WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uar. De Bilt, 22 Juni 1911. Hoogste barometerstand 769.0 tn.M. te Horta, laagste 743.2 te Maliuhead. Verwachting tot den avond van 23 Juni 1911. Matige tot krachtige meest Z.W.- lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer. Temperatuur: Koeler. &arometersland te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 764 m.M. Vorige Btand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste giéterenF. 68 Laagste hedennachtF. 53 Hedenmiddag 12 unrF 70 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 22 Juni dos 's ^morgens 7 uur is 60° F. Turkije. Ziehier den brief, welken de roovers, die zich van den Duitschen ingenieur Richter hebben meester gemaakt, aan de Turksche overheid geschreven hebben: „Zend 50,000 Turksche ponden, (ongeveer f 550,000), waarvan 20,000 Napoleons, 10,000 Engel- sche ponden eu 4000 stukken van 5 Tur ksche ponden, benevens een aantal gouden horlogos met kettingen en revolvers. Doet ge dit niet, dan zulleu wij u het hoofd van Richter zenden, 't Is nutteloos troepen te zenden om schrik in de dorpen te brengen". Nog altgd wordt te Smyrna een onverbiddelijke boycot op de Grieksche waren toegepast. Dit heeft eergisteren weer tot moeilijk heden geleid, ditmaal met den Duitschen consul. Men verhinderde namelyk het laden van het schip Pelops, dat hoewel varende onder Grieksche vlag, aan Duitsche onder danen behoort. Op de herhaalde vertoogen dientengevolge dooi den Duitschen consul tot den gouver neur gericht, antwoordde deze laatste, dat de consul een al te grooten y ver voor zijn landgeno.oten aan den dag legde. Ten slotte is hot schip vertrokken met een derde van zijn lading. Ook werd aan een schip, toebehoorende aan een Grieksch-Eugelsche maatschappij, het lossen bolet. liet schip moest toen naar Cbasomani worden gesleept om te kunnen lossen. De klachten over deze boycot worden hoe langer hoe heviger. Door velen wordt do tegenwoordige toestand ondragelijk geacht. De Rkgbering en de Nieuwe Militiewet. Bij den aanvang der gister gehouden Kamerzitting heeft de voorzitter de volgende missive voorgelezen, door hem van den Minister van Binnenlaudsche Zaken, tyde- lyk voorzitter van den Ministerraad, ont vangen „Nu het Eindverslag over het ontwerp- Militiewet is verschenen, acht de Regeering, hoewel zij niet dan noode haar gevoelen omtrent de regeling van de werkzaamheden der Kamer kenbaar maakt, zich verplicht, om, ter voorkoming van misverstand, er ten ernstigo op aan te dringen dat met de behandeling der Militiewet zoo spoedig mogelyk in het na jaar worde aangevangen. Zij meent daarby niet te mogen achter wege laten de verklaring dat zy een langer uitstel van de behandeling dezer gewichtige aangelegonheid bepaaldelijk in stryd acht met 's lands belang en zulks met hare verantwoordelijk niet zou kunnen overeen brengen." Dit schrijven werd voor kennisgevig aangenomen. De Steenhouwerswet. De Tweede Kamer nam gister met 699 stemmen het ontwerp Steenhouwerswet aan. Tegen stemden de heeren Lohman, Van Doorn, Schimmelpenninck, De Beaufort, Van Idsinga, Van Wassenaer, Tydeman, De Ram en Van Dedem. totalisator-v erbod. De Tweede Kamer verwierp gister met 4628 stommen de motie Van Kaï nebeek, waarbij de Kamer als haar wenscli uit spreekt, tijdelijk tegemoet te komen aan de bezwaren tegen een absoluut totalisator- verbod. Vóór: Schimmelpenninck, Van Sasse van IJsselt, De Jongh, Van Idsinga. Teenstra, Rink, Verhey, Thomson, Dolk, Van Wasse naer, Limburg, Tijdeman, Bogaardt, De Ram, Lieftinck, Hubrecht, v. d. Berch, Van Karnnbeek, Patijn, Borgesuis, Van Nispen (Rheden), Beckers, Janssen, Van Vlijmen, Roodhuyzen, Van Wichen, Pas- stoors, Eland en de Voorzitter. