WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uur. Do Bilt, 13 Juli 1911. Hoogste barometorstand 777.0 m.M. te Aberdeen, 'laagste 763.5 te Haparanda en Horta. Verwachting tot den avond van 14 Juli 1911. Meest zwakke tot matige Noorde lijke wiud. Gesteldheid van de lucht: Half- tot lichtbewolkt, droog weer. Temperatuur: Dozolfde. (Barometerstand te AMERSFOORT. 769 m.M. Vorige stand te 12 uur 771 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 78 Laagste hedennachtF. 59 Hedenmiddag 12 uurF 71 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 13 Juli des 's morgens 7 uur is 69° F. te zeer de spuigaten uïtliep, zette de voor zitter, de heer Brisson, zijn hoed op en ging heen. De Kamerleden bleven vechten en scholden, totdat ook zij langzaamaan de zittingzaal verlieten. Na de schorsing begon de ruzie opnieuw, maar niet zóö, of de voorzitter slaagde er in een motie in stemming te brengen, die do regeering aanvaard had, en die door de Kamer werd aangenomen. Vervolgens werd de vergadeiing gesloten. Oostenrijk-Honoarije. De gevolgen van de jongste verkiezing voor de Oostenrijksche Kamer, die in Weenen met een groote nederlaag van de chri8telijk-sociale partij eindigde, doen zich krachtig gevoelen. In den Weener ge meenteraad hebben de christelijk-socialen nog altoos de meerderheid; eerst de ver kiezingen van 1912 en 1914 kunnen daarin verandering brengen, daar do gemeente- raadsleden'om de twee jaar voor een derde aftreden. Maar de vrees voor de verkiezingen van 1912 heeft nu reeds een scheuring onder de christelyk-socialistische gemeederaads leden doen ontstaan. Drie-en-twintig leden der christeljjk-sociale meerderheid hebben zich daarvan afgescheiden, en besloten een afzonderlijke gioep te vormen onder den naam: „vrije vareeniging der natiouale gemeenteraadsleden." De „Neue freie Presse" zegt daarvan: „Dat is de uitwerking van den schrik over de jongste verkiezingen; het is een poging aan de volksuitspraak to ontkomen. De kiezers moeten door den nieuwen naam en hot nieuwe kleed in den waan worden gebracht, dat dit werkelijk iets nieuws is. Maar de burgers van Weenen zullen de christen-socialisten in ieder kleed dadelijk herkennen, hoe zij ook hun linten, opslagen en tressen mogen wijzigen. Weenen wil de christen-socialisten niet meer, de afkeer wordt met den dag grooter. En die zal niet ophouden, als de christen-socialisten zich een nationale muts opzetten. Reeds vroeger hebben de leiders der christen socialisten gezworen, dat zij met geheel hun hart Duitscb zijn; hoe kunnen er dan nu nog cbristcn-socialistische raadsleden zijn, dio zich nog eens extra nationaal noemen „Neen, ook die uitweg geeft niets meer. Weiskirchner is onmogelijk geworden. Het oude personeel is niet meer te gebruiken. De burgerclub is gescheurd, de burge meester en de vice-burgemeester muken ruzie op de openbare straat. „De verkiezingen voor den Rijksdag waren niet toevallig, en zullen bij de gemeente raadsverkiezingen, zoo de vrijzinnigen niet weer door hun traditioneele traagheid worden overmeesterd, slechts worden be vestigd." De verwoesting, die de aardbeving in Hongarije, en voornamelijk te Keeksémet heeft aangericht, is groot. Keeksémet is een plaats met 20,000 inwoners, vooral bekend door zjjn invoer van vruchten en wijndruiven;een vriendelijk stadje in de groote Hongaarsche laagvlakte. Dit plaatsje is door de aardbeving bijna geheel ver woest; geen huis i3 onbeschadigd. Het spoorwegstation van den Hongaarschen staatsspoorweg is voor de helft ingestort, de meeste huizen zijn in ruïnes veranderd en wat nog is overgebleven is door de bewoners verlaten. Eeu wonder is het wel, dat er geen slachtoffers zijn gevallen, voor namelijk wijl de meeste bewoners der stad de gewoonte liebbon in deze warme zomer dagen den nacht door te brengen in hun kleine houten huisjes in de wijngaarden en boomgaarden buiten de stad. De schade, door do aardbeving in Keek sémet aangericht, wordt op 20 millioen kronen berekend. De stad moet geheel opnieuw worden opgebouwd. Yele huizen, die nog niet zijn ingestort, dreigen elk oogeublik te zullen invallen, zoodat er steeds gevaar blijft dreigen. Buiten de stad is de grond gespleten en is een kloof ontstaan, waaruit voortdurend zwaveldampen voortkomen. Turkije. Omtrent den door roovers meegevoerden ingonieur Richter wordt thans gemeld, dat bij het Duitsche consulaat to Constantinopel weer twee brieven zijn ontvangen. In den eenen