DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 148. DINSDAG 37 JUNI 1911. 8e JAARGANG. A. Eysink F. M van Veen A.M.Trompvan Holst Ds. F. G. Lagers H. W. van Esveld J. C. Rolandus Hagedoorn A.M.Trompvan Holst Uit de Pers. BUITENLAND. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Scha ardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco por post id. i 5,60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLGINR HllO 6. Telef. Interc. 18». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bnitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 71-78 Amsterdam Zij, die zich nietingaiig van 1 Juli op dit blad abonnee- ren, ontvangen de tot dien datnni verschijnende nummers gratis. Voor do a.s. verkiezingen bevelen wij krachtig aan: DISTRICT I. Directeur Automobielfabriek. Ingenieur H. IJ. S. M. DISTRICT II. (aftredend lid). Em. Luth. Predikant. DISTRICT III. (aftredend lid). arts, (aftredend lid). (aftredend lid). 'Limburg's Belang. 'n „Niet-clericaal" schrijft in 't Handels blad 't volgend Ingezonden stuk: De Burgemeester van Maastricht. Aan de Redactie. Op Pinksteren-Zondag werd in de R.-K. kerken van het diocees Roermond een schrijven van Z. D. H. den bisschop van Roermond voorgelezen, waarbij Z. D. H. zijue geloovigen waarschuwt voor het steu nen van het nieuwsblad „Limburgs Belang". Dit blad is het ecnige politieke nieuws blad in Limburg dat, met de onafhankelijke partij, strydt tegen de clericale politiek. Het is dus behalve nieuwsblad ook politiek orgaan. De directie van „Limburg's Belang" stelde voor hot politiebureau te Maastricht, evenals elders twee gratis exemplaren van haar blad beschikbaar. Eén daarvan werd ter lezing neergelegd in do agentenkamer, ge lijk daar ook bladen van een andere poli tieke partij liggeD. Wat heeft zich nu dezer dagen voorgedaan? De burgemeester van Maastricht heeft als hoofd der politie, thans, waarschijnlijk als gevolg van bovengenoemde waarschu wing, verboden dat door de agenten „Lim burg's Belang" in de agentenkamer wordt gelezen, terwijl dit wel blijft toegestaan voor bladen als „Limburger Koerier" c.d. Dit is meten met twee maten door een gemeentehoofd, waar tweevijfde dor bevol king beslist anti clcricaal is. Is de burgemeester niet het hoofd en vertegenwoordiger dor gebeele gemeente? En heeft hy dan bet moreele recht aldus te handelen? Ziedaar twee vragen die, door ze te stellen, reeds beantwoord zijn. Er gebeuren iu Limburg tegenover do anti-clericale mindeiheden zoovele onrecht vaardigheden dat het tnij en ook vele anderen gewensebt voorkwam deze daad door middel van uw blad bekend te maken. Yoor de plaatsing dezer regelen zeg ik u, mijnheer de hoofdredacteur, mijn besten dank, cc verblijf Hoogachtend, Een niet clericaal. Maastricht, 21 Juni 1911. De redactie van 't Handelsblad teekent hierbij aan: De mededeelingen van den inzender worden ons ook van andere zijde bevestigd. Limburg s Belang, vernemen wij voorts, is een gematigd liberaal blad, allerminst opruiend. Een Kettergericht in de twintigste eeuw. In de Protestantsch kerkelijke kringen van Pruisen is groot opzien gewekt door de uitbanning van den Keulschen predikant Jatho, die, ondanks alle adressen en protest vergaderingen, wegens zijn vrijzinnige mee ningen, krachtens een besluit van het „Spruchkollegium", uit zijn ambt in de Evangelische kerk ontslagen is. De predikant Jatho belijdt, volgens het „Spruchkollegium", dat tot deze conclusie kwam, een dwaalleer en moet dus uit zijn betrekking Oütslagen worden. Do evangelische opperkerkeraad te