DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. VRIJDAG 23 JUNI 1911. 8e JAARGANG. No. 145. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Rureau: lil.KIM. H.lAU Telef. Interc. IS». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederon regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrjjke korting). Tot plaatsing van advert, eu reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is f uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert., bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 71-78 Amsterdam Zij, die zich metiiigang vaii 1 Juli op dit blad abonnee- reu, ontvangen de tot dien datmn verschijnende nummers gratis. Db Aluaneesche quaestie. Volgons eon officious bericht uit Cettinje, dat te Potor8burg ambtelijk werd bevestigd, is de voormalige Monteuegrynsche Minister president Losar Minschkowitsch als buiten gewoon zaakgelastigde van Koning Nicolaas naar Petersburg vertrokken. De zaak gelastigde heeft de opdracht om langs interniUioualen weg een oplossing voor te bereideu in zake de Albaneesche vluchte lingen die niet naar Turkije willen terug- keeren, alsmede van den toestand der Albaneezen in het algemeen. De bedoeling zou zijn, zoo wordt er bij gemeld, om op deze wjjze het ontstaan van complicaties en van moeilijkheden te voorkomen. In verband hiermede is van gewicht het geen het Turksche blad „Seniu" (de vroe gere „Tanin") omtrent de verhouding tus- schen Montenegro en Turkije schrijft, ook wjjl de redacteur van dit blad do oud- Minister Ismael Hakki Babansadek dezer dagen een onderhoud met Rifaat pasja bad. „De tusschcnkomst der mogendheden" schrijft hot blad „heeft tot dusver nog niet tot het definitieve resultaat geleid, dat men verwachtte. Montenegro eischt, naar het schijot, de schriftelijke vaststelling der voorwaarden voor den terugkeer der vluchte lingen. Daaronder bevindt zich de eisch, dat do Porte zich tegenover Montenegro schrifte lijk zou verbinden, dat de Malissoren niet ontwapend zouden worden en van belas tingen zouden zijn vrijgesteld. De Porte zal natuurlijk nooit toelaten, dat dergelijke eischon haar officieel worden gesteld. Montenegro is zelfs zoover gegaan, dat het den inhoud der proclamatie van Torgoet Sjefkot veranderd heeft alvorens deze pro clamatie aan de betrokkenen mede te deelon. Verder heeft Montenogro een genoraal naar den Tsaar van Ruslaud gestuurd, ten einde daar zijn doel te bereiken. Met hot oog op dezen staat van zaken, droeg de Porte haar gezanten op, de aandacht der Mogendheden bij welke zij zijn geaccredi teerd, er op te vestigen, dat de Turksche Regeering in de toekomst dergelijke voor schriften in den vorm van raadgevingen niet toelaten zal en dat de Porte, ingevolge de constitutie, dergelijke vriendschappelijke raadgevingen als een inmenging in de bin- ncnlandsche aangelegenheden van het land zal boschouwen. Daarentegen is goede raad van de mogendheden aan Montenegro wcnscheljjk. Volgens sommige berichten uit Turkije wordt de verhouding tusschen het Otto- mansche rijk en Montenegro, niettegen staande de demping van de Albaneezen- opstand en de clementie der Turksche regeering, steeds slechter. De Montenegrynen zouden voortgaan mot de Albaneezen tot verzet tegen de Porte te prikkelen en zelfs de proclamatie van Torgoet Sjefket Pasja in vervalschten vorm verspreid hebbcD. Do Porte zou dit alles zoo hoog opnemcn.dat een oorlog als gevolg hiervan niet tot de onmogelijkheden zon behooren. De Lijkverbranding in Pruisen. Het is een Diet geringe voldoening voor kanselier Bethraann-IIollweg dat, nu het ontwerp tot toelaatbaarheid van lyk verbranding iu Pruisen wet geworden is, alle drie zijn wankel staande wetsontwerp met succes zijn bekroond: de grondwet voor Elzas-Lotharingeu, de wijziging dor ryksverzekerings wet en thans de wet op de lijkverbranding. En het merkwaardige van 't geval is, dat alle drie deze maatre gelen zijn tot stand gekomen zonder steun der conservatieve partij; de twee eerste zelfs onder tegenwerking derconservatiovcn, de wet op de lijkverbranding deels mét, deels tegen de conservatieve stemmen. Trouwens, in Pruiseu is