Uit de Omgeving. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. ALLERLEI. gelegenheid verzameld in de wachtkamer 3de klasse, om den chef te compli menteeren. Namens het stations personeel werd hem bij monde van den onder-chef, den heer H. M. P. van Emmerik, een eetkamer ameublement aangeboden. De heer G. J. Sariemijn vertolkte de gelukwenschen van het kantoor-personeel, namens hetwelk hij een buffet en een Bchryftafel aanbood. Ook werd de jubilaris gecomplimenteerd door den heer Swart namens een commissie uit den Amsterdamschen handel, die hem eveneens een huldeblyk vereerde en door den heer H. P. Verschoor namen6 den Raad van Administratie der H. IJ. S. M. IleuNationaal stafmuziekkorps van het Leger des Heils zal op Zondag 2 Juli oen bezoek brengen aan Amersfoort tot het houden van een groote muzikale de monstratie. ZEIST. Bij den Burgemeester zyn de volgende oandidatonlysten voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen ingeleverd door de (vrijz.) kiesver. Zeist de heeren J. Blooker (aftr.), H. Kamphuis (aftr.), C. P. Klokke, J. A. Metelorkanip, L. W. R. Schütz (aftr.); door de Burgerkiesverecniging: J. Fakkeldij (gesteund door de kiesver. Zeist); door de rechtsche partyen C. H Hoogstraten (r. k.), A. G. van MeUen (r. k.) aftr., J. M. Paap (c. h.), Chr. Pleines (a. r.), H. Prinsen (c. h.) J. van Zanten (a. r.); door de S D. A. P.: G. Oly, D. J. van Nieuwenhuizen. Yoor de vacature Jhr. Mr. G. Huyde- coper zyn gosteld de heeren: Mr. W. H. J. Blanckenhag9 (vrijz). Mr. H. B. VerLoren van Themaat (a.r.) De Europeesche Rondvlucht. Na de 7 aviateurs, wier aankomst te Roubaix we in ons nummor van gisteren reeds moodeelden, zyn aldaar nog gearri veerd Train en Prévost. Wijnmalen zou trachten hedennacht nog naar Boubaix te vliegen, om nog aan de 6e etape te kunnen deelnemen. Ook Barra is nog te Brussel, terwyl Ditval ter hoogte van Ninovo is gevallen Het toestel werd geheel vernietigd, de vlieger bleef ongedeerd. De 6e étape (RoubaixGalais) komt nu aan de beurt; de afstand bedraagt 200 K.M. Er zal mogelijk een daling te Duin kerken plaats vinden. Te Calais komen de vliegers aan op de renbaan. Er is een prijs van 10.000 frs. uitgeloofd door de stad Calais. Lustrumfeesten te Utrecht. kamp, elk op zich zelf te typeeren dan 'n goed geheel te treffen. In elk geval had de omgeving beter benut kunnen worden: de Kromme Ryn, die liuks 't terrein af bakende kwam te weinig tot z'n recht. Wat 't spel betreft, dit was verdeeld in 3 tafereelen, waarvan 't eerste eenige mooie momenten gaf. 't weede, vooral in den aanvang, de belegering van de burcht, ver velend was en meermalen hilariteit veroor zaakte, en 't 3e ons nog 't meest kon be koren. Afschuwelijk was hier de „liefdes burcht", 'n hel rood gevaarte uit blokken doos-materiaal opgetrokken met blauwe poorten. De eerste handeling geeft een beeld van de schoonheid der middeleeuwen. Een valkenjacht wordt op de vlakte gehouden, kinderen spelen in het gras. Men zet zich tot den inaaltyd en als uit de verto een jachtstoet van Hollandsche edelen nadert noodigen de Stichtenaren do vreemdelingen aan hun tafel. Een twist breekt uit, en vun dien twist maakt van Herlaer gebruik om Johanna van Renesso, de dochter van den Slichtschen burchtheer te ontvoeren naar bet tentenkamp. De Stichtenaren nemen wraak, en zoo ontbrandt de strijd. In de twoede handeling eischen herauten den burcht op. Juist op dit oogenblik landt graaf Willem inet zijn schepen. Hij geeft bevel tot den aanval. De burcht wordt bestormd. Het wapentuig en de mortieren worden tegen de muren gericht. Na