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Milde schenkingen. De Amerikanen verstaan de kunst, mild te zijn, waar het geldt inrichtingen vaD wetenschap en onderwijs te steunen. Het technologisch instituut van den staat Mas sachusetts had een terrein noodig voor een nieuw gebouw. Welnu, tot dat doel schonk T. C du Pont 1.200.000 gulden. Dan kreeg hetzelfde instituut 1.200.000 1.4411.000 gulden uit de nalatenschap van F. B. Greene. De rente zal dienen om beurzen te gevon aan studenten. Een ander legaat, groot f 1.200.000 werd aan hot Instituut vermaakt door mevr. Emma Rogers, de weduwe van den eersten president van het Instituut. De staat Massachusetts draagt gedurende 10 jaar 240.000 's jaars bij in de uitgavon voor nieuwe gebouweu. Andere groot» legaten werden gemaakt door mevr. Lydia H. Barnard, uit Milton in den staat Massachusetts. Deze vermaakte aan Radcliffe College f 276.000 en aan de Harvarduniversiteit f 144.000. Uit het ambteljjk onderwysrapport der V. St. over het jaar, eindigende 30 Juni 1910 blykt, dat in genoemd verslagjaar legaten en schenkingen weiden ontvangen door de Columbia-universiteit te New-York tot een bedrag van f4 900.000; door de Yale-universiteit 4.800.000 gulden; Prince- ton-universiteit f 4 000.000 enz. Een tuinstad. In Briesnitz bij Dresden, in een heerlijk natuurpark, is een tuinstad opgericht, meldt „Gemeentebelangen". Men zal be ginnen met 180 ééngezinswonigen, waarvan de bouwkosten 6000 8000 mark bedragen. De opporvlakte van het geheelo terrein, dat voor 2.64 M. per M', werd aange kocht, is 80,000 Ma. Een verzekeringsin stelling stelt het benoodigde geld beschik baar en over het algemeen zullen slechts verzekeringsplichtigen toegelaten worden tot de coöperatieve vereenigingj die in wording is Op aesthetischo en sociale gronden is echter door de gemoente Brissnitz verlangd villa's, natuurlijk ook voor één gezin, midden tusscben de kleinere huizen zullen worden gebouwd. De arbeidersvilla's zyn ontworpen als enkele huizen, groepenhuizen en ry huizen, maar de enkele huizen zullen overwegen. Zoodra de verecniging 70 leden heeft, wordt met den bouw begonnen. In de godsdienstoefening Zondag a.s. in de Remonstrantsche kerk te houden zal als spreker optreden prof. dr. II. Oort uit Leiden. De plannen met begrooting voor bet restatireeren der kapel met zalen van het St. Pieters en Bloklands gasthuis aan den Westsingel, ontworpen door den archi tect Herm. Kroes, zyn door de Rijkscom missie voor het behoud van monumenten, goedgekeurd. Binnenkort kan worden verwacht, dat met de restauratie van dit merwaardige bouwwerk wordt aangevangen. Het timmerwerk zal worden uitgevoerd door den heer H. van Eijbergen, het met selwerk door den heer A. van Daal. De schietvereeniging „Voor Koningin en Vaderland" behaalde in het schietcon- cours te Ermelo den eersten prys in afd. B., met geweer M. 95, zynde een verguld zilveren medaille. In den korpswedstrijd Buks behaalde do heer L. T. van Zwol het maximum 100 punten en behaalde daarmede een zilveren medaille als hoogste korpsschutter. De heer van dor Vlugt van de schietvereeniging „Wilhelmina" alhier, stond ecnige dagen aan het hoofd met 98 punten. Laatst genoemde vereenging behaalde den 5en prijs iu de afdeeling