DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. A. Eysink en F. M. van Veen. No. 150. DONDERDAG 29 JUNI 1911. 8e JAARGANG. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. A. Eysink F. M van Veen A.M.Tromp van Holst Ds. F. G. Lagers H. W. van Esveld J. C. Rolandus Hagedoorn A.M.Trompvan Holst De a.s. Verkiezingen - - voor den Gemeenteraad. BUITENLAND. DE EEMLANDER. llootdredaoteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Bureau: KLEINE H» l« 6. Telef. Int ere. 183. Abonnementsprijs Per jaarf4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post* id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiën: Van I tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buiteulandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. Ti-18 Amsterdam 9SP* Zij, (lie zich nietingaug vaii 1 Juli op dit blad abonuee- ren, ontvangen de tot dien datnm verschijnende nummers gratis. Voor de a.s. verkiezingen bevelen wij krachtig aan: DISTRICT I. (Stembureau Hoogerc Burgerschool). Dirocteur Automobielfabriek. Ingenieur H. IJ. S. M. DISTRICT II. (Stombureau School in do Hellestraat). (altredend lid). Em. Luth. Predikant. DISTRICT III. (Stembureau School in de Koestraat). (aftredend lid). arts, (altredend lid). (aftredend lid). DISTRICT I. Stombureau Hoogere Burgerschool In district I zyn door Gemeentebelang candidaat gesteld de heeren F. M. van Teen en A. Eysink. Het kan beslist noodzakelijk heeten in den Raad mannen to hebben, die met deskundigen blik en inzichten kunnen mede oordeelen en adviaeeren over Waterleiding, gasfabriek enz. Beiden hebben op technisch gebied bun sporen verdiend. De heer van Veen is sedert 34 jaar ingenieur bij de H. IJ. S. M. en sedert oenige jaren afdcolingschef. Gedurende de 12 jaren, dat bij inwoner is onzer gemeente, beeft hij op velerlei wijze getooud de belangen van Amersfoort 'n warm hart toe te dragen. Als onverdracht vrijzinnige heeft hij zich doen kennen in zijn kwaliteit van voorzitter der vorige Vrijzinnige Kiesvereeniging „Amerafoort" en als medeoprichter van „De Eemiander" voor wolk orgaan ook hij in de eerste periode van haar bestaan zich geen geldelyke offers heeft ontzien. Do heer van Veen staat niet aan de uiterste liukcrzijde. Wat zyn verkiozing juist hoogst wen- schelijk, zelfs noodig maakt, is 't feit, dat hij lid is van de gezondheidscommissie. Dat 't goed zou zyn, zoo 'n lid van dit belangrijk college in den Raad kwam, behoeft geen betoog. Verder is de heer van Veen voorzitter van de Vereenigiug tot opvoeding van halfverweesde kindereu. Bestuurslid van de vereeniging tot Volkshuisvesting, Commis saris Amcrsfoortsche tram enz. De Heer A. Eysink 'n bekend oud- Amersfoorter, is lid vau de Kamer van Koophandel, 'n man van verbazende werk kracht, piactisch en theoretisch technicus, die zoo krachtig hoeft gearbeid om Amcrs foort te veriijkeu met een bloeiende auto mobielfabriek. Gewis een feit van hooge beteekenie. Want waar altijd gezegd wordt, dat Amersfoort voor 'n goed deel z'u bloei dankt aan de goede ondorwyB inrichtingen, mag ook niet vergeten worden, dat intrin sieke welvaart eenor Gemeente, nauw ver bonden is aan industrie en handel. Goed onderwijs trekt gegoeden die do inkomsten der Gemeente en neringdoenden doen stijgen maar fabrieken geven een goed bestaan aan tal van werklieden met hunne huishoudens. De heer Eysink mag dus heeten 'n ver dienstelijk man, die 't fabriekswezen in onze stad hoog opvoert en als vertegen woordiger daarvan, mede toegerust met kennis van de behoeften der arbeiders, beider belangen in den Raad kan en zal behartigen. En hoewel dit niet als aanbeveling mag strekken en meer 't private leven betreft in onze en in volor oogen zal 't den candidaat sympathiek maken, dat hij op godsdienstig gebied niet tot dc onverschilligen behoort. Vrijzinnigen in district I! Dc clericalen dringen vast aaneengesloten in alle be stuurslichamen op In de versterking hunner macht ligt 'n groot gevaar voor de Openbare School. Weest dus op Uw hoede en zorgt dal den 6en Juni by eerste stemming gekozen worden de heeren Het Kettergericht in Pruisen. Ziehier nog een en ander over het ver hoor van dominee Jatho door het Spruch- collogium in Berlijn, gelijk het wordt woor gegeven door do Christliche Welt: Terstond bij het begin van het verhoor bleek roeds, dat Jatho cn zijn rechters in twee verschillende werelden leefden. Ge loften e. d. zijn voor hem in het minst geen beletsel om God louter zoo te predi ken als hy Hem voolt. „Ik ben aan mijn God en mijn geweten verantwoording schuldig en niet aan do kerk, ja, aan geon enkele meuschelijke instelling" riep Jatho. Voor hem staat het voelen van God lioo- ger dan het erkennen vau God; zijn bidden geschiedt meestal zonder woorden, en hoogstens zogt hij: „Vader, niet rnyn, maar Uw wil geschiede". De eenige be kentenis die hy aflegde was toen mqn hem vroeg of hij Monist wai en hij antwoordde, dat het op den naam niet zoo zeer aan komt, „noem my maar Panentheist". (Het Panenthoisme is