heftigen stryd geeft de bezetting zich over. Graaf Willem houdt een gericht, maar als Johanna van Renesso hem te voet valt, bewerkt hy zolf de verzoeniug. Van deze verzoening is het huwelyk van Van Herlaer en Johanna t blijvend teeken. In de derde handeling worden de huwelijksfeesten gevierd, door spel en bloemendant. Dit leverde waarlyk heel aardige mo menten, al had ook bier meer bereikt kunnen worden. De costumes zullen zonder twijfel fraai geweest zyn, al waren ze, vooral die der jonkvrouwen, te bont en, in den letterlijken zin des woords, te schitterend. We mogen 't inderdaad gelukkig noemen, dat we niet slechts 'n mimenspel te zien kregen maar mevr. Noordewier, de hoeren van Oort en van Schaik en verschillende koren hun medewerking verleenden. Wel viol 't eenigszins moeilyk zich te verbeel den, dat 't gezang niet van de tribune maar van 't veld of achter de klooster muren vandaan kwam, wel viel 't soms zonderling op, dat woord en handeling elkaar niet volkomen dekten, maar de bekoring van Mevrouw Noordewier's heerlijke stom en 't genot van van Gort en van Schaick te hooren, wegen daartegen wel op. Ondanks de hooge pryzen van dezou eersten dag was de tribune byna geheel bezet met een elegant publiek. Eerst te zeven uur was 't spel geëindigd. Zonder twyfel zal bij de 2e uitvoering op Vrijdag a.s., wanneer ook 't hoog bozoek van H. M. de Koningin verwacht wordt, menige tekortkoming aangevuld zyn. MEDEDEELINGEN VAN IIET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 29 Juni 1911. Hoogste barometerstand 773.3 m.M. te Horta, laagste 750.1 te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 30 Juni 1911. Zwakke tot matige Z.W. lijke tot Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken met regenbuien, later tijdelijk opklarend. Temperatuur: Dezelfde. .•Barometerstand le AMERSFOOpT 766 m M. Vorige stand te 12 uur 768 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 70 Laagste hedennachtF. 57 Hedenmiddag 12 uurF 66 AMERSTOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 29 Juni des '9 morgen9 7 uur is 61° F. Amerika. Nadat tusschen President Taft en den BritBchen gezant Bryce een conferentie heeft plaats gehad, wordt medegedeeld, dat het arbitrage-verdrag tusschen de Ver- eenigde Staten en Engeland feitelyk gereed is en dat met uitzondering van eenige betrekkelijk weinig belangryke détails, men omtrent de clausules tot overeenstemming is gekomen. De Zeeliedenstaking. Wij zijn, zoo lezen we in het Hbld., een kijkjo in het groote Amsterdamsche havengebied gaan nemen. De eerste indrukken reeds brachten ons 190S in de herinnering terug. De toegangen overal door militairen en politie bewaakt, de groote terreinen, waar anders het lied van den arbeid hoog opklinkt in byna doodsche verlatenheid. De Czaar Peterstraat moet in den vroegen morgen volgens ooggetuigen een aanblik van pure anarchie geboden hebben. Een woeste menigte van 300 ri 400 man, en vele vrouwen, waren op de been en brachten oen der tramwagens van lyn 13 tot staan. MeD greep het koord van den beugel, trok dezen omlaag en verbrak zoo den electrischen stroom. Toen volgde een woeste aanval op den wagew en werd een inzittende bootwerkersvoorman, wien men het werven van werkwilligen verweet, danig afgeranseld. De politie wist ten slotte met de blanko sabel het terrein te herwinnen. Bij het gevecht traden de vrouwen der stakers zeer fanatiek op, vloekten en scholden als razenden en trotseerden de slagen der politie mannen met sabel en korton stok. Eerst geruimen tijd later keerde de„iust" in de buurt terug. Cavalerie werd