het volstrekt on mogelijk om ecnigen maatregel er door te krijgen, wanneer de conservatieven niet willen, want in het Heerenhuis hobbeu zij de meerderheid. Hierdoor heeft Beth- mann-Hollweg het vorwyt dat hij dc nederige dienaar van het „zwart blauwe blok" zou zijn van zich afgeworpen. Zonderling blyft in de geschiedenis dezer lykverbrandingswet in Pruisen de tegen stand der geestelijkheid. Bij het debat in het Hoerenhuis nog werd zoowel door katholieke als door protestautsche geeste lijken toegegeven dat het Christendom de lijkverbranding geenszins verbiedt, maar zij voegden er bij, dat deze toch zoo stuit tegen den geest van het Christendom en tegen de gebruiken, door de eeuwen ge heiligd, dat zij haar niet toelaatbaar kunnen achten. De conservatieven gingen voor een groot deel met de beweegredenen der geestelijk heid mee, en zelfs het argument, dat de lijkverbranding een ware oud-Germaansche instelling is, kon deze heeren, die anders zoo met al wat Germaansch is dwepen, niet bekeerpn. Gelukkig echter was er een aantal verdraagzamen, die ill het licht stelden, dat hot ontwerp der regeering het begraven van lijken geenszins verbiedt, maar alleen vrijheid brengt om, als men wil, zich te laten verbranden. Dezen wisten ten slotte een meerderheid te verzekeren, die wel is waar klein was (viei stemmen), maar voldoende voor hot wet worden van het ontwerp. Groot-Britannië. Do Kroning is gisteren geheel volgens ptogramma afgeloopcu. Al de kroningsoptochten werden luid toegejuicht langs hun weg. Terwijl de eerste stoet optrok viel een motregen, zoo dat de koetsen gesloten waren en men nauwelijks de buiteulandschc vertegenwoor digers herkennen kon. Toen dc stoot waarin de koning zich bevond, vertrok, viel een hevige regenbui, maar de zon brak door toen de kouinklijkc koets dc Mali bereikte. Het gejuich was zoo krachtig dat het de saluutschoten in het Hjdepark overstemde. Noorwegen. Een telegram uit Christiania meldt, dat dc aibeiders verklaard hebben niet van staking af te zien, geljjk de werkgevers wilden, vooraleer verhooging van loon in uitzicht gesteld is. Derhalve iB gisteren de staking ingetreden. Zij omvat thans 4'.'0 arbeiders. Zaterdag a.s. zullen de werkge vers tot een reusachtige uitsluiting overgaan, welke meer dan 30.000 arbeiders omvat. Deze uitsluiting zal 8 Juli a.s. van kracht worden. Portugal. De wetgovende vergadering heeft bij acclamatie een motie aangenomen, door de regcertng aanvaard, waarbij Engeland als bevriende en verbonden natie begroet wordt, en Portugal zich schaart onder dogenen, die heden aan het hoofd van het Engelscho volk eerbewijzen brengen. Tweede Kamer. Gisteren weid voortgezet de behandeling over do vraagpunten betreffende de ziekte verzekering. De hcor Sohcurer verklaart te begrijpen, dat de Regeering op het oogonblik het niet aandurft om den arbeider een waarborg te geven voor complete zicken- behandeliug. Uit ervaring weet spreker hoeveel aan een dergelijke behandeling vast zit, als: een staf van geneeshceren, ziekenhuizen, sanatoria, barakken enz. Onverantwoordelijk is het daarom de regeering nu in een andere richting te dringen. Waar de Regeering op het oogenblik niet alles kan geven, daar aanvaardde spreker met blijdschap datgene wat zij bij dit ontwerp den kranken arbeider verzekert in den vorm van ziokengelduitkeering. Smartelijk was spreker aangedaan door dc critischo wijze waarop bij de discussie gesproken was over den geneeskundigen stand in het algemeen. Minister Talma kwam bij voorbaat op tegeu de bewering dat indien de rechterzijde voor 't ontworp zou stemmen, dit niet uit overtuiging maar alleen uit een oogpunt van partijpolitiek zou geschieden. Immers het is meer voorgekomen dat bij de mondelinge behandeling bestrijders van het een of ander voorstel voorstanders worden. Men deoke byv. aan hetgeen geschieddo bij de bakkerswet. Aanvankelijk was toen slechts een klein groepje leden voor vastkoppeling van do regeling van den arbeidsduur aan do afschaffing van den nachtarbeid. Daarom ging het niet aan van de oppo sitie om thans den minister als 't ware uit te schakelen bij de