WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. STADSNIEUWS. MEDEDEELIN GEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 12 Juli 1911. Hoogste barometerstand 777.2 id.M. te Stornoway, laagste 791.7 te Riga. Verwachting tot den avond van 13 Juli 1911. Heest matige Noordelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Half- tot lichtbowolkt, waarschijnlijk droog wcor. Temperatuur: Dezelfde. .thrometentand te AMERSFOORT, 771 rn.M. Vorige stand te 12 uur 772 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 76 Laagste hedennachtF. 60 Hedenmiddag 12 uurF 70 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 12 Juli des morgens 7 uur is 69° F. afloop der Kamerzitting ter vergadering verscheen, verklaarde onder stormachtigen bijval, dat de geünificeerde socialisten een wet over de oprichting van een eigen Raad van discipline voor de spoorwegbeambten zullen voorbereiden. Zoolang deze wet niet wordt aangenomon, zullen de socia listen eiken dag een voorstel lot weder- in-dienstneming der cheminots indienen. Portugal. Volgens een telegram uit Lissabon heeft de Regeering, van oordeel, dat het gevaar voor een inval in Portugal door de uiige- wekeu monarchisten op het oogenblik als geweken kan worden beschouwd, ten minste voorloopig, het plan om de eerste reserve divisie, die onlangs onder de wapenen was geroepen, terug te roepen en met verlof huiswaarts te zenden. Slechts enkele punten van strategisch belang bij do Noordelijke grens, zullen een versterkt garnizoen gedurende eenigen tyd behouden, ten einde op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Dagelijks worden nog te Lissabon en in andere plaatsen, personen gearresteerd, onder verdenking van samen- zweting tegen de Republiek. Turkije. De Miuisterraad besloot aan de Malissoren een nieuw uitstel van 20 dagen toe te staan om zich te onderwerpen. In officiecle kringen wordt bevestigd, dat Montenegro volhoudt den Malissoren te ontraden, zich te onderwerpen. Het is juist gebleken, dat de proclamaties die de amnestie afkondigen, den dag na het aanplakken zijn afgerukt. Volgens bij de Porte ontvangen berichten weigeren de Malissoren zonder wapens naar hun woonplaatsen terug te koeren. De Porte zou nieuwe bewijzen hebben dat Montenegro de Malissoren tot verzet aanzet, en hen zelfs dreigt hun den terugkeer te zullen beletten. Amerika. Luiden de laatste berichten omtrent de actie van Castro vrij alarmeerend, hij zou zich met 2000 man op 700 K.M. afstand van de hoofdstad bevinden, rijkelijk van wapenen en geld voorzien, en tevens op de Antillen nog groote voorraden munitie hebben, terwijl een af te kondigen algemeene amnCBtie hem talrijke aanhangers zou bezorgen, in ecu interview van den gezant van Venezuela te Berlijn door den correspondent der „Berliner Zeitung", verklaarde deze al dergelijke geruohten voor uit de lucht gegrepen of minstens zeer overdreven. Hij zeide, dat sinds Castro's aftreden in den geest der be volking geen verandering was gekomen. De streek, waar Castro zich met zyn aan hangers zou bevinden, is, naar hij mede deelde, woest en onherbergzaam en hij beschouwde het als volkomen uitgesloten, dat hier een groot aantal menschen bij eengebracht zou zyn; 2 300 man leok hem zelfs reeds te veel. In ieder geval zou de Regeering hem gemakkelijk kunnen isolceren en onschadelijk maken. Ook had hij officieel van niets bericht gekregen Iotusschen meldt een telegram aan de Daily Express, dat de broeder van den tegeuwoordigen president, generaal Comez, aan het hoofd van twee bataljons telegra- phisch naar Maracaibo ontboden is, waar zicb Castro met zijn legertje