A met geweer M. 95. Dat de belangstelling voor do rond vlucht enorm is konden we hedenmorgen ook te dezer stede ontwaren. Op den weg naar Soesterberg was het bijzonder druk, terwijl van alle kanten de belangstellenden kwamen opdagen. En op tal van plaatsen hadden groepjes post gevat om de vliegers zoo mogelijk te zien. De wachtenden werden gelukkig niet teleurgesteld. De meeste aankomenden waren op verschillende plaatsen te zien, terwijl Gibert zelfs dicht bij Amersfoort naderde. In de omgeving Beekenst.laan, Arnh.weg en Bisschopsweg was hy zelfs zeer duidelijk waar te nemen BAARN. De liberale kiesvereeniging heeft besloten haar beide aftredende Ge meenteraadsleden de heeren dr. A. J. A. Thomas en dr. S. Greidanus by de a s. verkiezingen opnieuw candidaat te stellen. ZEIST. Gisteravond vergaderde voor de 3e maal de Kiesvereeniging „Zeist" lot 't verkiezen vau 'n voorzitter en 'n bestuurslid en 't stellen van 'n candidaat voor den Gemeenteraad door 't bedanken van deu heer jhr. van Tets voor de hem aangeboden candidatuur. Op voorstel van 't bestuur werd by acclamatie gecandideerd do heer Mr. H. J. Blanckenhagen. Hoewel aanvankelyk be sloten was in de vacature-Huydecoper den eaodidaat der Burger Kiesvereeniging te steunen, werd thans besloten, nu door de antirev. in die vacature de heer Mr. H. Ver Loren van Themaat gesteld is, tegen over dezenMr.Blanckenhagen te stellen en de Burgerkiesvereemiging te verzoeken, den heer Fakkeldij in een van de andere vacatures te candideeren. oor de 7 vacatures zijn thans gesteld 17 candidaten. Van Vryzinnige zyde de heeren Bleokor (aftr.), Kamphuis (aftr.), Schütz (aftr.) Klokke, Metelerkamp, Fak- keldy en in de 7e vacature Mr. Blancken- hage. Van clericale zyde do heeren v. Melsen (r.k. aftr.) van Hoogstraten (r.k.) van Zanten (r.k.) Prinsen (c.b.) Chr. Pleines (a.r.), Paap (a r.) en in de vacature Huydecoper, Mr. Ver Loren van Theiuaat (ar) Door de S. D. A. P. G. Olij, J. v. Nieuwenhuizcn, G- Knipschild, welke laatste echter weer bedankt heeft. Tot voorzitter der kiesvereeniging Zeist werd gekozen de heer H. J. Murray Bakker, tot bestuurslid de heer Jan Kuiler. Aan 't eind der vergadering werd in beginsel besloten, na de verkiezingen over te gaan tot reorganisatie der vryzinnigen in Zeist. Naar we vernemen is door eenige heeren, die deze reorganisatie zeer toejuichen, 'n fonds van eenige duizenden byeengebracht voor den a.s. verkiezingstijd. VEENENDAAL. Door de Vrijz. Dem. Kiesvereeniging is gisteravond voor do a.s. Gemeenteraadsverkiezingen candidaat ge steld de heer Jhs. Nannonberg, terwijl de heeren dr. W. Willemsen en H. Hei door eeD losse groep kiezers worden gesteld, zoodat thans voor de vyf plaatsen tien candidaten zyn aangewezen, drie A. R., twee Christ. Hist., een lib., een vrijz. dem., een 8. D. A. P.'er en twee zoogenaamde neutrale. De strijd zal beslist hevig zyn en staat in het toeken van de schoolquac6tie. Deze quaestie, met name de invoering van een klasse voor M. U. L. O., die reeds zoo lang zij hangende is de harten der mannen van de twee byzondere christelyke Bcholen beangst maakt, doordat Ged. Staten op verzoek van een 98tal ouders des Raads besluit, waarbij de taaiakten als eisch voor een te benoemen nieuw hoofd der openb. school waren genegeerd, hebben geweigerd goed te keuren en die bovendien door de Lib, Kiesvereeniging nog extra soherp op den voorgrond is gesteld, is de hoofdoorzaak van het samengaan der ouders hier door vele voeten op zoo elkander gebeten A. R. en chr! hist. De secretaris-quaestie, waarvan iedereen dacht dat zij voor het grootste doel de verkiezingen zou beheerscben is door de schoolquaestie en door het bedanken van zyn scherpste tegenstanders, geheel op den achtergrond geraakt. De Europeesche Rondvlucht. Do 2e étapo van de Circuit, LuikSpa Luik is zeer succesvol geweest. De win ner was Védrines, die de raid volbracht in 43 min. 23 sec. Tweede was Yidart, win ner van de le étape, wiens tyd 46 min. 50 sec. bedroeg. 