behandeling der thans aan de orde zijnde vraagpunten. Hierna veidcdigde de minister het door hem gevolgde stelsel. Nadrukkelijk consta teerde spr., dat er met de betrekking tot dc ontwerpen-Yeegens en Kuyper geen communis opinio bestond, dat aan dc zickengeld-uitkeering gekoppeld moest zijn dc zorg voor geneeskundige behandeling. Integendeel er waren allerlei bezwaren. Er bickon toen verschillende stroomingen te bestaan; stroomingen welke spreker in de bedding wil leiden door hem gekozen bij dit ontwerp. Dit heeft spreker zich bjj zjjn optreden als minister in 1908 tot taak gesteld. Ware het anders gesteld geweest dan had hy die taak niet op zich genomen. Geheel ten onrechte was dus het verwjjt van den heer Duys det de minister door zijn ziekteverzekering eenvoudig den natio- nalen tijd had vermorst, aangezien hij bij voorbaat zou kunnen weten, dat er geen meerderheid voor te vinden is Vervolgens verdedigde de minister zijn stelsel om de verplichte ziekteverzekering te beperken tot de uitkeering van zioken- geld. Togen de overheid die tegenover dat stelsel op den voorgrond gesteld wonschte zien de zorg voor geneeskundige behan deling, merkte spreker op dat indien do ziektebehandeling wordt opgevat als een arbeidersbelang, men de zaak veel te be perkt opvat, want voor tal van andore groepen komt de zaak dan niet tot haar recht. Uitvoerig besprak de minister voorts do doctors-quanstie. Er was geen reden voor hem om voor de doctors op den loop te gaan, zooals do heer Duys had beweerd. Do heer Duys interompeerde: De rechtorzyde was gemakkelijker te overwin, non dan de doctoren. De Minister antwoorddo hierop, dat bij op het oogenblik, dat hij zijn nota op de vraagpunten schreef, onbekend was met de stemming der rechterzijde. Voorts be toogde de minister dat de ovoiheid alleen genecskundigo behandeling kan garandce- rcD, als er Btaatsdoctorcn zijn. De minister kwam echter op tegen de wijze, waarop de heer Duys en anderen zich over den docterstand hebben uitgelaten. In de zaak, waarom het hier gaat, moet waaide gehecht aan het oordeel van doctoren. Een regeling van zorg voor geneeskundige behandeling zonder toekenning aan de doctoren om daarop invloed uit to oefenen, komt aan den minister verkeerd voor. Opneming van de zorg voor genees kundige behandeling in het zioktcvorzeke- riugsontwerp ware eenvoudig en zeker een slag in den blinde en zou ook aan de arbeiders te zware lasten opleggen. Vrij stelling van lage loonen zou niet baten om aan dit bezwnar te ontkomen. Met ojjfera toonde de minister aan dat er tal van ge meenten, vooral op het platteland, zijn zonder dokter. Bij dien stand van zaken is 't eenvoudig onmogelijk het land te verdeelen in districten met ziekenfondsen die aan deu arbeider en dieus gezin ge neeskundige behandeling moeten garandec- ren. En nu zegge men niet: dan hadt ge eerst in voldoende geneeskundige hulp op het platteland moeten voorzien. Dit zou iinmers de regeling van de ziokengelduit keering onnoodig hebben vertraagd. Tegenover des hoeren Patiju's bewering dat dc minister met zijn stelsel geheel alleen staat tegenover de geheele wereld, wees do minister er op, dat blijkens het relaas van wat in de afdeeliugeu nopens het ontwcrp-Vcegens is gebeurd, blijkt dat er verscheiden leden waren tegen de vastkop peling van de zorg voor geneeskundige be handeling aan de uitkeering van ziekengeld. Op zonderlinge wijze schakelt do heer Patijn dus de Tweede Kamer uit doorzijn bewering. Ter bestrijding van deze samenkoppeling wees de minister voorts o. a. op het groote verschil in aard van den grondslag en voor de premieberekening tusschen beide ver zekeringen. Immers voor do uitkeering van ziekengeld is de premie proportioneel te berekenen naar het loon. Maar ten aanzien van de zorg voor ge neeskundige bohandeliog ist dit onmogelijk. Want juist ten plattenlande, waar de geneeskundige behandeling duurder is, zijn de loonen lager dan in do groote steden. Ook het verschil in omvang en in inrichting van bestuur maakt het onmogelijk beide verzekeringen samen te koppelen.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1