bevinden moet. De Zeeliedenstaking. Minister Taltna heeft Maandagavond te Amsterdam nog een onderhoud met den burgemeester gehad over den toestand en de gebeurtenissen. Gisterenochtend heeft de Minister gecon fereerd met de hecren Postuma en Hoeber, onderscheidenlijk voorzitter en bestuurslid van de Scheeps- en Bootwerkersvereeniging „Recht en Plicht". Minister Talma had vervolgens een nieuw onderhoud met den burgemeester en zou gistermiddag met de werkgevers de be sprekingen van eergisteron hervatton. De werkgevers hebben echter verklaard do bemiddeling niet te kunnen aanvaarden. Zij zeiden, deze af te wijzen omdat naar hun meening een beëindiging der staking door bemiddeling, het terrorisme en do intimidatie, door welker invloed de staking haar tegenwoordige uitbreiding kreeg, zou wettigen, hetgeen op de toekomstige ver houdingen in de havou naar hun mceniug verderfelijk zou werken. Hun afwijzing had niet de strekking, de cischen door de arbeiders gesteld, geheel af te wijzen. Integendeel, zij verklaarden zich bereid na beëindiging der staking op nieuw te overleggen in hoeverre een loons- verhooging aan de bootwerkers en zeelieden kan worden toegestaan. De Minister, die in zijn onderzoek ook door de besprekingen van gisteren onderbroken werd geen reden had ge vonden zijn aanbod tot bemiddoling niet te handhaven, heeft, na deze pertinente verklaring, gemeend niet langer de ver wachting te mogeu koesteren alsnog een bevredigende oplossing te verkrijgen. Hy besloot naar Den Haag terug te keeren. In een gisterennacht te Rotterdam ge houden vergadering is met 230 tegen 179 stemmen de staking der zeelieden aldaar opgeheven verklaard. Gisterenochtend om elf uur ging men weer monsteren. De opheffing van dezo staking staat in verband met een gehoudeD vergadering der Rotterdainscbe reeders waarin besloten werd dat indien de matrozen en stokers zich wederom op allo schepon en met name bij den Rotterdamschen Lloyd Batavier lijn en Holland-Amerika-lijn op de oude voor waarden aanmelden en indien in September aan een commissie uit de reeders bleek dat de zeelieden voldoenden waarborg konden geven dat in de eerstvolgende drie jaar geen nieuwe eischen worden gesteld en geen acties worden gevoerd die storing konden brengen in het bedrijf, met 1 Jan. 1912 de loonen voor het dek- en machine personeel in de algemeene vrachtvaart en de kleine kustvaart met f 3 per maand zouden worden verhoogd. Rijksopvoedingsgesticht. De Prins zal den 24en dezer het geheel verbouwde en gereorganiseerde Rijksop voedingsgesticht „Veldzicht" te Averecst openeD. De Minister van Justitie mr. E Regout zal vergezeld van verschillende hoofdambtenaren van zijn departement, de plechtigheid bijwonen en eene rede houden, waarin hij den Prins zal uitneodigen het gesticht voor geopend te verklaren, waaraan Z. K. H. met een korte toespraak zal voldoen. Des morgens voor de opening zal de Prins het gesticht en de daarbij behoorende terreinen in oogenschouw ucmen en ook mot den Minister deelnemon aan een dejeuner. Na de opening zullen de talryke genoo- digden bij deze openingsplechtigheid in de gelegenheid worden gesteld gesticht en terreinen in oogenschouw te nemen. Middelbaar Onderwijs. Door het gemeentebestuur van Schiedam is een adres gezonden aan de Tweede Ka mer, waarbij het gemeentebestuur o. a. te kennen geeft, dat het met groote waardee ring heeft kennis genomen van het door de Regeering ingediend wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Wet tot regeling van het Middelbaar Onderwys, waarbij aan de gemeenten, die een of meer Hoogere Burgerscholen iu stand houden, een