gerequireerd en een asDtal huzaren met karabijn bewapend stationnoerde zich aan het einde der Czaar Peterstraat. Alle toegangen tot de Rietlandeu en de Handelskade zijn nu dqor politie en militairen afgezet. Voor de lichtbrug en den overgang stappen een schildwacht en een politie agent op en neer. De huzaren staan naast hun paarden cd een politie-inspecteur met een zestal manschappen voltooit de groep. Toen wij ter verkenning van het terrein ons even in de Czaar Peterstraat ophielden, scholden sen paar vrouwen van stakers onzen chaffeur uit voor alles wat gemeen was, omdat hy.... er ook niet het bijltje bij neergooide. En toen later een „groep werkwilligen onder politiebescher ming naar hun woningen- werden gebracht, sommeerden een paar stakers hem de „onderkruipers" te overryden! Wat wel op den gespannen en opgewonden toestand wijst. Overal op de zg. Eilanden was veel volk op de been. Aan de Handelskade ook ongewone stilte. Hier en daar surveilleeren schild wachten en politie-agenten. De toegangen by het mariniersplein en deD kop der Handelskade worden door militairen en politiemannen streDg bewaakt. Een Amerikaan over protectie. Men schrijft uit New-York aan de N. R. Ct.: In verband met de proteotieplannen der Nederlandsche regeering kan het geen kwaad, kennis te nemen van de volgende opmerkingen, door den heer William C. Redfiela een Ameri^aansch fabrikant, on langs in het Huis van Afgevaardigden gemaakt: Protectie dwingt er een fabrikant onver mijdelijk toe, op regeeringssteun te gaan rekenen, in plaats van nauwkeurig zijn eigcu bedryf na te gaan, en daarop zijn handelspolitiek te baseeren. Een fabrikant moet1 zijn eigen scherpste criticus wezen, en Dimmer met de uitkomsten van zijn bedrijf tevreden zyn. In iedere moderne zaak moet „een half jaar geleden" reeds oude geschiedenis zijn. Een dergelijke po litiek wordt door bescherming geenszins bevorderd. Protectie heeft nl. de Amori- kaansche nijverheid in Btaat gesteld te bloeien ten koste van de oigen landgenooten aan wie de artikelen tegen zulke hooge prijzen worden verkocht, dat zij, zich van regeeringshulp bewust zjjnde, het niot noodig hebben geacht hun eigen zaken behoorlijk te bestudeeren. Twee zakenman nen, gingen enkele jaren geleden naar Washington om te getuigen voor een com missie, die een herziening van het tarief ondervonden bad. Zy klopten elkaar op den schouder, en de een zeide tot den andor: „Wel als wy thans geen goeden koop kunnen sluiten, zullen wy hot nimmer kunnen." Dergelijke govallen van den „verheffenden" invloed van beschermende tariefwetgeving zijn, verklaardo de heer Redfield, legio. Gouverneur Suriname. Bij Kon. besl. is met ingang van 1 Aug. tot gouverneur van Suriname benoemd W. D. H. baron Van Asbeck, thans kapt. ter zee, aan wien als zoodanig met ingang van 26 Juli a.s. eervol ontslag is verleend. By Kon. Besluit is met ingang van 1 Juli 1911: onder toekenning van pensioen een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den luitenant-kolonel A. Hol land, van het 5e regiment infanterie, en C. M. A. Douglas, prov. adj. in Limburg, op aanvrage ter zake van langdurigen dienst. De le luit. H. W. E. Cramer, van het 5e regiment infanterie te Amersfoort, wordt 1 Augustus werkzaam gesteld by het instructicbataljon te Kampen. By het 5e regiment infanterie zijn bevorderd tot vaandrig de reserve-sergeanten H. Wittevoen, L. F. J. baron Van Boecop en B. M. Momtz, van het korps. De heer H. W. C. Spruit, admini strateur van het Militair Hospitaal alhior, zal op 1 September den dienst met pensi oen verlaten. Door het hoofdbestuur