brief stellen de roovers thans den geëischten losprijs veel lager dan de vorige maal, en wel op 300.000 mark, met de bedreiging Richter te zullen vermoorden indien dit geld hun niot binnen vijf dagen wordt ter hand gesteld. En in den anderen brief verzoekt Richter zelf spoed te uiaken met de uitbetaling, daar hjj zich ziek voelt. De nieuwe Tariefwet. In de vergadering van den Veenkolo- uialen Boerenbond is besloten een adres aan de Tweede Kamer te zenden met verzoek het ontwerp-Tariefwet niet aan te nemen, omdat dit strijd tegen de belangeu van den veenkolonialen landbouw. Het Damtkrrein te Amsterdam. De onderhandelingen tusschen de ge meente en de combinatie, welk op het Dam-terrein, tegenover het Palcis, een groot hotel wilde bouwen, zijn afgesprongen, zoodat voor de zooveelste maal een poging om het terrein van de haud te doen mis lukt is. Typografenbond. De Alg. Ned. Typografenbond is Zondag j.l. te Nijmegea bjjoen geweest. Er zijn thans 56 afdeeliDgen met 4101 leden. Afdeelingen werden opgericht te Drachten, Doetichein, Hoogeveen, Bergen- op-Zoom on Lochem. Die te Nijkerk en Heerenveen hielden op te bestaan. Een zeer belangrijke zaak was die der gevangenisdrukkerijen. Zij moge voor het oogenblik rusten, vast staat, zegt het ver slag, dat, indien er ook maar ooit weer op het Plein in Den Haag plannen mochten worden gemaakt om werk te vragen voor do gevangenisdrukkerijen, de reeds ge plaatste artikelen (in het Graf. Weokbl.) zullen worden aangevuld met klinkende bewijzen, dat het niet opgaat ten koste van vele Nederlandsche staatsburgers het werk bij particulieren weg te nemen, waardoor velen zullen worden gedoemd tot bonger. Het internationaal boekdrukkers-secreta riaat blijft nog Btecds in verbinding met het bondssecretariaat. De financieele toestand is guostig. Een voorstel-Arnhem, dat de Bond zal Ijveren voor afschaffing van den nachtarbeid werd na verklaring van den voorzitter, dat het hoofdbestuur zooveel mogelijk de actie voor afschaffing van den nachtarbeid zal steunen, met algemeene stemmen aange nomen. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Faillissementsstatistiek. Het aantal faillietverklaringen heeft blij kens de dezer dagen uitgekomen Faillisse- mentsstatistiek gedurende de jaren 1900 1909 bedragen, in absolute cijfers in ver houding tot de bevolking van het Rijk Per Absolute 100.000 cijfers inw. 1900 1144 22.2 1901 1242 23.8 1902 1375 25.9 1903 1508 28 1904 1711 29.4 1905 1524 27.5 1906 1663 29.5 1907 1929 33.8 1908 2043 35.3 1909 1814 31.1 De groote vermeerdering van het aantal faillissementen in de jaren 1967 en 1908 valt samen met, en zal dan ook wel een gevolg zyn van de bekende internationale fiuancieele en economische crisis, welke destijds ook ons land heeft geteisterd; in verband hiermede uiag uit de zooveel lagere cijfers over 1909, worden afgeleid, dat in genoemd jaar de invloed van deze crisis zich hier te lande reeds in belangrijk min dere mate deed gevoelen. Aantal afgedane faillissementen 1901—1909. Het aantal afgedane faillissementen be droeg in 1901, 1146; 1902, 1356; 1903, 1368; 1904, 1480; 1905, 1486; 1906, 1028; 1907, 1569; 1908,1742; 1909, 1788. Yerdeeling der faillissementen over do provinciën en gemeenten. Het aantal beëindigde faillissementen per 100.000 inwoners bedroeg in: Provinciën: 1908 1909 Noord-Brabant 18.0 19.4 Gelderland 26.9 25.8 Zuid-Holland 43.5 44.5 Noord-Holland 51.8 46.4 Zeeland 14.3 16.3 Utrecht 15.5 17.8 Friesland 13.8 14.6 Overijssel 17.5 20.4 Groniogen 12.5 17.8 Drenthe 20.5 16.7 Limburg 13.6 15 4 Het Ryk 30 3 30.2 Gemeenten 1908 1909 Amsterdam 57.8 50.6 Rotterdam 41.0 41.7 's-Gravenhage 94.3 99.0 Utrecht 20.7 22 1 Gemeenten boven 100.000 inwoners. 56.5 54.9 Gemeenten met 20—100.000 inw. 38.8 38.3 Gemeenten onder 20.000 iuwonors 18.6 19.3 Het Rijk 30 3 30.3 Vergelijking van de cijfers der verschil lende provinciën doet zien, dat slechts de cijfers voor de beide Hollanden aanmerke lijk hooger zijn dan het Rijkscijfer. In alle overige provinciën zijn de cijfers lager. Het laagste verhoudingscijfer vindt men voor 1908 onder Groningen en voor 1909 onder Friesland; het hoogsto voor beide jaren onder Noord Holland. De hooge cijfers van de beide Hollanden worden veroorzaakt door de in die provin ciën gelegen drie grootste steden. Ook hier valt weer het meest in het oog de, ook in vergelijking met Amsterdam en Rotterdam, bijzonder hooge cijfers voor 's Gravenhage. Eigenaardig