DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. A. M. Tromp van Holst en Ls. F. G. Lagers. Van Esveld, Rolandus Hage doorn en Tromp van Holst, No. 151, VRIJDAG 30 JUNI 1911. 8e JAARGANG. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. A. Eysink F. M van Veen A.M.Trompvan Holst Ds. F. G. Lagers H. W. van Esveld J. C. Rolandus Hagedoorn A.M.Tromp van Holst De a.s. Verkiezingen - - voor den Gemeenteraad. BUITENLAND. DEEEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. I>. J. vau Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f 5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.KIVt: Hilii 6. Telef. Int ere. 18». Prijs der Advertentit'n: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Sinneu- en Buitenlandseh Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 7'i. 78 Amsterdam gf Zij, die zich niet ingang van 1 Juli op dit blad abonnee- ren, ontvangen de tot dien datnm verschijnende nummers gratis. Voor de a.s. verkiezingen bevelen wij krachtig aan: DISTRICT I. (Stembureau Hoogere Burgerschool). Directeur Automobielfabriek. Ingenieur H. IJ. S. M. DISTRICT II. (Stembureau School in de Hellestraat). (aftredend lid). Era. Luth. Predikant. DISTRICT III. (Stembureau School in do Koestraat). (aftredend lid). arts, (aftredend lid). (aftredend lid). DISTRICT II. Stembureau School in de Hellestraat. Als kiezers in district 2 hebt gij een aangename taak to vervullen. De Heer Tromp van Holst is de meest populaire man van Amersfoort. Bekend is zijn liefde voor onze stad, mild is zijn hand waar h(j kan woldoen of verbeteringen kan aan brengen in het belang onzer gemeente. Zulke mannen kunnen wij niet missen. "Wij weten dan ook zeker dat, waren er geen politieke part ij en, niemand er aan denken zou den Heer Tromp van Holst zijn zetel te betwisten. Laat er een edele strijd zijn tusschen U en de kiezers van district 3 om bet hoogste aantal stem men op dezen caudidaat uit te brengen. Ge doet daarmee een goed work. Wat onzen caudidaat Ds. Lagers betreft, hy is velen Uwer niet zoo onbekend meer. Als redacteur van „de Protestant" uitge geven door de Evangelische Maatschappij ijvert hij sedert jaren voor do belangen van de Protestanten in Nederland cn tracht bij een barricade op te richten- tegenover de overbeersching van Rome. Wij achten dit zeer noodig, en gij zeker met ons. Bovendien is Ds. Lagers jarenlang predikant geweest en was dus in de gele genheid een schat van kennis op to doen op maatschappelijk gebied. Goed spreker als hij is en ambteloos burger, heeft bij tijd om een studie te maken van do dingen, die in den Raad zullen worden behandeld. Door Uw stem op Ds. Lagors uit te brengen vervult ge een echt protestantsch werk en brengt ge een man in den Raad, die door zijr. veelzijdige kennis, zijn wel bespraaktheid weldra een sieraad daarvan biyken te zijn. Wek ook andoren op hun stem op beide candidaten uit te brengen, opdat reeds bij oerstc stemming zullen wordou gekozen DISTRICT III. Stembureau School in de Koestraat. De taak tot aanbeveling der Candidaten onzer Kiesvereeniging in Uw district is ditmaal al bijzonder gemakkelijk. Immers die namen hebben oen goeden klank en do vele jaren gedurende welke de heeren Van Esveld, Rolandus Hagedoorn en Tromp van Holst een zetel in den Raad innemen, ziju bewijzen dat zij daar op Into plaats zijn. Dat men tegenover deze mannen andere Candidaten zou stellen was te voorzion, omdat nu eenmaal bij Gemeenteraadsver kiezingen de politiek een woordje mede- spreekt. Of echter, wanaeer dat laatste geval zich nu eens niet voordeed, ook onze tegenstauders niet onze mannen als verte genwoordigers van de burgerij in den Raad zouden verkiezen boven de door ben gestolde, zie dit is een vraag die wc gerust bevestigend zoudeD durven beantwoorden. Wy hopen, ja we rekenen er stellig op dat ge niet alleen Uw stem op onze can didaten zult uitbrengen, maar ook anderen zult opwekkon dit te doen, opdat reeds bij eerste stemming de strijd beslist worde. Gij bespaart daardoor U zelf een twee den gang naar do stembus en het bestuur dor Kiesvereeniging voel arbeid en kosten. Bedenk wel, dat, waar in district 2 onze overwinning niet zeker is en de tegenpartij er op rekent een zetel te winnen, b y verlies aan onzen kant van slechts één zetel in uw district de raad om is, en onze stad geregeerd zal worden door een kerkelijke meerder heid, fracht dit met ons te voorkomen en steun ons niet alleen door Uw stem op onze Candidaten uit te brengen, maar wek ook anderen op dit te doen. Alleen dan is de overwinning zeker. Vrijzinuigen in district III! Do clericalen dringen vast aaneengesloteu in alle bestuurs lichamen op. In de versterking hunner macht ligt 'n groot gevaar voor de Open bare school, weost dus op uw hoede en stemt als één man op -de heeren Het Bestuur «Ier Kiesvereeniging; „tieuieeutebelmi