een tusachen Theisme en Pantheisme staand filosofisch-religicuze woreldbeschouwiug). Jatho's goedgovoeld Blotwoord was een bede niet voor zichzelf, maar voor zijo gemoonte en het moet voor het college oen moeilijke vraag geweest zijn: of men in zulk een govul een predikant wegens dwaalleer mag afzetten, terwijl zieleherders dio door hun achtorlykheid op wetenschap pelijk gebied hot Christendom toegankelijk maken voor de ontwikkelden en andereu die door luiheid het gcestelyk leven ver woesten, of woer anderen die den kerke- lijken politieken strijd op oneervollo wyze strijden, aanblijven Welk oen invloed aldus besluit het artikel in de Christliche Welt deze uit spraak zal uitoefenen op onzo Kerk, God alleen weet het. Gisteravond heeft Jatho in Keulen voor een publiek van duizenden gesproken, terwijl tegelijkertijd in «en andere zaal nog eens duizenden een protestvergaderiug tegen het Spruchcollegiuin hielden. De Zeeliedenstaking. Reuter seint uit Londen. De heden alhier gehouden bijeenkomst van 100 scheeps eigenaren uit het Vereenigd Koninkrijk, besloot dat een matige veihooging der loonen mag worden toegekend in sotfimige havens met het oog op de huidigo omstan digheden in den handel; beval de Ver eeniging van scheepseigenaren aan een loonstandaard vast te stellen in hun res pectieve districten; adviseerde de Scheep- vaartvereeniging hare function uit te brei den in zake het bijleggen van loongeschil- len: en nam teu slotte met algemeene stommen het besluit zich to verzetten tegen de eischnn tot erkenning der zeelieden en stokers bonden. Duitschland. In het Pruisische Huis van Afgevaar digden is gisteren .oen voorstel van de vrijzinnigen behandeld, om in Pruisen het geheime, enkelvoudige directe kiesrecht in te voereD. Vóór de behandeling aanving, verliet de regeering de zaal, daarmee waarschijnlijk willende te kenueu geven, dat de Kamer kon doen wat zij wilde, doch het de regeering koud liet, daar ze toch niet denkt over deze kiesrechtwijziging. Ook do conservatieven gingen grootendools heen. Het voorstel werd verworpen met de stemmen van de consorvatioven, het Centrum en de nationaal-liberalon tegen. Belgie. „De strijd tegen het clericale schoolont- werp", schrijft de Vlaamache Gazet, „zal men eerlang hardnekkiger dan ooit moQtcu hernemen, daar de regeering niet heeft afgezien van haar inzicht de wet door te drijven vóór de verkiezingen van Mei. Daarom worden de anti clerikalc groopen aangespoord op ruimen schaal de vlugschriften van den Belgischen onder- richt8bond te verspreiden." Frankrijk. Naar do France Militaire mededeelt, hebben al do Franscho militaire vleesch- leveranciers besloten, niet meer aau de inschrijvingen deel te nemen, zoolang de door het legerbestuur vastgestolde prijzen, te laag blijven. Rusland. Verschillende Duitsche bladen bevatten particuliere berichten waarin aprako is van oen plan der Russische regcering om bin nenkort deu toestand der Joden in Rusland nog treuriger te maken dan zij reeds is. De Czaar zou door oen bizondere resolutio daartoe zijn toestemming hebben gegeven. Door verscherping van de verdrukking der Joden zou do regeering bij de aan staande doeina-verkiezingcn zicb populair willen maken. Portugal. Uit* Lissabon seint Reuter, dat de C n- stituante een wetsvoorstol van Eduardo Abreu op de scheiding van Kerk en Staat naar een commissie verwezen beeft. De Minister van Justitie ad interim ver klaarde, dat de regoering er over denkt bopoelde wot nader uit to werken en aan de geestelijken een raadgevende stem te geven in alle aangelegenheden, den eere- dienst betreffende. Turkije. Volgens de „Neue Freie Presse" zouden er in den laatsteu tijd tusscben de groote mogendheden bosprekingon plaats hebben gehad over de Albaneesche quaestie, waar bij verschillende voorstellen ter sprake zijn gekomen. Van Engoland zou de ideozyn uitgegaan om te Constantinopel een collectieve stap te doeu, ten einde op deze wijze deu toe stand dor Albaneezcn to verbeteren. Dit zou geschieden doordien meu Turkije or opmerkzaam op maakte, welke moeilijk heden het zich zou bereiden indien het liet streven der Albaneezen op geweldadige wijze onderdrukte. Van Russisch MoDtenegrijnsche zijde werd voorgesteld dat een groote mogendheid of een groep van zulke inogendhedon tegen over de Albaneezen de garantie op zich zou nemen, dat Turkijo hun als juist er kende grieven uit den weg zou ruimen. Daar zulk een optreden echter eigen aardige bezwaren zou opleveren, verklaarde Oostenrijk zich er tegen. Maar ook de Oostcnrijksche regeering zou van mconing zijn, dat „de politiek der raadgevingen" tegenover Turkije moest woiden voorigezot, eu dat ook Montenegro op de gevaren van zijn houding opmerk zaam moest worden gemaakt. Griekenland. De minister-president Veniselos woigerde dc officieren, die destijds onder do militaire dictatuur, werden ontslagen, woder in dienst te stellen. Hij verwees hun zaak ter bej slissiug naar dc rechtbank.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1