blijven verder nog de zeer lage cijfers voor Utrecht, van welke stad de verhoudingscijfers vrijwel overeenkomen met die van de groep der kleinste gemeenten. Overigens blijkt, dat de frequentie der faillissementen ia de verschillende groepen van gemeenten met de grootte dior gemeenten afneemt, zoodat in de groep der kleinste gemeenten de cijfers slechtB ongeveor het een derde deel uitmaken van die vau de groep dor groote centra. Aan de Rijks Landbouwschool teWage- ningen is het getuigschrift der Indische klasse uitgereikt aan J. C. A. Arnold te Amersfoort. De afd. Amersfoort van de Soc. Dem. Arb. Party heeft besloten aan de in her stemming komende candidaten in district III eenige vragen te stellen en zal dan naar aanleiding van de ingekomeu antwoor den haar houding nader bepuleu. Naar wij vernemen heeft de oproep om steun, eenigen tijd geleden door de afd. Amersfoort van het Centraal Genoot schap voor Kindorherstellings- en vacantie kolonies in de bladen gedaan zooveel giften doen inkomen,' dat nog een achttal kinderen zal kunnen worden uitgezonden naar Eg- mond aan zee. De le luits. E. A. F. baron Creutz en K. G. van der Mandele, van het le reg. huzaren, worden 2 Oct. voor een jaar gedetacheerd by de rijschool te Amersfoort. De Provinciale Staten van Utrecht ver leenden in de zitting vau gisteren een subsidie van f 1750 aan de Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool. Zooals wjj reeds meedeelden heeft het Bestuur v. d. Vereen. Handelsschool voor Amersfoort en Omstreken zich bij request van 11 dezer gewend tot Provinciale Stateu van Utrecht daarby verzoekende intrekking van do by schrijven van 25 Mei 1910 gedane subsidie aanvrage. Ter motiveering van dit verzoek veroor loofde het Bestuur zich op te merken, dat het, overtuigd van de levensvatbaarheid eener Handelsschool te Amersfoort als in hoofdzaak door het bestuur bedoeld, niets zeezeer vreest als de gevolgen die zouden voortvloeien uit eene verwerping van de subsidieaanvrage, waartoe Heeren Ge deputeerde Staten in hun prae- advies van 19 Juli adviseeren. Immers het staat vast dat de toekenning van een Rijkssubsidie alleen zal plaats hebben, wanneer de school teveus subsidie geniet van de Provincie. Het bestuur stelt zich voor te zijner tijd eone nieuwe aanvrage tot de Staten te richten en hoopt bij do alsdan in te dienen plannen er in te slagen, de door Gedeputoerde Staten in hun prae- advies ontwikkelde bezwaren, voldoende te weêrleggen. Zondag 16 Juli a.s. zal in de Lutheische Kerk alhier optreden Ds. H. C. I.ohr Emeritus Evangelisch Luth. predikant te Haarlem en Zondag 23 Juli d. a. v. de Heer Haumersen, proponont by het Evaugelische Luth. Kerkgenootschap te Rotterdam. YEENENDAAL. By de herstemming voor twee leden van don Raad zijn gekozen J. H JanBen a.r. mot 296 en H. Hoij, gesteund door alle vrijz. met 287 stemmen. Op S. L. van Essen lib. en Ant. de Gooijer a.r. waren respect. 281 en 279 stemmen uitgebracht. Uit het in ons nummer van 11 dezer geplaatst bericht mag geenszins worden afgeleid, dat op de secretarie alhier ge meente-stukken zouden vervalscht zjjn, en wel door den secretaris. Zonder vooruit te loopen op het onderzoek door Gedeputeerde Staten, kan men ons reeds nu mededeelen, dat hetgeen een plaatselijk blad daarover mededeelde sterk overdreven is. De door Gedep. Staten medegenomen stukkon waren hun door den secretaris zelf overhandigd, ten bewijze dat geen valschheid gepleegd was. Wèl moet uit het onderzoek geble ken zijn, dat de burgemeester gehandeld had in strijd met artikel 213 der gemeen tewet, door bevelschriften van botaling af te geveu zonder machtiging van den ge meenteraad, hetgeen liep over een bedrag van f 350. BARNEVELD. Tot leden van den Gemeenteraad zijn herkozen de heeren De Heus, Schimmel, Schuiteman en J. Zandbergen. Ontploffing in een dynamiet- fabriek. Gistermiddag is de dynamiet- fabriek Würgondorf bij Siegen geheel in de lucht gevlogen. Tien personen zijn ge dood en twintig zwaar gewond. Yan de tien lijken waren hedenmiddag acht ge vonden. In het naburige bosch vond men vele stukkeu van menschelijke ledematen, zoodat meu vermoedt, dat de nog niet gevonden lijken geheel en al in stukkeu zyn gescheurd. Yan de fabrieksgebouwen is zoo goed als niets overgebleven. De oorzaak is onbekend, daar de voorschriften steng gehandhaafd werden Er zijn twee gewonden. W o u d b r a it d o n. Noodlottige

De Eemlander | 1911 | | pagina 2