15 van de 18 deelnemers werden geclassificeerd. Wynmalen heeft pech gehad. Reeds 't opstijgen ging niet vlot; tweemaal moest hy weer terugkeeren. En toen hij einde- lyk op dreef kwam, verdwaalde hij vloog veel te ver, en daalde 's avonds om half 8 te Francocbamps op 'n afstand van 65 K.M. van Ans, te ver en te laat om 's avonds nog te kunnen terugkeeren. Ernstige ongelukkon heeft de dag niet gobracht. De machine van Prévost duikelde en werd «melig beschadigd. De aviateur zolf bleef ongedeerd. Toch gelukte 't hem nog de machine te herstellen en binnen den voorgeschreven tyd te Acs terug te zyn. Kiininerling en Yerrept verdwaalden maar kwamen nog vroeg genoeg aan om geclas sificeerd te worden met resp. 10 uur 4 min. en 10 uur 17 min. Minder gelukkig was Amérigo, die even eens verdwaalde, zeer vermoeid in 'n korenveld daalde en ten slotte wel te Ans terugkeerde maar slechte voorwaardelyk geclassificeerd werd, omdat hy niet de voorgeschrevenjiarcours^volbrachthad^^ Levend verbrand. Zondagavond maakten eenige kleine jongens in de duinen te IJmuiden een vuurtje, waarbij het 7-jarig zoontje van den heer J. v. d. Pol, aldaar, hel ongeluk had voorover in de vlammen te vallen. Speelkameraadjes, die van dit ongeluk getuige waren, liepeu hard weg zonder iets aan voorbygangers of oudere te vertellen. Na den geheelon nacht heinde en verre gezocht te hebben naar het vermiste kind vond men het verkoolde lijkje den volgen den morgen. Elf duizend kilomoterte paard. Op 12 dezer is te Moskou te paard uit Kharbin aaugekomen mevrouw Kudaschef, de weduwe van een kozakken- overste, die het traject van elf duizend kilometer, sedert 15 Mei van het vorige jaar op een Chineesch paardje aflegde, dat by do aankomst nog in den besten toestand was. De veranda h-m oor d.Het gerechts hof te Singapore heeft vonnis geveld in 't proces wegens den zoogenaamden „veran da-moord", De beschuldigde, mrs. Proudlock de vrouw van den directeur van de Yictoria Institution te Kwala Limper, die den heer Steward, een vriend van haren man, op de veranda doodschoot by een bezoek dat hy haar bracht bij afwezigheid van haar echt genoot, is door de gezworenen schuldig bevonden aan moord en door het hof ter dood veroordeeld. Mrs. Proudlock hield vol dat de bezoeker haar onvoegzaam had bejegend en dat zy om haar eer te verdodigen, op hem ge schoten had. Maar Steward's lyk, dat op twintig schreden afstand van de veranda was gevonden, vertoonde wel zes wonden. Blijkbaar was hij, na het eerste schot weggeloopon en had do verwoede vrouw toen nog vyf echoten op hem gelost. De verdediger pleitte, dat mrs. Proud lock door de aanranding zoo van streek was, dat zij niet meer wist wat zij deed, en de gezworenen bevalen haar voor gra tie aan. Goed afgeloopen. Maandag viel, voor de oogen zyner ouders, een jongetje ter hoogte van de Pol by Doetinchem, uit |een open wagen van de in volle vaart zynde tram van Terborg naar Doetinchem.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2