DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 156. DONDERDAG 6 JULI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Hoolilredactcur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Etiireau: KLEINE Haid 6. Telel. Interc. 18». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor ioderen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen-en Ëuiteulandseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 74-78 Amsterdam Hit Marokko-Incident. De Btand van het incident van Agadir ii voorloopig nog onveranderd: Frankrijk wacht met zyn antwoord, of zyn tegen maatregel tegen den stap van Duitschlandd, en onderhandelt intusschen met Engeland en Rusland daaromtrent; de Engelsche regcering heeft de beslissing ov#r de vraag of ook zy iets zal doen, opgeschort, het geen blijkt uit minister Asquith's antwoord aan Balfour. Intusschen is er bericht geko men, dat de kanonneerboot Panther, die dozen politieken storm verwekt heeft, ver vangen zal worden door den kleinen krui ser Berlin, omdat, naar de Duitsche regeo- riug uitdrukkelijk verklaart, de Panther noodzakelijk gerepareerd moet worden en men deze boot alleen daarom naar Agadir gezonden heeft, omdat hy toevallig in de buurt was. Nu is echter een kruiser, al is hij klein, ontegenzeggelijk grooter dan een kanonneerboot, en zoo vermoeden wij dat deze verandering Duitschland's tegenstan ders wel zeer onaangenaam zal zijn. Eerst was bet een kanonneerboot, toon een krui ser, straks wordt het nog een Dreadnought! Overigens bewaart men nog algemeon zijn kalmte,en behalve deSelves' vertrek naar Amsterdam, is ook dat van don Duitschcn Keizer naar Noorwegen een goed teekeu; want al voert Keizer Wilhelm zelf de be sprekingen niet, hij zou toch niet naar de Noor8che wateren trekken, wanneer do vrede van zijn rijk gevaar liep. Voor het oogenblik is de blik der diplo maten mot do grootste spanning naar Londen gericht, want wat men daar zal beslissen, zal van zeer groot belang zyn voor den vorderen loop der gebeurtenissen. De zaak is, dat Engeland groote handels belangen in Marokko heeft, en al heeft Engeland nu bij het vermaarde verdrag van 1904 tegenover Frankrijk, afgezien van allen politieken invloed in Marokko, daar meo is nog niet gezegd dat het zich ook buiten het spel zal houden, wanneer Duitscbland een deel van het land mocht willen opslokken. Vandaar dat een groot deel der openbare meening in Engeland aandringt op de zending van een Britsch oorlogsschip naar Agadir. Sir Edward Grey, do minister van bnitenlandsche zaken, heeft een lang onderhoud met den eersten-mi nister gehad, maar een definitieve beslissing schynt door hen nie£ genomen te zijn. Men vermoedt, dat de zaak aan het oordcel van het gansche Kabinet zal worden voor gelegd. Mocht het inderdaad komen tot de zending van een Engelsch oorlogsschip naar Agadir, dan beduidt dat natuurlijk een verscherping der crisis: Fraukrijk moot dan ook een oorlogsschip zendon en het incident wordt een conflict van Duitschland tegen Frankrijk en Engeland samen, waar schijnlijk met Rusland tevens. Mengt zich dan nog Oostenrijk in het geval en 6telt het zich gelijk vanzelf spreekt aan Duitschland's kant, dan heeft men de twee groepen der groote mogendheden van Europa met elkandor in conflict. Mobilisatie in Montenegro. Aan den Figaro wordt uit Berlijn ge meld, dat Montenegro een divisie te Pod- goritza mobiliseert, wegens do dreigende houding van Turkije. Mon meldt uit Cettinje aan de Neue Freie Presse, dat de Koning aan den deken van het corps diplomatique en aan den Ru8sischen gezant deed weten, dat door de mobilisatie vau Turkye ook Mon tenegro genoodzaakt was te mobiliseeren. Hét bevel daartoe zou morgen aan de divisie te Podgoritza gegeven worden. Frankrijk. To Troyes was in het circus dezer stad door de socialistischo partij een groote protestmeeting tegen de wet op ouderdoms verzekering belegd. 