DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 155. WOENSDAG 5 JULI 1911. 8e JAARGANG. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. A. Eysink F. M van Veen A.M.Trompvan Holst Ds. F. G. Lagers H. W. van Esveld J. C. Rolandus Hagedoorn A.M.Trompvan Holst Thuisblijvers Eenige practische wenken. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco por post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco por post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Kiireau: UI.KIM: li l t4: Telef. Interc. 183. Prijs der AdvertentiOn: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kantoi: Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bnitenlandsch Advert.- bureau D. Y. 'ALTA, Warmoesstr. 76. 78 Amsterdam I. Yoor de a.s. verkiezingen bevelen wij krachtig aan: DISTRICT I. (Stembureau Hoogere Burgerschool). Directeur Automobielfabriek. Ingenieur H. IJ. S. M. DISTRICT II. (Stembureau School in de Hellestraat). (aftredend lid). Em. Luth. Predikant. DISTRICT III. (Stembureau School in do Koestraat). (aftredend lid). arts, (aftredend lid). (aftredend lid). Er is reeds zooveel over de gemeente raadsverkiezingen geschreven, dat we aan de vooravond onze lezers niet meer met beschouwingen behoeven te vermoeien. Een ieder zal nu wel overtuigd zijn van 't groote gowicht van den dag van morgen en 't hooge belang, dat op 't spel staat. Als alle kiezers trouw op komon, bestaat er veel kans, dat de strijd bij eerste stemming reeds beslist zal zijn. 't Is een gewoon verschijnsel dat bij de herstemming meer kiezers op komen dan de eerste maal. Ter wille van 'n klein groepje thuisblijvers moeten de kiezers zich in den regel nog'n tweeden gang naar de stembus getroosten. Met de meest mogelijke klem verzoeken wij die thuisblijvers ditmaal nu eens niet thuis te blijven. Of zij nu de eerste of de tweede maal gaan stemmen, is voor hen toch vrijwel gelijk en aan de kiezers en kiesvereenigingen besparen ze dan veel moeite en kosten, terwijl ook voor de ge meente 'n herstemming nieuwo uitgaven medebrengt. zult gij deu arbeid vau de controle bureaus zeer vergemakkelijken. Vergeet uw stemkaart niet. Dat zou noodeloos oponthoud veroorzaken. Maakt in district I twee hokjes zwart, en wel de hokjes vóór de namen: Eysink en Van Veen. Maakt in district II twee hokjes zwart, en wel dc bokjes vóór do namen: Lagers en Tromp van Holst. Maakt in district III drie hokjes zwart, en wel de hokjes vóór de namen: Van Esveld, RolanduB Hagedoorn en Tromp van Holst. De conti öle-bureaux van de kiesveroeni- ging „Gemeentebelang" zijn gevestigd: voor district I aan 't bureau van de Eemlander, Kloino Ilaag 6; voor district II, Hellestraat 104; voor district III in Ons Huis, Korte Gracht; waar inlichtingen te bekomen zijn van 's ochtends 8 tot 's middags 5. Stemt zoo vroeg mogelijk. Aldus Het Marokko-Incidknt. Dat het zenden van de Duitsche kanon neerboot Panter naar dc haven van Agadyr moet worden opgevat als een ietwat on zachte wenk voor Frankrijk om met Duitschland tot een schikking te komen, wordt thans o.a. met zoovele woorden be vestigd in een blijkbaar officieus telegram uit Berlijn aan de Fraokfürter Zeitung. Daarin wordt eerst betoogd, dat Duitsch land, door het zenden van een oorlogsschip ter bescherming zijner onderdanen in een vreemd land niot anders gedaan heeft, dan waartoe elke mogendheid het recht en de plicht heeft, en dat op de kennisgeving van deze stap aan de Algecirasmogondheden eigenlijk geen antwoord noodig is. Voorts wordt tevredenheid uitge.lrukt over de kalmte waarmede het bericht in Frankrijk en elders is ontvangen. Het offi cieuss stuk vervolgt aldus: Een aantal Fransche en ook buitenland- sche bladen van verschillende richting, spreken het vermoeden uit, dat de uitzen ding van de „Panther" naar Agadyr een „acte de presence" zou boteokeneu, of, zooals een Fransch kolouiaal politicus het uitdrukt, dat het een syinbolioke handeling is, waardoor Duitsohland aan Frankrijk te verstaau wil geven, dat het thans tyd was, om over zaken te spreken. Dat laat zich hoorei), want uatuurlyk wordt door het feit, dat Duitschland zich gereed maakt om Duitsche staatsburgers en hun belangen in een deel van Marokko te besehermen, im plieite den nadruk gelegd op iets wat, hoe wel het vanzelf spreekt en nooit in ernst kan worden bestreden, misschiou door de langdurige rustig afwachtende houding van Duitschland ietwat in het vergeetboek was geraakt namelyk de omstandigheid, dat Duitschland heeft mee te spreken en zijn belangen en bij verdrag gewaarborgde rechten heeft te verdedigen, wanneer de Marokkaansche verhoudingen, door het op treden van Frankrijk «n Spanje, op losèe schroeven gesteld, in eenigeu vorm opnieuw geregeld of tot oplossing moet worden ge bracht". Als men goed deze zin en met aandacht leest, ziet men er uit, dat de Duitsche 1 Regecring eigenlijk tot Frankrijk en Spanje bedoelde te zeggen: „nu jullio de acte van Algeciras hebbeu geschonden, doe ik het ook. Dan is die verveleude acte uit do wereld en zijn jului gedwongen te onder handelen over een nieuwe overeenkomst, waarbij ik dan zal zorgen, niet zoo godu- peerd te worden als de vorige keer". Het oorlogsschip „Panther'', dat op de