WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 27 Juni 1911. Hoogste barometerstand 775.1 m.M. te Horta, laagBte 750.9 te Bodo. Verwachting tot den avond van 28 Juni 1911. Zwakke tot matige Westelijke tot Z.W.-lgke wind. Gesteldheid van de lucht: Half- tot zwaarbewolkt, mogelijk nog enkelo regen buien. Temperatuur: Warmer, lïarometerstand te AMERSFOOPT. 762 in M. Vorige stand te 12 uur 760 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 62 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF 57 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 27 Juni des 's morgens 7 uur is 61° F. Db Zkeliedenstakinq. De toestand in de Amstcrdam6che haven is gister belangrijk ernstiger geworden, doordat de bootwerkers in staking zgn gegaan. Bij manifest heeft het bestuur van Recht en Plicht, do bootwerkers-organisatie de havenarbeiders ingevolge het besluit der grooto vergadering van Donderdag opgeroepen om allen arbeid stop te zetten voor en aan allo maatschappijen. De onmiddellijke aanleiding tot deze staking van haven arbeiders is de noodza kelijkheid om op booten te werken, die in verband met de zeeliedenstaking „besmet" zgn. De staking loopt echter ook om de volgende eischeu: verhooging van hetuur- Ipon van 25 tot 30 cent; 2e. verhooging van het loon voor nacht en Zondagsarbeid in verhouding daarmede; 3e. bepaling van het vast minimum-loon op f 16.50. De cargadoors hebben destijds hierop geen antwoord gezonden omdat z(j zijn aangesloten bg de Ver. van Werkgevers op Scheepvaartgebied, en gezamenlijk wil den blgven optreden. Deze vereeniging antwoordde niet, omdat zij alle betrekkin gen met Recht en Plicht verbroken heeft. Ook de contract-werklieden hebben den arbeid gestaakt; zij verspelen hierdoor een bedrag dat varieort van 30 tot 40 gulden. Naar door het bestuur van Recht en Plicht werd medegedeeld, moet het uitroe pen der bootwerkersstaking beschouwd worden als een antwoord op de adverten tie der groote maatschappijen, waarin te kennen werd gegeven dat de cischen der zeelieden voor geen inwilliging vatbaar zijn, en het afspringen der onderhandelin gen met den heer Yan Deinse, hoofdin specteur van den arbeid, als tusschenper- soon. Alleen aan den Kon. W. I. Maildienst en aan de IIoll. Stoombootmij. werd gister door contractwerklioden gewerkt. Of dit al dan niet in overleg met het bestuur van Recht en Plicht geschiedde, weigerde dit ons mede te dcelen. Omtrent den stand der bootwerkers-sta king was gistermorgen nog weinig mede te deelen. Recht en Plicht is een vereeni ging, die staat op het standpunt der directe vak-actie, en omvat verreweg het uieeren deel der Amsterdainsche bootwerkers; een moderne organisatie bestaat onder hen niet, en de Christelijke vakvereenigingen tellen slechts zeer weinig leden, die wel genood zaakt zgn mede to staken. Naar schatting werken er ongeveer 3000 bootwerkers in de Amsterdamscho haven; Yolgens het bestuur van Recht en Plicht kan veilig worden aangenomen dat er thans 2500 in 6taking zgn. De Schuitenvoerdersknechtsvereeniging „Eendracht maakt Macht" heeft in eon vergadering, Zaterdagavond gehouden, wel ke ook door niet-georganiseerden werd bij gewoond, een motie aangenomen, waarin verklaard wordt, geen werkzaamheden der zeelieden, in welken vorm ook, te verrich ten en de stakende zeelieden met alle mogelgke middelen te steunen. Ingevolge een gezamenlijk besluit van de directeuren van alle stoomvaart mijen. is aan de contractarbeiders, die h"t werk hebben nedergelegd, aangezegd, dat allen, die VVooi)8dagmorgen niet aan den arbeid zgn gogaan, zullen zgn ontslagen. Prins Hendrik te Londen. Prins Hendrik met