Ber- lyn had Jatho reeds gebrandmerkt als een ketter, als een der velen, die, hoe goed ge- loovig ook, van algemeen christelijk stand punt, zich niet volkomen willen onderwer pen aan de dogma's van de officieele ortho doxe staatskerk, als een om het kort en duidelijk te zeggen liberale domino. Gelukkig zyn er menschen en bladen in Duit6chland die dit drijven van het Spruch- collegium afkeuren „Zoo is dan," zegt do Kölnischo Zeitung in een verontwaardigd artikel, „de geest van het vrije onbevooroordeelde ondcizock in het Pruisische Protestantisme in ketenen geslagen. Aan de Keulsche gemeente, die nu voor de keus is gesteld, of zij het met de landskerk of met Jatho houdt, is een zeer gevoelige slag toegebracht en nog erger is het nadeel voor de geheele Evan gelische Kerk van Pruisen; want de grond slagen der evangelische vrijheid, waarmee zij staat of valt, zijn zwaar geschokt. Vele leden, echt godsdienstig gezind, die zich bij Jatho aansloten, zullen zich nu van de Kerk afkeeren, en vele predikanteu zullen voorzichtiger worden in hun uitingen, zich niet meer geheel geven of ook gebannen worden door het Spruchkollegium. „Wij zullen nieuwe ketterprocessen be loven in de Protestantsche Kerk en iu plaats van met blijmoedige vroomheid en levend geloof van het vrije Christendom zullen nu de gemeenten vervuld zijn van dogmatisch getwist, als in de tijden van den 3ü-jarigen oorlog". „Jatho is het oerste slachtoffer van het Spruchkollegium, de verleden jaar ingestelde inquisitie-rechtbank", zegt het Berliner Tageblatt, „maar hij zal zeker niet het laatste zyn. „De predikanten die door deze inquisitie- rechtbank worden veroordeeld, zullen vau hun burgerlijk bestaan berooid zijn; maar erger dan die stoffelijke gevolgen is de onverdraagzaamheid die zich thans in de Staatskerk openbaart. „Het is op zijn minst genomen een be denkelijke zelfverblinding ,als de rechters van Jatho zich het recht aanmatigen, te beslissen over zaken, die het geweten der bijzondere personen raken. Jatho zelf heeft in het geloof geleefd dat hij een Evan gelisch Christen was; hij heeft daar een vruchtbare werkzaamheid van 20 jaren (1e kracht van zijn geloof bewezen. Hoe is het dan met hot Protestantsch begrip der persoonlijkheid overeen te brengen, zulk een man te bannen uit de Evangelische kerk? „Het Spruchkollegium wilde een ketter op de kaak stellen, maar het heeft alleen een martelaar gemaakt". Duitschland. Reeds dikwijls is te Berlijn sprake geweest van een volkshotel voor vrouwen en meisjes, maar tot dusverre mislukten de pogingen om zulk een tehuis op te richten. Thans echter heeft een dame voor dat doel een som van 100,000 Mark aan het gemeentebestuur van Rixdorf geschonken, en er zal nu op een kostoloos door de gemeente afgestaan stuk gronds, op den hoek vaH de Weichel- en de Oderstra6se, zulk een hotel worden gebouwd en ingo- richt, waar 300 fatsoenlijke vrouwen en meisjes tegen een zeer matigen prijs een behoorlijk onderkomen zullen vinden. Frankrijk. Presideut Fallières droeg den minister Caillaux de vorming van een nieuw Kabinet op. Oostenrijk-Hongarije. Te Triest is Zaterdag de „Viribus Uuitis", do eerste dreadnought der Oostenrijk- Ilongaarsche monarchie van stapel geloopen. Aartshertog Frans Ferdinand, de troon opvolger, hield do dooprede, waarin hij zijn beste wenschen uitsprak yoor de verdere ontwikkeling der Oostonrijk-Hon- gaarscho zeemacht en op de bereidwilligheid van het volk, zich opofferingen in dien zin te getroosten, een beroep deed. Rusland. Het proces van de 66 ambtonaren der Russische