's Middags om half twee begonnen de manifestanten, ongovcer 4000 man, hun plaatsen in het circus in te nemen, hetgeen in gesloten gelederen onder leiding van den afgevaardigde Delory geschiedde. Op straat trachtten de troepen de optocht uiteen te drijven. Het kwam tot een hevige botsing waarby, zooals reeds is gemeld, een aantal personen gewond werden. De meeting zelf verliep rusting. Maar na afloop der vergadering kwam het tot ernstige tooneelen. Meer dan 500 manifestanten wilden in optocht door de stad trekken. De troepen, die uit een bataljon artillerie en 100 infan teristen bestonden, poogden dit te vei hin deren doch werden door de menigte terug geworpen. De manifestanten waren zoo opgewonden dat zij ongewapend de soldaten met vuistslagen bestookten. Eerst 's avonds om acht uur werd het weer rustig. Tot middernacht verkeerde de siad echter in staat van beleg. Yolgens een bericht aan der bladen is door de soldaten en gendarmes op de menigte geschoten. Niot 35 maar 50 per sonen zijn in hechtenis genomen. Groot-Brit annie. De dag, volgende op de kroning, werd in de Engelscho couranten een belooning uitgeloofd van 10.000 gulden voor dengeen, die een diamanten collier, ter waarde van 200.000 gulden zou terugbezorgen, dat tydens do plechtigheid door een dame in Westminster Abbey was verloren. Kort daarop kwam een anoniem schrijven in, die later bleek te zijn geschreven door een zeer hooggeplaatst persoon. Hy deelde mede, dat hij gezien had, hoe het collier losgeraakt en gevallen was, en tersluiks opgeraapt doov een dame, die het onmid dellijk in de plooien van haar galakleed verborg. Van de dame in quaestic heeft men niet alleen een nauwkeurig signalement, maar men meent ook den naam reeds te weten. De politic hoopt met deze gege vens weldra het verloren kleinood te zulleu opsporen. Portugal. Uit het ontwerp grondwet, dat aan do constituante is voorgelegd, kan bot volgende worden medegedeeld. De grondwet regelt do wetgevende, de uitvoerende en de rechterlijke macht. Er zullen twee Kamers zijn: de eerste zal gekozen worden bij directe verkiezing, en wel voor drie jaren; zij zal hoeten Natio nale Raad. De tweede, Raad der Gemeenten genaamd, zal gekozen worden door alle gemeenteraden, on zal iedere drie jaar voor de helft aftreden. Beide Kamers ver- eenigd zullen het Congres vormen. De President der Republiek zal gekozen wor den door de beide Kamers voor vier jaar. President en ministers zyn verantwoordelijk. Alle grondwettelijke waarborgen voor de betaling der belasting, do bycenkouist der Kamers en de veikiezingen worden dooi de Coostitutie gegeven. Het verkrijgen der burgerrechten is geregeld naar Zuid-Ame- rikaansch voorbeeld. Voorts is het aantal ministers gebracht op elf. Het traktement van den President zal bedragen 18 contos de reis, d.i. ongeveer 300.000 guldeu. Eerste Kamer. De leden der Eerste Kamer zijn op Dinsdag, deu llen Juli des avonds te 8'-, uur bijeengeroepen. Tweede Kamer. Het zittingsjaar der Kamer is gisteren gesloten met twoo moties. De eerste, die van den heer De Stucrs betreffende de ramen in het Vredespaleis, werd echter onmiddellijk ingetrokken. De andere was een motie Schaper, uit vloeisel van diens interpellatie over het optreden van den Rotterdamschen water schout, jhr. Ortt, bij de zeeliedenstaking. Do heer Schaper had gemeend, by den Rotterdamscheu waterschout, anders dan bij den Amsterdamschen, bevoorrechting van de reeders bij het aanmonsteren van zeelieden te hebben geconstateerd. De Minister ontkende, dat do waterschout zich aan eenigerlei bevoorrechting zou hebben schuldig gemaakt. Alleen wat de monstering van minder jarigen betrof had de waterschout zoo meende de Minister voorzichtiger kun nen handeleu door zich ervan te verge wissen dat de ouders, die vroeger geen bezwaar maakten, het ook thans niet deden. De motie van den heer Schaper werd verworpen met alleen de stemmen der socialisten voor. i)k Zeeliedenstaking. Men seinde ons hedenmorgen S.25 uit .Amsterdam, dat aldaar hedennacht in