zgn gevolg heeft Zondag de godsdiestoefening bggewoond in de oude Holl.indsche Kerk in Austin Friars. Het trok de aandacht dat de Nederlandschc gezant bij het Britsche llof niet aanwezig was. ZooaU men weet is baron Gericke van Herwijncn Roomscb Katholiek. De Vrij-Librralen en het Algemeen Kiesrecht. In de to Utrecht gehouden vergadering van don Bond van vrg-liberalen is de volgende conclusie van de Commissie van Advies inzake het Algemeen Kiesrecht aangenomen mot 28 tegen 8 stemmen: „De Algemeene Yergadering van den Bond van Vrije Liberalen, gehouden te Utrecht den 24sten Juni 1911, spreekt als haar gevoelen uit: lo. dat voorstellen tot vervanging van de bestaande kiesrechtregeling door een niet- attributieve regeling met uitsluitingen watrvan de omvang in hot beginselprogram van don Bond is aangeduid niet behoo- ven to worden afgewezen; dat bij Grondwetsherziening hot streven van den Bond gericht moet blgven op versterking van don invloed der Eerste Kamer op de wetgeving) en op al hetgeon overigens kan strekken tot vermeerdering van de waarborgen voor de, als eerste eisch van Staatsbeleid, door. den Bond steeds op den voorgrond geplaatste onpartijdige behartiging der onderscheidene volksbelangen naar mate van hunne boteekenis voor de gemeenschap; 2o. dat een gezamenlijke stembusactie van de vrijzinnige groepen, onder de leuze Giondwetsherziening om te Iromen tot invoering van Algemeen Kiesrecht, niet tot verbetering van den politieken toestand zal leidcu en derhalve geen aanbeveling verdient." Bij den Burgemeester dezer Gemeente zgn heden de lijsten ingeleverd, houdende de namen van personen die candidaat zijn gesteld voor de a. s. verkiezing van zeven leden van den Gemeenteraad. In district I zgn gesteld de heeren: A. Eysink (vr.); H. P. Goossens (a.r.)J. Overeem (s.d.); F. M. van Veen (vr.) en G. van Wijland Jr. (s.d In district II zgn gesteld de heeren: F. M. Houbaer (r.k.)H. Koning (a.r.); F. G. Lagers (vr.); J. Ovorecm (s.d.); A. M. Tromp van Holst (vr.) en G van Wijland Jr. (s.d.). In district III zgn gosteld de heeren: R van den Burg (a.r.) A C Couvée (a.r.); H. W. van Esveld (vr.)J. C. Rolandus Hagedoorn (vr.)J. Overeem (s.d.); A. G. J. de Rooy (r.k.) A. M. Tromp van Holst (vr); K. Visser (s.d.) en G. van Wijland Jr. (s.d.). H. D. H. de Vorstin van Bentheim kwam gisterochtend te 9,39 aan het station Amers foort aau. H. M. de Koningin-Moeder bogroette haar gast aan het station en reed met de Vorstin per rijtuig naar het Paleis SooBtdijk. Voor hot natuurkundig examen der Rijks Veeartsenijschool zijn o.a. geslaagd de heeren: A. A. de Haas en J. B. Bloe mendal. Ten einde een salarisregeling met periodieke verhoogingen voor het personeel in te voeren, verzocht het Bestuur van de Amersfoortscho Industrie en Huishoud school aan de Gemeente verhooging van hot jaarlijksch subsidie met f 375. De geheele salarisverhooging komt op f 3350 welke het bbstuur der school tot oen bedrag van f 1500 uit subsidieen van Rijk, Provincie en Gemeente en verder uit de exploitatie der school hoop to vinden. Burgemeester en Wethouders zeggen o.a.: „Ons college mag voor U niet verzwij gen, dat zij deze verwachting van het Bestuur niet volkomen kan deelen; waar een stijging der uitgaven tot f 3350. mogelijk is en tot een bedrag van f1500 subsidies verzekerd zijn, daar meenen wij, dat eenige twijfel niet ongemotiveerd is of het eventueel ontbrekende uit de exploi tatie der school gevonden zal kunnen wor den. Wij vestigen in 't bgzondor de aan dacht hierop, omdat wij het niet wensche- lijk achten, dat noch uwe vergadering, noch ons college indirect de gevolgen zou