loger-intendance, dat te Moskou gevoerd wordt, schijnt verbazingwekkende staaltjes van corruptie aan het licht te brengeo. De sommen die verduisterd wer den loopen voor iederen beklaagde in de duizenden: een is er die f 300,000 gestolen moet hebben en men berekent dat één firma, die leveranties voor het leger placht te doen, in de afgeloopen 25 jaar niet minder dan 24 millioen gulden voor om- kooperij betaald heeft. Het is uitgekomen dat een leverancier van laarzen voor den troep zulke rotte laarzen leverde, dat de soldaten ze niet kondeu dragen en zo verkochten voor wat ze opbrachten. De verkochte laarzen gingen van hand tot hand en werden ten slotte weer opgekocht door den schoenen leverancier, die zo opnieuw aan het leger leverde! De soldaten verkochteu hun voedsel om schoenen te kunnen koopen I Denemarken. Op 17 Juni jl. werd to Reykjavik do nieuwe universiteit ingewijd. Zij is de Noordclijksto van allo universiteiten der wereld en door haar oprichting, waartoe in 1909 door den Koning van Denemarken verlof werd verleend, wordt een lang ge koesterde wensch van allcIJslanders vervuld. De universiteit zal vier facnlteiten be vatten: een theologische met drie, een philosophische met een, en een medische met negen professoren, terwyl voor de vierde de juridische faculteit, hef aantal professoren nog niet is vastgesteld. Op dcnzeltden dag waarop de inwyding der universiteit plaats had, werd de uage dachtenis gehuldigd v.in den juist honderd jaar geleden geboren John Sigurdsson, een groot geleerde en kenner der historie van IJsland. Portugal. De Portugeesche kooingsgezinden hebben blykbaar dc hoop op herstel van do mo- narchie nog niet opgegeven en bereiden zich kalm voor op een staatsgreep door het bijeeubrengen van wapenen en ver moedelijk ook door het bowerkeu van de gronsbevolking. Het gelukt hun echter niet steeds bun oorlogsmateriaal in veilige haven te brengen, binncu enkele dagen immers werden tweemalen achtereen groote hoeveelheden wapens door de Spaansche autoriteiten in beslag genomen, Zondag b v. in de kleine haven Corcubion, waar aan boord van de „Gemina" een groote beeveelheid geweren en munitie werd ontdekt. De gendarmerie bewaakt nu nauwlettend de kust en tracht het spoor te vinden van de twee leiders der monarchisten, kapitein Palva Conceira en Alvaro Chagas, die sinds eenigc dagen spoorloos verdwenen zijn en zich vermoedelijk schuil houden by Carlisteu in do streek Amerika. Het vorige jaar heeft het Congres der "Vereenigde Staten een credict van 300,000 dollars toegestaan voor bet lichten van het wrak van de „Maine" in de haven van Havana. Do vooibereidenne werkzaamheden voor dit werk zijn nu afgeloopen. Daar men nog altijd niet volkomen bekend is met de omstandigheden waaronder dit schip te gronde ging indertijd meende men, dat het door de Spanjaarden was vernield, hetgeen het uitbreken van den oorlog met Spanje verhaastte, maar later is men hieraan wel gaan twylelen wilde men het wrak maar niet eenvoudig lichten, maar eerst eens de zuiver juiste ligging er van nagaau. Met dat doel is om het wrak eon dam gelegd die nu gereed is gekomen, en nu zal met het uitpompen van het aldus gevormde bassin worden begonnen. Ook dat is een kostbaar werk, want het wrak ligt 37 voet diep, terwijl men bovendien grooten last vreest van het insijpelende water. Zoo wordt het dan ook waarschijnlijk geacht, dat ten slotte het bedrag van 300,000 dollars voor het werk beschikbaar gesteld, nog te laag zal blijken te zijn.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1