WEERBERICHT. Thermometerstand INGEZONDEN. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt vooroi. 10.50 uur. De Bilt, 23 Juni 1911. Hoogste barometerstand 771.0 id.M. te Hortn, laagste 747.0 te Stornoway. Verwachting tot den avond ran 24 Juni 1911. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Meest zwaar- bewolkt tot betrokken met korte opklaring, enkele regen- ot onweersbuien. Temperatuur: Dezelfde. barometerstand te AMERSFOORT 759 m.M Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 71 Laagste hedennachtF. 58 Hedenmiddag 12 uurF 66 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vrij dag 23 Juni des 's morgens 7 uur is 61° F. Db. Kuyper. Naar De Standaard mededeelt, ljjdt dr. Kuiper sinds 26 April aan een keelongesteld heid, die nog oltjjd niet wijken wil, en hem het deelnemen aan de Kamerwerk zaamheden belet. Verkiesbaarheid der vrouw. Naar aanleiding van bet geschil, gerezen tuBschen Ged. Staten van Utrecht en die van Noord Holland over de verkiesbaarheid der vrouw in het bestuur van het Hoog heemraadschap van Zeeburg en Diemerdijk kan het Hbl. mededeelen, dat Ged. Staten van Noord-Holland in de quaestie hebben toegegeven. In het ontwerp-reglement voor de samen stelling van het bestuur van dit Hoogheem raadschap wordt thans in art. 7 de bepaling voorgesteld, dat ledon bij het bestuur moeten zijn manneljjke Nederlanders Vrou wen zijn dus van deze betrekking uitge sloten. 't Is in het Noordhollandsch college iets minder duf dan in 't Utrechtsch. S alarmregeling-Officieren. De Asser Crt. meldt: Naar wjj van goed ingelichte zijde ver nemen, heeft de Minister van Oorlog thans weder het plan opgevat om een nieuw ontwerp betreffende de salaris-regeling van officieren in te dienen, nagenoeg geheel overeenkomend met het „onlwerp-Cool". In dit ontwerp zal het aanvangs-trakte- mcut van den 2en luitenant bedragen f 1200, van den len luitenant f 1500, terwijl ver der periodieke verhoogingen volgen. Voor pensioenkorting wordt der thans toe gekende verhooging ingehouden. Voor een 2a luitoaiat bidruagt deze korting dus van f 200 verhooging of f 50. De bedoeling van den Minister van Oor log is om dit ontwerp binnen enkele weken in te dienen, een voornemen hoofdzakelijk een gevolg van de gevoerde actie door vele belanghebbenden. De Officierspensioenen. De correspondent van De Standaard, die op informatie is uitgegaan, heeft aangaande het bij den Defensieraad aanhangige wets ontwerp betreffende de officierstraktementen met zekerheid vernomen, „dat in bedoeld wetsontwerp gerekend is op een verhooging van pensioeneu tot een bedrag van onge veer 2 ton '8 jaars". Men lette, aldus schrijft het Vaderland, op de inkleeding: „Iu het wetsontwerp is er op gerekend". Dat het in het wetsont werp wordt voorgesteld en daar komt het op aan) waobt de correspondent zich wel, te zeggen. Een pensioensregeling wordt nl. wij herhalen het in 't ontwerp niot voor gesteld, Mogelijk bestaan er voor een latere regeling goede voornemens bjj den Minis ter, die ook mogelijk wel tot uitvoering zullen komen indien de Minister het beleeft en de Kamer het goedkeurt. Maar in het wetsontwerp worden geon pensioenen geregeld. Al dergelijke vage mededeelingen als van dea S t d.-corres- pondent dienen slechts om dit feit te be mantelen, en de aandacht van de waarheid af te leiden. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Geachte Lezers! In een advertentie in dit blad wordt ook van U een gave gevraagd voor het zieke kind. Een dertiental kleinen genieten op kosten van onze vereeniging op dit oogen- blik van een verblijf aan zee, maar een nog veel grooter aantal moet in lijdenden toestand rondloopen, omdat ouze financiën g»en meerdere hulp toelaten. Een verbljjf van ankelc weken in een frissche, gezonde omgeving zou ze stellig sterker en voorzien van cene grootere groei- en levenskracht Joen terugkeeren; zou ze door zulk eeu tjjdige verzorging van bet dikwijls geheel verzwakte lichaam kunnen behoeden voor de zoo gevreesde scrofilose en tuberculose. Yoorkomiug en uitroeiing van deze en andere volksziekten zal alleen worden ver kregen door nog betere zorg voor het lichamelijk welzjjn van het kind. Stelt Gij ons door Uwe gaven in staat nog enkele kleinen te helpen. Een enkel dubbeltje of kwartje wordt wel eens nutte loos uitgegeven; verzamel ze onder Uwe kennissen en sta dat bedrag, groot of klein, aan ons af. Eend ons een klein deel van Uwe reissom voor het kind, dat ziekeljjk moet achterblijven, slecht behuisd en dik wijls onvoldoende gevoed. Uw reisgenot zal verheugd wordan bij do gedachte, dat wellicht een of meer kinderen voor enkele weken zullen gaan naar een kolooiehuis. Gij zult daardoor meewerden tot heil van het hulpbehoevende kiud; tot heil van ons toekomstig volk Dankend voor do verleende plaatsruimte, A. B. v. d. KLEIN, Secr. van de Kinderhersteliings- en Yacantiekolonies. Kamer van Koophandel. Gisterenavond hield de Kamer van Koop- haodel en Fabrieken een openbare verga dering ten Raadhuize, onder voorzitter schap van den heer J. Ger. Kleber. Afwezig waren de hoeren H. Moursing en H. van Haselcn met kennisgeving, bo nevens de heer A. Eijsink. Na opening dor vergadering leest de secretaris de notulen van 11 Mei 1911, die worden goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat ingekomen zijn: 1. Jaarverslagen van verschillende Ka mers van Koophandel in ons land en van die te Brussel. 2. Van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel do gewone periodie ken, handelsberichten en consulaire ver slagen. 3. Vau den Minister van Financiën de statistiek van in- en doorvoer, benevens de gewone statistieken van de Commissie voor de statistiek. 4. Missive van den Directeur van het Bureau van den Industrieelen eigendom met het verslag over 1910. 5. Een brochure van Mr. H. 's Jacob over de exploitatie van Borneo. 6. Missive van dcD heer Putman Cra mer betreffende het Vezelcongres te Soc- rabaja. 7. Adressen van de Kamers van Koop handel te Utrecht en Middelburg aan de Tweede Kamer, inzake het debietrecht op tabak. 8. Van de Kamer van Koophandel te Groningen een adres aan den Minister van Fmanciëo inzake het voorgestelde tarief van invoerrechten. Verder adressen betreffende de tariefwet van de Ned. glasindustrieelen en van de Kamers te Hengelo en te Rotterdam. Al deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. 9. Een adres aan de regeering van de Kamer van Koophandel te Rotterdam met het verzoek bij de regeling van het inter nationaal wisselrecht tevens een interna tionale regeling te treffen van het ohèque recht en eveneens een binncnlandsche regeliug daarvoor. Zal worden rondgezonden en zoo noodig in de volgende vergadering worden behan deld. 10 Van het Kon. Met. Instituut te De Bilt een overzicht van de ijBwaarnemingen langs de Noord- en Zuiderzee. Voor kennisgeving aangenomen. 11. Verschillende stukken van den heer Potjer inzake het voorgestelde verhoogde invoerrecht op geraffineerd zout. Zal woiden rondgezonden en eventueel wordeu behandeld. 12 Een missive van de H. IJ. S. M. niet bericht dat een 3-tons laad- en loskraan geglaatst zal worden op het emplacement te Amersfoort. 