingerichte hotel-pension „Birkhoveu". Door den bijbouw van een aantal kamers is de pensiongelegenheid aanmerkelyk uit gebreid. Tevens ia een fraai ingerichte bad kamer verrezon, tcrwyl een ruime, op het bosch uitziende bonedenzaal, als eetzaal aan een groot aantal personen plaats kan bieden. Verder is het hötel thans een con- verzatiezaal en een langs de heele breedte zich uitstrekkende waranda ryk. Alle ka- j mers zyn ruim van licht en lucht voorzien, terwijl alle gemakken va» een modern in gericht hotel pension er te vinden zijn. Aan de meubileering is zeer veel zorg be steed, de inrichting van alle kamers en zalen getuigt van veel goeden smaak, zoo dat het geheel een aangenamen en hoogst prettigen indruk maakt. Geen wonder dau ook, dat de Gemeen teraadsleden zich hoogst voldaan toonden en den heer Hollertt complimenteerden met de niet alleen fraaie maar ook zeer doel matige indeeling van het gebouw. De heer H. W. van Esveld sprak den heer Hollertt toe en prees ten zeerste de geheele inrichting en het prachtige ameu blement en uitte daarbij de beste wenschen voor den bloei van het hotel pension. Nadat de heer Hollertt bedankt had voor deze vriendelyke woorden, werd de eerewijn aangeboden, waarby de heer Herm. KroeB een toost op den heer Hollertt uitbracht. De heer K Visser heeft de hem dooi de Soc. Dem. Arbeid Party in distriot H aangeboden candidatuur niet aanvaard, wel die in district Hl. De heer G. van Wijland zal nu ook in district II worden gesteld. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt morgenavond 8 uur een openbare vergadering ten Raadhuize. De militaire schooloompagnie, onder be vel van den kapitein-directeur C. C. de Gelder, keerde heden uit de legerplaats by Harskamp naar Amersfoort terug. Zondag 25 Juni a.s. zal in de Luthersche Kerk alhier als voorgangor optreden Ds. J. L. F. de Meyere Joh. Czn. Evangelisch Luthersch predikant te Haarlem, voor dien predikant bij de Fvang. Luth. Gemeente hier ter slede. BAARN. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens, omstreeks 14 Juli een tuin- party ten paleize Soestdyk te geven. MAARSBERGEN. Donderdag 6 Juli a.s. zal des namiddags half twee de eerste steen gelegd worden voor het gebouw van het Opvoedingsgesticht voor Jongens van wege de Ned. Hervormde Kerk. De stichting ligt op ongeveer 20 minuten gaans van het station Maarsbergen op den weg naar Leersum. De eerste steen zal gelegd worden door den jongeheer Dirk Meerburg uit 8oest. De Europeesche Rondvlucht. Dinsdag zou de 2e étape gevlogen wor den, LuikSpaLuik. 't Was in den och tend reeds slecht weer en in den middag werd 't nog erger. En toen daarby nog 'n hevig onweer losbarstte kon van vertrekken geen sprake zyn. Eerst was men voornemons de 2e étape geheel te laten vervallen, maar ten slotte werd besloten 't geheele program 24 uur op te schuiven. Gelijk wy reeds per bul letin berichtten, is dus de étape Luik Soesterbcrg 'n dag uitgesteld en zullen de aviateurs niet heden maar morgen in Ver- wey en Lugard's vliegkamp aankomen. Om 10 uur 's morgens kan de eerste verwacht worden. Intusschen werd gistermiddag om 2 uur definitief de controle voor de le étape Parys—ReimsLuik gesloten, zoodat 18 vliegers regelmatig 't parcours hebben volbracht. Wynmalen is als no. 12 geclassificeerd en heeft daarmee 'n prijs van 800 francs gewonnen. De volgende étapes zullen door nog 'n 2e landgenoot mede gemaakt worden n.l. door Van Meel uit Rotterdam, die te Parijs te laat aankwam om nog te kunnen ver trekken. Het is een vlieger, die reglementair is ingeschreven veroorloofd, aan elke étape afzooderlyk deel te nemen. Prins van Nis- sole, die Zondag tusschen Parys en Reims ■moest dalen, heeft zijn toestel naar Brussel gezonden, ten einde aan de vyf laatste étapes deel te nemen. Lustrumfeesten te Utrecht. Het programma van de Lustrumfeesten die te Utrecht worden gehouden, luidt als volgt. Maandag 26 JuniOntvangst réunisten; matinee, uitvoering van Coers' Liedorkwar- tet; avondconcert.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2