terugreis van Zuidwest-Afrika Toneriffe aaudeod, en vandaar naar Agadir werd gezonden, zal door het oorlogsschip „Berlin" worden afgelost. Do terugkeer van de „Panther", die in het dok aan een gron dige reperatie |zal moeten worden onder worpen, schynt niet langer te kunnen worden uitgesteld. Do „Pauthor" is een kanonneerboot; de „Berlin" een beschermde kruiser van een inhoud van 3250 ton, de grootto dus van onze Kortonaers. Telegrammen in do Iritransigeant en de Liberté deelen mede, dat het volgens do meening der .Engelsoho regeering noodig is Engelsche cu Fransche oorlogsschepen naar Agadir te zenden. Een „diplomatiek" verklaarde in een onderhoud met een berichtgover van de Intransigeaot, van meening te zijn dat Frankrijk zich bij het denkbeeld van Engel ind zal aansluiten. De Fransche tegeering zal de Duitsche eerst antwoorden na de terugkomst van president Fallières. Duitschland. Het aantal kloosters binnen het Duitsche Rijk is van 1806 tot 1906 geklommen van Ü96 op 5211 en het aantal kloosterlingen van 9732 op 00.000. Steeg de roomsche bevolking in dien tijd met 41 percent, voor do kloosterlingen bedraagt dit getal niet minder dan 516. Zoo gaat de cleri caliseering van het land steeds voort, niet alleen in rootnscho landen als Beieren, maar ook in het protestautsche Noorden. De roomsche volken ontstaan zich meer en meer van het clericale juk en verdrijven de kloosters, daarentegen openen de ger- maansclic landen, Engeland, Amerika, helaas ook Nederland, cu dit niet het miust, hunne poorten steeds wijder voor opneming der pauselijk gezinden. Bklgie. Op Dinsdag 15 Augustus a. s. zal te Brussel ecu door liberalen en socialisten op touw gezette monsterbetooging tegen de klerikale onderwijswet en voor het algemeen stemrecht gehouden worden. Honderdduizend socialisten en vijftig duizend liberabm zullen op dien dag met de burgemeesters .van Brussel, Antworpen, Gent cu Luik aan het hoofd, met vaandels cu banieren door de straten trekken. Frankrijk. In de Kamer is gedebatteerd naar aan leiding van een interpellatiede Boury over de aanslag tegen deu sneltrein naar Havre. De intorpellant wees er op, dat alles er op wees, dat men hier met een aanslag van revolutionnairen te doen had. De Minister van Openbare Werken Augagneur autwoordde o.a., dat de aanslag belaas door vakmenschen bedreven was en dat deze daad niet op zichzelf stond. Er worden sedert maanden dergelijko aan slagen gedaan. „Ik kan geen woorden vinden", ver volgde Augagneur, „om liet gedrag te brandmerken van deze lioden dio zonder govaar voor zichzelf het levon van talrijke onschuldigeo op het Bpel zetten, in hun strijd met dc Maatschappij. Wy zuilen allea doon om deze rotte plek in ons volk uit to suydcn en de gansche strengheid der wet er tegen aanwenden. Ik heb reeds do noodigo maatregelen genomen, die ik ech ter niet bekend maken kan. De Regeering zal, daar de bestaande wotten niet vol doende zijn om deze aanslagen te onder drukken een nieuw wetsvoorstel daartoe indienen". De interpellant verklaarde zich met dit antwoord voldaan. Intusschen houden do sabotage-schan- dalcn aan. Dinsdagnacht zyn alle telefoon- en tele graafdraden doorgesneden langs den spoor lijn ParisLyouMéditerranée tusschen la Garde en Toulon. Men vond tor plaatse briefkaarten, waarop geschreven: „Wij zijn spoorwegbeambten; wij willen weder in dienst genomen worden, of andors ïtillen wij onze toevlucht nemen tot dynamiet". Een scherpe bowakingsdionst zal thans worden ingesteld. Gisteren trad de wet op de ouder domspensioenen in Frankrijk in werking. Voor het eerst moesten gister de werkge vers, die werklui togen dagelijksche beta ling in dienst hebben, by do uitbetaling van het loon daarvan het deel dat de arbeider moet opbrengen voor zijn peoeioen afhouden ou, gevoegd bij zijn eigen bij drage, in postzegels op het boekjo van den arbeider plakken. De minister heeft de prefecten aange schreven om clement tn zijn jegens de nalatigen en hen geen nadeelige gevolgou te laten ondervinden, wanneer ze maar binnen vier maanden alles hebben inge haald. Het voorbeeld, door de wijnboeren vau de Marne gegeven, zal door dio van de Gironde gevolgd worden. Deze vreezen ti.l. dat de delimitatievoorstollen van mi nister Gaillaux tot hun nadeel zullon uit vullen en hebben daarom op oen te Bor deaux gehouden vergadering bcslotoii bun burgerplichten niet langer te vervullen, daar, volgens hun beweren, ook de regee ring de wetten niet eerbiedigt. Ruim vijftig burgemeesters dienden, staande dp vorga- doring, op vooraf gereed gemaakte papie ren huil ontslag in. g root- Britannie. Bij een werkstaking te Manchester heeft een oploop plaats gehad, waarbij naar de bereden politie en de politic te voet dio de wagens begeleidden door do stakers met steeuen werd gegooid. Verschillende politie agenten werden daarbij gewond. De handel is tot stilstand gekomen en voor de vorschillende waren, welke aan bederf onderhevig zijn, bestaat gevaar voor totaal verlies. Portugal. Terwijl do Coustituinte in Lissabon de grondvesten van de republiek vastlegt, komt er bericht dat in Oporto pogingen lot tegen-revolutie worden in het werk gesteld. Monarchieten on ropublikoinen

De Eemlander | 1911 | | pagina 1