13. Een schrjj ven van den voorzitter der Kamer van Koophandel te Amsterdam, dat door hem aan den voorzitter van de Com missie van voorbereiding der voorgestelde tariefwet een schrjjven wordt verzonden met verzoek het verslag dier commissie niet dofinitief vast te stellen, zonder inlich tingen te hebben ontvaugen, welke de Ka mer te Amsterdam meent te moeten mee- deelen. De heer Van Vollenhoven vindt, dat een dergelijk verzoek moet gesteund worden. De Voorzitter gelooft, dat als het tarief gewijzigd moet worden, dit zooveel moet gebeuren, zonder handel en njjverheid te schaden. Vele posten bij de voorgestelde tariefwjjziging zijn nog al belangrijk en daarom is het zaak, komt ze tot stand, te zorgen dat de wet zoo goed mogeljjk is. Daarom vindt hg het goed het adres te steunen, in dien geest, dat verzocht wordt de voornaamste Kamers te hooren. Aldus wordt besloten. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Vrjjdag 30 Juni a.s. wordt in de Arend een bijeenkomst gehouden, waarin de heer dr. C. J. Sönhgen, algemeen se cretaris van de „Tuchtunie" als spreker zal optreden met het onderwerp: Een uitgebreid program. Hier ter stede is mond- en klauwzeor uitgebroken op do Hoeve van den heer v. Ginkel aan den Hoogeweg. Men koke de melk. ZEIST. Openbare Leestaal. Gisteravond werd de geschorste vergadering tot vast stelling der statuten van de Vereeniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Zeist" voortgezet. Was de vliegerij onze traditioueele laksheid do schuld van de slechte opkomst? De socialistische ledon dor vereeniging, in verhouding met 't to tale ledental weinig in aantal, waren trouw op hun post en wisten hierdoor menige wijziging in hun geest in do statuten door te drijven. Ook bij de verkiezing van 15 bestuursleden lieten zij hun invloed gelden. Niet minder dan 5 der hunnen wisten ze in 't bestuur te brengen, terwijl van de anti-rev., christ.-hist. en roomsch-Kath. can- didaten niet één de meerderheid kon ver werven. En dat nog wel, nadat de socia listen doorgedreven hadden, dat in de statuten uitdrukkelijk opgenomen moest worden, dat 't bestuur zooveel mogelgk uitj vertegenwoordigers van alle richtingen zou zjjn samengesteld. Theorie en praktijk! Wel werd gekozen ds. F. Ch. Geerling, Herv. ;Pred. te Zei6t, doch deze mag niet tot de christ.-hist., nog minder tot dc anti-rev. gerekend worden, 't Bestuur is thans samengesteld uit de dames Van Ewijk, Van Batenburg, Verwojj Méjan en de heeren van der Mersch, Van Galen, de Kanter, Prof. dr. Muller, Greup, Kuiler, Mr. van Schaardenburg, Hijdelaar ds. Geerling, dr. Hceg, Knipschild en Olij. De Europeesche Rondvlucht- Nog nimmer is een sportmanifestatie in ons land schitterender geëindigd als deze eerste internationale vliegdag in Nederland n.l. de Europeesche rondvlucht. Nadat Renaux en Tabuteau waren binnengeko men, dreigde het een droevig einde te zullen worden, want, in stilte weliswaar, doch langzaam werd het een publiek ge heimeer was iets gebeurd met Wijnmalen". Het waB een ieder aan te zien, dat er iets niet in den haak was. Men mompelde, men deed gejaagd, men fluisterde. Het werd 8 uur, het werd half nogen en de duister nis trad in. Daar bracht Verschaeven, de Belg, z'n tweedekker naar buiten. Diens voornemen was het, Wijnmalen te gaan zoeken. De nacht trad echter schieljjk in en Verschaeve daalde na een mooie rond vlucht van 12 minuten. De A. N. W. B. vertegenwoordiger, de ijverige heer L. J. Lugard, telegrafeerde rechts en links. Nog meerdere bronnen werden bewerkt, om maar iets te weten te komen, doch telkens luidde het antwoord: „Na Grave niets meer van hem gehoord". Behalve de gewone vuren, was men juist bezig fakkels te ontsteken, toen luid gejuich op den 2en en 3en rang opBteeg. Men dacht aan een