aanvaarden van dj invoering der verlangde salarisregeling. Ovorigens uieeneu wij vrijheid te viuden, U iuwilliging van het verzoek voor te stellon. Inderdaad achten wij het een le vensvoorwaarde voor de school, dat zij haar personeel behoorlijk kan bezoldigen; immers van de bekwaamheid en toowijding van de loorares8en hangt voor een zeer groot deel de bloei van de school af. Indien het door het Bestuur gevraagde bedrag van f 1500 verkregen zal worden, schijnt bet wensche lijk, dat de Gemeente voorga met een desbetreffond besluit te nemen". Men zendt ons onderstaand verslag van den Waterpolewedstrijd TritonA. Z. P, C. te Weesp gehouden. Om ongeveer 2 uur werd begonnen op het terrein aan de Vecht gelegen. Reeds dadelijk na het begin wordt er met vuur gespeeld en zat men goed op den bal; zoodat haast geen gelegenheid tot vrij schot werd gegeven. In 't begin was Triton ietB in de meerdorheid, doch de A. Z. P. C. kwam hoe langer hoe meor opzetten en menig mooi schot werd door Kees Beem gelost; doch zonder re sultaat, totdat deze eindelgk na eenig mooi samenspel den bal in 't net deponeerde. Woldra was het rust. Hierna ging hot béter. De spelers van Triton schenen vermoeid te zgn zoodat Amersfoort nu sterk in de meerderheid was. Vooral Marin en Kees Beem geven goed samenspel te zien, waar van het resultaat dan ook niet uitbleef, doch drie goals hierdoor ontstonden die evenals de vijfde goal door Kees Beem gemaakt werden. Door een fout van de Boer wist Triton een tegenpunt te maken De A. Z. A P. C. keeper kreeg niet veel moeilgke ballen te verwerken.' gJOok de halfback Mahler gaf zeer goed spel te zien en bleef zijn mannetje goed in de gaten houden. De links buiten was het slechtst en moest wegens kramp het water verlaten, zoodat er een oogenblik met 6 man gespeeld werd. Doordat de A. Z. P. C. dezen wedstrijd gewonnen heeft met 51 heeft zij het eerste plaatsje in haar afdeeling verkregen. Dat zij dit plaatsje moge behouden. Petit Beurre. De Europeesche Rondvlucht. In ons blad van gisteren konden we nog verschillende telegrammen opnemen omtrent het lot der vliegers, die des middags te Soesterberg waren opgestegen. Eu later in- gokomeu berichten maakten wt; nog per bulletin bekend, zoodat de talrijk nieuws gierigen al betrekkelijk vroeg hier op de hoogte waren van het verloop dezer etape. Allo aviateurs, behalve Weymanu stegen op. Beaumont die hot eerst was opgestegen kwam ook no 1 te Gilzen-Rijen Achter eenvolgens kwamen hier alle vertrokken vliegers aan, behalvo Barra, die te Leerdam weor eens een panne had. Lang bleven ze uiet in Gilzen Égon, de een na den ander vertrok weder naar Brussel, waar Beaumont reeds te 5 24 aankwam. De totale uitslag te Brussel is als volgt: 1. Beaumont om 5.24 2. Kirumerliug om 4.45. 3. Védrines om 6.24. 4. Garros om 6.37. 5. Gibort om 6.57. 6. Duval om 7.42. 7. Renaux om 8.03. Train, Vidart en Prévost zijn nog in Gilzen Rijen, terwgl Wgumalen in het militaire vliegkamp bij Brasschael moest landen. Tot nu toe is dus olke etape door een andere vlieger gewonnen. Ditmaal is Beau mont de gelukkige, die met den grooten prijs gaat sleepen. Hg won 22.600 frs., Kimmerling 6000 frs., Védrines 4000 frs, Garros 2800 frs., Gibert en Duval ieder 2000 frs. Renaux 1600 frs. In Soesterborg kwamen gisteren nog aan Le Lasseur, die eveneens nog verder aan het circuit denkt deel te nemen. Wgnmalen is om ruim 9 uur te Brussel aangekomen en als No. 8 gequalificeerd. Lustrumfeesten te Utrecht. Voor velen zal 't historisch tijdperk, waarin we deze dagen verplaatst worden, weinig bekend zgu. Ter orienteering geven wij 't volgende overzicht, ontleend aan „Het