DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MEURSING'S MACHINALE FABRIEKEN VAN GEBAK. No. 164. ZATERDAG 15 JULI 1911. 8e JAARGANG. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. H. W. van Esveld J. C. Rolandus Hagedoorn A.M.Trompvan Holst DE KANSEN. BUITENLAND. -> - Men weet niet hoe smakelijk en gezond, brood kan zijn. voor men geregeld heeft gebruikt het brood van - -> DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. 1>. J. vou Schaardenburg. A bonnementspri js Per jaarf 4.Franco per poet id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlyke nummers f0.05. Sturean: KÏ.KItfF, H.tAO Telei. Interc. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangryke korting). Tot plaatsing vau advert, en reel, vau buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam (HERSTEMMING.) Voor de a.s. herstemming in District III bevelen wij krachtig aan de heeren: (aftredend lid). arts, (aftredend lid). (aftredend lid). Do groote vraag, die de aanstaande herstemming beheerscht is deze: moet de Raad „om"? 't Antwoord op deze vraag is aan de kiezers in district III. De eerste aanval van de rechtsche par tijen is op schitterende wijze afgeslagen maar tot 'n nieuweD, nog hoviger aanval maken de clericalen zich gereed. Om ook dien tweeden stormloop af te slaan doen wy 'd dringend beroep op de kiezers in 't bedreigde district. In hun handen ligt thaos de beslissing, of Amersfoort door de clericalen geregeerd zal worden. Sinds men8chenheugenis beeft Amersfoort 'n vrijzinnige raadsmeerderheid. Onder vryzinnig bewind is Amersfoort tot bloei gekomen. En do verjongde vrijzinnige partij beeft op baar program allerlei nood- zakelijke hervormingen en verbeteringen, welko dien bloei bestendigen en bevorderen moeten. Verscheidene daarvan, wij noemden zo reeds 'o vorig maal, z|jn thans in be handeling of in voorbereiding. Zeer ongcwenscht en zeker niet in het belang der gemeente zou 't dus zijn, indien er nu plotseling een zoo ingrijpende be stuurswisseling plaats had en 't bestuur onzer stad in 'n geheel andere richting gedreven werd. Ons zou dit 'n zeer avontuurlijke onder neming lijken. Er is geen enkele reden, waarom wjj 't nu eens voor 'n tijdje zouden gaan probeeren met 'n clericale meerder heid, waarvan wij niets weten, noch wat zij wil, noch wat voor goeds zij ons brengen zal. Wel is in de strooibilletten beloofd, dat de clericalen onze gemeente zuiniger zouden regeeren; maar dit is niot anders dan 'n zeer-laag-bij-de-groudscbe verkiezingstruc, die vioeger vaak gebruikt werd om kiezers te lokken maar thans vrijwel afgedaan heeft en nog slechts gevolgd wordt door partijeD, die zich zwak gevoelen, 't zij door gebrek aan geschikte candidatcn, 't zij doordat zij den kiezers niets kunnen aanbieden. Zal 'n gemeento goed bestuurd worden, dan is er veel geld noodig. Als incn bij de verkiezingen speculeert op de liefde van dc kiezers voor hun beurs, zyn cr slechts 2 mogelijkheden: 61 men bedriegt de kiezers en spiegelt hun maar watjvoor, 6f men is voornemens 't gemeentebestuur te verwaarloozen. Dit is uiet te kras gezegd; immers de gemeenteraad is er niet alleen om de zaak gaande te houden och dat kost niet zooveel, kan wel op 'n koopje geschieden maar ook on vooral om hervormingen en verbeteringen aan to brengen, waar dat noodig blijkt, 'n Ge meenteraad, die misstanden bestendigt en in maatschappelijke nooden Diet voorziet, is misschien heel goedkoop maar verzuimt z'n plicht. Eu later wreekt zich dit! Bij de eerste stemming ia duidelijk gebleken ,dat de meerderheid van Amers foort'a kiezers, van de coalitie