wettelijk geregelde bijdrage verzekerd wordt van de gemeenten, wier inwoners de genoemde inrichtingen bezoeken; dat door adressant reeds vroeger getracht is, van de gemeenten, die bij zijn Hoogere Burgerschool belang hebben, een bydrage te verkrjjgen, doch dat dit streven aller wegen met onwil is ontvangen; dat reeds blykt uit de tabel, gevoegd bij de memorie van toelichting op het wets voorstel, hoe thans de gemeunteu zonder Hoogere Burgerschool profiteeren ten koste van de gemeenten met die scholen en adressant daarom voor de Tweede Kamer een becijfering overbodig acht; dat blijkens de hier opgedane ondervin ding, niet iu voldoende mate aan den steeds minder houdbaar wordenden toestand een einde gemaakt kan worden, door ver hooging van het schoolgeld tot dou kost prijs; daar zoodanige verhooging voor eon breede schaar, voortkomende uit de mid denklassen der bevolkiog, zou gelijk staan met uitsluiting van die klassen; wat niet geacht mag worden te zjjn in het algemeen Rijksbelang; dat naar adressanta oordeel, zonder schade voor hot onderwijs, alleen verplich ting tot evenredige bijdrage der zooge naamde buitengemeenten, het middel kan zjjn, om niet de eene gemeente voor de andere de lasten te doen dragen aan hot Middelbaar Onderwijs verbonden. Ten slotte verzoekt adressant het boven vermelde wetsontwerp desnoods met eenige wijziging, aan te nemen. Provinciale Staten. De Prov. Staten van Noord Holland herkozen gisteren mr. J. Kappeijne van de Coppello tot lid van Gedeputeerde Staten met 32 stemmen tegen 29 op prof. mr. Fabius en 12 blanco. Dit geschiedde bij herstemming na 2 vrije stemmingen. Verder werd mr. J. H. Cal koen herbenoemd als buitengewoon lid van Gcd. Staten. BeideD aanvaardden de herbenoeming. Mr. Hazelhof teekende protest aan tegen de benoeming van mr. Kappeijne daar hij deze strijdig achtte met art. 53 der Provin ciale wet, omdat mr. Kappeijne gemeente advocaat te Amsterdam is. Een geruchtmakende Circulaire. Naar aanleiding der dezer dagen bekend geworden circulaire van den inspecteur der Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen te Breda aan het personeel, betreffende het bij voorkeur in dienst nemen van ongehuwde mannen of huisvaders zonder kinderen, zijn door don afgevaardigde der Tweede Kamer voor Beverwijk, den heer Passtoors, enkele vragen gericht aan den Minister van Waterstaat. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Alcoholbestrijding. In Zweden wordt de strijd tegen het alcoholisme krachtig voortgezet. Vooral ook in regeeringskringen wordt daar thans veel voor deze sociaal hygiënische quaestie gedaan. Onder de Tweede Kamerleden zijn er 90, dJ. bijna 40 pet. van het totaal aantal kamerleden, geheelonthouders, terwyl de regeering op haar begrooting 180 000 kronen heeft uitgetrokken tot bestrijding van het alcoholisme, waarvan 5000 kronen voor tentoonstellingen in het buitenland, o.a. op het aanstaand internationaal congres tegen het alcoholisme in September a.s. te Scheveningen te houden. Het brandewijugebruik, dat in 1900 nog 8.7 liter per hoofd bedroeg, is in 190-1 tot 6.1 liter per inwoner teruggebracht. Toch is dat cijfer nog hoogèr dan in andere Scandinavische rijken, maar vooral belangrijk veel hooger dan in Noorwegen. In beide landen heeft de bestrijding van het alcoholisme een punt van behandeling uitgemaakt op de dezen zomer gehouden congressen der sos.