der Posteryen en Telegraphie werd gister aanbesteed: le het ombouwen van de intematiooale tele phoonlynon langs den spoorweg Utrecht Hilversum. Minste inschrijver S. Boshouwers te Amersfoort 12826; 2e. het herstellen en verbeteren van de telephoonlynon langs de spoorwegen Arn hem—Utrecht, ArnhemBabberich en Ke6- terenAmersfoort en het bijspannen van 2 draden aan de lijn ArnhemUtrecht en het uitvoeren van aanverwante werken. Minste inschrijver S. Boshouwers, te Amersfoort f 7833. De heor R. H. Krapels, thans Jchef van het CeDtraal-station te Amsterdam, daarvoor chef van het station alhier, her dacht gisteren zijn 25-jarig jubileum in dienst van de H. IJ. S. M. VeleD uit het per soneel te Amsterdam hadden zich voor deze Gisteren, Woensdag was 't de groote dag, de dag van 't Openlucht-Natuurspel. Zij, wier verwachtingen, ovenals de odzo, hoog gespannen waren, zullen teleur gesteld zyn. De geheele middag is er inderdaad een geweest van de meest afwisselende stem mingen. Hoopvol, vroolijk, onder begunsti ging van aangenaam weer, vertrokken we via Ledig Erf naar 't terrein aan den Koningsweg. De nauwe toegang van de Gansstraat, waar de file van uitgaande en terugkeerende rijtuigen, die 'n nieuw „vrachtje" moesten halon, elkaar ontmoet ten veroorzaakte een stagnatie in 't verkeer, welke telkens de reusachtige sliers van rytnigen en auto's van 3 richtingen op 't Ledige Erf samenkomond, tot staan bracht. Velen, die op 'd ritje van 15 20 minuten gerekend hadden, zagen zich eerst na 'n uur en soms nog langer afgezet aan den ingang van terrein. Van de voorgenomen sluiting om 2'/'t uur kon dan ook geen sprake zijn. Ook de medespelers ^werden door dit onverwachte oponthoud bedrogen. Gevolg van een en andor was, dat in plaats van half drie eerst tegen half vier de klaroen blazers zich van den burcht deden hooren ten teeken, dat 't spel een aanvang zou nemen. Intusschen had 't langzamerhand onge duldig geworden publiek ruimschoots ge legenheid 't terrein op te nemen. Vooral de burcht deed bijzonder mooi aan en werd in den avond heerlijk belicht door de dalende zon. Toch maakte het geheel geen overweldigenden indruk. Misschien was 't terrein te omvangrijk of was er meer naar getracht de buroht, 't klooster en 't tenten Lastig. Pakpapier, passend by het toilet van de koopster, is het nieuwste, dat eenige groote Amerikaansche warenhuizen bedacht hebbeD. Aan 'iedere afdeeüng heeft men pakpapier en touw in alle modekleuren voorradig; met één blik overtuigen de bedienden zich van de kleur van het toilet der koopster en wikkelen dan het gekochte in gelijkkleurig papier. Dit doet vele dames besluiten een pakje zelf mede te nemen, dat zy anders zouden hebben laten thuisbrengen. (De Manuf.) Tegen lastige dagbladuit gevers. Uit Arnoy, iu China, wordt het volgende gemeld: Onlangs zyn te Peking de „Reglementen voor de Pers" verschenen. Zij bestaat uit twee deelcn: wat geoorloofd en wat ver boden is. De Chinocsche bladen roemen de strekking over het geheel als zeer ver standig. Tot dusver waren er geen voor schriften daaromtrent. De overheid deed bet eenvoudig met een acht voet langen stalen ketting. Lastige dagblad uitgevers kregen dit sieraad om den hals en werden in do gevangenis by een walgelijk stinken den put gebonden. De ondervinding leerde, dat dit middel voldoende was om zelfs den stoutmoedigste binneD een paar dagen gedwee als een lam te maken. Een dorp verbrand. De plaats Waidmannsdorf, bij Klagenfurt, is in vlammen opgegaan. Alle vee eu d§ geheele have van de inwoners is verbrand. Door

De Eemlander | 1911 | | pagina 2