Kattenburg ernstige onlusten zijn uitge broken. De stakers schoten uit de huizen, nadat zij de buurt in douker hadden gezet. Aan weerszijden werd met schorp gescho tCD. Acht personen zyn gewond waaronder twee vrouwen en een agent van politie. Het vuren werd spoedig gestaakt. De troepen zijn den toestand meester. Tuinfeest. Het tuinfeest op Soestdijk is bepaald op 14 Juli. Lid van den Raad van State. In de vacature-Van Gennep is tot lid van den Raad van State benoemd de heer mr. Js. D. V\. de Vries, secretaris generaal aan het departement van Justitie. Mr. G. van Tienhoven. Mot ingang van 1 Augustus is aan Mr. G. van Tienhoven, C'ommisiaris der Koningin in de provincie Noord Holland, op verzoek op de meest eervolle wijze ontslag als zoodanig verleend onder dankbetuiging voor de langdurige, gewichtige diensten den lande bewezen, Maatschappelijke eu Hygiënische vraagstukken. Arbeidersverzekering en armenzorg. De directeur van het Beiersche statis tische bureau, dr. Zahn, heeft de vraag onderzocht in hoever de Duitsche arbei dersverzekering heeft geleid totvermindering der kosten van de armverzorging, een vraag, welker beteekenis niet kan worden betwist, wanneer men bedenkt, dat de geheele uitgaven voor de arbeidersverze kering van 416 millioen mark in 1885 tot 762.2 millioen mark in 1909 gestegen zijn, en dat blijkens een rijksstatistiek uit 1885 in 58.8 pet. der gevallen de armoede het gevolg was van ziekte, gebreken, ouderdomszwakte of ongeval vau den bedeelde of van dood door ongeval van den kostwinuer. De uitgaven voor armenzorg laten zich voor geheel Duitschland niet vaststellen. In Beieren stegen zy tu«?chen 1897 en 1906 van 9.4 op 13,3 millioen mark of per 100 inwoners van 159.1 op 202.3 mark; tezelf dertijd stegon de uitgaven voor de arbei dersverzekering daar te lande 19.1 op 4.14 millioen of per 100 inwoners van 322.1 op 629.8 mark. De kosten der armvorzorging zijn dus stijgende niettegenstaande liet feit, dat de arbeidersverzekering, die aanstonds ingrijpt in gevallen die anders op armoede zulleu uitloopen, en deze dus voorkomt, do armenzorg in belangrijke mate moet hebben verlicht. Dit feit moet aan verschillende oorzaken worden toegeschreven. In de cersto plaats zijn de uitgekeerde renten in vele gevallen te laag om geheel in do behoeften te voorzien. In Berlijn bleken by onderzoek op 15,799 mannelijke rente trekkers ter zake van invaliditeit 2530 of 16 pet. bovendien armenonderstand te ontvangen, en van 13.032 vrouwelijke rentetrekkers zelfs 2643 of 20.3 pet. Bij 1758 mannelijke en 445 vrouwelijke ren tetrekkers wegens ouderdom waren do percentages resp. 8.4 en 18 7 liet aantal bedeelden bedroeg in Berlijn in 18S4 11'.8 per 100 inwoners, in 1909 echter 2,64 en de kosten der armenzorg per hoofd der bevolking resp. 2,32 en 4.75 mark. Naast de veelal onvoldoende hoogte der rente wijst Zahn voorts op den grooten trek der bevolking naar de steden, die een deel der immigranten paupcriseort; op de grooter eischen welke thans aan het leven worden gesteld, welke ook de bedeeling hebben opgevoerd; op de stijging van de prijzen van sommige levensmiddelen; en eindelijk op het feit, dot de verzekerings wetgeving den gemeenschapszin in breede kringen der bevolking heeft gewekt of dieper gemaakt. Waarschijnlijk heeft ech'er, mag men er aan toevoegen het element van bedeeling dat in de Duitsche arbeidersverzekering ligt opgesloten, nu de uitkceringen krach tens een verkregen recht geschieden, een aantal liedeu, die vroeger niet voor bedoe ling zouden hebben willen in aanmerking komen, er toe gebracht dezen schroom af te leggen, en in voorkomende gevallen zich thans te weoden tot de armbesturen. lloc dit zij, het feit staat vast dat een jarenlange praktijk der aibeidersvcrzekcring in Duitschland niet heeft geleid tot daling der kosten van het armwezen, een niet onbelangrijke stijging zelfs niot heeft kunnen voorkomen.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1