eu van 'n cloricaal bewind niet weten willen. De clericalen, dio zich zoo gaarne voor doen als voorstanders van eveuredigo ver tegenwoordiging vooral als ze zelf do meerderheid achter zich hebben zullen toch moeten toegeven, (lat zjj met 'n party verhouding in don Raad van 9 tegen 10 zooals deze. naar we hopou, na de herstem ming zyn zal, zeer tevreden moeten zijn en meer hebben, dan bun volgens evenre digheid toekomt. Niettemin maken zij zich op, die ver houding nog onevenrediger te maken. Onmiddellijk na de uitspraak der kiezeis, doen zij opnieuw 'n poging in den gemeen teraad de meerderheid te veroveren. Wij hopen, en verwachten niet anders dat 't bij die poging bljjveu zal. Bij de eerste stemming reeds wezen de kiezers in III de clericalen met beslistheid af. Maar wij moeten onze mannen toch waarschuwen niet al te optimistisch te zijo en niet aldus te redeneeren: onze candi datcn hebben reeds door hun persoon zoo'u grooten voorsprong, ze zullen er wel komen. We weten nu eenmaal dat voor de clericalen de godsdienstige overtuiging van hun candidatcn den doorslag geeft, terwijl geschiktheid eerst in de tweede plaats in aanmerking komt. Er blijft nog altijd gevaar bestaan dat de rechtsche partijen bij overrompeling een ol meer plaatsen in 't district zullen ver overen. Oodcr de vrijziunigen zijn steeds veel laksclien, veel thuisblijvers, voel afwezigen geweest, voor wie één uur, één dag tijdverlies zwaarder weegt, dan 't om gaan van den Raad. Dit zijn de bondge- nooton vun de clericalen eu zij hebben dezen al menige overwinning bezorgd. Willen zij thans ook Amersfoort aan de coalitie uitleveren? Een plechtigheid. In den middeneeuwscheu burcht te Car narvon in Wales heeft een naspel van de kroning plaats gehad, de plechtige investi tuur van den Prins van Wales, den troons. opvolger in het Yereenigd Koninkryk. Sinds eeuwen heelt men deze plechtigheid achter wege gelaten, maar Koning George heeft haar in eere hersteld. Dat is, naar velen zeggen, een zeer gelukkig denkbeeld ge weest; want verscheidene lieden die de kroning zoowel als de bekleeding van den Prins van Wales hebben bijgewoond, acht ten deze laalsto vortooning nog veel indruk wekkender dan die in de Westminster- abdij. Men stelle zich een middenoeuwschon grooten burcht voor, bijua geheel onge schonden bewaard en welker lorens en tinnen de wapenteekens van de Koning, de Koningin, den Prins, den Britsche leeuw, de draak van Wales cn de daarbij be- hoorendo harp der Druïden sieren. En op het ontzaggelijke groote binnenplein van dien burcht, ingesloten door de verweerde muren, de grillige torens cn kanteelen, hoeft de plechtigheid plaats. De midden eeuw8che kleedij van allo waardigheidsbe kloeiiers komt onvergelijkelijk schilderachtig uit in deze omgeving, en men kan zich waarlijk verplaatst wanen naar oen tydpei k eenigo ecuwen terug, toen iedoro troonop volger daar te midden der „Welshmen" met kro'u, scepter en zwaard werd be kleed. Minister Lloyd George, die immers zelf uit Wales komt, ontving den Prins, toen hij den burcht binuenreed na zijn tocht door liet dorp waar hij geestdriftig toege juicht was door de inwoners van de streek, en bracht hem binnen een der torens den Chambcrlai'i-toren waar de Prins de komst vau den Koning en de Konin gin moest afwaclueo. Even daarna kwamen dezen, vergezeld van Prinses Mary en don hertog van Connaught. Lloyd George over handigde den IConiDg, zooals het gebruik wil, den on'zaglijken sleutel van het kas teel, en daarna namen de Koning en de zijnen onder een troonhemel plaats. Spoedig daarop brachten ministers en