relletje. Anderen weer dachten, dat zij daar ginds de verlichting zoo aardig von den, maar het gejoel duurde voort, en duidelijker zag men het gewuif met hoeden en zakdoeken. De menschon van daarginds wisten wel waarom zjj juichten. Zij waren op hun post geweeBt, want in N.O. richting naderde een biplaaa en het kon niet anderB of het moest en zou. Wjjnmalen zijn. Eindelgk bereikten de juichkreten het paddock, waar men alle deftigheid liet varen en danste van vreugde. Het restau rant liep leeg. Daar daaldo do biplaan. Het was nacht. De controle werd om 9 uur gesloten. Met een eleganten, hem geheel eigen draai krijgt Wijnmalen ter hoogte van don len rang contact met den grond. Dan volgt een schier niet te beschrijven scóne. Den geheelen dag is de baan vrij- gebleven. Politie en huzaren te paard, de rjjksveldwacht zelf heeft alles afgezet, het kon geen Issy-, geen Vincennes-schandaal worden, maar nu plots alle vrees in vreugde veranderd is, geraken ook de Hollandsche naturen in lichtelaaie. Men heeft maling aan organisatie of afzetting. Alle cordons en hekkqn worden verbroken. Men holt het vliegterrein op officials, persmenschen, toeschouwera van alle rangen, duizenden. Reeds ataat Wijnmalen rechtop in z'n machine. Honderden stormen op hem af, tillen hem in de lucht. Men juicht, men zingt, dames stormen op onzen Henri toe, omhelzen hem, bloemen worden aangedra gen. Iedereen wil hem de hand drukken. Aan de hulde cn het gejuich komt schier geen einde. Wgnmalen is ziclilbaar aange daan. In z'n hangar zingt men in koor 't „Lang zal hjj leveu". Dames en heeren verdringen zich om hem heen. Een half uur duurde deze ovatie. Wijnmalen was moe en teleurgesteld over zjjn peoh. Aan 'n verslaggever van „de Courant" vertelde hjj: „Vervloekte pechl Ik heb 'n motor, die niet loopt, die telkens stilstaat, die hapert. In Mourmelon liep alles prachtig. Henry Farman heeft er alle zorg aan besteed en ik kau vast 120 K.M. per uur halen. Het ding wil niet trekken. Ik vertrouw dit zaakje niet. Ik geloof, dat het goen zuiver spel is. Ik heb daarvoor natuurlijk geen bewjjzen. Intusschen ben ik de dupe. Zondag haalde ik het tot Mezières. Toen stond de motor stil, en wat ik er aan deed, hij vertikte hot. Dat kostte mij 18 uur. Gisteren in de étape LuikSpaLuik lekt eerst m'n benzine-reservoir, dau weigert do motor weer te trekken; eindelijk gaat ie, maar welk een miserabele organisatie! Ik moest om een paal vliegen en zag niemand, en zoo verdwaalde ik, daar ik meeudc, een betere boei te zullen ontdekken. Vanochtend was ik om 2 uur weer op dc been, maar de laatste dagen doet °t niets anders dan waaien. Na de tweede ótape te hebben volbracht, wilde ik om 8 uur vanmorgen naar Soesterberg starten, doch daar zie ik de eersten in den wind wegvliegen, met levensgevaar. Daar zie ik Amerigo capotecren. Ik schrik me dood en ga onthutst naar m'n hotel rusten. Ik ben om zes uur zoowat uit Luik weggevlogen en wilde in m'n eigen land toch ook nog op den eersten dag aankomen. Tot Venlo ging hot zoo, zoo; daarna ook nog. Ik loop te Grave op Tabuteau en Ronaux in, vlieg 500 M. hooger dan zjj en zit nog maar 300 meter achter hen. We vliogen over Grave en ik zal voorbjj- loopen, doch...., daar slaat de motor niet moer aan en ik moet bij Druten landen, Twee automobilisten snellen mjj ter hulp. Ik verander m'n bougies, sla den motor aan, kortom ik verspeel een uur. Daarna heeft mijn motor nog driemaal stilgestaan. Aangezien ik m'n volk toch beter zal figurceren in dit Europeesche circuit, gaat deze motor er morgen uit en ik zal m'n reserve gaan probeeren. M'n zes monteurs

De Eemlander | 1911 | | pagina 2