-dem.partij. In Zweden is thans een wetsontwerp aangeboden om het opnemen van alcoho listen in sanatoria tegen hun wil mogeljjk te maken, wanneer het openbaar belang het noodzakelijk maakt. Het jongste wonder der techniek. Voor een talrijk, door het bestuur der Duitsche vlootvereenigiug uitgenoodigd pu bliek voor het overgroote meereudcel bestaande uit leger- en vloot-autoriteiton, hadden onlangs op da Wannsee bij Berlijn de eerste openbare proefnemingen met het bemanniDglooze, uit de verte bestuurbare schip (door de Dnitschers reeds kortweg Fernlenkboot genoemd) van den ondor- wijzer Christian Wirth uit Nürnburg, plaats. Nadat het schip ver het meer was opge sleept en men zich bad kunnen overtuigen, dat er niemand aan boord was achterge bleven, gelukte het don uitvinder zeer spoedig de radiografische gemeenschap tot stand te brengen tusschen het verzendtoe stel op den vasten wal en het ontvang toestel aan boord. Van een verhoogd terras konden de verbaasde toeschouwers toen alle bewegingen van het zonderlinge vaar tuig volgen. Het voerde verscheidene manoeuvres uit, de beide roeren draaiden naar bak- en stuurboord, het schip voer geruimen tijd kaarsrecht vooruit en kroop met groote zekerheid in allerlei bochten door een aantal andere schepen door. De vooravond van een omwenteling in het scheepvaartverkeer? Luit. Everwijn Lange, gedetacheerd bij de Rijschool alhier, viel gisteren van zijn paard en geraakte er onder. Bij de po gingen om op te staan verwondde het dier zijn meester Dog al vry ernstig aan het hoofd, zoodat deze naar het militair hospitaal moest worden overgebracht. Zondag 16 Juli a.s zal Ds. E. M. ten Cato als spreker optreden in de gods dienstoefening, te houden voor den Doops gezinden kring. Bij Kon. besluit van 8 dezer is be noemd by het reserve personeel der land macht, tot reserve tweede luitenant bij het 5de regiment infanterie, de vaandrig C. C. Byleveld van het korps; Bij hot Ute regiment huzaren de kornet jhr. J, Huydecoper van het korps. In de zitting van de Provinciale Staten werd gisteren mededeeling gedaan, dat was ingekomen een adres van de Vereeniging handelsschool voor Amersfoort, dat zij haar verzoek om subsidie, waarop Gedeputeerde Staten afwijzend hadden geprae-adviseerd, intrekt om later een ge wijzigd verzoek in te dienen. Te midden van het fraai opgaande geboomte van het prachtig gelegen Nim- merdor werd heden de velddag gehouden van het Leger des Heils, die ditmaal geleid werd door generaal Booth. Uit alle oorden van het land waren belangstellenden komen toestroomeü, zoodat een buitengewoon groot publiek de verschillende samenkomsten volgde. In den morgen Bprak generaal Booth, terwyl hij om half vyf weder een samenkomst leidde. TusBchen twaalf en half twee werden op tal van plaatsen brigade samenkomsten gehouden, waarna op een groot platvorm een zang- en muziekde- monstratie plaats had. Uit de verschillende redevoeringen sprak de groote liefde en ernst die deze menschen bij hun bewonde renswaardig werk bezielt, terwijl ook de zang en muziek getuigden van het ernstig willen naar iets hoogers. Onwillekeurig voelt men dan ook voor geheel deze be weging sympathie, als men het enthusiasme gadeslaat, dat allen het heilig vuur schenkt voor hun vaak moeilijk en ondankbaar werk. En deze sympathie stijgt nog, als men het werk zelve ziet. In tal van tenten werden de practische werkzaamheden gedemonstreerd. Zoo zagen we o.a. oen tent van de land- kolonie te Luntcren, waarin tentoongesteld de verschillende gewassen die in de kolonie worden verbouwd, door hen, die vaak als de armzaligste schipbreukelingen, uit do achterbuurten onzer steden naar die kolonie zijn overgebracht. En op andere wyze worden de menschen aan werken weer gewend in de afdeeling „Maatschappelijk Werk" waar tal van huishoudelijke artike-

De Eemlander | 1911 | | pagina 2