peers de kroon, den scepter en het zwaard van den Prins on uadat de geestelijken en do mi nisters zich om den Koning geschaard hadden, voerde de Wapenkoning van den Kouseband, aan het hootd van een schit terend gevolg, den Prins vau deu Cliain- berlaintoren naar de plaats waar de Koning gezeten was. Daar knielde de Prins neder en ontving uit 's Koniugs hauden de tee- keneu zijner waardigheid. Duitschland. Eeuigen tijd geleden werd oen advocaat zekere dr. Ehrenfried op elinksche wijze naar een krankzinnigengesticht gebracht en daar opgesloten gehouden, ondanks zijn protesten, en ondankB de verklaring vau eenigen zjjoer familieleden, dat hij in het geheeel niet krankzinnig was, doch alleen het slachtoffer van baatzuchtige machi naties. Ten slotte gelukte het, hem te bevrijden. En thans hoeft dr. Elnenfricd zoowel tegen den directeur van het krankzinnigengesticht als tegen de andere personen, die voor zijn opsluiting verantwoordelijk zijn, oen cisch tot schadevergoeding ingesteld. Yan de zijdo der verdediging werd een bekend psychiater te hulp geroepen, die een rapport uitbracht, waarin uit het feit, dat dr. Ehrenfried een eisch tot schade vergoeding had ingesteld, do conclusie werd getrokken, dat deze aan „quaeru- lanten waanzin" leed en nat zoo iemand ten spoedigste onschadelijk moest worden gemaakt. De Rechtbank bleek het echter anders dan een Nederlandsche Rechtbank in de beruchte Papendrecbt zaak in deze niet met den psychiater eens on wees een vónnis, waarin de rechtmatigheid dor schadevergoeding voor dr. Ehrenfried werd erkend. De hoegrootheid der aan dr. Ehrenfried te betalen som zal later wordon vastgesteld. Frankrijk. Naar van bevoegde zijdo aan de Echo de Paris wordt gemeld, moot do Parjjsche politie bij haar huisonderzoek in verband met do anti-militaristische goschriften op aanzienlijke hoeveelheden ontplofbarcs'offen ea dynamiet beslag hebben gelegd. De prefect van politie heeft aan liet bestuur der artillericschool te Vinoennes verzocht, al het gevaarlijko goedje te vernietigen. Turkije. Niemand in Constantinope! twijfelt er aan, ot de moord op Zedik Bey is een politiek misdrijf. De moordenaars Naziru Bey, Achmed Aga, Ferid Bey en Derwisj Bey worden er van beschuldigd; de laatste is ontkomen ontkennen het eigenlijk ook niot, cn do bladen betoogen het olie met uitzondering van de Renin, de herschapen Tanin, het orgaan van het comité in Saloniki. Zedik Bey is vermoord omdat h|j grooten In onze moderne ovens met doordringender Uitte, wordt ons brood meer doorgebakken, tengevolge waarvan het zijn moeilijk verteerbare kleverigheid geheel verliest, waardoor het bezwaar tegen versch brood is opgeheven en ons brood tevens heerlijk croqnante korsten heeft. Men lette vooral op den nootzoeten smaak van ons brood, een gevolg onzer ui't»ozochte prima grond stoffen en onzor bereiding volgons een verbeterd systeem, hetwelk bernst op een groot aantal systematisch door ons verrichte vergelijkende proetnemingeu. Door deze bereiding wordt het zetmeel grootondeels omgezet in veel gemakkelijker verteerbaarder bestanddeelen, waardoor de opname in het bloed vollediger is, en vooral voor hen die een moeilijke spijsverlerTng hebben een heilzaam voedingsmiddel is, daar dit brood, als ware het reeds gedeeltelijk verteerd, voor het de maag heeft bereikt. Telkens in Februari wordi het 10 pCt. dividend van het°voor ons brood, beschuit, koek, in het vorige kalenderjaar betaalde bedrag, uitgekeerd. Bedragen tot ongeveer f50.— werden als dividend per gezin door ons uitgekeerd.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1