g", Pruisische Manieren. De Pruisische Landdag is gesloten op een wijze, die men in een constitutioneelen staat voor onmogelijk zou hebben gehouden. Er stonden tal van ontwerpen op de agenda, tot afdoening vóór de sluiting dei- zitting. Maar het Centrum wilde blijkbaar de behandeling verhinderen en toen het over een of ander onderwerp tot stemming kwam, verlieten de Centrum-hoeren de zaal, zoodat het Huis onbekwaam was om verder te beraadslageD. De president werkte de obstructie in de hand door de herope ning der zitting op vijf minuten later vast te stellen; natuurlijk was toen het Huis nóg onbevoegd, betgeen bleek toen er ge stemd werd over een protest der linkerzijde tegen deze handelwijze. Nu werd de ver gadering opnieuw verdaagd en de president stelde de heropening thans op een half uur later vast. Gelijk zich denkeu laat, was de linkerzijde daarover nog niet tevreden, en stelde zy voor de vergadering tot Vrijdag morgen uit te stellen; maar ziet, terwijl daarover nog werd gekibbeld, kwam plot seling de voorzitter met de veirassende inededeeling, dat dit onmogelijk was, aan gezien de rcgceriiig voornemens ivas dieu- zolfden middag, dat is dus gistermiddag, om vijf uur dcu Pruisischen landdag te sluiten! 't Spreekt vanzelf, dat bet protest der linkerzijde, dio nog verscheidene wets ontwerpen afgehandeld wilde zien, tegen deze willekeurige naar-huis-zending dei- volksvertegenwoordiging niet malsch was. Er ontstond een groot rumoer en er klon ken van links naar rechts en omgekeerd stevige scheldwoorden. De socialist Hoffman werd tot dc orde geroepen, omdat hij de handelwijze van den regeeringspresident rondweg „gemeen" noemde: men bad de leden toch behooren te waarschuwen, dat het plau bestond om de zittiug te sluiten! Dit alles hielp echter geen zier, cn de leden verlieten do zaal nadat zy de socialisten uitgezonderd als trouwe Duit- schers het „Hoch" op den Koning hadden uitgebracht, in wiens naam zij zoo juist naar huis gezonden waren. Frankrijk. De ministeriëele veiklaring, die gisteren in de Kamer is afgelegd, is zeer kort. Do regeoring deelt daarin mede, dat zy onverwijld de bogrooting zal doen behan- dolen en de quaestie der defimitaties ten spoedigste zal regelen; verder dat zy binnenkort eon wetsontwerp zal indienen, waarbij in plaats van do thans geldende bepalingen andere worden iugevoerd tot krachtdadiger en strenger ondordrukking van knoeierijen. Ook hoopt de regeering de kieshervor- ming te regelen; als grondslag voor do discussies neemt zy de besluiten van do commissie voor het algemeen kiesrecht. Zy zal zich niet verzetten tegen het be ginsel, nedergelegd in art. I van hot voorstel dier commissie, behoudt zich echter voor het initiatief te nemen tot wijzigingen, door welke de gaheele rcpubiikeinsche partij voor dc hervorming gowonnen kan worden. De regeering zal ervoor zorgen, dat de wot op de arbeidersporisioeneu op don daarvoor bestemden datum in werking troodt en zal zich bij hare maatregolon laten leiden door de m do Kamer gemaakte opmerkingen. Het ministerie zal do onderhandelingen met de spoorwegmaatschappijen omtrent dc ontslagen spoorwegarbeiders horvatten en haar verzoeken aan de daarvoor in aanmerking komende ontslagen beambten een pensioen toe te kennen en do anderen weder in dienst te stollen. Zij zal verder voorstellen, dat do maatschappijen een reglement invoeren op de rechtspositie van het personeel en wijders spreekt zij als hare meeniug uit, dat het noodig is na te gaan welk wijzigingen kunnen worden gebracht in het beheer der spoorwegen, teneinde het toezicht van den staal te verscherpen. Groot-Britannie. Het Engelsche Hoogerhuis heeft met 184 'tegen 44 stemmen een voorstel aan genomen tot instelling van een kommissie van zeven leden, uit ieder der beide Huizen, die booordeeien zal of een wet al o( niet van finantieelen aard is. Dit voorstel is een nieuwe poging tot obsiruktie, om aan de aanneming van dc veto wet te ontkomen. De regeering heeft zich ten sterkste tegen dït voorstel verzet. Alarmeerende geruchten over de moge lijkheid van een krisis doen de rondo. Rusland. In een Peterburgsche correspondentie wordt oen verhaal gedaan, waaruit blijkt, welk een winstgevend bedrijf het bedelen te Petersburg is. Een generaal had, om to weten te komen, hoeveel een bedelaar gemiddeld per dag kan ontvangen, een zijner bedienden gelast ouae, gescheurde kleedoren aan Ie trekken en ergens een standplaats als bedelaar te gaan innemen. De bediende deed aldus, en ontving gedurende eenige dagen gemiddeld 18 tot 20 gulden per dag. Toen de generaal ten slotte Je proef wilde eindigen en de bedelaar mededeelde, dat deze zijn bedelaarsplunje weer kon verwisselen voor de liverei, zei de knecht: „ik dank u vriendelijk Excellentie, maar ik blijf voortaan bedelaar. Dat is een goed zaakje."

De Eemlander | 1911 | | pagina 1