Beleg van Utrecht". We zgn in de veertiende eeuw, in een tijdperk van oorlogen en oorlogjes, van woeste gevechten en ruwheid. In de middeleeuwen, die, wat dien tjjd betreft niet zoo door en door bekend voor ons zgn, zoodat we zo beschouwen als een soort overgangstijdperk, waaruit later de wereldgeschiedenis zich weer krachtig verheft. Een geharrewar is 't overal tusschen leenmannen en leenboeicn, steden en adel en geestelijkheid en zoo is 't zeer moeilijk om de lgnen van de algemeene geschiedenis aan te geven, omdat ieder vorstendom of bisdom door zijn geschieaeuis een draadje bgbrengt voor het veel- en bèlkleurige weefsel. Zoo ook 't machtige bisdom Utrecht, dat voor de hooge kapittel-geeste lijkheid, grootendeels bestaande uit jonge telgen der adelgke geslachten, niet te ver smaden was door de hooge inkomsten, waarmee ze hun kostbare levenswgze konden dekken, hetgeen ten gevolge had, dat er heftig gestreden werd om de bis schopsplaats. Ook tusschen de graven van Holland en Gelre was 't immer een ernstig geschilpunt of een Hollandschen of een Gelderschen candidaat bisschop zou worden, al waren het dan maar de kapittels, die ruzie maakten. Maar de graven hadden gaarne 'u bisschop, dio ze naar hun hand konden zetten. Bisschop Jan van Diest, die van 1323 tot 1341 op den bisschopszetel troonde was er wel zoo een en Holland en Gelre en de machtige stad Utrecht maakten daarvan gebruik om de bisschoppelijke macht in handen te krggen. De dood maakte in 1341 een einde-aan dit zwak bestuur en de oude kwestie dook weer op. De kapittels kozen onder Gel derschen invloed den edelman Jan Bronk- horst, maar de Paus stelde op eigen gezag den buitealander Nicolas de Capuriis tot bisschop aan. Doch nog 'tzelfde jaar legde deze zgn ambt neer en nu kwam de be schermeling van graaf Willem IV van Holland, Jan van Arkel, de macht in handen nemen. Van 1341 tot 1364 was hij bisschop van Utrecht, waarna hg bis schop van Luik werd. Maar zóózeer had hg zgn oude bisdom lief, dat hg er op zijn verzoek begraven werd in den trotschen Gothischen kathedraal, waar men nu nog eenige geschonden overblijfselen van zijn graf kan vinden. Zeer waarschgnlgk had Willem IV gemeend, dat nu de Hollandsche invloed in 't bisdom zou domineeren, maar Jan van Arkel wilde van geen invloed buiten den zijnen weten en begon met krachtige hand weer op te bouwen, hetgeen onder het zwakke bestuur van zijn voorganger was ingestort. Ten koste van groote sommen gelds loste hij de verpande domeinen in, terwijl hij vele van de roofnesten in 't Oversticht en op do Veluwe uitroeide. Hij zelf vestigde zich voor een tgd lang buitenslands, om aan de hooge kosten van zijn hofhouding te ontkomen en in dien tijd, in Juli van het jaar 1345, kwam een renbode, afgezonden door zijn broeder Robert, maarschalk van het Sticht en bevelhebber der stad Utrecht, den bisschop waarschuwen, dat Willem IV de stad belegerde. Men rukt op, het Sticht binnen, achter den veldheer aan. En een schitterend leger was het. Jan van Beaumont, de nobele ridder, ging naast den graaf en hem volgden van de Hollanders o.a. de machtige geslachten: Duy venvoorde, Brederodc, Egmont, Van de Merwede, Polanen, Persgn, Wateringen, HeemBkerck, Naeldwgck, Uaemsteden, Teylingeo, Wassonaer, Van de Zeeuwen: Borsselen, Cruniughen, Reymerswael; van de Henegouwsche ridderschap: de heoreu van Antoin, Lygue, Wallcourt, Many, Hornes, De Florenville. Bachy, Eughien, Agimont. Dit schitterende leger rukt op en Utrecht brengt zich in allergl in tegenweer. Vele vazallen van den bisschop echter zijn bedacht op eigen voordeel en kiezen de

De Eemlander | 1911 | | pagina 2